PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پاسخ به سوالات ، کمک و درخواست های شما

صفحه ها : [1] 2

Archi.AtishParish
15 October 2008, 12:18 AM
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.
:pars (2)::pars (2)::pars (2):

:pars (2):سلام دوستان عزیزم
:pars (2):شما می توانید سولات و درخواست های خود را اینجا مطرح کنید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنید
:pars (2):با تشکر مدیر تالارلینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

Hello my dear friends
:pars (2):You can request your Questions here to add it in the fastest possible time to receive your answer

With the Forum Administrator:pars (2):

Archi.AtishParish
15 October 2008, 12:53 AM
اشنایی با انواع سازه های ماکارونی و مشخصات کامل ان در سایت زیر
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

archi_arch
18 October 2008, 04:53 PM
سلام به دوستان عزیز...
من احتیاج مبرم به پلان یکی از موارد زیر دارم
1هتل2بیمارستان3دهکده ساحلی4مجتمع پزشکی
ممنون میشم اگه دوستان کمکم کنن:pars (2)::pars (2)::pars (2)::pars (2)::pars (2):
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم:wink:

Archi.AtishParish
18 October 2008, 08:39 PM
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.پلان%20جانمایی%20بیمارستان%20 ر%20محوطه1154078023.jpg

نام:پلان جانمایی بیمارستان در محوطه
مكان: بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی کرمانشاه

Archi.AtishParish
18 October 2008, 08:40 PM
پلان معماری بیمارستان
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)دو نمونه پلان معماری بیمارستان به صورت پروژه درسی رشته کاردانی معماری در فرمت اتوکد 2008 به حجم 3.6 مگابایت
به صورت زیپ شده در فرمت rar
لینک دانلود (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

archi_arch
18 October 2008, 08:55 PM
ممنون archi.atishparishجان:pars (2)::pars (2)::pars (2)::pars (2)::pars (2)::pars (2)::pars (2)::pars (2):

Archi.AtishParish
18 October 2008, 09:18 PM
خواهش میکنم عزیزم ... خوشحال میشم خودتو توی تاپیک روزمه بچه های معماری معرفی کنی:wubclub:

archi_arch
4 November 2008, 11:56 PM
سلام دوستان من در مورد ارتباط هندسه و معماری باید تحقیق کنم ولی نمیدونم چه موضوعی باید انتخاب کنم لطفا کمکم کنید چه موضوعی انتخاب کنم...

Administer
5 November 2008, 08:37 AM
سلام دوستان من در مورد ارتباط هندسه و معماری باید تحقیق کنم ولی نمیدونم چه موضوعی باید انتخاب کنم لطفا کمکم کنید چه موضوعی انتخاب کنم...

سلام دوست عزيز :wubclub:
من يك مقدمه براي اين تحقيقتون پيدا كردم، اميدوارم كه اين مقدمه باعث ايجاد ايده موضوع تحقيقتون بشه
با تشكر

معماری هندسه گرا
نشانه های فرهنگی , همچون نشانه های طبیعی , عام و بی زمان است , و لذا هندسه را می توان با قوامینی همتراز قوامین علمی تبیین کرد.نقشهای هندسی اسلامی , آینه یک تمایل فرهنگی است.این تمایل همان گریز از طبیعت و میل به انتزاع هندسی است.در هم آمیختن نقش و زمینه , بازتاب جهان بینی خاص اسلامی است که قدرت را مختص خداوند متعالی می شمارد که همه مراتب نزد وی یکسان است پس نقشهای هندسی اسلامی زاده یک مقصود هنری است که نگاره های طبیعت گرای کلاسیک را تغییر و به مدار فرهنگی کاملآ متفاوتی وادار کرد.
از میان دانش های روز , از جمله ریاضات و هندسه و آن ها که علوم خالص به شمار می آمدند , برخی نقش آفرینی بیش تری یافتند و کار ساز شدند.ریاضیات , به دلیل استحکامی که در ذات خود داشت و به دلیل اتکاء بر " عدد " نمادهائی از مفهوم برابری را میان افراد جامعه می نمایاند.و چنان که " بنیامین فارینگتن " میگوید , " تا نیمه , طعم و بوی " دموکراسی " می دهد; ضمن اینکه عدد , موجودیتی مفهومی خود که زاده از " منطق " بود را هرگز در سطح ثانوی یا فرعی قرار نمی داد.
ویلیام موریس (William Morris) میگوید : "معماری شامل تمام محیط فیزیکی است که زندگی بشری را احاطه می‎کند و تا زمانی که عضوی از اجتماع متمدن هستیم، نمی‎توانیم از معماری خارج شویم، زیرا معماری عبارت است از مجموعه تغییرات و تبدیلات مثبتی که هماهنگ با احتیاجات بشر روی سطح زمین ایجاد شده است و تنها صحراهای دست نخورده از آن مستثنی هستند".و همان گونه که می دانید شکل کلی فضای معماری برانگیزاننده ادراک مخاطب خود خواهد بود. هندسه بدلیل نفی هرگونه هرج و مرج فضائی به رشد رسیده را بوجود می آورد و در رشد شخصیت مخاطب خود نقشی ویژه دارد.آری هندسه تا نیمه طمع و بوی دموکراسی می دهد.
فلورو به اتکاء شناخت کاملی که از دانشمندان بزرگ پیش از افلاطون داشت ((سقراط , لیمورگوس , فیثاغورس و دیگران)) , مفهوم افلاطونی ((خدا-هندسه دان)) را تفسیر می کند : (( ....ریاضیات , در واقع , از آنجا که بر روی اعداد بنا شده است , چیز ها را به شکلی برابر توزیع می کند ; هندسه , چنان که بر روی تناسبات بنا شده است , چیزها را بر اساس شایستگی توزیع می کند. بنابراین هندسه هرج و مرج در دولت نیست , اما برعکس , در آن اثر گذاری مهمی را در زمینه متمایز کردن آدمیان خوب و بد اعمال می کند ; به این شکل , که نه بر مبنای اهمیت یا بر حسب اتفاق , اما بر پایه تفاوت میان عادت سوء و خصیصه خوبشان پاداش می گیرند.این سیستم هندسی همان سیستم متکی بر تناسب است که خدا بر چیزها اعمال می کند و , (( تینداروس )) عزیز , این همان است که عدالت و احقاق حق نامیده می شود.این سیستم به ما یاد می دهد که باید عدالت را مانند برابری مورد توجه قرار دهیم اما نه برابری را مانند عدالت ; و بنابراین , آنچه که اکثریت آمال خود قرار می دهند از تمامی بی عدالتی ها بزرگتر است و خدا آن را از دنیا دور کرده . زیرا غیر قابل عملی کردن بوده است ; اما او توزیع ثروت ها بر اساس شایستگی را از طریق ثبات بخشیدن به آن بر مبنای هندسه , یعنی بر حسب تناسب و قانون , مورد حفاظت قرار می دهد و نگاهش می دارد.))
سید حسین نصر در کتابش به نام علم در اسلام بر اهمیت هندسه در معماری اسلامی میگوید: " عشق مسلمانان به ریاضیات , خاصه هندسه و عدد , مستقیمآ به لب پیام اسلام مربوط است , که همانا عقیده توحید است و افزود که در جهان بینی اسلامی ویژگی تقدس ریاضیات در هیچ جا بیشتر از هنر ظاهر نشده است ; در هنر ماده به کمک هندسه و حساب شرافت یافته , و فضائی قدسی آفریده شده که در آن حضور همه جایی خداوند مستقیمآ انعکاس یافته است.
نقشهای هندسی بی نهایت گسترش پذیر , نمادی است از بعد باطنی اسلام و این مفهوم صوفیانه " کثرت پایان ناپذیر خلقت , فیض وجود است که از احد صادر می شود :کثرت در وحدت "
ابن خلدون می گوید : باید دانست که هندسه ذهن را روشن و فکر را مستقیم می سازد.جمله براهین آن بس روشن و بسامان است.بعید است که به استدلال هندسی خطا راه یابد , زیرا که سخت متقنن و منظم است.لذا فکری که پیوسته خود را به هندسه وا می دارد , بعید است که به خطا در افتد....همچنین دانشمندان هندسه را قادر به برانگیختن روح برای تعمق در مراتب عالیتر ادراک می دانند.
بورکهارت در کتاب اصلی خود در زیبا شناسی , که در سال ۱۹۶۷.م با نام هنر مقدس در شرق و غرب از فرانسه به انگلیسی ترجمه شد می گوید : آفت اصلی که باید از آن احتراز کرد این ذهنیت عالمانه است که به همه آثار هنری از قرون گذشته چون پدیده هایی صرفآ تاریخی نظر می کنند که به گذشته تعلق دارد و ارتباط آن با زندگی امروز بسی ناچیز است....باید پرسید در هنر اجداد ما چه چیزی بی زمان است.اگر این را تشخیص دهیم خواهیم توانست از این در ساختار دائمی زندگی عصر خود استفاده کنیم. و .......

ماردين
6 November 2008, 03:31 PM
سلام، ببخشيد من مي خواهم كارشناسي امسال امتهان بدهم بفرماييد چه مطالبي را بخوانم.

Administer
6 November 2008, 04:00 PM
سلام، ببخشيد من مي خواهم كارشناسي امسال امتهان بدهم بفرماييد چه مطالبي را بخوانم.

سلام دوست عزيز
به انجمن هاي بزرگ پارسي گلد خوش آمديد :wubclub:
منابع کنکور کاردانی به کارشناسی معماری:

1- آشنایی با معماری اسلامی ایران استاد محمد کریم پیرنیا
2- سبک شناسی معماری ایران استاد محمد کریم پیرنیا
3- مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب وحید قبادیان
4- مصالح شناسی سیاوش کباری
5- مصالح شناسی سام فروتن
6- معماری ایران (دوره اسلامی) محمد یوسف کیانی
7- جزییات معماری ساختمانهای اجری نشریه 92 سازمان برنامه وبودجه
8- فرهنگ مصورهنرهای تجسمی پرویز مرزبان وحبیب معروف
9- مبانی هنرهای تجسمی غلام حسین نامی
10- عناصر رنگ ایتن ایتن
11- معماری فرم فضا نظم فرانسیس د.ک.چینگ
12- تاریخ وهنر معماری ایران دوره اسلامی محمد یوسف کیانی
13- معماری 1و2 انتشارات دیبا گران
14- ریاضی انتشارات دیبا گران
15- اجزا ساختمان و ساختمان سیاوش کباری
16- مبانی هنرهای تجسمی هنرستان
17- تاسیسات هنرستان
18- آشنایی با بناهای تاریخی هنرستان
19- آشنایی با معماری جهان محمدابراهیم زارعی
20- هندسه سال دوم دبیرستان
21- تاسیسات طباطبایی
22- ادبیات پنج استاد
23- راهنمای ادبیات پنج استاد محمد باقر کلیشمی
24- نگارش زبان فارسی انتشارات سمت
25- معارف اسلامی 1 انتشارات سمت
26- معارف اسلامی 1 اتشارات نهاد رهبری
27- عناصروجزییات ساختمان 1و2 هنرستان

اميدوارم كه موفق باشيد :wubclub:

ماردين
6 November 2008, 04:08 PM
با تشكر از لطف شما

archi_arch
10 November 2008, 08:41 PM
سلام به همه دوستان گل خودم...
من میخوام یه پله طراحی کنم که پله هاش مثلث متساوی ساقین باشه که طول هر ساق 120 ولی به دلیل کمبود جا میخوام کف پله هارو به جای 30 25 در نظر بگیرم به نظرتون عملی میشه؟لطفا راهنماییم کنید
مرسی:spinny:

Archi.AtishParish
11 November 2008, 01:35 AM
سلام به همه دوستان گل خودم...
من میخوام یه پله طراحی کنم که پله هاش مثلث متساوی ساقین باشه که طول هر ساق 120 ولی به دلیل کمبود جا میخوام کف پله هارو به جای 30 25 در نظر بگیرم به نظرتون عملی میشه؟لطفا راهنماییم کنید
مرسی:spinny:

سلام عزیزم یه نگاه به این تاپیک بنداز شاید کمک کنه طرح جدیدی بزنی:wubclub:
عجیب ترین راه پله های جهان (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

archi_arch
11 November 2008, 11:10 PM
سلام سما جون مرسی از راهنمایید اتفاقا من ایده پلمو از این عکسا گرفتم همون پله ای که از یه طرف به دیوار وصل شده...ولی من پله هارو مثلث در نظر گرفتم میخواستم پاگردارو هم مثلث بدم که با مشکل کمبود جا مواجه شدم...

Archi.AtishParish
11 November 2008, 11:25 PM
سلام سما جون مرسی از راهنمایید اتفاقا من ایده پلمو از این عکسا گرفتم همون پله ای که از یه طرف به دیوار وصل شده...ولی من پله هارو مثلث در نظر گرفتم میخواستم پاگردارو هم مثلث بدم که با مشکل کمبود جا مواجه شدم...

سلام گلم :wubclub:
کاش یه تصویر یا اسکیس از طرحت رو بذاری ... این جوری راحت تر میشه کمکت کرد

archi_arch
11 November 2008, 11:45 PM
سلام گلم :wubclub:
کاش یه تصویر یا اسکیس از طرحت رو بذاری ... این جوری راحت تر میشه کمکت کرد

حتما عزیزم دارم ماکتشو درست میکنم اگه موفق بشم عکسشو میذارم فکر کنم مجبور بشم پاگردشو چهار گوش بدم...

ماردين
12 November 2008, 08:47 AM
حقيقتاً من نمونه سوالهاي كارداني به كارشناسي مي خواستم .ممنون ميشم عزيزم

Administer
12 November 2008, 09:09 AM
حقيقتاً من نمونه سوالهاي كارداني به كارشناسي مي خواستم .ممنون ميشم عزيزم

نمونه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی معماری سراسری همراه با پاسخ تشریحی
نمونه سوالات درقالب يك فايل PDF و با حجم 691.41 کیلو بایت در لينك زير آماده دريافت ميباشد
با تشكر

ماردين
13 November 2008, 12:16 PM
تشكر ويژه خدمت شما دوست عزيز ومحترم، با اميد پيروزي. ممنونم از لطف شما.مرسي

Administer
13 November 2008, 12:24 PM
تشكر ويژه خدمت شما دوست عزيز ومحترم، با اميد پيروزي. ممنونم از لطف شما.مرسي

دوست عزيز و گرامي
هدف ما جلب رضايت بازديد كننده است.
ما براي اين اينجا هستيم كه، عزيزاني مانند شما رو ياري كنيم
با تشكر از شما :wubclub:

ماردين
13 November 2008, 01:14 PM
نمونه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی معماری سراسری همراه با پاسخ تشریحی
نمونه سوالات درقالب يك فايل pdf و با حجم 691.41 کیلو بایت در لينك زير آماده دريافت ميباشد
با تشكر
سلام دوست عزيز ، سوالات از شماره 91دانلود كردم از شماره يك شروع نمي شوند؟(ناقص نيست)

Administer
13 November 2008, 04:13 PM
سلام دوست عزيز ، سوالات از شماره 91دانلود كردم از شماره يك شروع نمي شوند؟(ناقص نيست)

دوست عزيز :GEEK:
معمولا در هنگام كنكور، ابتدا دفترچه سوالات عمومي پخش خواهد شد و داوطلبان پاسخگوي سوالات ميشن، بعد دفترچه سوالات تخصصي رشته مورد نظر پخش مي شود!
بنابراين ابتداي سوالات تخصصي از شماره 91 مي باشد!
اميدوارم كه شاهد قبولي شما در كنكور كارشناسي باشم!
با تشكر :wubclub:

sepideh2727
17 November 2008, 10:39 PM
سلام
من عضو تازه هستم
برای طراحی معماری باید نمایشگاه هنرهای تجسمی طراحی کنیم که کانسپت مشخصی داشته باشه.به خصوص کانسپت مفهومی
کسی می تونه کمکم کنه؟
ممنون

archi_arch
18 November 2008, 12:53 PM
سلام عزیزم به پارسی گلد خوش اومدی:wubclub:
میشه یه کم بیشتر توضیح بدی اگه منظورتو درست فهمیده باشم میخوای یه نمایشگاه برای هنرهای تجسمی طراحی کنی؟درسته؟

archi_arch
18 November 2008, 01:09 PM
سلام سما جون اینم ماکت اتودی از پله هایی که طراحی کردم این پله ها برای یه خونه دوبلکس ویلایی که جنس پله ها از گرانیت(مشکی) و رنگ دیوارا سفیده و بالای هر پله توی دیوار لامپ با نور قرمز کار گذاشته شده میدونم پله هام خیلی خطرناکه خوشحال میشم نظرتو بگی:wubclub:
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.(848).jpg

لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.(849).jpgلینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.(847).jpg

kasra_657
21 November 2008, 01:18 AM
سلام به همه دوستان :
من به مقاله یا مطالب در مورد خانه های سنتی ایران احتیاج دارم .
کمکم کنید ممنون میشم ...
(حتی الامکان به زبان انگلیسی)

sepideh2727
21 November 2008, 07:42 AM
lممنون فرزانه جون
بله نمایشگاه هنرهای تجسمی
استادمون به کانسپت و طرح های مفهومی بیشتر علاقه داره اما متاسفانه من بلد نیستم
یک طرح برای تعالی کشیدم با فرم دست که بدش نیمد اما خواست بیشتر کار کنم و طرح دیگه بدم.
و از کلید سل موسیقی ایده گرفتم
اگه کمکم کنی طرحهای بهتر بدم ممنون میشم ولی فقط تا یکشنبه وقت دارم
ممنون

archi_arch
21 November 2008, 12:13 PM
عزیزم طرحهاییکه خودت دادی به نظرم طرحهای جالبین ...یعنی ایده های اولیه خوبن ولی میتونی با پرزانته ایدتو خیلی بهتر نشون بدی جوری که با رنگ دیوارت و نور پردازی میتونی طرحتو برجسته کنی و اونی که تو ذهنته به بیننده القا کنی مثلا برای همون کلید سل موسیقی میتونی روی دیوار ی یه سری خطوط با رنگ روی دیوار کار کنی که با طرحت هارمونی داشته باشه ...
در مورد رنگ و نورم میتونی یه کارایی بکنی به نظر من طرحای خودت خوبن فقط این طرحارو کجا کار میکنی یعنی میخوایی سردر نمایشگاه اینجوری باشه یا فقط تو یه قسمت خاص طرحتو کار میکنی یا این که میخوایی کل نمایشگاه رو به اون شکلی طراحی کنی؟اگر ایده ای بهتر از مال خودت تونستم پیدا کنم حتما بهت میگم:wink:

archi_arch
21 November 2008, 01:11 PM
شاید از این عکسا بتونی ایده بگیری...

لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

شاید این سایت هم بتونه کمکت کنه...

لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

434
8 December 2008, 09:03 AM
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.(38).gif

:pars (2):شما می توانید سولات و درخواست های خود را اینجا مطرح کنید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنید
:pars (2):با تشکر مدیر تالارلینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.(35).gif

مخروطی با طول یال 1 متر وزاویه 60 درجه یک چرخش به دور خود دارد.اگر راس آن ثابت باشد مساحت زیر مخروط در این جابجایی چقدر است

434
8 December 2008, 09:03 AM
مخروطی با طول یال 1 متر وزاویه 60 درجه یک چرخش به دور خود دارد.اگر راس آن ثابت باشد مساحت زیر مخروط در این جابجایی چقدر است

archi_arch
9 December 2008, 11:21 AM
سلام دوست عزیز...
وقتی مخروط با زاویه 60 درجه به دور خودش میچرخه یعنی با سطح افق زاویه 30 درجه میسازه که cos زاویه 30 درجه میشه ضلع مجاور به یال مخروط که با تناسب میتونیم اندازه ضلع مجاور رو به دست بیاریم که این ضلع مجاور شعاع دایره ای که مخروط به دور اون میچرخه پس مساحت جابه جایی زیر مخروط به دست میاد:wink:
امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم...

archi_arch
26 December 2008, 07:37 PM
جوابه دوست عزیز air

archi_arch
3 January 2009, 07:55 PM
جواب nednedoo عزیز
عزیزم این سایت در مورد تادو اندو امیدوارم بتونه کمکت کنه...بازم سعی میکنم برات نمونه کار بزارم..

4 March 2009, 10:13 PM
سلام
من چند تا عکس از پلان و نمای چند تا ساختمون اداری میخوام میشه کمکم کنید؟

ar.razi
8 March 2009, 09:06 AM
سلام و خسته نباشید لطفآ طرح ترنج در معماری را برایم ارسال فرمائید متشکرم.

Archi.AtishParish
10 March 2009, 02:19 PM
سلام و خسته نباشید لطفآ طرح ترنج در معماری را برایم ارسال فرمائید متشکرم.

سلام عزیزم ... خیلی خیلی به پارسی گلد خوش اومدی:wubclub:
امیدوارم اینا به دردت بخوره ...

راستی ممنون میشم از این به بعد درخواست هاتون رو در تاپیک زیر مطرح کنید تا سریع تر رسیدگی شه ممنون:wink:
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. تاپیک مهم : پاسخ به سوالات ، کمک و درخواست های شما (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

ماردين
13 March 2009, 09:12 AM
سلام من يه پروژه درمورد تحليل ساختمان مي خواستم شامل 1- مصالح شناسي-2فرم شناسي و تيپو لوژي و ارتباطات فرمي و شكلي3-كيفيت هاي رنگ بافت نور سايه و روشن
مربوط به سه ساختمان.
1-مسكوني2-آموزشي يا درماني3- خدماتي يا اداري.
منتظر لطف دوستان گلم هستم

pa_shamim
19 March 2009, 09:58 AM
سالام
من یه سری اطلاعات در مورد آسفالت های پلیمری می خوام
دوستای گلم اگه کمک کنین ممنونتون میشم

Nafas
19 March 2009, 11:16 AM
کاربرد پليمر براي اصلاح خواص قيرهاي مورد استفاده در روسازي راه، در دهه هاي اخير رو به گسترش است. به طوري که متصديان راه سازي با به کارگيري قير اصلاح شده در آسفالت باعث افزايش قابل ملاحظه عمر راه ها و در نتيجه موجب افزايش عمر بهره برداري از آنها شده اند. قير به کار رفته در مخلوط هاي آسفالتي درصد وزني بسيار کمي از اين مخلوط (4 تا 6 درصد) را تشکيل مي دهد، ولي اثر قابل توجهي بر کارايي آسفالت دارد. بيشترين پليمرهايي که در اصلاح خواص قيرها کاربرد دارند. معمولا اصلاح کننده هاي پليمري شامل استيرن- بوتادي ان- استيرن (sbs) و پليمرهاي مشابه مانند لاستيک استيرن- بوتادي ان (sbr)، اتيلن- وينليل استات (eva) و پلي اتيلن (pe) هستند. پليمرها به عنوان مهم ترين خانواده اصلاح کننده قير، به منظور بهبود و افزايش کارايي به آن اضافه مي شوند. در ميان انواع پليمرهاي موجود، پليمر استيرن- بوتادي ان- استيرن (sbs) از جمله بهترين مواد اصلاح کننده قير به شمار مي رود. در اين پژوهش، پليمر sbs به عنوان يکي از اصلاح کننده هاي الاستومر گرمانرم با درصدهاي وزني مختلف (2 تا 5 درصد) با قير 60.70 پالايشگاه اصفهان مخلوط شد و اثر آن بر خواص آسفالت بررسي شده است. افزايش اين پليمر به قير باعث بهبود مقاومت مارشال نمونه هاي آسفالتي، رواني، مدول گسيختگي و درصد فضاي خالي آسفالت مي شود، اما اثر قابل توجهي بر چگالي آسفالت ندارد. هم چنين، افزودن پليمر sbs باعث افزايش عمر خستگي آسفالت مي شود.

Nafas
19 March 2009, 11:22 AM
بكارگیری آسفالت های پلیمری وجود صدها كیلومتر بزرگراه، آزادراه، جاده و اتوبان در كشور نشان از اهمیت توسعه ارتباطات زمینی و در عین حال لزوم توجه دولت و سازمانهای ذیربط از جمله وزارت راه و شهرداریها دارد چرا كه به دلیل عدم توسعه همسان با تقاضای ناوگان حمل و نقل ریلی و هوایی مسافرتهای درونشهری و برونشهری بسیاری از طریق راههای زمینی انجام میشود.
با توجه به اینكه استحكام و حفظ امنیت جای مسافران در احداث بزرگراهها امری است كه پیش از هر نكته دیگری حتی قبل از توسعه راهها باید مورد توجه مسوولان ذیربط باشد، از این رو بكارگیری موادی كه علاوه بر استحكام موجب ماندگاری و صرفهجویی هزینه در زمان طولانی میشود، اهمیت مییابد چرا كه در صورت ساخت راهها بدون توجه به فنآوریهای به روز موجب هدر رفتن انرژی، هزینه و زمان زیادی میشود.
بنابراین گزارش، طبق آمارهای موجود در سال 83 در تهران حدود 311كیلومتر بزرگراه و 6567كیلومتر راه ساخته شده كه به دلیل عدم بهكارگیری فنآوری روز نزدیك به 300میلیارد ریال هزینه صرف بازسازی این راهها شده است. به طوری كه در هر كیلومتر روكش آسفالت 100 تا 150میلیون تومان هزینه صرف شده است.
در كشورهای پیشرفته دنیا به منظور صرفهجویی هزینه در مدت زمان طولانی استحكام آسفالت، افزایش میزان امنیت از قیر اصلاحشده با افزودن مادهای به نام SBS استفاده میكنند.
این گزارش حاكی است، استفاده از قیر اصلاح شده توسط SBS از حدود 15سال قبل در كشورهای پیشرفته به كار گرفته شده و موجب ارتقای كیفیت آسفالت و مقاومت آن در برابر سرما و گرما شده و در نهایت منجر به صرفهجویی قابلتوجهی شده است.
به تازگی در ایران نیز وزارت راه و ترابری و شهرداری استفاده از قیر اصلاحشده توسط SBS را مورد توجه قرار دادهاند.
قیر ماده نرمی است كه تا حد زیادی نسبت به تغییر آسیبپذیر است و فشار بهوجود آمده توسط حجم ترافیك و شرایط جوی باعث فرسودگی زودرس و بروز شكافهایی در سطح آسفالت میشود.
مشاور تكنولوژی شركت ناور لاستیك می گوید: مقاومت كم قیر در برابر شكافها و سخت شدن آن به علت چسبندگی كم و دمای بالا تغییرشكل دائمی در سطح جاده به وجود آمده و این امر هزینه نگهداری آسفالت را افزایش میدهد.
وی با بیان اینكه آسفالت اصلاحشده توسط پلیمر منجر به رفع اشكالات مذكور میشود خاطرنشان كرد: این امر همچنین منجر به حفظ امنیت وسایل در حال حركت میشود.
وی با بیان اینكه SBS دارای خواص الاستومری بالا بوده افزود: این خواص در نتیجه اتصال شبكهای موجود در ساختمان مولكولی حاصل گردیده است و این امر در نهایت باعث بهرهگیری از قیر اصلاح شده توسط پلیمر در سختترین شرایط جوی و بهبود خواص قیر میگردد.
به گفته وی، افزایش خواص مكانیكی مخلوط قیر با پلیمر بهخصوص در حالت چسبندگی آن به بتون، گیرایی و چسبندگی بالا در سطح، قدرت حفظ خصوصیات و اثرات قابلملاحظه در عمر قیر به كار گرفته شده، استقامت در مقابل از دست دادن شكل اولیه و دوام بیشتر آسفالت (Ageng) از دیگر خواص SBS هستند.
وی در تشریح روش تهیه قیر اصلاح شده با پلیمر گفت: ابتدا قیر را در 180درجه سانتیگراد حرارت داده و نوع پلیمر انتخابشده را وزن نموده و به دستگاه میكسر قیر اضافه مینماییم، همچنین برای مصارف جادهای نوع پلیمر EUROPRENE SOL T در محدوده بین 4 تا 6درصد وزن قیر محاسبه و اضافه میگردد.به گفته وی، افزایش زمان در میكسر جهت مخلوط باعث بهتر شدن پلیمر و یكنواخت بودن مخلوط و لیكن كاهش در میزان بعضی از خواص قیر اصلاح شده خواهد بود.
بنابراین گزارش، برای نخستینبار در كشور تكنولوژی جدید صنعت آسفالت از سوی شهرداری تهران در منطقه 5 تهران به كار گرفته شد.
این گزارش حاكی است، به كارگیری این تكنولوژی كیفیت و دوام بیشتر، افزایش ایمنی و سرعت عملیات روكش آسفالت معابر شهری را به دنبال خواهد داشت. به گفته سیدمسعود نصر آزادانی مدیرعامل سازمان مهندسی عمران شهر تهران طی سخنانی خبر استفاده از آسفالتهای نازك 5/2سانتیمتری پلیمری را در معابر و خیابانهای پایتخت اعلام كرد.
مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهرداری تهران گفت: استفاده از این نوع آسفالت در كشورهای توسعهیافته سابقه 15ساله دارد و از تمام استانداردهای روز دنیا برخوردار است. وی كیفیت مطلوب، هزینه كمتر و سرعت در اجرا را از مزایای این نوع آسفالت دانست و ادامه داد: در یك نوبت كاری امكان آسفالت 15هزار متر مربع باند بزرگراهی فراهم است، ضمن اینكه ایمنی و تردد روان بدون تركخوردگی معابر و چاله و فراز و نشیب برای شهروندان در معابر شهری فراهم خواهد شد.

نقل :خاکزاد

sana_20
25 March 2009, 02:22 AM
salam 2stan man shadidan gereftaram komakam konid tarhe 2 honarestane moosighi daram etelaat v 2nemoone honarestan mikham lotfan komakam konid:frown::wubclub:

sana_20
25 March 2009, 02:25 AM
komaaaaak plz

pa_shamim
28 March 2009, 09:29 PM
سلام
ممنون از لطفتون
ببخشید می تو نین یه سایت یا منبع در مورد آسفالت های پلیمری معرفی کنید

ماردين
29 March 2009, 07:45 AM
سلام من يه پروژه درمورد تحليل ساختمان مي خواستم شامل 1- مصالح شناسي-2فرم شناسي و تيپو لوژي و ارتباطات فرمي و شكلي3-كيفيت هاي رنگ بافت نور سايه و روشن
مربوط به سه ساختمان.
1-مسكوني2-آموزشي يا درماني3- خدماتي يا اداري.
منتظر لطف دوستان گلم هستم

كسي كمك نمي كنه

archi_arch
29 March 2009, 11:33 AM
ماردین عزیز مطمئنا اگر کاربری میتونست کمک کنه حتما پاسخ شما رو میداد...هدف ما اینه که تا اونجا که از دستمون بر میاد به همدیگر کمک کنیم...
:notworthy:

man iraniam
2 April 2009, 01:49 AM
درود بر شما ايران دوستان
پروژه اين ترم من در مورد قفسه ها در منزل وانباريه ميتونين كمكم كنين؟
بختيار(خوشبخت)و پاينده باشيد
باسپاس

moeinz
4 April 2009, 04:24 PM
:embarrassed:

moeinz
4 April 2009, 04:25 PM
:confuse:

skarimi52
4 April 2009, 04:31 PM
سلام ، اگه ممکنه سر فصل درس درک و بیان معماری 182 رو برام ارسال نمایید
با تشکر شهاب کریمی

sanazi
6 April 2009, 10:31 PM
سلام من يك سري اطلاعات در مورد نماي ساختمان ها مي خواستم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

shima.m
10 April 2009, 10:27 AM
سلام خسته نباشید .
مرسی از سایته عالی و مفیدتون.
من حجم.پلان.نما.و...برش از یه مهدکودک در خارج از کشور میخام .
و هر مطلب مفیدی که در مورد مهدکودک داشته باشین.خیلی دوستون دارم مرسی.

Archi.AtishParish
10 April 2009, 11:24 AM
كسي كمك نمي كنه
سلام ماردین عزیز :wubclub:
درخواست شما یک پروژه کامل هست و من موفق به پیدا کردن کامل پروژه نشدم
اما در باره ی تک تک قسمت های مورد نیاز شما مطلب میذارم و لینکش رو براتون ارسال می کنم
علت عدم پاسخ تا این لحظه به دلیل پیدا نکردن اطلاعات درخواستی شما بود ...
تمام سعی خودم رو می کنم تا کمکتون کنم:jimlad:

فلاورجان
10 April 2009, 11:38 AM
سلام من تازه این ترم درک و بیان معماری گرفتم و نمیدونم چه طوری شیت بندی کنم کمکم می کنید؟

فلاورجان
10 April 2009, 11:44 AM
:nah:سلام واسه شیت بندی بهتر پروژه درک وبیان معماری1 چیکار کنم؟

amin_arc65
10 April 2009, 06:46 PM
با سلام و عرض تبریک به مناسبت اغاز سال نو من میخوام یک دبیرستان طراحی کنم که اول باید مطالعات تکمیلیشو انجام بدمیک سری مطلب در مورد مطالعات روانشناسی محیطیش میخوام.اگه میشه کمکم کنید.با تشکر از سایت بسیار عالی شما وارزوی سالی پر برکت وسلامتی برای شما و تمامی دست اندرکارنتون.

shima.m
11 April 2009, 07:56 AM
سلام هنوز نتونستید واسم پیدا کنید؟

Archi.AtishParish
11 April 2009, 09:09 AM
سلام گلم ... دارم میگردم تا یه ساعت دیگه سعی می کنم یه چیزایی برات بذارم

Archi.AtishParish
11 April 2009, 10:28 AM
سلام هنوز نتونستید واسم پیدا کنید؟

شیما جان فعلا مطالب رو داشته باش پلان ها رو هم سعی می کنم هر چه زودتر برات پیدا کنم ... موفق باشی عزیزم:wubclub:
طراحی مهد کودک (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

agrin
11 April 2009, 12:12 PM
ممنون خیلی خوب بود

نیمای
17 April 2009, 11:37 PM
سلام
:dull:
من نیاز مبرمی به یه مقاله در مورد کناف knuff دارم و باید فردا تحویل بدم و هنوز چیزی پیدا نکردم , اگه کسی چیزی در این مورد داره بم کمک کنه
مرسی

نیمای
17 April 2009, 11:42 PM
با سلام .
اگه کسی در مورد کناف مطلبی داره برام بزاره . من تازه عضو شدم . لطفا کمکم کنید . مرسی .:notworthy:

Archi.AtishParish
18 April 2009, 12:57 AM
سلام دوست عزیز
به پارسی گلد خیلی خیلی خوش اومدین
در حال بررسی در خواست شما هستم لطفا صبر کنید

Archi.AtishParish
18 April 2009, 01:14 AM
دوست گلم ... شرمنده واقعا دیگه نمی تونم پشت سیستم بشینم ...
لینکی رو که براتون فرستادم چک کنید ... امیدوارم به دردتون بخوره برای کناف
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. 1+%D8%AF%D8%B1+%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86&btnG=%D8%A8%D9%8A%D8%A7%D8%A8&lr=

Archi.AtishParish
18 April 2009, 01:14 AM
دوست گلم ... شرمنده واقعا دیگه نمی تونم پشت سیستم بشینم ...
لینکی رو که براتون فرستادم چک کنید ... امیدوارم به دردتون بخوره برای کناف
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. 1+%D8%AF%D8%B1+%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86&btnG=%D8%A8%D9%8A%D8%A7%D8%A8&lr=

mehdi chavoshi
18 April 2009, 04:53 PM
مطالبی در مورد آئین نامه بتن ایران میخواستم

Archi.AtishParish
18 April 2009, 05:18 PM
مطالبی در مورد آئین نامه بتن ایران میخواستم

سلام دوست عزیز ... :wubclub:
:jimlad:خیلی خیلی به پارسی گلد خوش اومدین
پاسخ در خواست شما ... امیدوارم مفید باشه ... موفق باشید:wink:

m.hz.teh
18 April 2009, 11:01 PM
man pelan khabgah mikham

amir_sabaghi
24 April 2009, 07:23 AM
من يه مقاله 100 صفحه اي در مورد معماري(لزوماً معماري خورشيدي) ميخواستم. كمكم كنيد.
تشكر

goghd
25 April 2009, 07:13 AM
salam,lotfan porojeye bimarestano vasam bezarin vase darse tarh lazem daram

Nafas
25 April 2009, 08:37 AM
salam,lotfan porojeye bimarestano vasam bezarin vase darse tarh lazem daram

سلام كاربر گرامي

خوش اومديد به سايت

لطف كنيد مطالبتون رو فارسي تايپ كنيد

چشم به درخواست شما رسيدگي مي شود انشاءاله

باتشكر
:notworthy:

Nafas
25 April 2009, 08:43 AM
معماری بیمارستان

.در حالی که بیمارستان‌ها در گذشته آگاهانه جهت مصارف پزشکی، جراحی طراحی می‌‌شدند امروزه می‌توان شاهد تغییر جهت به سوی انسانگرایی در امکانات بیمارستانی بود. بیمارستانهای امروزی بیشتر به هتل شبیه هستند. وجود فضای اقامتی دارای اهمیت بیشتری نسبت به طرح‌های سرد بهداشتی در بیمارستانهای گذشته است. مدت زمان بستری و اقامت بیمار به طور پیوسته کوتاهتر می‌شود و علاقه به اتاق‌های یک تختی یا دو تختی (در خصوص بیمارهای
خصوصی) بیشتر شده است

قسمت بندی و تعین محدوده

یک بیمارستان عمومی به بخشهای مراقبت، معاینه و درمان، انبار و محل نگهداری موقت زباله، اداری و فن آوری تقسیم می‌شود. قسمت‌های اقامتی و احتمالا بخش‌های آموزشی و پژوهشی و همچنین بخشهای حمایتی برای عملیاتهای خدماتی نیز در یک بیمارستان عمومی وجود دارند

انواع بیمارستانها

بیمارستانها را می‌شود به گروههای زیر تقسیم کرد: کوچکترین (تا 50تخت)، کوچک (تا150 تخت)استاندارد(تا600 تخت) و بزرگ. حمایت کنندگان مالی بیمارستانها ممکن است دولت، بنیادهای نیکوکاری یا خصوصی یا ترکیبی از اینها باشند. بیمارستانها را می‌توان از جهت نوع فعالیت به بیمارستانهای عمومی، تخصصی و دانشگاهی تقسیم کرد.

بیمارستانهای دانشگاهی

بیمارستانهای دانشگاهی با بیشترین ظرفیت خدماتی را می‌توان برابر با دانشکده‌های پزشکی و بیمارستانهای عمومی بزرگ دانست. آنها امکانات تشخیص و درمانی گسترده‌ای دارند و به طور اصولی پژوهش و آموزش را به پیش می‌‌برند.سالنهای سخنرانی و اتاقهای تشریح بایستی طوری گنجانده شوند که فعالیت بیمارستان توسط ناظرین مختل نشوند. بخشها باید بزرگ باشند تا هم ملاقات کنندگان و هم ناظران را در خود جای دهند. امکانات و نیازهای ویژه بیمارستانهای پزشکی ایجاب می‌کند اتاقها به صورت ویژه‌ای طراحی شوند.

Nafas
25 April 2009, 08:44 AM
:
مفهوم طرح ریزی

موقعیت:
محل پروژه باید دارای فضای کافی برای بخشهای اقامتی مستقل و دپارتمانهای مختلف بیمارستان باشد. بایستی در منطقه آرام باشد و در آینده نیز احتمال ساخت و ساز در اطراف آن وجود نداشته باشد مگر اینکه توسط محلهای مجاور تفکیک و مستثنی شده باشد. تجهیزات نبایستی بر اثر مه گرفتگی، باد شدید، گردوغبار، دود، بو وحشرات آسیب ببیند. زمین نباید آلوده باشد و برای گسترش فضا، زمینهای آزاد اطراف نیز در نظر گرفته شوند

جهت:
بهترین جهت برای اتاق درمان و جراحی بین شمال غربی و شمال شرقی است. نمای بخش پرستاری در جهت جنوب به جنوب شرقی مناسب است آفتاب صبحگاهی دلپذیر، گرمای کم، مزاحمت کم نور آفتاب (احتیاج به تاریک کردن اتاق نیست)، هوای ملایم در عصر ها، اتاقهایی که رو به شرق و غرب هستند به نسبت دارای آفتاب گیری بیشتر هستند اگر چه از آفتاب زمستانی بهره کمتری می‌‌برند. جهت بخشهای بیمارستان که دارای اقامت متوسط کوتاهی هستند مهم نیست برخی مقررات انظباطی تخصصی حکم می‌کنند که بیماران در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند که اتاقهای رو به شمال برای آنها مناسب است

تصویر:

یک بیمارستان قرار است گسترش یابد، طراحی آن شامل چهار فاز سازندگی می‌شوند یک محیط بسته بزرگ که شامل یک پارک ساخته خواهد شد که پنجره‌ها بتوانند رو به آن باز شوند بدون آنکه صدا مزاحمت ایجاد کند

اشکال ساختمانی درمانگاه بیماران سرپایی:

محل درمان بیماران سر پایی دارای اهمیت ویژه‌ای است. جداسازی مسیر بیماران سرپایی و بیماران بستری شونده باید در اوائل برنامه ریزی مد نظر قرار گیرد.با این حال راه دسترسی به دپارتمانهای پرتو ایکس و جراحی بایستی نزدیک باشد. امور مربوط به بیماران سرپایی هر روز مهمتر می‌شوند. بنابراین به اتاق‌های انتظار بزرگتر و اتاقهای درمان بیشتری نیاز است

راهروها:

راهروها باید برای بیشترین جریان گردشی طراحی شوند. در کل، راهروهای دسترسی بایستی حداقل دارای 50/1 متر پهنا داشته باشند. راهروهایی که بیماران را با تخت متحرک جابجا می‌کنند باید حداقل دارای پهنای موثر 25/2 متر باشند. سقف معلق در راهروها می‌توانند تا 40/2 متر ارتفاع داشته باشند. پنجره‌های نورگیر و هواگیر نبایستی بیش از 25 متر از یکدیگر فاصله داشته باشند. پهنای مفدار راهروها نباید توسط برآمدگیهای دیوار، ستونها و عناصر دیگر ساختمان مختل و محدود شود. در را هروهای بخش باید با توجه به مقررات داخلی در برای خروج دود سیگار تعبیه شود

Nafas
25 April 2009, 08:44 AM
درها:

در طراحی درها بهداشت باید در نظر گرفته شود. لایه سطحی در بایستی دارای مقاومت بلند مدت در برابر نظافت مداوم توسط تمیزکننده‌ها و میکروب کشها باشد و بایستی طوری طراحی شود که مانع انتقال صدا، بوهای نا مطبوع و جریان هوا باشند. درها نیز بایستی دارای همان استاندارد عایق بندی در برابر صدا باشد که دیوارهای اطراف از آن برخوردارند. چوب دو روکشه در باید حداقل توانایی کاهش صدا تا25 دسی بل را داشته باشد. ارتفاع دقیق دربها به نوع و عمل آنها بستگی دارد

درهای معمولی m 20/2 -10/2
دروازه‌های عبور وسایل نقلیه m 50/2
ورودی انتقالات m 80/2- 70/2
حداقل ارتفاع در جاده‌های ورودی m 50/3

پله ها:
به خاطر دلایل سلامتی، پله‌ها بایستی طوری طراحی شوند که در مواقع لزوم ظرفیت تمام گردش عمومی را داشته باشند البته مقررات ساختمان سازی ملی نیز بایددر نظر گرفته شوند. پلکانها باید در هر دو طرف نرده داشته باشند و بدون بر آمدگی پیشبن باشند(بدون لبه برآمده) پله‌های پیچ دار (حلزونی) نمی‌توانند در مقررات مربوط به پله‌ها گنجانده شوند.پهنای موثر عرض پله‌ها و پاگردها باید حداقل دارای 50/1 متر باشند واز50/2 متر تجاوز نکنند. درها نباید پهنای مفید پاگردها را اشغال ومحدود کنند و با توجه به مقررات بیمارستان، درهای رو به راه پله باید به طرف خروجی باز شوند. می‌توان پله‌هایی با ارتفاع 170 میلی متر داشت و حداقل عمق پاگذار ان 280 میلی متر باشد , بهتر است نسبت ارتفاع به عمق پاگذار 150 تا 300 میلی متر باشد.

آسانسور ها:

آسانسورها انسانها، دارو ها، ملحفه‌ها و تختهای بیمارستانی را بین طبقات جابجا می‌کنند و به خاطر مسائل بهداشتی و زیبایی بهتر است آسانسورهای جداگانه‌ای را برای هر کدام این اهداف در نظر گرفت. در ساختمانهایی که مراقبت، معاینه و درمان در طبقات بالایی انجام می‌‌گیرند حداقل دو آسانسور برای انتقال تخت لازم است. اتاقک آسانسور باید به اندازه‌ای باشد که جا برای یک تخت ودو همراه وجود داشته باشد. سطوح داخلی کابین باید صاف، قابل شستشو و به راحتی قابل ضد عفونی باشد. کف آن نباید سر باشد چاه آسانسور باید ضد آتش باشد. برای هر صد تخت یک آسانسور چند منظوره باید تعبیه شود و تعداد این آسانسورها در بیمارستانهای کوچکتر حداقل دو دستگاه باید باشد، بعلاوه حداقل بایستی دو آسانسور کوچکتر برای تجهیزات قابل حمل، کارکنان وملاقات کنندگان وجود داشته باشد

ابعاد دقیق آسانسور: m 20/1 × 90
ابعاد دقیق چاه آسانسور: m 50/1 × 25/1

مسیریابی

برای جلوگیری از انتقال میکروب بر اثر تماس، فعالیتهای مختلف جداگانه‌ای می‌‌بایست صورت گیرد. سیستم تک راهرویی که در آن بیماران جراحی شده و بیماران آماده جراحی، کارکنان آماده جراحی و کارکنان پس از انجام عمل و حمل وسایل تمیز و کثیف از یک راهرو استفاده می‌کنند دیگر استاندارد نیست. بهتر است سامانه دو راهروی داشته باشیم که در آن بیماران و کارکنان یا بیماران و وسایل غیر تمیز از یکدیگر جدا باشند. هنوز بهترین نوع این موارد مشخص نشده است و بنابراین به صورت جداگانه در نظر گرفته می‌شوند. یک راهبرد موثر، جدا کردن جریان بیماران از محل کار مورد استفاده کارکنان گروه جراحی است

Nafas
25 April 2009, 08:45 AM
اتاقهای جراحی اصلی

تعدادی اتاق ملزومات و کار در مجاورت مستقیم اتاق جراحی هستند. اتاق جراحی باید به گونه‌ای طراحی شود تا هر چه بیشتر به شکل مربع شباهت داشته باشد تا کار در هر جهت از تخت جراحی به راحتی انجام گیرد.
اندازه مناسب می‌تواند 50/6 × 50/6 متر با ارتفاع 3 متر و اضافه ارتفاع 70/0 متر برای تهویه و خدمات دیگر باشد,
اتاقهای جراحی بهتر است یکسان باشد تا حداکثر انعطاف پذیری را داشته باشند و عملها روی میز قابل حملی صورت گیرد که بر روی پایه‌ای ثابت در وسط اتاق سوار شده باشد. نور طبیعی از نظر روانشناختی دارای امتیاز خاصی است که جلوگیری از آن تقریبا غیر ممکن می‌‌نماید. واگر هم امکان آن وجود داشته باشد باید سیستمی وجود داشته باشدکه به طور کامل جلوی نفوذ این نور را بگیرد(برای مثال عملهای جراحی چشم در فضای خیلی تاریک انجام می‌گیرد) امروزه اتصالات خدماتی و وسایل فنی معمولا از طریق تجهیزات بیهوشی معلق تأمین می‌شود. در غیر این صورت ،اتصالات خطوط خلاء، اکسید نیتروس و برق اضطراری بایستی حداقل 20/1 متر بالاتر از سطح کف اتاق قرار گیرند. جدا کردن بخشهایی که در حد بالای میکروب زدایی شده اند(استریل) و وسایل استریل نیز به آنجا ارسال می‌شود بسیار مهم است. تقسیم اتاق عمل به دو قسمت عفونی و غیر عفونی یک بحث پزشکی است اما عمل هوشیارانه و منطقی است. کف اتاق و سطح دیوارها باید بسیار صاف و قابل شستشو باشند از نصف برآمدگیهای تزئینی و سازه‌ای باید جلوگیری کرد.

اتاق بیهوشی

اندازه اتاق بیهوشی باید تقریبا 80/3×80/3 متر باشد و درهای آن نیز کشویی و برقی باشد و به اتاق عمل باز شوند(پهنای 40/1 متر)این درها باید دارای دریچه و شیشه‌ای باشند تا بتوان با اتاق جراحی ارتباط تصویری داشت. اتاق بایستی مجهز به یخچال ،سینک آب ،لوله دستشویی و آبکشی، کابینت جهت نگهداری لوله هلی جراحی ،اتصالات تجهیزات بیهوشی. برق اضطراری باشد.

اتاق ترخیص بیهوشی:

این اتاق به اتاق بیهوشی شباهت دارد در ورودی به راهروی کاری باید لولایی و بدون چفت با عرض 25/1 متر باشد

اتاق شستشو:

تقسیم اتاق شستشو به بهداشتی ومعمولی ایده ال است اما از نقطه نظر بهداشت یک اتاق تکی کافی است. حداقل پهنای اتاق باید80/1 متر باشد. برای هر اتاق جراحی بایستی سه دست و صورت شویی (سینک) که آب را به اطراف نمی‌پاشد وجود داشته باشدکه از طریق پدالهای پایی کنترل شوند .بایستی دارای دریچه دید باشند و اگر هم برقی هستند بایستی با پدالهای پایی باز شوند. اگر صرفه جویی در الویت دارد می‌توان از درهای لولایی چرخش استفاده کرد

اتاق اشیاء استریل:

اندازه این اتاق دارای انعطاف پذیری بیشتری است اما بایستی به اندازه کافی فضای قفسه و کابینت وجود داشته باشد و بتوان به طور مستقیم از اتاق عمل به آن دسترسی داشت. به ازای هر اتاق عمل اشیاء استریل به مساحت تقریبی ده متر مربع نیاز است

اتاق تجهیزات:

اگر چه دسترسی مستقیم به اتاق عمل ارجح است این کار همیشه ممکن نیست اگر دسترسی مستقیم امکان‌پذیر نباشد اتاق تجهیزات بایستی تا حد امکان نزدیک اتاق عمل باشد تا مدت انتظار کمتر شود. اتاقی به اندازه 20متر مربع باید در نظر گرفته شود

Nafas
25 April 2009, 08:46 AM
اتاق زیر مجموعه استریل:

این اتاق را می‌توان مستقیم یا غیر مستقیم به بخش استریل اتاق عمل مرتبط کرد. این اتاق شامل یک بخش بهداشتی برای اشیاء استریل شده و یک بخش معمولی برای اشتباه غیر استریل است. تجهیزات آن بایستی شامل
سینک, سطح انبار ,سطح کار و استریل کننده‌های بخار باشد. وصل کردن یک اتاق زیر مجموعه استریل (ساب استریل) به چندین اتاق عمل می‌تواند مشکلات بهداشتی بوجود آورد که این کار نباید صورت گیرد. توجه داشته باشید که ابزار جراحی در واحد استریلیزه مرکزی آماده می‌شوند که خارج از محوطه جراحی قرار دارد

اتاق گچ گیری:

به خاطر مسائل بهداشتی، این اتاق نباید در محوطه جراحی باشد بلکه در محوطه بیماران سرپایی بایستی قرار گیرد در واقع اورژانس بیمار بایستی از لابی‌های مختلف عبور کند تا به اتاق عمل برسد. تجهیزات شرایط پس از عمل فناوری اتاق بهداشت و تهویه هوا: سیستم تهویه هوا جزئی حیاتی از فناوری اتاق بهداشت است نمونه معمولی آن از جابجایی کم،لزرش با سرعت ثابت حرکت هوا (m /s 45/0)استفاده می‌کند که تمام میکروبها و ذرات رها شده را به خارج می‌‌راند. یک سیستم دمنده جهت دار هوا نیز برای به حداقل رساندن لرزش هوا و یکنواختی آن هوا را به داخل اتاق عمل می‌‌دمد. بنابراین می‌توان به مقدار زیاد از ترکیب هوای آلوده و هوای تازه ( هوای اتاق بهداشت )جلو گیری
کرد. برای حفظ بهداشت و تمیزی تجهیزات جراحی به مسافتی به ابعاد تقریبی 00/3×00/3 متر نیاز است. همچنین سیستم تهویه هوا پیش از آماده کردن مقدار هوا مورد نیاز، از طریق تصویه، رقیق و فشرده کردن هوا سطح اجرام زنده هوایی را می‌‌کاهد. برای مثال برای اطمینان از آلودگی زدایی هوا بین اتاقهای عمل به15تا20 بار تعویض هوا در ساعت نیاز برای ایجاد منطقه‌ای در اتاق عمل که تا حد امکان فاقد جرم/ذره باشد از ورودیاست. کنترل نشده هوا از طریق اتاقهای مجاور به داخل اتاق عمل بایستی جلوگیری کرد.این کار را می‌شود از طریق هوا بندی اتاق عمل (تمام درزها در طی ساخت بایستی پر شوند) و با تغییر فشار انجام داد (یعنی بالاترین فشار که در اتاق عمل است به تدریج در اتاق بیهوشی کمتر ودر اتاقهای دیگر به حداقل می‌‌رسد تا با بوجود آمدن تفاوت فشار هوا از اتاق عمل به اتاقهایی که به مراقبت کمتر احتیاج دارند حرکت کند) بنابراین پنجره‌های اتاق عمل بایستی دارای دریچه‌های مشبک تهویه هوا با قابلیت هوابندی کامل باشند

فعالیتهای جنبی:

اتاقهای فعالیت‌های جنبی ضروری نیست که در نزدیکترین مجاورت اتاقهای عمل قرار گیرند. این اتاقها بوسیله راهرویی که مورد استفاه بیمار نباشد جدا شوند

اتاق پرستارها:

ابعاد این اتاقها بستگی به بزرگی دپارتمان جراحی بیمارستان دارد. باید فرض شود که در هر تیم جراحی هشت عضو دارد(پزشکها،پرستارهای اتاق عمل، پرستارهای بیهوشی) اگر واحد جراحی دارای بیش از دو اتاق عمل باشند مناسب است که سیگاریها را از غیر سبگاریها جدا کرد. این اتاق راحتی باید دارای تعداد صندلی کافی , کابینت و یک سینک باشد.

Nafas
محل کار پرستارها

این اتاقها می‌‌بایستی دارای موقعیت مرکزی باشند و دارای شیشه‌های بلند تا راهروی کاری از آن طریق دیده شود. علاوه بر میز تحریر آنها باید دارای کمد و کابینت و دیوارهای بلند برای نصب برنامه‌ها باشند

اتاق گزارشات
این اتاقها که نیاز آنها مطلق نیست نباید بیش از 5 متر مربع باشنددر این اتاقها جراحان پس از عمل گزارش آن را تهیه می‌کنند

داروخانه

یک داروخانه به مساحت 20 متر مربع می‌تواند انواع مواد بیهوشی , داروهای جراحی و مواد دیگر را در خود جای دهد بخصوص که دارای قفسه‌های گردشی باشد.

اتاق نظافت:

مساحت 5 متر مربع برای چنین اتاقی کافی است این اتاقها بایستی به اتاق عمل نزدیک باشند زیرا پس از عمل
میکروب زدایی (ضد عفونی) و تمیز کردن ابزار صورت می‌گیرد

جایگاه تختهای تمیز:
در نزدیکی محدوده لابی بیماران بایستی فضای کافی جهت قرار دادن تختهای تمیز شده و آماده وجود داشته باشد. مقدار مورد نیاز عبارتست از یک تخت تمیز اضافی برای هر میز جراحی.

آبریزگاه

به خاطر مسائل بهداشتی مستراح‌ها بایستی خارج از محدوده جراحی و فقط در سرسرای (لابی) بیماران قرار گیرد

ملزومات اتاق بازگشت هوشیاری:

اتاق بازگشت هوشیاری باید بتواند چندین بیمار عمل شده از اتاقها ی جراحی مختلف را در خود جا دهد. تعداد تختهای محاسبه شده باید5/1 برابر تعداد اتاقهای عمل باشند. اتاق مجاورآن اتاق شستشو با چند سینک است. پرستاری می‌‌بایستی دارای یک جایگاه نظارتی باشد که از آن بتواند بر همه بیمارها تسلط داشته باشد. طراحی اتاق باید طوری باشد که نور طبیعی بتواند وارد آن شود تا بیمارها بتوانند خود را با ساعات شبانه روز تطبیق دهند

رعایت نکات ایمنی در جراحی
اتاق جراحی باید از طریق درهای کشویی برقی به اتاقهای بیهوشی، ترخیص شستشو واشیاء استریل ارتباط داشته باشند. این درها بایستی در خارج از اتاق عمل نصب شوند تا فضای اتاق را اشغال نکنند. به خاطر مسائل بهداشتی، سیستم باز کردن درها باید با پدال های پایی کنترل شود در اتاق فعالیتهای جنبی درهای محوری (بدون جفت) با پهنای یک متر تا 1.25 متر کافی است این نکته بایستی در نظر گرفته شود که اتاقهای اصلی بیهوشی دارای ترکیبی انفجار کننده از گازها هستند (بخارها، اکسیژن، اکسید نیتروژن) این گازها ممکن است به محدوده جراحی اتاقهای آماده کردن بیمار و گچ گیری رخنه کنند برای مقابله با جمع شدن گازهای بیهوشی در اتاق اتصالات الکتریکی و الکتروپزشکی بایستی حداقل در ارتفاع 1.20 متر از سطح کف اتاق قرار گیرند. به وسیله کف رسانای اتاقها را با هم برابر کنید. رطوبت هوا را بین 60% تا 65% حفظ کنید. اتاقهایی که جهت نگهداری مواد بیهوشی به کار می‌‌روند بایستی ضد آتش باشند و به اتاقهای عمل، زایمان و بیهوشی راه نداشته باشند

Nafas
روشنایی

روشنایی در اتاق عمل بایستی قابل تنظیم باشد تا با توجه به موقعیت برش جراحی، نور را بازاویه‌های مختلف بتاباند. متداول‌ترین سیستم روشنایی چراغهای جراحی سقفی متحرک هستند این سیستم متشکل از یک روشنایی اصلی است که دارای حرکت چرخشی و زاویه‌هایی است و یک لامپ جنبی که بر روی یک بازوی ثانوی روشنایی اصلی از تعداد زیادی سوار است. لامپ کوچک ساخته شده است تا از ایجاد سایه‌های خیلی تاریک جلوگیری شود. امروزه اتاقهای عمل تخم مرغی شکل با روشنایی داخل سقفی نیز گاهی ساخته شوند مقررات روشنایی بیمازستانها شدت اسم روشنایی برای اتاقهای عمل را 1000(لوکس) و اتاق های جنبی عمل را 500 معرفی می کنند.

استریل‌سازی مرکزی

این مکان جایی است که تمام ابزار بیمارستان را آماده می‌کند. بیشتر این وسایل توسط دپارتمان جراحی (40%) و مراقبتهای ویژه، جراحی و داخلی (هر کدام 15%) استفاده می‌شود. به همین دلیل اتاق استریل‌سازی و مرکزی بایستی در نزدیکی این حوزه‌های تخصصی قرار گیرد توصیه می‌شود که مکانهای استریل‌سازی در جاههایی که دارای رفت‌وآمد کم (انسان و مواد) است قرار گیرند. تعداد استریل‌سازها بستگی به بزرگی بیمارستان و دپارتمانهای جراحی دارد و ممکن هست مساحت تقریبی 120-40 متر مربع را اشغال کنند

بخش مراقبتهای ویژه

وظیفه بخش مراقبتهای ویژه (ای سی یو)جلوگیری از اختلالات خطرناک فعالیتهای حیاتی بدن است: برای مثال ،اختلالات تنفسی و قلب وعروق ،عفونتها،دردشدید و از کار افتادگی اعضا (کبد ,کلیه) خدمات بخش مراقبتهای فشرده کنترل ودرمان وهمچنین مراقبت از بیمار است. در بیمارستانهای عادی که فاقد تخصص پزشکی خاصی هستند مرسوم است که مراقبتهای ویژه را به دوبخش جراحی وپزشکی داخلی تقسیم بندی کنند

Nafas
ترتیب:

دپارتمان مراقبتهای ویژه بایستی یک بخش جداگانه باشد که فقط (بخاطر مسائل بهداشتی)از طریق لابی‌ها قابل دسترس باشد. توجه داشته باشید که براساس قوانین بیمارستان ،هر بخش مراقبتهای ویژه ،بایستی دارای بخش آتش نشانی جداگانه باشد. به غیر از سرسرای کارکنان و بیماران ،ملاقات کنندگان فقط بایستی از طریق سرسرای ملاقات کنندگان (اتاق انتظار) به این واحد دسترسی داشته باشد. درمرکز یک واحد مراقبتهای ویژه بایستی یک جایگاه کاری باز پرستاری قرار داشته باشد که به همه اتاق‌ها مشرف باشد .اتاق بازگشت هوشی بخش جراحی معمولا در قسمت مراقبتهای ویژه قرار دارد تا بیماران تحت مراقبت همان کارکنان قرار گیرند (توجیه اقتصادی) تعداد بیماران هر بخش مراقبتهای ویژه می‌‌بایستی بین شش تا ده باشد تا از انباشته شدن حجم کارکنان پزشکی و پرستاری جلوگیری شود وبهترین خدمت به بیماران ارائه شود. برای هرواحد (که دارای شش تا ده تخت است) میبایستی جایگا ه وظیفه پرستاران، جایگاه استریل (داروها و آماده سازی خون) یک اتاق مواد ویک اتاق تجهیزات در نظر گرفته شود. فضای لازمه تختها را می‌توان در ترتیب باز، بسته یا ترکیبی از ان دو قرار دارد. در ترتیب باز فضای کف اتاق بایستی بسیار زیاد باشد. تمام تختها بایستبی در معرض دید و نظارت جایگاه پرستارها باشند و دیوارهای (پارتیشن هایی) سبک ومتحرک، بیماران را از یکدیگر جدا می‌کند. این دیوارها بایستی دارای سبکی و ارتفاع آنها نصف سقف اتاق باشد. در ترتیب بسته اتاق‌ها ی جداگانه‌ای برای بیماران در نظر گرفته می‌شود که باز هم می‌‌بایستی تحت نظارت جایگاه مرکزی پرستارها باشند. از نقطه نظر بهداشتی و و روانشناختی ترجیح داده می‌شود زیرا بیماران در این مرحله بسیار آسیب‌پذیر هستند. یک را ه حل میانی که بسیار متداول است قرار دادن دو یا سه تخت در اتاقهای جداگانه است. ایده ال‌ترین طرح نقشه ستره‌ای است که در آن اتاق بیمار از جایگاه پرستاران در مرکز منشعب می‌شود.اما به خاطر محدودیت فضا روشهای سنتی متداولتر است. وظایف جانبی: برای وظایف جانبی بخشهای زیر بایستی در نظر گرفته شود. اتاق عمل برای جراحی‌های جزئی(m 30-25) فضای آزمایشگاهی ،آشپزخانه ،ساب است(20m) اتاق مواد بهداشتی، اتاق معمولی، اتاق بهداشت، اتاق مهمانها،اتاق پزشک وظیفه، اتاق مدارک و در صورت امکان یک اتاق مشاوره و امکانات بهداشتی (با هماهنگی بخش بهداشت) بخش جراحی از نظر امکانات پزشکی می‌‌بایستی خود کفا و مستقل باشد.در کنار تمام تخت‌ها بایستی لوله، اکسیژن ،هوای فشرده وپمپ خلاء وجود داشته باشدو علاوه بر پریز های برق متداول، پریزهای کم ولتاژ (برای سیستم فراخوانی پرستاران)و پریزهای پر فشار (مثلا برای تجهیزات پرتو ایکس) نیز بایستی تعبیه شود. بخش جراحی ویژه باید نزدیک و تا آنجا که می‌شود همسطح با دپارتمانهای جراحی و بخش پزشکی داخلی ویژه باشد. این بخش همچنین بایستی به پذیرش ومرکز خدمات عملیات اورژانس نیز نزدیک باشد. می‌‌بایستی با بخشهای بیماران سر پایی و جراحی مرتبط باشد همچنین توصیه می‌شود راههای دسترسی به آزمایشگاه کلینکی و بانک خون کوتاه باشد .

بخش‌های مراقبت
بخش‌های مراقبت بیماران بایستی در فضای بسته باشد و ترافیک انسانی‌ آن با طرح ریزی درست راهها به حداقل برسد. بخشها بایستی دارای پنجره‌هایی جهت ورود نور طبیعی باشد اما بخش‌های درمان ،اتاق پرستارها، داروخانه و غیره را می‌توان با چراغ روشن کرد

دپارتمانهای مراقبت
دپارتمان‌های مراقبت هر کدام به تخصصی ویژه تقسیم می‌شوند و اینها نیز دارای زیر مجموعه‌های خود می‌‌باشند. برای ایجاد مراقبت و نظارت کافی تعداد تختها هر بخش نبایستی بیش از 16 تا 24 عدد باشد به خاطر استفاده صحیح از کارکنان معمولا دو جایگاه کاری در کنار هم قرار داده و به بخش بزرگی از ناحیه خدماتی پرستاران متصل می‌کنند (برای مراقبت حدود 30 تا34 بیمار). ترتیب اتاقها به وضعیت، نوع و درجه حاد بودن بیماری بستگی دارد. نواحی پرستاری زیر نیز بایستی متمایز باشند: پرستاری عادی، مراقبت ویژه و فشرده تعداد تختها برای هر گروه مراقبتی در بخش مراقبت ویژه و فشرده کمتر است (بین 6 تا 12 تخت بسته به بزرگی بیمارستان)اتاق‌ها بایستی به گونه‌ای قرار گیرد که در کناره‌های تخت (دو طرف و قسمتهای تحتانی) فضای کافی برای حرکت و دسترسی وجود داشته باشد. تعداد کابینت‌ها و کمدها برای وسایل شخصی بیمار بایستی کافی باشد. (همچنین فضای کافی برای وسایل و تجهیزات مراقبتی مانند سینی متحرک و کمد وجود داشته باشد).

danial rostamei
25 April 2009, 06:29 PM
درخاست سریع برای بدست اوردن ***یل های از ابگیر پنجره با انوای مصالح ساختمانی وتوضیحات مربوته ممنون:jiggy:

maryam sajjadi
25 April 2009, 06:37 PM
یکی منابع کنکور کاردانی به کارشناسی معماری را به من بگه خواهش می کنم

Nafas
25 April 2009, 08:35 PM
یکی منابع کنکور کاردانی به کارشناسی معماری را به من بگه خواهش می کنم

سلام

خوش اومدید

امیدوارم منابع زیر براتون مفید باشه

۱ - ریاضی و هندسه
۲ - فن ساختمانی
۳ - تاریخ معماری
۴ - مبانی نظری
1- معارف اسلامی (1) (دفتر نهاد رهبری )
2- معارف اسلامی (2) (دفتر نهاد رهبری )

زبان:
1- زبان عمومی (انتشارات سمت)
2-کتب پیش دانشگاهی و دبیرستان
منابع تست : دروس عمومی کنکور کارشناسی ناپیوسته مدرسان شریف (بسیار بسیار مهم)
منابع:ریاضی:هر کتابی که در سر فصلهای زیر به شما کمک می کند مثل: حسابان سال سوم ریاضی و حساب دیفرانسیل و انتگرال (پیش دانشگاهی)
سر فصلهای مهم :
تابع:
دامنه و برد - جبر توابع - ترکیب توابع - مثلثاتی و معکوس مثلثاتی – تابع معکوس - تابع متناوب - معادله درجه دوم - توابع هایپربولیک
حد:
انواع حد- پیوستگی - مجانب ها – و ...
مشتق:
تعریف مشتق - مشتق گیری - مشتق تابع مرکب - مشتق تابع معکوس – مشتق هایپربولیک- معادله لاپلاس
کاربرد مشتق:
اکسترموم ها - نقاط بحرانی.
انتگرال:
انتگرال معین و نامعین - مساحت زیر نمودار- حجم حاصل از دوران - انتگرال دو گانه
دنباله و سری
ماتریس
بردارها
و......(اینها فقط سر فصلهای مهم بودند)
هندسه تحلیلی (بردار ها-مقاطع مخروطی- ماتریس)
هندسه:هندسه 1 و 2 دبیرستان

منابع تست:ریاضی معماری کنکور کارشناسی ناپیوسته مدرسان شریف (بسیار بسیار مهم)
منابع :
عناصر و جزئیات:
عناصر و جزئیات (هنرستان)
اجزاء ساختمان و ساختمان (سیاوش کباری)
دیتلهای ساختمانی(سیاوش کباری)
نقشه کشی ساختمان مهارت فنی درجه 1 (جرجانی)
نقشه کشی ساختمان مهارت فنی درجه2 (جرجانی)
مصالح شناسی: مصالح شناسی (هنرستان - معماری)
مصالح (سیاوش کباری)
مصالح شناسی (هنرستان - ساختمان)
متره و برآورد:
متره و برآورد (هنرستان)
مدیریت و تشکیلات کارگاهی (منبع خاصی وجود ندارد - جزوات درسی- جزوه درسی دانشگاه بوعلی سینا همدان)
ترسیم فنی: ترسیم فنی (هنرستان)
ترسیم فنی (حسین زمرشدی)

تنظیم شرایط محیطی:
اقلیم (مرتضی کسمائی)
تاسیسات (هنرستان - بسیار مهم)
تنظیم شرایط محیطی (ساسان مرادی)
ایستایی و مقاومت مصالح:
ایستایی (هنرستان – ساختمان - بسیار مهم)
2 - تاریخ معماری
3 - پرسپکتیو

>>مبانی نظری معماری :
مبانی هنرهای تجسمی (هنرستان – چاپ قدیم دو جلد می باشد) - کارگاه هنر 1 (پیش دانشگاهی هنر)- طراحی معماری (هنرستان)
رنگ شناسی ایتن – رنگ شناسی (مبانی هنرهای تجسمی جلد 2)

>>تاریخ معماری:
1 - سبک شناسی معماری (مرحوم دکترمحمدکریم پیر نیا)
2 - معماری جهان (زارعی)
3 - آشنایی با بناهای تاریخی (هنرستان)
4 - مبانی و مفاهیم معماری معاصر غرب (دکتر وحید قبادیان)
5 - سیر هنر در تاریخ 1 (پیش دانشگاهی هنر)
6 - سیر هنر در تاریخ 2 (پیش دانشگاهی هنر)

<<<تهیه هر 6 کتاب لازم می باشد>>>

پرسپکتیو : ترسیم فنی (حسین زمرشدی) - ترسیم فنی (هنرستان) - ترسیم فنی و طراحی معماری (موسویان) - هندسه مناظر و مرایا

کتب تکمیلی و تستی : (بسیار بسیار مهم)
1-کنکور کارشناسی ناپیوسته (محمد یگانه)
2 -کنکور کاردانی پیوسته (محمد یگانه)
3-نکته به نکته کنکور معماری (محمد یگانه)
4- کنکور کارشناسی ناپیوسته معماری (پرنا)
5- در هر مبحثی که ضعیف هستید :کتابهای موسسه دیبا گران

Nafas
25 April 2009, 08:36 PM
منابع کنکور کاردانی به کارشناسی معماری

1- آشنایی با معماری اسلامی ایران استاد محمد کریم پیرنیا

2- سبک شناسی معماری ایران استاد محمد کریم پیرنیا

3- مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب وحید قبادیان

4- مصالح شناسی سیاوش کباری

5- مصالح شناسی سام فروتن

6- معماری ایران (دوره اسلامی) محمد یوسف کیانی

7- جزییات معماری ساختمانهای اجری نشریه 92 سازمان برنامه وبودجه

8- فرهنگ مصورهنرهای تجسمی پرویز مرزبان وحبیب معروف

9- مبانی هنرهای تجسمی غلام حسین نامی

10- عناصر رنگ ایتن ایتن

11- معماری فرم فضا نظم فرانسیس د.ک.چینگ

12- تاریخ وهنر معماری ایران دوره اسلامی محمد یوسف کیانی

13- معماری 1و2 انتشارات دیبا گران

14- ریاضی انتشارات دیبا گران

15- اجزا ساختمان و ساختمان سیاوش کباری

16- مبانی هنرهای تجسمی هنرستان

17- تاسیسات هنرستان

18- آشنایی با بناهای تاریخی هنرستان

19- آشنایی با معماری جهان محمدابراهیم زارعی

20- هندسه سال دوم دبیرستان

21- تاسیسات طباطبایی

22- ادبیات پنج استاد

23- راهنمای ادبیات پنج استاد محمد باقر کلیشمی

24- نگارش زبان فارسی انتشارات سمت

25- معارف اسلامی 1 انتشارات سمت

26- معارف اسلامی 1 اتشارات نهاد رهبری

27- عناصروجزییات ساختمان 1و2 هنرستان

28- در ضمن تست های کنکورهای معماری سالهای گذشته فراموش نشود

atefeh s
26 April 2009, 09:20 PM
salam man 1 poroje mikham darbareye saghfe kazeb mishe komakam konid lotfan?:wubclub::smile:

Nafas
26 April 2009, 11:25 PM
salam man 1 poroje mikham darbareye saghfe kazeb mishe komakam konid lotfan?:wubclub::smile:

سلام
کاربر گرامی

خیلی خوش اومدید

لطف کنید مطالبتون رو فارسی تایپ کنید

ضمنا" در مورد درخواست شما مطالب به اندازه کافی در زیر مجموعه معماری موجود می باشد این هم لینک صفحه مورد نظر امیدوارم جوابگوی شما باشد

با تشکر:notworthy::notworthy::notworthy:

ehsan_neda
28 April 2009, 11:06 AM
سلام بچه ها
لطفا راجع به اصول طراحی نماشگاه و فضا های مورد نیاز راهنماییم کنیم.
با تشکر ازتون

Nafas
28 April 2009, 11:14 AM
سلام بچه ها
لطفا راجع به اصول طراحی نماشگاه و فضا های مورد نیاز راهنماییم کنیم.
با تشکر ازتون

سلام
خيلي خوش اومديد

اميدوارم مطلب زير جوابگوي شما باشد

اصول طراحی غرفه نمایشگاهی
1- غرفه، انبار نیست طراحی غرفه چیزی بسیار فراتر از پر کردن فضا با اشیای موجود در انبار سازمان است. بسیاری از کارفرماها در آخرین لحظاتی که باید به نمایشگاه بروند از واحد خدمات یا روابط عمومی می خواهند چیزهایی را برای بردن به نمایشگاه آماده کنند. در نتیجه بسیاری از غرفه های نمایشگاه ها بیشتر به انبار شرکت ها و سازمان ها شباهت دارند تا یک اثر هنری!
2-غرفه، اثر هنری است غرفه می تواند محل تجلی هنری طراح و نشان دهنده سطح دانش و بینش فرهنگی هنری و سلیقه وی باشد. غرفه، لباس کارفرماست و طراح موظف است بهترین طرح دوخت را برای آن ارائه دهد.

3- طراحی غرفه، تخصص است نجارها، آهنگرها، نقشه کش ها، معماران، طراحان داخلی، طراحان صنعتی، طراحان صحنه و لباس، طراحان گرافیک و گاه حتی مهندسان عمران و کامپیوتر، همه خود را در زمینه طراحی غرفه جامع و مانع می دانند. در حالی که طراحی غرفه خود می تواند یک رشته مستقل باشد برخی هنرمندان تصور می کنند طراحی غرفه عملی تفننی است و در کنار کارهایشان به آن می پردازند. این طور هم می توان نگاه کرد، اما حاصل این رویکرد به هیچ رو غرفه حرفه ای نیست.
4- ایده خلاقانه، محور طراحی غرفه است ایده خلاقانه، فرآیند پیچیده ای دارد و ایده یابی دارای روش هایی است که به مطالعه نیاز دارد. طرح باید مخاطب را در غرفه نگه دارد و پاسخگوی افکار و احساساتش باشد. باید دانست کارفرما چه هدفی دارد و روی آن تمرکز کرد که به طور حتم به یافتن ایده های ناب می انجامد. البته باید با حساسیت و دقتی بیش از کارفرما این کار را انجام داد و خواسته هایش را به سوی اهداف جدید هدایت کرد. یکی از هنرهای طراح غرفه باید همین باشد که با حساسیتی که دارد به سرعت درک کند چه خواسته هایی سره و چه چیزهایی ناسره اند. برای درک این نکات باید مدت زیادی تحقیق کرد و با خدمات و محصولات به نمایش درآمده، فرآیند کار، یا هر چیز مشابه دیگر در مجموعه کارفرما سر و کار یافت.

5- جزئیات در غرفه به خوبی دیده می شوند نمی شود غرفه را همین جوری طراحی کرد، مخاطب آنقدر به اشیا نزدیک می شود که تمام سهل انگاری ها را می بیند، بنابراین طرح باید به گونه ای باشد که بیننده نتواند اتصالات را بفهمد، یا اگر فهمید خیال کند یک اتصال حرفه ای دیده است. خلاقیت فقط در سیر کولاسیون نیست بلکه در تمام جنبه های غرفه باید احساس شود.

6- در نمایش یک چیز معمولی، نباید غلو شود گاه کیفیت محصولات کارفرما بسیار پایین تر از حد انتظار است. در این حالت ها بهتر است به شکل مودبانه از او خواسته شود که نمونه های بهتری را در اختیار بگذارد و اگر نمونه بهتری در دست ندارد، یا محصولش کیفیت پایین دارد باید او را از اجاره غرفه منصرف کرد. البته پل های پشت سر را نباید خراب کرد!

7- گاه سکوت و خلوت بهتر است روش های طراحی مینی مال گاه چنان آرامشی در مخاطب ایجاد می کند که چاره ای جز ایستادن در غرفه ندارد. نمایشگاه ها اغلب مکان هایی پرآشوب و هیاهو با رنگ ها و نورهای گوناگون اند که بیننده را عصبی می کنند. طراح بهتر است خود را جای مخاطب بگذارد.

8- طراحی غرفه، چابکی می خواهد طرح غرفه مثل جرقه است مثل طرح پوستر، غرفه کارزار طراحی است و تنها از عهده افراد چابک و حساس برمی آید. افراد فاقد این ویژگی ها طراحی غرفه را فراموش کنند.
9- دیدن تصویر سودمند است دیدن تصویر به ویژه هنگام خلق ایده بسیار موثر است. در مواقعی که طراح، غرفه ای در دست طراحی ندارد می تواند به بازدید نمایشگاه ها برود، مجله ها را ورق بزند، یادداشت بردارد، فیلم ببیند، استراحت کند و کروکی بزند.
10- طراح، مشاور واقعی کارفرماست این نکته بسیار مهمی است باید به شکل صادقانه مشاوره داد و حتی اگر لازم شد کارفرما را از گرفتن غرفه منصرف کرد (یعنی در کوتاه مدت نان خود را آجر کرد). کارفرما نباید گمان کند با آدمی پولکی طرف است، یا در برآوردهای اولیه و مراحل قرارداد سرش کلاه رفته است. طراحان خود را در جای کارفرما بگذارد.
11- طراح دست به کار شود طراحان به جای این که نقشه را به کارگاه فکس کند و به روش اداری از آن ها بخواهد نسبت به اجرای کار در نهایت وسواس و سرعت اقدام کنند، خود باید دست به کار شود تا مسائل اجرایی را از نزدیک بفهمد و در صورت لزوم طرح را در حین اجرا تغییر دهد.
12- تفکر مهندسی لازم است طراح باید تحلیل گر با حوصله باشد، یعنی بتواند با دقت فراوان یک دانشمند چیزها را بشکافد و از این راه به کشف های تازه ای در کار خود دست یابد. دقیق و حساس بودن، نگاه تولید انبوهی داشتن، ظریف فکر کردن، عاشقانه به جزئیات رسیدگی کردن، خسته نشدن و سرسری کارنکردن، از علایم تفکر مهندسی است.
13- طراح غرفه نباید واهمه داشته باشد گاه پیش می آید که کارهای دیگران را داوری کنیم و گاه نیز دیگران کارهای ما را به داوری می گیرند، در هر حال نباید ترسید و باید دانست که ما به عنوان طراح از آن ها حرفه ای تریم. نباید لحظه ای به خود تردید داشت و از داوری حرفه ای هاو معمولی نگران بود. باید درباره کارهای دیگران نظر داد اما تا نپرسیدند، نگویید!

14- بهترین راه فراگیری، آموزش است بهترین راه یاد گرفتن، یاد دادن است. شما هم تجربه کرده اید، تلاشی که می کنید برای اینکه یک بازی را به کسی یاد دهید، شما را مجبور می کند که خود آن را فرا گیرید. هیچ اشکالی ندارد که از این ضعف انسانی در جهت اعتلا استفاده شود. نقد هنری هم در همین نکته ظریف نهفته است.
15- سیستم های مدولار و پیش ساخته توصیه نمی شوند استفاده از این سیستم ها گاه خوب و گاه بسیار بد است. در حال حاضر این طور شده که طراحان از سرتنبلی یا کم سوادی، از این سیستم ها استفاده می کنند. این یک روش خوب است به شرطی که فکر شده باشد و برای غرفه خو***ن بومی سازی شده باشد یا اینکه هدف خاصی را تعقیب کند. سیستم های پیش ساخته تبلیغاتی اغلب برای کسانی است که می خواهند بیش از نظر مخاطب، نظر کارفرما را تأمین کنند. البته بعضی از کارفرماها تصور می کنند اگر یک پرینت طولی روی یکی از این سیستم های پیش ساخته بزنند، دیگر نیازی به طراح ندارند. روابط عمومی خودش این کارها را می کند!
16- فرم، نور، رنگ و بافت و صدا و بو عوامل طرح غرفه اند فرم، نور، رنگ، بافت، صدا و بو مصالح کار طراح غرفه هستند برای رسیدن به طرح خوب؛ اگر شکل یک غرفه ارتباطی به کالا نداشته باشند، غرفه ها حالتی بی حال پیدا می کنند و اگر خیلی جیغ بنفش باشند، مبتذل می شوند. صدا عامل بسیار مهمی است و به راحتی از غرفه های اطراف به داخل غرفه ما می آید. بو نیز کاربردی مانند صدا دارد که توسط چشم، درک نمی شود اما تأثیرش روی انسان بسیار زیاد است. من اگر غرفه ای شیک (به لحاظ بصری) ببینم و از آن بوی سیرداغ دریافت کنم چه عکس العملی نشان می دهم؟ اگر در یک غرفه فروش لاستیک با ورود شما به قسمت نمایش، بوی سوختن لاستیک و صدای ترمز را بشنوید و همزمان خط ترمز لاستیک روی یک پرده ظاهر شود چه حالی می شوید؟ یا برای مثال در غرفه نمایش روغن نباتی به جای بوی سوختن روغن نباتی، بوی لیمو در فضا عطرآگین باشد؟
17- سلسله مراتب دیده شدن اشیا و درک آن ها را نباید فراموش کرد چشم انسان با ورود به هر فضا به سرعت دنبال چیزهای جدید می گردد، به همین دلیل اشیای نمایشی و اشیای تزیینی را باید در جای مناسب گذاشت، بسیار مهم است که اول چه چیزی دیده شود و کجای مخروط دید چه چیزهایی دیده شود، تمرکزهای نوری در کجاست و کجاها و چه چیزهایی در سایه اند، دور و بر چه اشیایی خلوت و چه اشیایی شلوغ است، هر شیء چقدر از زمان خیرگی نگاه را به خود معطوف می کند. اغلب غرفه های به ظاهر زیبا، بدون توجه به این اصول طراحی می شوند و فقط خوشگل هستند، اما هدف اصلی غرفه دار را تامین نمی کنند.
18- عمر غرفه یک هفته است این نکته بسیار حیاتی است و نباید آن را باساختمان اشتباه گرفت. غرفه نباید محکم باشد، بلکه باید لق باشد و خود چند روز پس از نمایشگاه فرو بریزد!

ماردين
29 April 2009, 11:02 AM
سلام بر همه من ميخواهم يه مهد كودك در اقليم كوهستاني اسكيس بزنم اما نمي دونم
نمونه كار اگه لطف كنيد ممنون ميشم . راهنمائي كنين مرسي

shima.m
1 May 2009, 11:06 AM
پیشنهادت عالی بود مرسی.درمورد نما مطلب میخام مرسی

ماردين
2 May 2009, 07:38 AM
سلام بر همه من ميخواهم يه مهد كودك در اقليم كوهستاني اسكيس بزنم اما نمي دونم
نمونه كار اگه لطف كنيد ممنون ميشم . راهنمائي كنين مرسي
كسي نبود كمك كنه..........................

mohamad mehdi
5 May 2009, 04:23 PM
سلام من این ترم پایان نامه دارم موضوع پروژه تفریحی توریستی سایتش تو شمال کناره ساحله.اگه با مطالب یا نمونه پروژه ها کمکم کنین ممنون میشم.:jiggy:

Archi.AtishParish
5 May 2009, 05:42 PM
:wubclub:سلام دوست خوبم ... خیلی خیلی به پارسی گلد خوش اومدین
امیدوارم شاهد حضور فعال شما باشیم ...
به لینک زیر یه سر بزنید شاید کمکتون کرد ... سعی می کنم براتون مطالبی در این زمینه بذارم:jimlad:

راستی دوست گل لطفا از این به بعد سوال ها و درخواست های خودتون رو در تاپیک درخواست ها مطرح کنید:wubclub:

mohamad mehdi
6 May 2009, 08:39 AM
سلام دوست عزیزم.دست درد نکنه. امیدوارم بتونم جبران کنم.

سكوت
10 May 2009, 10:05 PM
سلام،من عكس و مطلب در مورد نقش آب در طراحي معماري گذشته و حال مي خوام.ممنون

Archi.AtishParish
10 May 2009, 11:50 PM
سلام،من عكس و مطلب در مورد نقش آب در طراحي معماري گذشته و حال مي خوام.ممنون
[/URL] (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.) [URL="لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. 2NvbXBvbmVudC9jb250ZW50L2FydGljbGUvOTUvMjk0LS0t"] نوشته شده توسط ندا قاضی‌زاده

سیده ندا قاضی زاده (دانشجوی دکتری معماری، دانشگاه تهران) Email:Ghazizadeh[at]Landscape[dot]ir
چکیده
باغ موزه آب، از نمونه های معاصرمعماری منظر ایران است که در سال های اخیر در قلهک ساخته شده. تم پارک تاثیر آب در زندگی انسان است و شامل باغ و ساختمان آکواریوم می باشد. باغ آن به عنوان یک پارک در مقیاس محله قلهک نیز عمل می کند. جلوه های آب در این باغ به شکل آبنماهای مختلف که برگرفته از معماری سایر ملل است نشان داده شده است. فضاهای متعددی که در کنار آبنماها به وجود آمده است به وسیله محور های زاویه دار نسبت به جداره پارک به هم دوخته شده اند.
کلید واژه : باغ موزه، آب، آبنما، منظر سازی

باغ موزه آب
آب از دیرباز نقشی حیاتی در زندگی انسان داشته است و دریاچه ها و رودخانه ها نیز همواره آدمی را به سوی خود جذب می کرده اند.در گذشته ای نه چندان دور که انسان آب را به عنوان یکی از اجزا و عناصر معماری منظر و طراحی شهری مورد استفاده قرار داد همواره جلوه های مختلف آن باعث تهییج و تحریک گرایش انسان به زیبایی شده است.
وجود حوضها در معماری اسلامی نشان می دهدکه آب ورای نقش پر اهمییت آن در تمدن و فرهنگ، ریشه در روح و روان آدمیان دارد. هم اکنون نیز آب به همان شکل گذشته در معماری و طراحی ما تاثیر می گذارد و فقط قالب استفاده آن اندکی تغییر کرده است. امروزه از آب به شکلهای متفاوت تر و مهیج تر در کالبد شهر استفاده می شود و این شاید به خاطر اهمییت روز افزونی ست که آب در زندگی انسان پیدا کرده است.
آب در حالات مختلف تاثیرات متفاوتی بر روی انسان دارد و هر کس به فراخور سن خویش بهره روانی خاص خود را می برد.آب درون استخرها که ترکیبات آنها با درختها و زیبایی های طبیعت باعث آرامش و راحتی روح انسان و توازن زیست شناختی او می شود. آب جاری در رودخانه ها و کانالها، با جریان دایمی و پویا شوق حرکت را در آدمی زنده می کند. آب در آبشار ها حالتی دیگر را در آدمی بیدار می کند، عظمت آبی که جاری است، هیجان زائدالوصلی را در آدمی به وجود می آورد. استفاده از حالات متفاوت آب در طراحی و معماری به منظور ایجاد احساسات مختلف، یکی از مبانی طراحی عناصر معماری آبی-از جمله موزه های آب- است. آنچه در مورد بشر عصر حاضر نگران کننده می نماید، این است که مبادا برای گذراندن اوقات فراغت خود، در بند سرگرمی های غیرفعال حبس شود و از مواهب طبیعی دور بماند.
فکر احداث موزه ای به نام موزه آب, توسط معاونت فنی و عمرانی منطقه 3 مطرح شد و زمینه ها، امکان و جنبه های قابل نمایش آب توسط "مهندسین مشاور آهون" بررسی شد. هدف از احداث این باغ, ایجاد فضایی آموزشی، فرهنگی و تفریحی برای قشر دانش آموز، با تاکید بر موضوع "آب" به عنوان محور اصلی است. این مجموعه شامل بخش های مختلفی چون موزه, سالن نمایش، باغ با آبنماهای متنوع و ... است و هدف از احداث آن به نمایش گذاشتن جلوه های آب و آشنا کردن قشر دانش آموز با مصارف مختلف آب است.
در این جا این سوال مطرح می شود که کدام جنبه های حضور آب در زندگی انسان و محیط زیست و نقش آن در حیات وحش و محیط طبیعی زندگی گیاهان و جانوران قابل نمایش است؟ در یک مجموعه نمایشگاهی مسایل مختلفی چون سیر تگامل شیوه های آبیاری و آبرسانی، نقش آب در حمل و نقل و ارتباطات، نقش آب در کشاورزی و صنعت و معدن, نفش آب در تولید و انرژی، نقش آب به عنوان پاک کننده و شوینده و نیز منابع آب شیرین کره زمین و راه های حفظ و بازیابی آن قابل عرضه و نمایش است. شرکت آهون سرفصل های زیر را برای موزه در نظر گرفته است:
آب در طبیعت (توزیع جغرافیایی آب، اشکال حضور آب در طبیعت و ...)
انسان و آب (اشکال جمع آوری و نگهداری آب، شیوه های آبیاری در کشاورزی و باغداری و ....)
آب شیرین (مقدار و درصد آب شیرین در کره زمین، شیرین سازی آب و روش های آن و ...)
آب در صنعت (استخراج املاح از آب دریا، سایر عناصر و معادن کف دریا و ...)
کسب انرژی از آب (انرژی میکانیکی و الکتریکی و ...)
آب و حمل و نقل (کانال های معروف جهان, حمل و نقل با کشتی و زیر دریایی و ...)
تصفیه و توزیع آب (سیستم های تصفیه آب، نمک زدایی و ...)
آب وآلودگی (انتشار بیماری های واگیر به وسیله آب, تصفیه فاضلاب و ...)
آب در زندگی روزمره (آشامیدن، تهیه غذاو ...)
انسان، آب و ورزش (استخر، شنا، واترپلو و ....)
آب و مسولیت های انسانی (بهره وری در تولید و مصرف آب، کسب در آمد از فروش آب و ...)
مهندس علی فکری ارشاد طراح و مسول پروژه باغ موزه آب می گوید :«در این موزه قصد است با پشتوانه وسیع مطالعاتی، ابتدا به معرفی آب و خواص فیزیکی و شیمیایی آن و سپس به تاریخچه نقش آب در پیدایش تمدن های اولیه برای قشر جوان و دانش آموز بپردازیم و مصارف مختلف آب را طبق سرفصل های پیشنهاد شده نشان دهیم.»(رنجبر،1375)
قرارگیری یک قطعه باغ قدیمی در میان انبوه ساختمان های قسمتی از شهر تهران، انگیزه ای برای شهرداری شد تا با ساماندهی و طراحی آن به عنوان باغ موزه آب، این باغ قدیمی را حفظ و به عنوان بخشی پویا از شهر در خدمت شهروندان و بازدید کنندگان قرار دهد. باغی که تا قبل از این زمینه های ناامنی را به دنبال داشت.
قیمت بالای زمین در این ناحیه و همچنین کمبود زمین های باز در اطراف آن، به ویژه زمین هایی با چنین موقعیت شاخص، بر اهمیت این قطعه می افزاید. از طفی وجود پتانسیل های بالای زیست محیطی(درختان، قنات، باغ اطراف) و اجتماعی( قرار گرفتن در میان مراکز آموزشی مختلف) در حوزه اطراف باعث اهمیت بیشتر تصمیم گیری برای کاربری این قطعه بود.
قرار گیری این قطعه باغ قدیمی در حاشیه خیابان سرزنده و فعال«یخچال»، محوری که در آن گروه های مختلف اجتماعی به چشم می خورد، خود جنبه استفاده از باغ موزه را تضمین می کند؛ به طوری که هر چه تنوع گروه های اجتماعی بیشتر گردد، میزان استفاده آنها از مجموعه رشد فزاینده ای به خود می گیرد.
باغ موزه آب به وسعت 8256 متر مربع در ناحیه شمال شهر تهران و در باغی در خیابان یخچال قرار دارد احداث شده است که پس از اعمال اصلاحی ها، مساحت باغ مذبور به 7161.9 متر مربع رسیده است. این باغ دارای شیب عمومی 2.85 در صد از شمال به جنوب است که در ابتدا دارای 382 اصله درخت و درختچه از انواع چنار، کاج تهران، توت، گردو، زبان گنجشک و ... بوده است که از این تعداد 190 اصله آن استفاده شده است و مابقی که خشک و بیمار بوده اند, حذف گردیده اند. یک جوی آب، منشعب از یک رشته قنات از زاویه شمال غربی وارد باغ شده است و پس از طی یک سوم طول زمین با چرخشی به سمت شرق، عرض باغ را طی می کند.این پروژه در تابستان 1380پس از 5 سال به بهره برداری رسید.
به طور کلی در طراحی مجموعه و قرار گیری عناصر مختلف در کنار همدیگر، عواملی تاثیر گذار بوده اند که مهمترین آنها درختان قدیمی با ارزش، رشته قنات جاری در باغ و خیابان اصلی دسترسی به باغ (خیابان یخچال) است. بدون حضور این عوامل، قطعه زمین مورد نظر به یکی از پلاک های شهری بدل می گردید، فاقد هر گونه احساس ارزش محیطی و مکانی خاص، که هیچ گونه احساس تعلقی را برای ساکنان منطقه به دنبال نمی داشت. بدین ترتیب، زندگی و ارزش حیاتی این قطعه زمین در این است که مکانی است برای بازدید، تفریح، گردش و استفاده عموم و تداوم حیات در گرو زندگی درختان و رشته قنات و دیگر عوامل مکانی آن است.
طبق گفته طراح مجموعه در اولین گام کارشناسی دقیقی به منظور شناسایی گونه های موجود در باغ صورت گرفت و درختان مریض و نیازمند اطلاح همراه با درختان دارای ارزش نگهداری و بر روی نقشه ترسیم گردیدند.
حضور این درختان با ارزش در کنار آب جاری در باغ، توانایی بالقوه ای را برای دستیابی به محیطی مطلوب و با نشاط در میان بافت شهری در هم تنیده خاطر نشان می سازد. این خود برای طراح زمینه فکری را در پی دارد، تا شکل گیری استخوان بندی اصلی طرح بر پایه این عناصر نمادین و دارای بار خاطرات ویژه، رقم بخورد. به ترتیب است که محور اصلی طراحی، بر مسیر حرکت آب دائما جاری در داخل باغ منطبق گردیده و دروازه ورودی اصلی نیز در محل دروازه قدیمی باغ شکل گرفته است. از طرفی چیدمان فضایی عناصر مصنوع ملحق شده در باغ- همچون ساختمان موزه، آلاچیق، سرویس ها و ...- به گونه ای است که کمترین آسیب ممکن متوجه درختان موجود گردد.
در قطعه شرقی پارک باشگاه ورزشی خانواده در حال احداث است . ترکیب این دو مجموعه یعنی باشگاه خانواده و آکواریوم باغ موزه آب می تواند دعوت کننده شهروندان بیشتری باشد.

رابطه باغ – موزه اب با جریان اصلی حرکتی
نکته دیگری که می توان به ان اشاره کرد وحائز اهمیت نیز هست امکان ونوع ارتباط کسانی است که از حاشیه خیابان یخچال (ضلع ورودی باغ ) گذر می کنند و اولین برخورد را با این مجموعه دارند. بدون تردید آن چیزی که در ذهن هر عابری از این مجموعه نقش می بندد, دروازه ورودی, آرایش و تجهیز, فضای جلوی مجموعه و بدنه متصل به خیابان است, که اگر جذابیتهابی اولیه را دارا نباشد ( هر چند که در درون خود دارای غنا و زیبایی خاصی باشد ) به مجموعه ای بی استفاده و بی اثر در بافت پیرامون تبدیل می گردد .
چنانچه از فردی که حداقل یک بار از داخل خیابان یخچال عبور کرده است پرسیده شود که چه برداشتی از این مجموعه دارد.تنها در تصویر ذهنی خویش ردیفی از درختان,پوسته نیمدایره ای آجری و کره ای بزرگ را که نمادی از کره زمین است، به عنوان دروازه ورودی مجموعه به خاطر می آورد. این در واقع خواست طراح بوده است. زیرا وی اعتقاد دارد که نباید با قرار دادن عناصر مصنوع همچون ساختمانها در جبهه ورودی مانعی را برای دید افراد به داخل فضای باغ به وجود آورد. اما بایستی اشاره داشت که در خیابان کم عرض و گاه پر ترافیکی همچون یخچال حتی همین چند عنصر محدود اما دعوت کننده نیز به چشم نمی ایند حال ایا برای تجهیز این جبهه ورودی وارتباط قوی وجذاب تر ان با این جریان آدمها(خیابان) به تامل بیشتری نیاز نبود؟
ورودی اصلی مجموعه از مرکز ضلع جنوبی مجموعه می باشد. نیم کره سنگی که نقش قاره های جهان بر روی آن حجاری شده است تا کره زمین را تداعی کند که آب بر روی تمام سطح آن در حال حرکت است. نمایش نقش آب در حیات کره زمین در بدو ورود ایده ای جذاب است. اکثر کودکان در ابتدای ورود، با لمس کردن آن، آب را از نزدیک حس کرده و دستان خود را خیس می کنند. اما این کره با آبی که تنها از نزدیک قابل رویت است.
هشت درخت سرو محصور شده در هرم های فلزی که این کره را محاط کرده اند. این دید از تفکرات پست مدرن ناشی می شوند که عناصری که تا کنون در حاشیه قرار داشتند در متن قرار گیرند. اما تاکیدی که بر روی درخت سرو گردیده است، با نقش طبیعی درخت در تضاد است. سَرویَت درخت سرو در باغ ایرانی پر اهمیت تر و پر رنگ تر می باشد. و این سوال را در بیننده ایجاد می کنند که آیا درختان احتیاج به تزین با عناصری همچون بتون و فلز دارند؟ صلبیت این مواد متضاد با زنده بودن درخت است و در آینده مانع از رشد آن می شود.
در کنار محور ورودی اصلی و در امتداد ضلع شرقی پارک محوری به عرض 8 متر برای دسترسی به قطعه شمالی باغ از خیابان یخچال در نظر گرفته شده است, که البته با کفسازی ها و بدنه سازی و عبور آب جاری دائمی از حاشیه آن، نوعی ادراک از امتداد یافتن باغ تا بدنه انتهایی به رغم قرار نگرفتن در محدوده واقعی طرح از سوی شهرداری به استفاده کننده داده شده است. این خیابان دسترسی باعث قطع ناگهانی باغ نشده است بلکه بخشی از فضای باغ محسوب می شود.
درجداره معبر، با ترکیب مصالح سنگ و آجر –که یادآور مصالح سنتی می باشد-؛ بدنه ای ایجاد شده است که سکوی نشیمن و باغچه را در برمی گیرد.طراح تحت تاثیر سبک پست مدرنیسم به کمک شیروانی روی این بدنه سعی در یادآوری دیوارهای قدیمی شمیران داشته است.
آبنما
محور ورودی به یک آبنمای ریزشی-در انتهای دیواره باغ- ختم می شود که ریزش آب را از ارتفاع نشان می دهد و به صورت پرده ای از آب شکل گرفته است و فرد می تواند از پشت پرده آب عبور کند و یا در محلی که برای نشستن تعبیه شده است قرار گیرد و از داخل پرده آب فضاهای باز و حرکت مردم را شاهد باشد. این محور تنها محور عمود بر بدنه باغ است و سایر محور ها بنا به دلیل نامعلومی چرخیده اند.
محل تلاقی طولانی ترین محور مورب که تریا را به ساختمان اکواریم وصل می کند و محور اصلی، از طریق تونلی پلکسی گلاس به سبک مدرن سر پوشیده گردیده است. با ریزش آب بر روی این تونل، هنگام عبور از زیر آن احساس فرو رفتن در داخل آبشاری شیشه ای به وجود می آید، که صدای ناشی از ریزش آب بر روی پلکسی گلاس، تجربه ای شگفت آور را به دنبال خواهد داشت. اتفاقی که در زیر این تونل پلکسی گلاس می افتد باعث مکثی در فرد می شود که با تعبیه نیمکت هایی در زیر تونل امکان نشستن وی میسر می شود. هدف طراح سبز کردن ابتدای تونل به صورت نرده های پوشیده از گیاه و چسب بوده است.
طراح تحت تاثیر سبک پست مدرنیسم سعی در وام گرفتن عناصر نمادین از باغ کلاسیک ایرانی دارد.هر چند که رنگ لاجوری کاشی های داخل سه حوض بزرگ مثلثی شکل که در ابتدای محور اصلی قرار دارد، برگرفته از رنگ کاشی حوض ایرانی است اما فرم مثلثی شکل کشیده آنها به شدت متضاد با آن است.
آبنمای مربع شکل که به صورت فواره های مربع شکل هستندکه تجربه حرکت روی آب و خیس شدن را به وجود می آورد برگرفته از میدان بارتولی و پارک سیتروئن در پاریس می باشد. این فواره ها مرکز دایره ای هستند که با کفسازی اجرا گردیده است و به همراه آبنمای مجاور خود که ترکیبی از سنگ و فواره است در داخل فضاهای مربع شکلی که به وسیله درختان سرو ایجاد شده قرار گرفته است.
پخش آب پودر شده بر روی قلوه سنگ ها نیز یکی دیگر از جلوه های آب موجود در باغ است. صدای دلپذیر و هوای مطبوع بر اثر این پودر شدن آب به وجود می آید. در آب انبارهای کهن ایران استفاده از آِن جلوه آب به چشم می خورد. در تمام باغ صدای آب شنیده می شود و عامل پیوند دهنده آبنماهای متنوع و متفاوت نیز صدا می باشد.
مسیر آب قنات موجود در سایت پس از طی یک سوم زمین به صورت عرضی باغ را رد می کند، سپس به سمت جنوب ادامه مسیر می دهد. در مسیری که عرض زمین را طی می کند. طراح با استفاده از نهر و برکه مصنوعی که الهام گرفته از باغ ژاپنی می باشد، آب را نمایان کرده است.
نظام فضاهای حرکتی
از آنجا که ماهیت فضاهای تفریحی ـ تفرجی در دل محیطی دارای چشم اندازهای مطلوب شکل می گیرد و پویایی و حرکت دورن فضاهای متتنوع آن جلوه گر می گردد. توجه به موضوع حرکت و محورهای حرکتی می تواند ساختار اصلی طرح را تشکیل دهد. این شبکه پیوسته محورها می تواند اتصال فضاهای مختلف درون باغ را به یکدیگر برقرار سازد، از عنصری نمادین شروع شودو به عنصری دیگر ختم گردد، امکان دسترسی به ساختمان ها و محل های نشستن و مانند اینها را برقرار سازد و در عین حال تمامی سطح باغ را پوشش دهد، به گونه ای که استفاده کننده را برای دستیابی به مجموعه ها و فضاهای متنوع باغ ، هدایت کند. به طوریکه درون باغ 3 محور حرکتی به چشم می خورد:
1-محورهای حرکتی ارتباطی
2-محورهای حرکتی دسترسی
3-محورهای حرکتی تفرجی
-محورهای حرکتی ارتباطی که اصلی ترین محور نیز به شمار می آیند و ارتباط درون را با بیرون برقرار می سازند و هر بازدید کننده ای ناگریز از استفاده از آنهاست، دارای فرمی مستقیم و بدون انحنا، همراه با عرضی مناسب و کفسازی با دوام است. اصلی ترین نمونه آن دو محور ارتباطی است که یکی از دروازه های ورودی شروع و به آبنمای انتهای باغ متصل می گردد و دیگری از تریا شروع و به ساختمان موزه ختم می شود.
-محورهای حرکتی دسترسی، امکان دسترسی فردی را که وارد مجموعه می شود به فضاهای مختلف و ساختمان های مجموعه برقرار می سازد. این محورها دارای عرضی کمتر و مصالحی با دوام پایین تر نسبت به محورهای ارتباطی اند ولیکن پراکندگی و تنوعی بیشتر دارند.
محورهای حرکتی ارتباطی ودسترسی به گونه ای طراحی گردیده اند که امکان استفاده از انواع گروههای سنی با تواناییهای مختلف از آنها میسر گردد. خوانایی و وضوح این مسیرها از خصوصیات بارز آنهاست و این مسئله به ویژهی با استفاده از چراغهای روشنایی مناسب در شب به چشم می خورد .
نوع دیگر محورها مسیرهای حرکتی تفرجی است که در میان دو نوع مسیر یاد شده احداث گردیده اند و تنها مسیری برای قدم زدن, ایستادن, گفت و گو با دوستان , نشستن و نظایر اینها هستند. با تجهیز آنها به وسیله مبلمان شهری متنوع و آبنماهای جذاب, سعی در ایجاد مسیری فرح بخش و جذاب شده است. فرم مسیر و عرض و کفسازی آن تابع قانون خاصی نیست و بسته به موقعیت طرح متفاوت است ؛ ولی به طور کلی می توان گقت که در طراحی کفسازی سعی در کشاندن فضای سبز باغچه ها به داخل میسر شده است وترکیبی از مصالح سنگی و چمن در آنها به چشم می خورد. این مسیرها گاه به یک قضای نشستن ختم می شود و گاه نیز در درون باغچه های اطراف متوقف می شود و به مسیری دیگر متصل نمی گردند. این امر خود امکان ارتباط شخص با محیط طبیعی پیرامون را استحکام بیشتری می بخشد. هر چند که در عین حال تهدیدی برای عبور افراد از داخل چمنها گلها وفضاهایی از این دست نیز هست.
ساختمان آکواریوم
اصلی ترین ساختمان مجموعه، ساختمان موزه است که به گفته طراح مجموعه، حساسیت زیادی برای جاینمایی آن وجود داشته است؛ زیرا این توده یکپارچه باید در مکانی احداث می گردید که کمترین زیان به درختان با ارزش باغ وارد آید و از طرفی هم نمی توانست در جبهه ورودی باغ شکل گیرد زیرا نه تنها دید بازدید کنندگان را به کل مجموعه باغ مسدود می کرد و میدان مشاهده آنها را محدود می ساخت، بلکه مخفی بودن ساختمان در دل درختان باغ می تواند عاملی برای هدایت مردم به داخل باغ و چرخاندن آنها در فضاهای محوطه باز جلوی ساختمان باشد.
در عین حال با چرخش ساختمان نسبت به دیواره اصلی باغ، پرسپکتیو کامل از نقطه ورودی و در طول محور اصلی حرکتی به وجود می آید، ضمن اینکه انتهای این محور اصلی به جای عنصری مصنوع (ساختمان موزه)، به عنصری طبیعی (آبشار ریزشی) ختم می شود.
موزه و نماشگاه آب، ساختمانی است سه طبقه با سطح مقطع مربع شکل با ابعاد 21.60 متر. در طبقه همکف آن که 0.45 متر از کف طبیعی پارک پایین تر است، آبنمایی شیشه ای و مخروطی شکل پیش بینی شده که بخشی از آب قنات موجود را از قسمت شمالی طبقه اول به داخل آن هدایت می کند. آب سپس، از زیر کف این سطح به خارج منتقل می شود. در قسمت شمالی آبنما یک سالن چند منظوره در نظر گرفته شده است. در هسته مرکزی طبقه اول گالری مرکزی قرار خواهد گرفت که محل نمایش بخش های تصویری و تجسمی از جلوه ها و ویژگی های طبیعی است.. (صفوی – صنعتی، 1381)
ایده طراحی فرم ساختمان موزه، از فرم یخچال های قدیمی که به شکل مخروطی بودهاند و دیواره ای در مقابل آنها برای ایجاد سایه قرار می گرفته، برداشته شده است. بدنه شیشه ای آن نمادی از قطعات یخی را که در حال لغزش بر روی یکدیگرند، تداعی می کند و این احساس با چرخشی نسبت به شبکه بتنی نما تشدید می شود.
ورودی اصلی موزه از طریق یک رامپ که در امتداد محوری قرار گرفته که از تریا تا آنجا کشیده شده است و در زیر این رامپ ورودی آبنمایی بی شکل جاینمایی شده تا رامپ همچون پلی ارتباط شخص را از محوطه باغ به ساختمان موزه برقرار سازد.
فضای نشستن
یکی از نکات طراحی باغ که در چهره ویا فضاهای تفریحی در سطح شهر به چشم می خورد، تجهیز محوطه به وسیله مبلمان شهری از جمله چراغها، دیواره ها، آبخوری و به ویژه محلهای نشستن است که به گونه ای اگاهانه در دل طرح جای گرفته اند.
طبق مشاهداتی مردم عموما فضاهایی را بیشتر مورد استفاده قرار می دهند که جایی برای نشستن در آنها وجود داشته باشد. با بررسیهایی که در مورد فضاهای قابل نشستن به عمل آمده بلندی محل نشستن و طول وعمق آن را کاملا در انتخاب محل نشستن تأثیر گذار اند. جاهای یکپارچه برای نشستن – همچون پله ها, سکو ها, لبه ها, و نظایر آنها – حق انتخاب مردم را بالا می برد و نیمکتها و عناصر ثابت که در مکانهای خاصی برای نشستن تعبیه شده است, مورد استقبال عموم قرار نمی گیرند و برای نشستن چندان مناسب نیستند .
البته اینها چنانچه به صورت صندلی های متحرک نمود پیدا کنند، قابلیت حرکت و لذا حق انتخاب مردم را به دنبال خواهند داشت لیکن هیچ یک از آنها به اندازه سطح چمن که بیشترین حق انتخاب در ترتیب نشستن را به مردم می دهد، مورد استقبال قرار نخواهد گرفت. (صفوی – صنعتی، 1381)
وجود محل های نشستن متنوع در محل های مختلف باغ، همچون زیر تونل شیشه ای، پشت آبشار، کنار آبنماها، کنار محورهای حرکتی و از همه مهمتر حاشیه دیوارهای باغ و در طول آن، می تواند منظره های مختلف و جذابی را برای فرد به وجود آورد. دیواره های تجهیز شده باغ با الهام از کوچه باغ های شمیران، مکانی مناسب را برای نشستن افراد در هر نقطه دلخواه و با هر دید مورد نظر به باغ، به وجود آورده است.
در ضمن محل هایی نیز به صورت مجتمع و گروهی( به شکل مربع) با سکوهای سنگی تعبیه شده است که افراد می توانند گرداگرد یکدیگر بنشینند و به گفت و گو و استراحت بپردازند. ایجاد فضاهای دنج برای نشستن در نقاط مناسبی در باغ نیز از جمله نکات حائز اهمیت است. به هر حال فضاهای نشستن به گونه ای آرایش یافته اند که فرد هر گاه نیاز به استراحت و لذت بردن از محیط اطراف خود را احساس کند، در کوتاهترین فاصله به آن دسترسی یابد.
نظام خدماتی
در مورد ساختمان ها و تجهیزات داخل باغ میتوان به تریا و غرفه فروش تنقلات که در محل جبهه ورودی و در مرز بیرون و دورن قرار گرفته است، اشاره داشت. بدین طریق مکانی استراحت و صرف غذا و نوشیدنی و سرویس دهی به عابرانی که قصد گذر از خیابان یخچال دارند و یا کسانی که در داخل باغ مشغول استراحت و گردش اند، به وجود آورده است. به دلیل ترافیک و سرو صدای ناشی از آن در خیابان یخچال، محوطه باز جلوی تریا به وسیله پوسته ای نیمدایره ای شکل از خیابان جدا شده است تا احساس امنیت و آرامش بیشتری برای استفاده کنندگان از این فضا به وجود آید. حوض ایرانی موجود در این فضای مکث با رواق دایره ای کلاسیک اروپا محصور شده است.
تجهیزات خدماتی فرعی باغ_ همچون سرویس ها، اتاق استراحت نگهبان و مانند اینها_ به گونه ای است که کمترین جلب توجه را کند و با محیط طبیعی پارک همخوانی داشته باشد. به عنوان نمونه، سرویس های بهداشتی درمحل اسطبل قدیمی باغ شکل گرفته و دیواره آن در امتداد دیواره باغ آرایش یافته است.
مصالح و قوس بناهای موجود در باغ همچون سرویس ها و اتاق تاسیسات وام گرفته از معماری ایرانی است که با پلان مثلثی شکل و فرم های برگرفته از معماری مدرن ادغام شده است.

جمع بندی
این نکته که احداث باغ های تم دار همچون باغ- موزه آب و عناصر موجود در آن می تواند به عنوان بدعتی در پارک‌ها و فضاهای تفریحی شهر به شمار آید، از خصوصیات بارز این طرح است. توجه به ضرورت و اهمیت حضور آب در زندگی امروزی و حیات بشر و استفاده از آب در اشکال مختلف، از طریق ایجاد آبنماها، بازی با آب و مسیرهای کنار آب نشان داده شده است. ترکیب آب و نور در شب، استفاده از آب در کف سازی ها، تلفیق چمن و مصالح سنگی و تنوع استفاده از آنها در نقاط مختلف، تجهیز مناسب فضاهای نشستن، تعریف فضای ورودی به وسیله آب نما، توجه به فرم نمادین ساختمان موزه و ارتباط آن با موضوع آب(یخچال های قدیمی)، همگی از جمله عواملی است که ذهن استفاده کننده از فضا را آماده روبرو شدن با این موضوع حیاتی و تامل در آن می کند. اما در کل فضایی نامانوس و بدون هویت ایرانی است.
سبک باغ التقاطی از سبک های موجود در معماری منظر و پارکسازی دنیاست. طراح به هیچکدام از سبک ها پایبند نبوده و بر اساس سلیقه از هر روش باغسازی تکه ای را به امانت گرفته است.
در باغ آبنماهای بسیاری وجود دارد که هرکدام داستان مخصوص به خود را دارند. کره عظیم شناور در آب, تونل آب, آبشار, کانال آب،حوض های متعدد در ابعاد متفاوت و فواره و برکه هر کدام گلچینی از آبنماهای موجود در باغ های متفاوت هستند. از حوض حیاط ایرانی تا آبنمای پارک سیتروئن و برکه ژاپنی. کاشی لاجوردی در حوض مثلثی به کار گرفته شده است و حوض ایرانی با رواق کلاسیک رومی احاطه شده است. طراح گله مند از کمبود امکانات است که مانع از آن شده که آبنمایی مشابه آنچه در پارک دولاویلت وجود دارد را دوباره در تهران بنا کند. این اغتشاشی که در نوع آبنماها وجود دارد در باغسازی و فضاسازی نیز به چشم می آید.
محور ورودی را که از باغسازی ایرانی وام گرفته است و محورهای متقاطع معماری مدرن اروپا را در کنار معماری پست مدرن بدنه و جداره استفاده کرده است. طراح از معماری گذشته تنها به صورت استفاده از مصالح و قوس های ایرانی یاد کرده است و توجه ای به بستر طرح که باغ قدیمی است نداشته است.
خطوط هندسی منظم در طراحی پارک یادآور اصول مدرنیسم است ولی توجه به عناصر باغسازی کلاسیک همچون رواق نیم دایره ای باغ کلاسیک رومیو دیواره و نمای ساختمان ها که بر گرفته از معماری ایرانی است و الگو گرفتن از آنها و همچنین نگاه نو به عناصر پارک (آب و گیاه) اصول منظرسازی پست مدرنیسم را متجلی می کند.

منابع
رنجبر, ناهید، 1375، مقاله باغ موزه آب؛ مجله همگامان نشریه داخلی شهرداری، شماره52
صفوی، علی- صنعتی، محمود، 1382،مقاله باغ موزه آب، معبر آب و خاطره ؛ شهرداری ها، سال چهارم، شماره 38
<LI class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">
<LI class=MsoNormal style="TEXT-JUSTIFY: kashida; MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify; TEXT-KASHIDA: 0%">

Mohsen66
24 May 2009, 08:39 AM
سلام به همگی یک پروژه در مورد پنل های سبک می خوام کسی داره ؟

omidbad
28 May 2009, 07:06 PM
يه ساختمان اجرائي بتني با تمام جزئيات ميخوام از تمام دختر پسر هاي خوب تقاضاي كمك دارم وقت هم ندارم بايد سريع تحويل بدم 75 متر تا 250 هر چي باشه
:wink:

Archi.AtishParish
28 May 2009, 11:53 PM
يه ساختمان اجرائي بتني با تمام جزئيات ميخوام از تمام دختر پسر هاي خوب تقاضاي كمك دارم وقت هم ندارم بايد سريع تحويل بدم 75 متر تا 250 هر چي باشه
:wink:

:wubclub:سلام دوست عزیز خیلی خیلی به پارسی گلد خوش اومدین

امیدوارم اینا به دردت بخوره:jimlad:

نقشه هاي سازه اي ساختمان 4 طبقه بتني

شرح: نقشه هاي سازه اي ساختمان 4 طبقه بتني
+جزپيات سازه نگهبان

لینک دانلود: لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.
لینک کمکی دانلود: لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.
منبع: لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

منبع: لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)
نقشه هاي كامل اجرايي يك ساختمان 3طبقه و يك ساختمان 2طبقه.تهیه شده توسط علی فتح الهی

لینک دانلود

دانلود فایل اتوکد یک پروژه بتن ۶ طبقه با تمام نقشه ها و پلان و معماری AutoCAD File

Pass : لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)
download link: لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

Mirror: لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

نقشه های کامل سازه و معماری یک ساختمان هفت طبقه بتنی فاقد دیوار برشی
پسورد : لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)
صفحه اصلی : لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

------------------------------
یک نمونه نقشه ساختمان بتنی 4 طبقه نیز در تپیک زیر قابل دانلود است:

نقشه های معماری و سازه محاسبه شده بتنی با جزئیات کامل و اجرا شده در فایل اتوکد
منبع: لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

دانلود
لینک کمکی دانلود: لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

حجم فایل 2605 کیلوبایت

Pass : لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

منبع کل : ایران سازه

Archi.AtishParish
29 May 2009, 09:36 PM
سلام دوست عزیز ؛ ariyaborj (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.) خیلی خیلی به پارسی گلد خوش اومدید
با نهایت احترام باید بگم طبق قوانین پارسی گلد تبلیغ در سایت ممنوع می باشد
خوش حال می شیم از تجربیات شما استفاده کنیم ... شما این امکان رو دارید که مطالبتون رو با نام خودتون اینجا درج کنید
از حضور شما سپاسگذارم

صدا
2 June 2009, 09:16 AM
سلام
یه پایان نامه میخوام راجب به معماری وکار افرینی
یا روشهای اموزش کار افرینی
تا ظهر میخوام
لطفا کمک
پلیز

Nafas
2 June 2009, 09:59 AM
آيا همه می توانند کارآفرين باشند

بطور ساده کارآفرین به شخص حقیقی یا حقوقی ای گفته می شود که توانایی تحمل ریسک - اغلب مالی - را دارد و میتواند یک ایده اولیه را به یک فعالیت اقتصادی تبدیل کند. همه ما می توانیم یک کارآفرین باشیم، چه کارمند، چه کشاورز و ... در هر پست و مقامی که باشیم در راه انجام فعالیت های خود می توانیم کارآفرین بوده و ایده های خود برای بهبود انجام کارها را به واقعیت تبدیل کنیم.

یک کشاورز می تواند با راه اندازی روشهای جدید کاشت، آبیاری، نگهداری و ... کمیت یا کیفیت محصولات خود را بالا ببرد. یک کارمند می تواند برای انجام فعالیت های روزانه و البته در چهارچوب اختیارات خود روشهای جدیدی را اختیار کند تا انجام کارها برای خود و ارباب رجوع سریعتر و با کیفیت بالاتری صورت پذیرد. یک مهندس یا شرکت می تواند با قبول هزینه های تولید آزمایشگاهی، نمونه ای از یک محصول را تولید کرده و در صورت مفید بودن آنرا تولید انبوه نماید و به جامعه خود خدمت کند. یک مربی تیم فوتبال می تواند با اتخاذ روشهای مدیریتی و arrange یک تیم به موفقیت های بسیار دست پیدا کند و ....

همانطور که مشاهده می کنید در تمام مثالهایی که آورده شد نوعی ریسک وجود دارد. این ریسک ممکن است باعث از بین رفتن محصول کشاورز شود یا باعث شود تا کارمند توبیخ یا اخراج شود و یا سرمایه گذاری آن مهندس یا شرکت به هدر رود. و دست آخر آنکه آن مربی تیم ممکن است سمت یا اعتبار خود را از دست دهد. بنابراین مشاهده می کنید که بسادگی میتوان این نتیجه را گرفت که "کارآفرینی بدون ریسک امکان پذیر نمی باشد." شاید از همین جمله بتوان فهمید که چرا در کشور ما در میان جوانان کارآفرینی جایگاه والایی ندارد، فعلا" اجازه دهید بحث فنی را ادامه دهیم.

کارآفرین چه ویژگیهایی دارد

- خود اتکایی از اولین خصوصیات یک کار آفرین می باشد. با کمک این نیرو کارآفرین می تواند به مبارزه با سختی ها بپردازد. بنابراین اگر می خواهید کار آفرین باشید باید این توانایی را در خود تقویت کنید.

- نیاز به انجام دادن و بدست آوردن از دیگر خصوصیات یک کارآفرین می باشد. اینگونه اشخاص بصورت دائم نیاز به آن دارند که محصول یا خدمتی را ایجاد کنند. از ساده ترین نوع آن مثلا" در فعالیت های خانگی گرفته تا پیچیده ترین کارهایی که ممکن است در تولید یک محصول یا خدمت به آن لازم باشد.

- استفاده از نهایت بهره وری از دیگر ویژگی های یک کارآفرین هست. یک کارآفرین همواره می خواهد از وقت خود بهترین استفاده را کند.

- تحمل ریسک از دیگر ویژگی های اینگونه افراد می باشد. یک کارآفرین می تواند ریسک ناشی از شکست را پذیرفته و تحمل کند. این ریسک ممکن است مالی یا حیثیتی باشد و یا از دست دادن بسیاری چیزها که مردم عادی در زندگی آنها را داراند، باشد.

- آنها شکارچی فرصت ها هستند. کارآفرین بسادگی می تواند میان یک اتفاق بدون خاصیت با دیگری که در دل آن فرصت شکوفایی نهفته است، تمایز قائل شود و دومی را شکار کند.

- نیاز به پیشرفت دائمی از دیگر ویژگیهای این افرا می باشد. حتی هنگامی که کارآفرین فعالیت اقتصادی را راه اندازی کرد متوقف نمی شود او علاقه دارد که همه روزه به پیشرفت های جدیدی دست پیدا کند.

- کارآفرین توانایی بالایی در کنترل خود دارد. تحقیقات نشان می دهد که اغلب کارآفرینان بیشتر از آنکه بتوانند محیط بیرون را کنترل و مدریت کنند بر خود تسلط دارند. اثر جنبی این خاصیت می تواند همان قدرت کنترل بر محیط نیز باشد.

- آنها همواره به هدف نگاه می کنند و شب و روز فکرشان رسیدن به هدف می باشد. دقت کنید که تمرکز بر هدف برای بسیاری از مردم دشوار است اغلب به کاری که در حال انجام دادن آن هستند فکر می کنند نه هدف.

- کارآفرین توانایی تشخصی اولویت ها را دارد. خوب می داند چه کاری، چه موقع باید انجام شود و حاضر است بر سر آن با دیگران مبارزه کند.

- خوش بینی از ویژگیهای مهم و بارز یک کارآفرین است. برای همین بسیاری از کارآفرینان جوان هستند چرا که آنها معمولا" به هر کاری خوشبین می باشند. کارآفرین در برخورد با مشکل بدون آنکه ذهن خود را مخدوش کند مبارزه می کند تا آنرا از میان بردارد. حتی اگر مشکل بزرگ باشد به خود میگود "الان که نمی شود آنرا حل کرد به کار دیگری می پردازم و بعد سراغ آن می آیم".

- شجاعت از دیگر ویژگی های یک کارآفرین می باشد. دقت کنید که تحمل ریسک با شجاعت تفاوت بسیاری دارد، به این مثال توجه کنید. یک مدیر کارآفرین یک شرکت را در نظر بگیرید. او هموراه در حال ایجاد تغییر در شرکت می باشد تا به هدفهای خود نزدیک شود. اگر شکست بخورد باید ریسک - یا همان هزینه - آنرا بپردازد فرض کنید که پول و امکانات هم دارد و می پردازد. چیزی که این فرد نیاز دارد صفتی است بنام "شجاعت" او باید دل انجام این تغییرات و به نوعی بازی با سرنوشت خود، کارمندان و شرکت را داشته باشد.

- کارآفرین معمولا" قدرت تحمل بالایی دارد. این قدرت تحمل از مسائل کاری شروع شده و یقینا" به مسائلی که در اجتماع یا خانواده او بدون شک رخ خواهد داد کشیده خواهد شد. قدرت تحمل جاذبه ایجاد می کند در حالی که عدم داشتن آن فرد را مجذوب می کند. مثال ساده آنکه فردی که قدرت تحمل بالایی ندارد معمولا" در یک شرکت دولتی - که قدرت تحمل و زنده بودن بالا دارد - مشغول بکار عادی و بدون جنبیش می شود.

- کارآفرین انگیزه داخلی بالایی برای انجام کار دارد. دقت کنید که اگر فردی دارای انگیزه بسیار قوی برای انجام کاری باشد و آن انگیزه در درون آن نباشد در هر لحظه ممکن است که فرد آن کار را رها کند. اما نیروی انگیزشی در کارآفرین در درون خود او وجود دارد و تا زنده هست به کار و فعالیت ادامه می دهد. تفاوت گرمای زمین و خورشید را مقایسه کنید، اگر خورشید برود زمین سرد خواهد شد اما اگر زمین برود خورشید همچنان گرم خواهد ماند

مرجع : خانه کارآفرینی

Nafas
2 June 2009, 10:00 AM
هفت عادت براي كسب و كار موفق

براي كسب و كار موفق بايد هفت عادت كليدي ايجاد كنيد. نبودن يا فقدان هر يك از اين عادتها مي تواند گزاف باشد.زماني كه شما صلاحيت و لياقت در هر يك از اين سطوح را پيدا كنيد سريعتر و راحتر از ساير رقبايتان مي توانيد به نتايج فوق العاده اي برسيد.
1- برنامه كامل و سراسري: اولين نياز براي كسب و كار موفق عادت برنامه ريزي مي باشد. بطور كاملتر و با جزئيات بيشتري كه شما براي پيشبرد فعاليتهاي خود برنامه ريزي مي كنيد باعث مي شود كه خيلي سريعتر و آسانتر بتوانيد برنامه هاي خود را پياد ه سازي كنيدو به يك نتيجه مورد دلخواه خود براي شروع كسب و كار خود برسيد.

6مخفف pوجود دارد كه مي گويد: (proper prior planning prevents poor performance)
برنامه ريزي درست اوليه از عملكرد ضعيف جلو گيري مي كند" اگر 20% از وقت خود را براي برنامه ريزي كار خود اختصاص دهيد با 80% با قي مانده به مجموع اهداف خود در كسب و كار مي رسيد. براي برنامه ريزي بهترو پيش برد عادتها اين سوالها را از خود بپرسيد و جواب دهيد:
1- دقيقاً محصولات و خدمات من چه چيزهايي هستند؟
2- مشتريان من چه كساني هستند ؟
3- علت خريد مشتريان من چيست؟حج0ح
4- مشتري براي كار من به چه مقدار ارزش قائل است؟
5- چه چيزهائي باغث منع خريد مشتريان من در آينده مي شود؟
6- چه چيزي باعث برتري توليدات و محصولات من نسبت به ساير رقباء مي باشد؟
7- چرا مشتريان بالقوه من از رقباي من خريد مي كنند؟
8- چه چيز ارزشمندي را در خريد از رقباي من مشاهده مي كنند؟
9- چگونه مي توانم مشتريان رقباي خود را به خريد از محصو لات خودم ترغيب كنم؟
10- چه چيزي بايد مشتريان من را متقاعد كند كه خريد كردن از من را به سايرين ترجيح دهند؟
يكبار ديگر شما بايد اين سوالها را از خو***ن بپرسيد و جواب دهيد، مرحله بعدي از برنامه ريزي آماده كردن هدف هاي خاص براي فروش و سود آوري مي باشد.
شما بايد دقيقاً افراد خود، پو ل، آگهي، بازاريابي، كه شما براي رسيدن به اهداف خود نياز داريد را تعيين كنيد.
برنامه ريزي كاملي كه شما براي هر مرحله از فعاليتهاي كسب و كار خود قبل از شروع آن مي كنيد باغث مي شود كه شما به يك موقعيت عالي در هنگام شروع آن عملكردها برسيد.
2- سا زماندهي كنيد قبل از اينكه شروع كنيد:
يكبار ديگر شما يك برنامه كامل براي شروع كسب و كار خود توسعه مي بخشيد، شما بايد عادتهايي از سازماندهي كردن مردم و منابع مورد نياز قبل از شروع كسب و كار خود را ايجاد كنيد. در يك سازماندهي تمام منابعي را كه تشخيص مي دهيد در فرايند برنامه ريزي به آن نيازمنديد مي آوريد. گفته اي وجود دارد كه مي گويد:
" غير حرفهاي ها از روي احساس سخن مي گويند اما حرفاي ها با منطق سخن مي گويند" كاملاً ضروري است كه تمام عواملي كه قبل از شروع يك كسب وكار بدان نيازمنديد را تشخيص دهيد و آنها را جمع آوري كنيد ، چرا كه حتي يك اشتباه كوچك در ابتداي راه مي تواند باعث شكست كل كسب و كار شود.
3- پيدا كردن افراد مناسب:
سومين عادتي كه شما بايد ايجاد كنيد، استخدام كردن افراد مناسب مي باشد كه شما را در رسيدن اهدافتان كمك مي كند. 95% از موفقيت شما به عنوان يك كارآفرين و مدير اجرائي مي تواند به وسيله كيفيت وتوانمندي افرادي كه شما آنها را براي كار كردن يا كار كردن روي آن تيم استخدام مي كنيد بستگي دارد. حقيقت اينست كه بهترين موسسات بهترين افراد را دارند و بهترين موسسات درجه 2 افراد درجه 2 و بهترين موسسات درجه 3 ميانگين يا حد واسط افراد را دارند، پس هر چقدرتوانمندي افراد بيشتر باشد كسب و كار نتيجه بهتري خواهد داشت.
4- عاقلانه وكالت دادن :
چهارمين عادتي كه شما براي پيشبرد كسب و كار درست مي باشد. شما بايد تواناييهاي خود را در جهت محول كردن يك شغل درست،با يك شخص درست در يك مسير درست توسعه بخشيد، ناتواني در يك وكالت بطور موثر مي تواند باعث شكست يا اجراي نادرست شخصي شود و حتي مي تواند شكست در كسب و كار را به همراه داشته باشد. با گسترش كسب و كار مسئوليت فرد بيشتر شده و در بعضي از مواقع بطور شخصي نمي توان از عهده همه اموربرآيد، بنابراين يك وكالت عاقلانه مي تواند به او در پيشبرد امور و موفقيت بيشتر كمك كند.
5- بررسي كردن اينكه شما چه انتظاراتي داريد:
پنجمين نياز براي يك كسب و كار موفق عادت نظارت درست مي باشد. شما بايد يك سيستم نظارت درست براي كسب و كار خود ايجاد كنيد و از انجام شدن آن مطمئن باشيد. ضروري است كه شما نحوه اجراي كار خود را كنترل كنيد و مطمئن شويد آن بر طبق زمان بندي و كيفيت سطوح مورد نياز انجام مي شود. هميشه گزارشي مبني از جزئيات و كليات كار خود را تهيه كنيد و نظارت كامل برروي آن را اتخاذ كنيد و هميشه از چگونگي انجام شدن آن مطلع باشيد .
6- سنجش كارهاي انجام شده :
ششمين عمل كارآفرينان موفق و مديران اجرائي عادت اندازه گيري ميزان كارائي مي باشد.
شما بايد به طور خاصي استانداردهاي قابل اندازه گيري و بر گه هاي امتياز را براي نتايجي كه شما بدان نياز داريد را تعيين كنيد.شما بايد زمان شروع وموعد كارهاي خود را با توجه به انتظارات خود مد نظر گرفته و آنها را زمان بندي كنيد. يك مدير موفق هميشه زمان بندي درست و كارآمدي نسبت به كسب و كار خود داردو انجام امور خود را ما بين آن زمان بندي از پيش تعين شده قرار مي دهد. اهميت انتخاب و مشخص كردن اهداف خاص، اندازه گيريها و سنجش آنها بسيار مهم مي باشد.
7- مطلع ساختن مردم از كسب و كار:
هفتمين عادت براي افراد داراي يك كسب و كار موفق تهيه گزارش منظم و به دقت از نتايج كسب و كار براي مردم مي باشد. مردم اطراف شما احتياج بدان دارند كه بدانند چه چيزي در كسب و كار شما اتفاق مي افتد، بانكدارها احتياج دارند از نتايج مالي شما با خبر باشند، كارمندان شما احتياج دارند موقعيت و شرايط شركت شما را بدانند. افراد كليدي شما در همه سطوح نيازمند به آن هستند كه بدانند شركت شما به چه نتايجي خواهد رسيد. با مطالعه برروي چندين هزار كارمند مشخص شده است كه مهمترين عاملي كه منجر به خرسندي از كار مي شود " دانستن كار" مي باشد. مردم در هر سازماني به طور عميق نيازمند اين هستند كه بدانند و بفهمند چه چيزي در اطراف آنها و در رابطه با كار آنها اتفاق مي افتد. بطور كاملتر و با دقت بيشتر مردم را از نحوه عملكرد خود مطلع سازيد اين امر باعث بهبود كسب و كار شما مي شود و باعث مي شود كه به نتايج بهتري در رابطه با كسب و كار خود برسيد.

Nafas
2 June 2009, 10:00 AM
نگاه كارآفرينانه

كارآفرينان افرادي هستند كه فرصتها را درك مي كنند و خلاء ها را مي بيند. درك فرصتها توسط اين افراد ممكناست از طريق بازار گردي ( ارتباط با محيط زندگي، بازار و ... ) و يا ارتباط با افراد ( در جلسات ) يا نگاه به تلويزيون ، رسانه ها شبكه اينترنت و ... حاصل شود، كه به آن نگاه كارآفرينانه ( يا نگاه جستجو گرانه، نگاه فرصت گرايانه، شكار فرصت و... ) گفته مي شود. در اين مقاله برداشت جديدي از كارآفريني تحت عنوان ( نگاه كارآفرينانه ) را مطرح مي نماييم.

1- مقدمه
باتغييرات شتابان درمحيط بين المللي و گذر از جامعه صنعتي به جامعه اطلاعاتي و جايگاه جديد كه سه انقلاب اينترنت، ديجيتال و كارآفريني E.D.I در حال تحول آن مي باشند، براي دلسوختگان كشور و نظام سؤالات متعدد ذيل مطرح مي باشد:
§ جايگاه و سهم ما از تجارت جهاني درحوزه IT و بازاريابي چيست؟
§ چرا بعضي از كشورها مثل كره، سنگاپور، تايوان، مالزي و ... كه عقب تر از ما در توسعه اقتصادي بودند، گوي سبقت را از ما ربوده اند.
§ چرا در ده سال گذشته با ورود از گذر از جامعه صنعتي به جامعه اطلاعاتي كشورهايي مانند هند، فنلاند، ايرلند و ... جهش هاي ميليارد دلاري انجام داده اند.
§ چرا شركتهاي جديد در عرصه ديجيتال و اينترنت با كارآفريني خود در كشورهاي مختلف به سرعت بعنوان ميلياردهاي جديد معرفي شدند و چرا كشور ما از الگوهاي كسب و كار جديد در حوزه E.D.I بهره مند نمي شوند.
§ چرا خروجي دانشگاه هاي آمريكايي و ... مانند استانفورد، هاروارد، بابسون، MIT و ... كارآفريناني مانند بيل گيتس ( مايكروسافت )، جفري بزوس ( آمازون دات كام ) و ... است كه نقش كليدي در موفقيت و توسعه كشور خود دارند و چرا ما ايرانيان از اين قرصتهاي طلايي خيلي خيلي كم بهره مند مي شويم طبيعتاً پاسخ به سوالات را مي توان به سياستها و استراتژيهاي توسعه، فضاي رقابتي توسعه كسب و كار، امنيت سرمايه ، امنيت سياسي و اقتصادي ،درونگرا بودن اقتصاد در بيست و چند سال گذشته نسبت داد. اما در كل نكته قابل طرح كه در توسعه از آن غفلت كرده ايم، وجود عامل تغيير C hange agent است كه پيش برنده توسعه و موتور توسعه بعنوان Directing force مي باشد.
2- عامل تغيير
عامل تغيير چيست ؟ در گذشته طي قرون متمادي اقتصاددانان اصلي ترين افراد پاسخگو به اين مسئله به طرق زير بوده اند:
1- مركانيستها ( تجاريون ) اولين گروهي بودند كه استراتژي توسعه مبتني بر فعاليت بازرگاني را مطرح كردند و عنوان نمودند جامعه اي جامعه موفق مي باشد كه طلا و نقره بيشتري داشته باشد و فعاليت موجد ارزش افزوده تچاري باشد.
2- طبيعيون دومين گروهي بودند كه عنوان كردند كشوري توسعه يافته و موفق مي باشد كه زمين بيشتري داشته باشد و كشاورزي فعاليت اصلي موجد ارزش افزوده است. توماس مان اين جمله كليدي را عنوان نمود (( زمين يگانه سرچشمه ثروت است )).
3- كلاسيكها سومين گروهي بودند كه توليد را عامل موجد ارزش افزوده و صنعت را محور توسعه نام نهادند تا از تركيب عوامل توليد، كار و نيرو، سرمايه و زمين افزوده ايجاد گردد.
4- اقتصاددانان مكتب اتريش ( خصوصاً شومپيتر ) چهارمين گروهي بودند كه عنوان كردند جامعه اي جامعه موفق و توسعه يافته مي باشد كه در آن نوآوري محور توسعه باشد.
در واقع سوال اساسي بازهم بدين صورت مطرح مي شود (( چگونه نوآوري اتفاق مي افتد، (( آيا همه مي توانند نوآوري را انجام دهند)) ، آيا اكتسابي است يا ... در كشور ما اين بحث با شعارهاي گوناگون مطرح مي گردد و در بيانات مسئوليت كشور جلوه مي نمايد:
وزير محترم جهاد كشاورزي : كشاورزي را موتور توسعه مي دانند .
وزير محترم كار و امور اجتماعي : مهارت را موتور توسعه مي دانند .
رئيس سازمان گسترش و نوسازي: خودرو را موتور توسعه مي دانند.
رئيس طرح تكفا: IT را موتور توسعه مي دانند.
در واقع هر كس از نگاه كاري خود استراتژي توسعه را بيان مي دارد اما شومپيتر نوآوري را موتور توسعه اقتصادي مي داند و اعلام مي نمايد كه كشور يا جامعه اي موفق مي باشد كه در آن نوآوري موتور توسعه باشد.
1-2-تخريب خلاق
شومپيتر اعلام مي كند : شركت هاي جديد توسط كارآفرينان شركت هاي قديم را در صحنه رقابت كنار مي گذارند اين تخريب خلاق Creative destruction مي نامند كه از طرق زير حاصل مي شود:
- ارائه محصول يا خدمت جديد
- بازار فرايند توليد
- منبع جديد
- ايجاد تشكيلات جديد در شركت موجود
با يك مثال اين موضوع را توضيح ميدهيم :
در گذشته معلمان در سركلاسها از (( چوب اشاره )) استفاده مي نمودند، سپس (( آنتن فلزي )) و (( خودكار )) به بازار آمد در حال حاضر ((‌اشاره گر ليزري ( laser pointer ) با باطري ليزر استفاده ميشود. روح بيان شومپيتر چنين است : نجارها مسئول توليد اشاره گر چوبي بودند و از نظر كارآيي و كيفيت مشكل توليد نداشتند. يك فرد كارآفرين با تشخيص اين ثرصت كه مي توان كالاي بهتر و با كارائي بيشتر توليد كرد، محصولي به نام اشاره گر فلزي را به بازار ارائه نمود كه مشكل حمل و نقل اشاره گر چوبي را حل نموده و از طرفي قابليت خودكار شدن و هديه دادن را نيز پيدا كرده بود.
اين محصول جديد بازار كالاهاي قبلي را كاملاً به خطر انداخت و در واقع اين زاد و ولد و مرگ و مير شركتها عامل اصلي توسعه مي باشد. اين نوآوري موتور توسعه مي باشد و اين تخريب جوانمردانه و به نام تخريب خلاق مي باشد. باز هم فرد كارآفرين ديگري با تركيب باطري و ليزر، اشاره گر جديدي به بازار ارائه نمود ، كه نشانگر فلزي را كنار زده و بازار جديدي را خلق كردند. حال سوال اين است كه كارآفرين بعدي چه چيزي را جايگزين اشاره گر جديد خواهد نمود و به بازار عرضه مي نمايد.
3- نگاه كارآفرينانه نكته اصلي اين است كه چگونه كارآفرين توان اين نوآوري و خلق فرصت رت پيدا مي كند. آيا كارآفريني اكتسابي و پرورشي است يا اينكه ذاتي مي باشد. آيا همه توانايي پيدا نمودن اين اكسير را خواهند داشت. نگاه كارآفرينانه بدنبال يافتن اين اكسير مي باشد كه در اجراي بيان شومپيتر است كه نوآوري عامل اصلي توسعه مي باشد، چگونه براي هر محصول و خدمات موجود يك محصول و خدمت جديد مي توان به بازار ارائه نمود و چگونه مي توان از طريق شكار فرصتها به اين پديده امكان عملي داد. خيلي اوقات موفقيت افراد، شركت ها و كشورها تصادفي تلقي مي گردد، البته سهم شانس در تصميم گيري ما و اثر بر محيط بلاشك مي باشد، اما سهم اصلي موفقيت را به كارآفرين نسبت مي دهند به علت وجود همين (( نگاه كارآفرينانه ))‌مي باشد كه بر اثر فرايندي از كودكي تا سن بلوغ كارآفرينانه در فرد ايجاد مي گردد:
كودكي[1]
نگاه كارآفرينانه بدنبال تقويت اين موجوديت مي باشد كه شكار لحظه ها و فرصت ها نقش هاي اساسي در موفقيت دارد و اين موفقيت هميشه بدست نمي آيد. ( نگارنده بر اساس تجارب مديريتي و كارآفرينانه خود اين مطلب را ارائه مي نمايد اميد است كه خوانندگان با نقد كارشناسانه در جهت تعالي بحث اقدام نمايند.
در بررسي مسير موفقيت افراد در ايجاد كسب و كار سوالي كه همواره مطرح مي شود اين است كه چگونه فرد اقدام به عمل كارآفرينانه مي نمايد يعني در انتخاب ايده و كسب و كار چگونه فرصت ايجاد كسب و كار را كشف مي نمايد، آيا شانس و تصادف بود يا نگاه آگاهانه و اقدام خردمندانه از پيش طراحي شده مي باشد كه هر دوي اينها دو روي يك سكه مي باشند.

اقدام آگاهانه
--------------------
شانس يا تصادف

آنجه كه تقويت كننده و جهت دهنده به سمت انتخاب آگاهانه و فرصت گرايانه مي باشد استفاده از تجربياتي است كه در ديگران در شكار فرصتها بدست آورده اند و تجربه آنها بعنوان الگو براي كارآفرينان آتي مي تواند موثر و مفيد باشد. آنچه كه مسلم مي باشد اين است كه در تعيين مسير موفقيت همه چيز از بازار و بازارگردي و كنجكاوي و سماجت و اصرار شروع مي شود. كارآفرين بالقوه يا فرد جوان تحريك شده در مسير كارآفريني َََََََََََََََََََََََََ َََََََََََََََََ و بدنبال لحظه تاريخي شكار فرصت ها مي باشد تا پس از تشخيص فرصت اقدام آگاهانه خود را شروع نمايد. به اين مسئله به دو صورت مي توان نگاه كرد.
1- افرادي كه ديد كارآفرينانه داشته اند چگونه مبادرت به اقدام كارآفريني نموده اند.
2- افراد عادي كه پتانسيل و آرزوي كارآفريني دارند، چگونه نگاه كارآفرينانه در آنها تقويت گردد و آيا اساساً اين ديد و تجربه انتقال پذير مي باشد.
O-------O------------------------O-------------O--------------O---------------O-------------O
ايجاد كسب پايان لحظه فاز شارژ پذيري و مهيا شدن
و كار تشخيص و پيدايش نيروي پيش برنده
شكار فرصت directing force development phase
( شايان ذكر است كه نقطه آماده سازي افراد در جواني نيست و اين يك مثال است )
فرصت جديد
خيلي اوقات كارآفرينان بدون پشتوانه و آگاهي از تئوري و تجربيات و ادبيات كارآفريني و اقدام كارآفرينانه، اين بدين معنا مي باشد كه عمل گرايي و تشخيص فرصتها در بسياري از موارد الزاماً داشتن آگاهي قبلي و اطلاع از مباني تئوري، شناخت صنعت يا خدمات خاص يا ... را از يك موضوع نمي خواهد، اما فرد در اثر سوابق خود و انرژي ذخيره شده دروني كه انگيزش فرد را تشكيل مي دهد بر اثر يك تصادف و برخورد تشخيص فرصت و شكار فرصت مي نمايد و اين جرقه و تصميم منجر به اقدام كارآفرينانه مي گردد و خيلي اوقات نيز منجر به موفقيت مي شود. سوال اين است كه چطور مي شود يك نفر تشخيص مي دهد و اقدام عملي نيز مي نمايد و محصول و خدمت به بازار ارائه مي نمايد و اين فرايند را تا آخر اجرا مي نمايد اما طيف وسيعي از تشخيص فرصت و اجراي كسب و كار و ارائه در بازار ناموفق مي باشد. سوال ديگر اين مي باشد كه براي تشخيص فرصت ها، الگوها، روشها و تجربيات ديگران چگونه مي تواند بعنوان چراغ هدايت آينده تلقي شود. يكي ازروشها تجربه اي است كه نگارنده بر اثر تدريس در كارگاههاي آموزشي آنرا (( نگاه كارآفرينانه )) ناميده وآن از بازار گردي و از عبور و حضور در بازار مسير مي گردد:
چه كنيم محصول، خدمت و فرآيند جديد در بازار ايجاد كنيم، حضور در بازار چه خلاء ها و چه فرصت ها و چه تجاربي را گوشزد مي نمايد. نوآوري در آزمايشگاه ها و اختراعات يافت مي شود. اما نوآوري از طريق بازار يعني عبوردربازار و محيط و جستجو و يافتن شكار فرصت ها كه نام آن را (( نگاه كارآفرينانه )) مي ناميم، درعبور روزمره از اماكن و خيابان، بازار و برخورد با انظار و در بازديدها و جلسات، ملاقاتها مسائل زيادي رد و بدل مي گردد اما در نگاه كارآفرينانه كه منجر به تشخيص فرصت مي گردد چه مي باشد. افراد در مسير حضور خود در بازار بر اساس نيازها و خواسته هايي كه متناسب با سن آنها مي باشد، مسائل مختلفي را دنبال مي كنند : بطور مثال
دغدغه كودكان : حضور در سر كلاس و مدرسه ، بازي در مدرسه و ...
دغدغه دختران جوان : نگاه به مد مانتو ، روسري و ... ، زيبايي ظاهري
دغدغه پسران جوان : نگاه به ماشين خوشگل، تيم فوتبال، آهنگ
دغدغه مادر خانواده : خريد خانه، بالانس مخارج، خريد وسايل جديد منزل ، خريد طلا و جواهر و لباس و ...
دغدغه پدر خانواده : تامين مخارج ترافيك ، ...
دغدغه پدر بزرگ و مادر بزرگ : حسرت از گذشته ، قدم زني در پاركها و ...
از ديدگاه افراد مختلف بيكار، فقير، كم درآمد، متوسط درآمد ، پر درآمد، و ...اين برخوردارهاي روزمره در جامعه عادي مي باشد. اما يك فضاي جديد در ذهنيت عادي موجود كه فضاي جديد، چالش جديد، عينك جديد، گره و ديد مي باشد را مي خواهيم در كنار همه دغدغه هاي زشت و زيبا خوب و بد، فقير و غني، كوتاه و بلند و ... ايجاد كنيم كه به آن نگاه كارآفرينانه مي گوييم. در برخورد با هر مسئله، محصول ، خدمت،مغازه،
كارخانه، جلسه، سايت اينترنتي، افراد و ... مي شود راه حل بهتري پيدا كرد، تغييري را جستجو كرد، مشكل چه مي باشد. در شرايط فعلي چگونه مشكل را بهتر حل نماييم و چه نيازي بود. كه اين مساله خدمت ومحصول بوجود آمده و حالا چه نياز جديد ايجاد كنيم اين نگاه بدنبال پيدا كردن راه حل و نحوه ايجاد نوآوري در ذهن است اما در محيط بازار جستجو مي شود. بطور مثال در برخورد با خيابانها روزمره ها را مشاهده مي نماييد، معمولاً در هر خيابان خواربار فروشي، ميوه فروشي، خدمات برقي، خشك شويي، بانك ... وجود دارند. امال مشاهده مي نماييد كه افرادي در بعضي مناطق فضاي همگرايي را ايجاد كرده اند.
- در نياوران انار فروشي محمد ايجاد شد.
- در قلهك ساندويچ فروشي سرد ايجاد شد.
- در ميرداماد پيك خوان رنگي ايجاد شد.
- در ولي عصر، فروشگاه خاص قطعات پژو 206 ايجاد گرديد.
اين افراد با ديگران چه تفائتي دارند. قدر مسلم اينكه مثل بقيه افراد عادي، تكراري فكر نمي كنند اينها جديد، تغيير پذير و نوانديش هستند و داراي (( نگاه كارآفرينانه )) مي باشند.
3- پيشنهاد
خلاءهاي بازار با نگاه كارآفرينانه بخوبي ديده مي شود و انگيزه اي براي اقدام به راه اندازي كسب و كار مي باشد بعبارت بهتر افرادي كه تمايل به ايجاد كسب و كار دارند، بايستي اين نگاه را در خود تقويت نمايند.با تقويت اين نگاه در درون خانواده ها، مدارس و ... به تقويت اين نگاه كه در كل منجر به نوآوري و ايجاد كسب و كار مي شود، كمك نمايد.

Nafas
2 June 2009, 10:01 AM
10 استراتژی برای داشتن یک شروع خوب

Successfully Meeting and Greeting- Ten Strategies For Getting Off To A Good Start

در زندگی هر شخص صاحب کسب وکار، یک روز ، با یک سری از ملاقاتها واحترامات تحت الفظی پرشده است .وقتی شما اولین برخورد با مشتری یا هم قطار خود را داشته باشید می خواهید که در مسیر درستی گام بردارید . انجام این عمل ، اولین برخورد وملاقاتهای پس از آن را به خوبی وآسانی میسر می سازد. قدمهای نادرست ، تلاش سختی جهت جبران احتیاج دارد. انرژی خود را برای بعد حفظ کنید واین استراتژی های آسان را جهت یک شروع موفق بکار برید .
1-هر گاه شخصی را ملاقات می کنید، بایستید.
این مورد به شما اجازه می دهد که با شخص مخاطب در یک حد برابر قرار بگیرید. با باقی ماندن در صندلی خود ، پیغامی با مضمون اینکه " تصور نمی کنید که شخص مقابل به اندازه کافی توجیهی جهت زحمت ایستادن داشته باشد " انتقال می دهید .اگر خود را در موقعیتی می بینید که نمی توانید بایستید ، ( مانند زمانی که پشت گلدانی با شاخه های بزرگ هستید !!) عذر خواهی کنید وتوضیح دهید .برای مثال می توانید بگویید : مرا ببخشید نایستادم . برگهای این گلدان مانع دید من می شوند .
2- لبخند بزنید .
احساسات ظاهری شما گویا تر از کلمات می باشند . به نحوی نگاه کنید که شما از ملاقات دیگران ، بدون توجه به آن چیزی که در ذهن دارید خرسند هستید . برای شخصی که زودتر از شما می ایستد ، لبخندی روی صورت بیاورید .
3- تماس چشمی داشته باشید .
نگاه کردن به اشخاصی که شما ملاقات می کنید ، بیانگر توجه وجلب نظر شما به آنهاست . اگر نگاه شما در جای دیگری باشد ، بیان می کنید که به دنبال شخص دیگری جهت پیشبرد میل تان هستید .
4- بی درنگ خودرامعرفی نمایید .
5- وقتی لازم است ، شرحی شامل اینکه که هستید بیان کنید .
کافی نیست که به فرض بگویید: " سلام .من ماری جونز هستم ." اطلاعات بیشتری بدهید :"سلام من ماری جونز هستم .من برای شرکت ... فعالیت می کنم ."
6- استوار دست بدهید .
بعنوان احترام دستخود را دراز کنید. شخصی که ابتدا دست خود را دراز می نماید احساس آسودگی واطمینان می نماید . مطمئن باشید که بخش احترامات فیزیکی شما حرفه ای است . به نحوی دست ندهید که استخوان مچ خرد شود یا خیلی شل دست ندهید . اگر در دست دادن با خانمها وآقایان دستپاچه شدید از آن صرفه نظر کنید .
7- یاد بگیرید که چگونه یک معارفه روان داشته باشید .
در کسب وکار شما همیشه اشخاص با اهمیت کم را به اشخاص مهم معرفی می کنید . روش این کار به این ترتیب است که ابتدانام افراد مهم را ذکر کنید ، به دنبال آن با کلمات :" میل دارم معرفی کنم ..." وسپس نام افراد دیگر را ذکر کنید. مطمئن شوید که مطالبی درباره هر شخص بگویید تا دیگران بدانند چرا آنها رامعرفی می نمایید ومقداری اطلاعات خواهید داشت که با کدام شخص شروع به گفتگو نمایید .
8- تشخیص دهید که کدام شخص مهمتر است .
مشتری یا دورنمای کسب وکار مهمتر از رئیس شماست .فقط به خشنودی رئیس خود چشم نداشته باشید .
9- به اسامی در ملاقاتها توجه نمایید .
بسیار متعارف است که فکر کنید چه چیزی می خواهید بگویید وبه دیگران تمرکز نکنید . اگر شما تمرکزداشته باشیدوهنگامی که نامی را می شنوید ، تکرار کنید شانس بالاتری از قبل دارید .
10- اسامی کوچک اشخاصی را که برای دفعه دوم می بینید با اجازه خودشان بکار برید .
همه اشخاص نمی خواهند در جلسات ابتدایی به صورت غیر رسمی نامیده شوند .بهتر است در مسیر رسمی اشتباه کنید تا اینکه دیگران را با چوب وچماق بزنید .هدف شمادر بین چند دقیقه ابتدایی ملاقات با اشخاص دیگر دادن احساس راحتی به آنها وسهولتی است که آنها بخواهند با شما کار کنند .

وقتی شما برای آن برخوردهای بحرانی ابتدایی قوانین دلگرم کننده ای را رعایت کنید شما یک شروع محکم برای یک ارتباط سود بخش در دراز مدت را خواهید داشت .

Nafas
2 June 2009, 10:02 AM
جايگاه شركتهاي كوچك و متوسط در نظامهاي اقتصادي اجتماعي

((SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISES=SMEs

ايجاد و حمايت از بنگاههاي كوچك و متوسط يكي از اولويتهاي اساسي در برنامه هاي توسعه اقتصادي در بسياري از كشورهاي پيشرفته و نو توسعه يافته است.

بنگاههاي اقتصادي كوچك و متوسط در ايجاد اشتغال، و فراهم كردن بستر مناسب براي نوآوري و افزايش صادرات نقش مهمي دارند.

شركتهاي كوچك از انعطاف پذيري بيشتري برخوردارند و كارآفريني و خلاقيت بيشتري در آنها صورت مي پذيرد.

شركتهـاي كــوچك و متوسط راحت تر مي توانند خود را با تغييرات پرشتاب محيطي منطبق كرده و نسبت به عوامل اقتصادي و سياسي سريعتر واكنش نشان دهند.

بنگاههاي كوچك و متوسط عامل جذب و اشتغال بخش عظيمي از جمعيت كشورها و آموزش نيروي كار ماهر هستند.

تامين نيروي انساني متخصص براي شركتهاي بزرگ توسط شركتهاي كوچك و متوسط صورت مي گيرد.

اشاره

تحولات پيچيده و سريع چند دهه اخير و نيز شتاب گيري روند جهاني شدن موجب شده است تا جوامع گوناگون تلاش كنند تا بيش از پيش خود را براي پذيرش تحول آماده كنند. آنچه كه تا چند دهه پيش به عنوان يك امتياز اقتصادي تلقي مي شد، عبارت بود از برپايي و فعال نگهداشتن شركتهاي بزرگ و چنين استدلال مي شد كه هرچه اين شركتها بزرگتر باشند، اقتصاد پوياتر و قدرتمندتر مي گردد.

اگرچه اين تفكر طي چندين دهه رونق گرفت و برپايه آن شركتهاي غول پيكري هم پديدار شدند؛ ولي تحولات اخير و بويژه فشارهاي جمعيتي، نوآوريهاي لحظه به لحظه، پيچيده تر شدن فرايندهاي مديريتي و تصميم گيري، نياز به تصميم گيريهاي آني و ضروري و تجارب حاصل از فعاليتهاي بنگاههاي خرد و متوسط (SMEs) اهميت اين بنگاهها را نمايان ساخته است.

باتوجه به اين اهميت و آثار اجتماعي - اقتصادي گسترش بنگاههاي خرد و متوسط، و نيز توجهي كه در جهان امروز به آن مي شود، سازمان مديريت صنعتي از چندي پيش پرداختن به اين موضوع را در دستور كار خود قرار داده است.

در اين راه با برگزاري دوره هاي آموزشي، سمينارها، ارائه خدمات مشاوره اي، و نيز ترويج و نشر مقالات و كتابها، تلاش مي شود تا ابعاد گوناگون اين پديده به جامعه اقتصادي و صنعتي كشور شناسانده شود. به اين ترتيب برنامه اي تدوين شده است تا درقالب آن يك رشته مقالات پژوهشي نوشته و انتشار يابد كه علاوه بر اهميت و مسايل اين بنگاهها، تجربه ديگر كشورها را بويژه در زمينه بسترسازي براي فعاليت اين گونه بنگاهها به زباني ساده و روشن بيان نمايد. مقاله زير به همين منظور تهيه شده است كه به عنوان گام نخست، نگاهي اجمالي و كلان به يك رشته مسايل مهم در زمينـه بنگاههاي خرد و متوسط مي اندازد. اميد است كه در شماره هاي آينده تدبير مسايل اين بنگاهها از ابعاد گوناگون و در كشورهاي مختلف تدوين و انتشار يابد. گروه مطالعات SMEs در سازمان مديريت صنعتي از اظهار نظر و كمكهاي انديشمندان، پژوهشگران و علاقمندان به مسائل بنگاههاي خرد و متوسط استقبال مي كند.

گروه مطالعات SMEs سازمان مديريت صنعتي

مقدمه

نگاهي به نظام اقتصاد و اجتماعي در بسياري از كشورهاي پيشرفته و نو توسعه يافته، جهان نشان مي دهد كه ايجاد و حمايت از بنگاههاي كوچك و متوسط (SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISES=SMEs) يكي از اولويتهاي اساسي در برنامه هاي توسعه اقتصادي اين كشورها است. اين بنگاههاي اقتصادي علي رغم آنكه به سرمايه گذاري كمتري نياز دارند، بازدهي بيشتري داشته و درايجاد اشتغال، ايجاد بستر مناسب براي نوآوري و اختراعات و افزايش صادرات اين كشورها، نقش مهمي دارند.

باتوجه به مشكلاتي كه اين گونه بنگاهها با آنها روبه رو هستند، در كشورهاي مختلف قوانين و تسهيلات گوناگوني براي حمايت از آنها به وجود آمده است و ايجاد فضاي مناسب براي كمك به رشد و توسعه آنها يكي از مسئوليتهاي اصلي دولتها است.

تعريف بنگاههاي كوچك و متوسط

بنگاههاي كوچك و متوسط در كشورهاي مختلف جهان داراي شباهتهاي بسياري هستند اما با وجود اين، نمي توان تعريف واحد و يكساني از آنها به دست داد و هر كشور باتوجه به شرايط خاص خود، تعريفي از اين بنگاهها ارائه كرده است.

بيشتر اين تعريفها براساس معيارهاي كمي مانند تعداد كاركنان و ميزان گردش مالي (TURNOVER) مطرح شده اند. مثلاً در ايالات متحده آمريكا، بنگاههايي را كه كمتر از 500 نفر پرسنل داشته باشند، شركت كوچك مي نامند. درحالي كه در آلمان شركتهايي را كه داراي كمتر از ده نفر پرسنل باشند. كوچك و از ده تا 499 نفــر را شــركتهــاي متوسط محسوب مي كنند.

براساس معيارهاي اتحاديه اروپا نيز، صنايع كوچك و متوسط برحسب تعداد كاركنان و مبلغ گردش سرمايه سالانه تعريف مي شوند. براين اساس، بنگاهي كوچك يا متوسط ناميده مي شود كه تعداد كاركنان آن كمتر از 250 نفر باشد و مبلغ گردش مالي سالانه آن هم از 40 ميليـون يورو تجاوز نكند. در آسيا نيز براي طبقه بندي شركتهاي كوچك و متوسط از معيارهاي كمي مختلفي استفاده مي شود كه برخي از آنها عبارتند از: تعداد كاركنان، ارزش داراييها، ميزان گردش مالي سالانه، ميزان سرمايه و... جدول شماره يك تعاريف گوناگون و معيارهاي آن را در كشورهاي مختلف آسيا نشان مي دهد.

ميزان گردش مالي شركتها نيز معيار ديگري براي طبقه بندي شركتهاي كوچك و متوسط در آلمان به شمار مي رود. شركتهايي كه گردش مالي آنها تا 25 ميليون يورو در سال باشد، شركت متوسط و شركتهايي كه گردش مالي آنها حدود 250 هزار يورو باشد، شركت كوچك به حساب مي آيند.

هرچند اين تعاريف كمي، تقسيم بندي را راحت تر مي كند، اما معيارهاي كمي هميشه براي طبقه بندي شركتها روش مناسبي نيستند. مثلاً يك شركت فولادسازي كه مجموع كاركنان آن 500 نفر باشد، در صنعت فولاد يك شركت متوسط به حساب مي آيد، درحالي كه يك شركت خدماتي مانند يك شركت مشاوره مالي با حدود پانصد نفر پرسنل، يك شركت بزرگ در زمينه خودش محسوب مي شود. بنابراين، كيفيت و مشخصات كيفي شركتها نيز مهم است.

معمولاً شركتها و بنگاههاي كوچك و متوسط از سه ويژگي كيفي برخوردارند:

1 - وحدت مالكيت و مديريت؛

2 - مالكيت فردي و خانوادگي؛

3 - استقلال از ساير بنگاهها.

اهميت و نقش صنايع كوچك و متوسط

نگاهي كوتاه به ساختار نظام اقتصادي كشورهاي مختلف ما را با اهميت و جايگاه شركتها و بنگاههاي كوچك و متوسط بيشتر آشنا مي كند. درخصوص اهميت اين شركتها، همين بس كه حداقل 3/2 ميليون موسسه كوچك و متوسط در آلمان وجود دارد كه تعداد كاركنان آنها 20 ميليون نفر است و 70 درصد كل شاغلان اين كشور را در خود جاي داده اند.

در ايالات متحده نيز حدود 25 ميليون بنگاه كوچك وجود دارد كه بيش از 50 درصد از نيروي كار بخش خصوصي را دراختيار دارد. اين بنگاهها به تنهايي نيمي از توليد ناخالص داخلي ايالات متحده را تامين كرده و 96 درصد از كل صادرات اين كشور نيز توسط اين شركتها توليد مي شوند.

اين شركتها به دليل ويژگيهاي خاصي كه دارند، از كاركردهاي بي بديلي برخوردارند:

! شركتهاي كوچك از انعطاف پذيري بيشتري برخوردار بوده و كارآفريني، خلاقيت و نوآوري بيشتري در آنها صورت مي پذيرد. اين شركتها راحت تر مي توانند خود را با تغييرات پرشتاب محيطـــي تطابق داده و نسبت به مولفه هاي محيطي همچون عوامل اقتصادي، اجتماعي، تكنولوژيكي سياسي، و قانوني سريعتر واكنش نشان دهند. جالب است بدانيم كه بيش از 55 درصد از نوآوريها و اختراعاتي كه در ايالات متحد آمريكا به ثبت مي رسد، در شركتهاي كوچك و متوسط رخ مي دهد.

! بنگاههاي كوچك و متوسط عامل جذب و اشتغال بخش عظيمي از جمعيت كشورها و آموزش و تربيت نيروي كار ماهر هستند. به عنوان مثال در آلمان، 80 درصد از نيروي كار ابتدا جذب صنايع كوچك و متوسط مي شوند و آموزشهاي لازم و مهارتهاي حرفه اي موردنياز را كسب مي كنند، به گونه اي كه اين صنايع براي دانش آموزان و دانشجويان به كارگاهي براي كسب مهارتهاي فني و حرفه اي تبديل شده اند.

! تامين نيروي انساني متخصص براي شركتهاي بزرگ، غالباً توسط شركتهاي كوچك و متوسط صورت مي گيرد. اين مسئله به صورت يكي از مشكلات كنوني اين گونه بنگاهها درآمده است، زيرا غالباً افراد متخصص پس از كسب تجربه در شركتهاي كوچك و متوسط، جــذب صنــايع بـزرگتر و جذابتر مي شوند.

! از آنجا كه بنگاههاي كوچك و متوسط در مقايســه بــا صنايع بزرگ با سرمايه كمتري مي توانند ايجاد اشتغال كنند، تعداد مشاغلي كه اين دسته از شركتها ايجاد مي كنند بيشتر از شركتهاي بزرگ است.

! امكــان ايجــاد مشـاغلي به صورت، »خويش فرما« (SELF-EMPLOYMENT) باعث مي شود تا كارآفرينان با انگيزه بيشتري به اين دسته از شركتها روي بياورند.

! جذب و پذيرش كاركنان با شرايط خاص در اين بنگاههــا بــا سهـولت بيشتري صورت مي گيرد. اين شركتها توانسته اند امكان اشتغال براي افراد جوان، سالمندان، زنان، كاركنان پاره وقت و حتي افراد معلول نيز فراهم كنند.

! دراين گونه بنگاهها به راحتي مي توان بدون نياز به برنامه ريزي و تغييرات گسترده در ساختار، گروههاي ميان وظيفه اي يا گروههاي كاري با تركيبي ازمتخصصان مختلف را گردهم آورد.

! هزينه بيرون آمدن از صنعت براي اين گونه شركتها در مقايسه با شركتهاي بزرگ كمتر است از اين رو بسياري از كشورهاي جهان توجه خاصي به اين گروه از بنگاهها دارند و با مطالعه و بررسي درمورد مسائل و مشكلات آنها سعي در استفاده از مزيتهاي گوناگوني دارند كه اين شركتها ايجاد مي كنند.

مشكلات بنگاههاي كوچك و متوسط

شركتهاي كوچك و متوسط در اغلب كشورهاي جهان با مشكلات نسبتاً مشابهي مواجه هستند. در اينجا به پاره اي از مشكلات مرتبط با اين شركتها اشاره مي كنيم و در ادامه اقدامات برخي نهادها جهت رفع اين مشكلات را موردبررسي قرار مي دهيم:

! كمبود دانش اقتصادي، مالي و مديريتي بويژه در زمان تاسيس باعث بروز مشكلاتي براي اين گونه شركتها مي شود به گونه اي كه گاهي يك فرد مجبور به انجام كارهاي تخصصي متعددي مي شود كه خارج از صلاحيت حرفه اي وي است.

! به علت نبود مراجع حمايت كننده و اثرگذار، صنايع كوچك نمي توانند بر روي تغييرات محيطــي تــاثيـر بگذارند و همين مسئله آسيب پـذيري اين دسته از صنايع را افزايش مي دهد.

! تامين منابع مالي براي اين شركتها در مقايسه با شركتهاي بزرگ مشكل تر است، بويژه آن كه بانكها شرايط سخت تري را ازنظر وثيقه و نرخ بهره بالاتري به آنان تحميل مي كنند.

! تامين و حفظ نيروي انساني از مشكلات هميشگي اين بنگاههاست زيرا بيشتر متخصصان تمايل به فعاليت در شركتهاي بزرگ دارند و حتي ممكن است پس از كسب آموزشهاي لازم در صنايع كوچك، آن جا را ترك كنند.

! اين صنايع نــه تنهـا غالباً از تجارب مديريتي بي بهـره اند، بلكه امكان استفاده از خدمات مشاوره اي متخصصان كارآمد را نيز به لحاظ محدوديت منابع مالي ندارند.

! شرايط خاص فرهنگي در برخي از كشورها عموماً ممكن است براي اين شركتها جايگاهي از نظر مولدبودن قائل نباشد. مثلاً در كشور ما غالباً صنــايـع خــدماتي را مولد محسوب نمي كنند.

! در بيشترموارد اين شركتهاي متوسط و كوچك فاقد هرگونه تشكل حمايت كننده در امور بازاريابي و صادرات هستند و اين امر هزينه هاي صادراتي و ريسكهاي مرتبط با آن را افزايش مي دهد.

! كارآفرينان و بنيانگذاران اين صنايع وقتي به سن بازنشستگي مي رسند، با مشكل پيداكردن جــانشينـي شايسته براي خود مواجهند به گونه اي كه برخي از اين شركتها بعد از مدتي به علت همين مسئله ازبين مي روند.

به علت مزايا و قابليتهاي بسيار زياد شركتهاي كوچك و متوسط و نقش برجسته آنها در اقتصاد كشورها و باعنايت به مسائل و مشكلاتي كه اين گروه از بنگاهها با آن روبرو هستند، در كشورهاي پيشرفته جهان حمايتهاي گوناگوني از اين شركتها به عمل مي آيد كه باعث افزايش كارايي آنان شده به گونه اي كه درحال حاضر بيشتر كشورهاي جهان شاهد افزايش تعداد اين گروه از شركتها است.

در اين بخش به معرفي برخي از نهادهاي حمايت كننده از صنايع كوچك و متوسط و برخي اقدامات آنها در كشور آلمان مي پردازيم.

اتاقهاي بازرگاني

در آلمان تمامي شركتهاي كوچك و متوسط براساس قانون ملزم به عضويت در اين اتاق هستند. اين اتاق نه تنها از منافع و مصالح اعضاي خود دفاع مي كند، بلكه مصالح كل اقتصاد را نيز درنظر مي گيرد. وظيفه مهم اين اتـاق، آموزش كاركنان و آزمون مهارتهاي حرفه اي آنها براساس استانداردهاي تعريف شده در سراسر كشور است.

يكي ديگر از وظايف مهم اتاقهاي بازرگاني، ايجاد رابطه با ديگر كشورهاي جهان براي تسهيل درامر مبادلات اقتصادي و صادرات و واردات است كه از اين طريق خدمات برجسته اي دراختيار شركتهاي كوچك و متوسط قرار مي دهد.

بانكها و موسسات مالي و اعتباري

در بيشتر كشورهاي پيشرفته، نهادهاي مالي با قوانين و تسهيلاتي كه براي حمايت از بنگاههاي كوچك و متوسط شكل گرفته اند، به تامين مالي براي اين گونه شركتها پرداخته اند. مثلاً در كشور آلمان بسياري از اين نهادها از راههاي زير به بهبود وضع اقتصادي و مالي شركتهاي كوچك و متوسط كمك مي كنند:

! اعطاي وامهاي كوتاه مدت مبتني بر برنامه شركتها(BUSINESS PLAN) ؛

! مشاركت در پروژه ها؛

! ارائه تضمينهاي لازم؛

! ارائه مشاوره هاي مالي؛

! ايجاد آژانسهاي مشاركتي براي شركتهاي كوچك و متوسط.

ايـن مــوسسـات معمولاً خدماتي در زمينه هاي زير به شركتهاي كوچك و متوسط ارائه مي كنند:

! ايجاد شركتهاي جديد و كمك به كارآفريناني كه قصد تاسيس اين گونه شركتها را دارند؛

كمك به رشد شركتهاي موجود؛

! كمك در زمينه نوآوريهاي علمي، فني و تكنولوژيكي؛

! حمايت از برنامه هاي كارآموزي و آموزشهاي پيشرفته در اين شركتها.

محورهاي سرمايه گذاري اين بانكها و موسسات اعتباري، از يك طرف تقويت سرمايه شخصي و از طرف ديگر دادن وام با شرايط و تسهيلات مناسب تري به اين بنگاهها است. اين اقدامات، پيامدها و نتايجي براي صنايع كوچك درپي دارد كه مهمترين آنها عبارتند از:

! نرخ بهره مناسب براي وامها؛

! وامها با نرخ بهره ثابت؛

! وامهاي بلندمدت؛

! معافيت از پرداخت سود وام براي چند سال؛

! تقويت نقدينگي شركتها؛

! بهبود وضعيت اعتباري شركتها.

نهادها و مراجع دولتي و قانونگذاري

اين گونه نهادها با وضع قوانين و يا تدوين بودجه و ارائه حمايتها، تسهيلات و راهكارهاي اجرايي مي توانند نقش مهمي درجهت حمايت از شركتهاي كوچك و متوسط ايفا كنند.

برخي از اين نهادها عبارتند از: مجالس قانونگذاري، وزارتخانه هاي صنايع، اقتصاد، بازرگاني و... . سازمان برنامه و بودجه، تشكلهاي كارگري، اتحاديه هاي صنفي و...

عمده ترين خط مشي دولتها براي حمايت مالي از صنايع كوچك و متوسط عبارتند از:

! ايجاد فضاي كارآفريني؛

! ارتقاي كارآفريني؛

! كاهش ماليات؛

! كاهش بوروكراسي اداري؛

! ايجاد موسسات پژوهشي و تحقيقاتي با همكاري صنايع و دانشگاهها.

باتوجه به نقش ويژه اين دسته از شركتها در ايجاد اشتغال و رشد اقتصادي و كمك به ايجاد و حفظ ثبات اجتماعي و باعنايت به نقش ممتاز آنها در افزايش صادرات و ايجاد اختراعات و نوآوريها و ديگر كاركردهاي بي بديل صنايع كوچك و متوسط، به نظر مي رسد كه يكي از بهتريـن شيوه ها براي ايجاد تحول و توسعه همه جانبه اقتصادي و اجتماعي كشور، توجه خاص همه سياستگذاران، برنامه ريزان، نهادهاي قانونگذاري و اجرايي به اهميت و نقش اين دسته از بنگاهها است. 1

Nafas
2 June 2009, 10:02 AM
:: حسين سلطان زاده
تا چند دهه پيش در بسياري از زمينه هاي تخصصي از جمله در زمينه معماري نيروهاي متخصص به اندازه مورد نياز در كشور وجود نداشت و در برخي از رشته ها و بعضي از زمينه هاي تخصصي، ضرورتا نيروهاي متخصص از كشورهاي ديگر به ايران مي آمدند، اما اينك كم و بيش از جهت تربيت نيروي انساني نه تنها در بيشتر زمينه ها كمبودي وجود ندارد، بلكه در برخي از عرصه ها با مازاد نيروي انساني متخصص نيز مواجه هستيم، چنانكه امكان صدور نيروي كار متخصص نيز پديد آمده است.
در شرايط موجود همزمان بايد در چند زمينه تلاش شود. نخست لازم است برنامه ريزي مناسبي جهت اشتغال فارغ التحصيلان صورت پذيرد و نيازهاي موجود و آتي جامعه به دقت بررسي شود و در هر زمينه متناسب با نيازها و امكانات به تربيت نيروي انساني متخصص اقدام شود، زيرا فقدان كار مناسب براي فارغ التحصيلان علاوه بر بروز مشكلات و مسايل اجتماعي متعدد، موجب دلسردي دانشجويان نيز مي شود و بسياري از آنان با پشتكار و دلگرمي به تحصيل نخواهند پرداخت و در نتيجه كيفيت آموزش افت مي كند. يكي از اقدامات لازم در شرايط موجود و پس از بررسي دقيق وضع موجود و آتي نيروهاي متخصص، شناسايي عرصه هاي جديد علمي و تخصصي است كه امكان تامين نيازهاي جامعه به عالي ترين صورت ممكن در آن انجام شود.
نكته ديگري كه از اهميتي اساسي برخوردار است، كيفيت آموزش و تعليم معماري است. با وجود آنكه اينك معماران گرانمايه اي در كشور حضور دارند و آثار ارزشمندي نيز خلق مي شود و در مواردي در عرصه هاي بين المللي نيز خوشبختانه معماران ايراني موفقيت هايي به دست آورده اند، اما شرايط كلي موجود هنوز به نحو مطلوب پاسخگوي نيازها، خواسته ها و انتظار هاي جامعه معماران و دانشجويان كشور نيست و چه در زمينه آموزش و چه در عرصه مسابقات و نيز در مورد نقد معماري ضرورت بازنگري برنامه ها وجود دارد.
شايد يكي از عوامل عدم تحرك كافي مربوط به روحيه محافظه كارانه جامعه حرفه اي است كه نقش مهمي در پرهيز از نوآوري، ابداع و نقد خلاقانه معماري دارد. غلبه روابط بر ضوابط در برخي از موارد در زمينه ارايه و انجام طرح ها و اجراي مجموعه ها و بناها، و همچنين بافت سنتي حاكم بر روابط حرفه اي در عدم تحرك كافي فضاي معماري كشور بي تأثير نيست و با وجود اينكه در چند دهه اخير همايش ها، مجموعه مقالات، گزارش ها و بررسي هاي فراواني در زمينه آموزش معماري صورت گرفته، اما گويي فاصله ميان انديشه، گفتار و كردار ما چنان زياد است كه به سادگي امكان پديد آوردن تحولات اساسي در آموزش و حرفه معماري ميسر نيست، به ويژه آنكه به نظر مي رسد در شرايط موجود غالبا بسياري از مراكز، سازمان ها يا نهاد هاي آموزشي، اداري يا اجرايي مربوط به معماري بطور نسبتا مستقل، برنامه ها و كارهاي خود را انجام مي دهند، بدون اينكه به صورتي مناسب، لازم بدانند كه ضرورتي براي هماهنگي با ديگر مراكز و سازمان ها وجود دارد. براي نمونه مي توان به چهار مركز مهم آموزش معماري و شهرسازي دانشگاه تهران با بيش از 65سال سابقه، دانشگاه شهيد بهشتي با چهار دهه، دانشگاه علم و صنعت با سه دهه و دانشگاه آزاد اسلامي با بيش از 15 سال سابقه اشاره كرد كه تاكنون ارتباط، تبادل و همكاري مناسب و شايسته اي در زمينه هاي آموزشي و پژوهشي با يكديگر نداشته اند و از تجربيات يكديگر چندان استفاده نكرده اند. طبيعي است هنگامي كه مراكز علمي در يك شهر با يكديگر همكاري متقابل ندارند، نمي توان انتظار داشت كه مراكز و سازمان هاي اداري -اجرايي با يكديگر يا با دانشگاه ها همكاري هاي قابل توجه، سودمند و ارزنده اي داشته باشند.
ناهماهنگي مراكز آموزشي و نبود نوعي مركز يا مراكز علمي معماري كه از صلاحيت كافي و لازم براي توسعه معماري برخوردار باشند، موجب شده است كه در مواردي برخي سازمان ها يا مراكز به خود اجازه دهند براساس معيارهايي كه براساس نظر چند نفر تدوين كرده اند، معماران را طبقه بندي كنند.
انگيزه ها و عوامل اقتصادي نيز در مواردي بر پيچيدگي و دشواري موضوع افزوده است، زيرا از يك سو رقابت و كنش هاي اقتصادي ميان معماران و مسايل ناشي از آن و از سوي ديگر ارتباط بين مردم و معماران را مشكل ساز كرده است.
به نظر نمي رسد در شرايط موجود راه حل كوتاه مدت و مناسبي وجود داشته باشد، زيرا توجه به ارتقاي كيفي حرفه و دانش معماري نيازمند فضايي خاص است كه به صورت آگاهانه از يك سو معماران، مدرسان معماري و برنامه ريزان آموزشي و از سوي ديگر مردم و جامعه استفاده كنندگان از فضاهاي معماري و شهري نسبت به آن و ضرورت بازنگري در اهداف و برنامه هاي آموزشي و چگونگي روند طراحي و اجراي ساختمان ها احساس نياز كنند و چنين فضايي مستلزم پديد آمدن نوعي روابط حرفه اي و اجتماعي تكامل يافته و تعالي خواه است، در حالي كه اينك تنها به سبب مساله زلزله و خطرهاي ناشي از آن نسبت به مستحكم سازي بناها و ضرورت رعايت اصول فني حساسيت و آگاهي پديد آمده است، اما نسبت به جنبه هاي عميق زيبايي شناسانه فضا هنوز محيط و جامعه، مناسب و مساعد نشده است، به ويژه آنكه جنبه هاي اقتصادي و در مواردي كمبود فضاهاي مورد نياز به گونه اي است كه مجال چنداني براي مسوولان و مردم جهت انديشيدن در باب چگونگي و ويژگي هاي كيفي فضاي معماري باقي نمي گذارد.
در اين شرايط چه بسا بتوان با پايه ريزي بنيان هاي نقد آكادميك معماري، به تدريج زمينه مناسبي براي گفتمان درباره معماري معاصر ايران و ارزيابي آن فراهم آورد. زمينه و بستري كه هر كس يا هر مركز يا نهاد مرتبط با معماري ضمن بررسي و نقد ديگران، خود را نيز در معرض نقد و بررسي قرار دهد.

Nafas
2 June 2009, 10:03 AM
نقش آموزش كارآفريني در بهبود دانش صاحبان كسب و كار كوچك لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

نویسندگان: دكتر محمود احمدپوردارياني -&nbsp;سيد محمد مقيمي
عضو هيات علمي دانشگاه اميركبير - عضو هيات علمي دانشگاه تهران

در گذشته افسانه اي شايع بود كه كارآفرينان داراي ويژگي ذاتي هستند و اين ويژگيها همراه با آنان متولد مي شود كه اين ويژگيها شامل : ابتكار، روحيه تهاجمي، تحرك، تمايل در به كارگيري ريسك، توان تحليلي و مهارت در روابط انساني است . بنابراين مفروضه اساسي افسانه اين بود كه كارآفرينان از طريق آموزش، پرورش نمي يابند. اما امروزه كارآفريني به عنوان يك رشته اي علمي مورد شناسايي قرار گرفته كه فروپاشي اين افسانه قديمي را به دنبال داشته است . رشته علمي كارآفريني همانند تمامي رشته هاي ديگر، داراي مدلها، فرآيندها و قضايايي &quot;CASE&quot; است كه بايد دانش مربوط به آنها كسب شود &quot;كوراتكو و هاجتس ، سال 2001، ص 30&quot;
به طور كلي در آموزش رشته كارآفريني اهداف متعددي مورد نظر است كه برخي ازاين اهداف عبارتند از:
كسب دانش مربوط به كارآفريني ;
كسب مهارت در استفاده از فنون تحليل فرصتهاي اقتصادي و تركيب برنامه هاي عملياتي ;
شناسايي و تحريك استعدادها و مهارتهاي كارآفرينانه ;
القاي مخاطره پذيري با استفاده از فنون تحليلي ;
ايجاد همدلي و حمايت براي جنبه هاي منحصر به فرد كارآفريني ;
تجديد نگرشها در جهت پذيرش تغيير &quot;سكستون و كارازاد، 1992، ص 31&quot;.
چالشهاي آموزش كارآفريني
آموزش كارآفريني و تحقيقات مربوط به آن ، هم اكنون با چالشهاي متعددي مواجه شده است كه برخي از اين چالشها توسط بلاك&quot; BLOCK &quot; و استامپ &quot;STUMPF&quot; ارائه شده است . اين چالشها عبارتند از:
چالش در ايجاد متدلوژي هاي تحقيق براي اندازه گيري اثربخشي كارآفريني ;
چالش در محتوا و شيوه هاي آموزش كارآفريني ;
چالش در كيفيت مدرسان كارآفريني ;
چالش در پذيرش آموزش كارآفريني در دانشكده ها نسبت به كسب و كار;
چالش در ايجاد يك پيكره عمومي &quot;مشترك &quot; در زمينه هاي دانشي مختلف ;
چالش در اثربخشي روشهاي آموزشي ;
چالش در نيازهاي يادگيري كارآفريناني كه در حال كار هستند; متناسب با دوره زندگي كسب و كاري كه هم اكنون در آن به سر مي برند. &quot;سكستون و كارازاد، 1992، صص 5-4&quot;.

انواع دوره هاي آموزش كارآفريني
در سال 1990 ميلادي تحقيق در خصوص آموزش كارآفريني همچون يك رشته جديد مورد توجه قرار گرفت و مواردي همچون توسعه روشهاي تحقيق براي سنجش اثربخشي آموزش كارآفريني ، محتوا و روشهاي آموزش كارآفريني ، قابليت افرادي كه در زمينه آموزش كارآفريني ، آموزش مي بينند، قبول آموزش كارآفريني در مدارس و نه درفعاليتها، وجود و توسعه يك چارچوب علمي مشترك در زمينه كارآفريني ، اثربخشي ديگر شيوه هاي آموزشي و نيازهاي آموزشي كارآفرين تعليم يافته در طول چرخه عمر شركت ، مورد توجه قرار گرفت .
به طور كلي تا سال 1990 ميلادي چهاردسته اصلي از دوره هاي آموزشي كارآفريني شكل گرفت كه اين دوره ها عبارتند از:
دسته اول : برنامه هايي براي &quot;آگاهي و جهت گيري به سوي كارآفريني &quot; است . هدف از اين دوره ها، افزايش آگاهي ، درك و بينش نسبت به كارآفريني به عنوان يك انتخاب شغلي براي افراد از تمامي اقشار اجتماعي است . اينگونه برنامه ها در مقاطع تحصيلي ابتدايي، راهنمايي و متوسطه تدريس مي شود تا انگيزه و تمايل دانش آموزان و دانشجويان براي كارآفرين شدن افزايش يابد. گروههاي نژادي، غير شاغلان، مخترعان، دانشمندان، كاركنان دولت و بازنشستگان ارتشي و گروههاي مختلف، مي توانند تحت پوشش اين دوره قرارگيرند.
دسته دوم: شامل برنامه هاي آموزشي است كه &quot;توسعه تاسيس شركتها&quot; را پوشش مي دهد. اين برنامه ها به اقتضاي شرايط خاص هر كشور طراحي شده اند. كشورهايي همچون آمريكا، هند، فيليپين، مالزي، فنلاند و هلند مراكز ويژه اي را براي حمايت از كارآفرينان بالقوه تاسيس كرده اند كه ضمن ارائه آموزشهاي ويژه جهت توسعه توانائيها و انگيزش افراد، توسعه مناطق شهري و آموزشهاي عملي در نزد كارآفرينان موجود را در برمي گيرد.
دسته سوم : دوره ها جهت &quot;رشد و بقاي كارآفرينان و شركتهاي كوچك &quot; طراحي شده است ، كه شركتهاي كوچك موجود را پوشش مي دهد. واقعيت آن است كه اين گروه ازشركتها در هر كشوري بايد مورد توجه قرار گيرند. در كشورهاي كمونيستي سابق شركتهاي كوچك بسيار مورد توجه قرار مي گرفتند و تعداد زيادي از آنها با كمتر از 10 كارمند تاسيس شدند. نيازهاي آموزشي در اين برنامه ها بسيار متنوع است. از دوره هاي بسيار مورد قبول در اين خصوص مي توان به دوره رشد شركتهاي كوچك در دانشگاه دارهام و دوره &quot;فعاليتهاي اقتصادي خود را بهبود دهيد&quot; اشاره كرد كه توسط سازمان بين المللي كار &quot; ILO &quot; در سراسر دنيا اجرا مي شود.
دسته چهارم : برنامه &quot;توسعه آموزش كارآفريني &quot; است كه شامل شيوه هاي جديد آموزشي و تعيين نقشهاي نوين دانشجو و استاد در فرآيند آموزش كارآفريني است. هدف ديگر اين برنامه ها آموزش و گسترش كمي استادان جديد از ميان صنعتگران و دست اندركاران فعاليتهاي اقتصادي براي آموزش كارآفريني است &quot;احمدپور دارياني ، 1379، صص 191-189&quot;.

ارزش آموزش كارآفريني
افسانه كارآفرين داراي هوش طبيعي ، اكنون راهي به درك ما بخشيده است مبتني براينكه كارآفرينان دقيقا به همانگونه كه ما ياد مي گيريم ، ياد مي گيرند. كارآفرينان نه تنهامي توانند از اشتباهاتشان و مربيان غيررسمي خود بياموزند، بلكه آنها از طريق مطالعه وتربيت رسمي ، مستعد يادگيري هستند. كتابها و دوره هايي در مورد شكل دهي كسب و كارجديد با سرعت زيادي در حال افزايش اند. علاوه بر كتابها و دوره ها، مجموعه جديدي ازبرنامه هاي آموزشي براي پركردن شكاف اطلاعاتي و دانشي براي كارآفريناني طراحي شده است كه هم اكنون در حال پيگيري كسب و كارشان هستند.
برنامه هاي مبتني بر آموزش برمبناي اين فرض عمل مي كنند كه اگر فقط ما وسايل مناسب و موثر براي مرتبط ساختن منابع برگرفته از دانشگاه هايمان ، مدارس فني ودانشكده ها را به جامعه كسب و كار جديد پيدا كنيم ، آن وقت ما واقعا قادر به تقويت ابتكارات صنعتي هستيم &quot;گراهام ، 1989، ص 500&quot;.
مطالعه اي كه در سال 1982 در دانشگاه بايلور &quot;BYLOR &quot; بر روي دانشجويان رشته كارآفريني صورت گرفت . ارزيابي دانشجويان از دروس رشته كارآفريني اين بود كه بايد بيشترين تاكيد برروي دروس مالي شود. دومين رشته اي كه به نظر آنها بايد بيشترمورد تاكيد قرار گيرد، درس مديريت بود. علاوه بر اينها دروس روابط انساني و بازاريابي نيز از نظر دانشجويان داراي اهميت ويژه است . دروس حسابداري ، حقوق ، مديريت دولتي ، روشهاي كمي ، ارتباطات ، زبان انگليسي ، سخنراني عمومي ، هنرهاي آزاد درمرتبه بعدي اهميت قرار داشتند. &quot;هورنادي ، 3891، صص 16-065&quot;
بر طبق گزارش PORTER و MCKIBBIN ، دو نوع بحران آموزش مديريت دردانشگاههاي آمريكا در آموزش و بهبود مديريت وجود دارد كه مرتبط با تاكيد ناكافي درايجاد بينش در دانشجويان و تاكيد ناكافي بر تلفيق حوزه هاي ميان وظيفه اي است. كارآفريني شامل بينش &quot; VISION &quot; و تلفيق &quot;INTERGRATION&quot; است . كارآفرينان نيازمنديك بينش از كسب و كار مخاطره آميز و درك تمام حوزه هاي كسب و كار هستند.
بينش كارآفرين شامل كنترل سرنوشت خود، بهره گيري از خود - هدايتي ، توانايي براي صراحت لهجه ، توانايي در تعيين اخلاقيات خود، وامدار سياسي شركت يا دولت نبودن است . در حالي كه درك از جنبه هاي مختلف كسب و كار مهم است ، اما كافي نيست. تنها عمل است كه فرصت خوداتكايي و مستقل بودن را فراهم مي كند. &quot;سكستون و كارازاد، 1992; ص VIX &quot;.
ادامه: (0053)

lkn
15 June 2009, 12:56 AM
سلام خدمت دوستان گرامی ببخشید میشه کمک من هم کنید
من نقشه های کامل یک مدرسه با تمام جزییات میخواستم منظورم برش نما و پلان موقعیت پلان اصلی راستی مدرسه دو طبقه باشه با متراژ800 متر

راستی یه سوال داشتم درس متره و براورد تو ترم اخر رو باید پاس کنیم چون همین درس رو تو هنرستان داشتیم

Mohsen66
15 June 2009, 12:27 PM
من نقشه های کامل یک مدرسه با تمام جزییات میخواستم منظورم برش نما و پلان موقعیت پلان اصلی راستی مدرسه دو طبقه باشه با متراژ800 متر

راستی یه سوال داشتم درس متره و براورد تو ترم اخر رو باید پاس کنیم چون همین درس رو تو هنرستان داشتیم
بازم باید پاس کنی هیچ فرقی نداره

Archi.AtishParish
16 June 2009, 01:00 PM

سلام دوست عزیز خیلی خوش اومدین

.: پلان و نقشه با تمام جزییات از یک مسجد (امیرالمومنین) (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.) :.

موفق باشید!

sarvi_2242
22 June 2009, 12:39 PM
سلام دوستان
من برای پروژه پایان ترم می خوام روی فوم برد مشکی با خود فوم برد مشکی کلاژ کنم اما برای راندوش مشکل دارام چون فقط با مداد رنگی و پاستل گچی می شه راندو کرد مداد رنگی جلا نداره کسی اطلاعاتی داره کمک کنه؟اصلا تا الان کسی بجز با مداد رنگی و پاستل روی فوم برد مشکی راندو کرده؟ کمک کنید بدجوری گیج شدم:confuse::confuse::confuse:

Archi.AtishParish
22 June 2009, 10:16 PM
سلام دوستان
من برای پروژه پایان ترم می خوام روی فوم برد مشکی با خود فوم برد مشکی کلاژ کنم اما برای راندوش مشکل دارام چون فقط با مداد رنگی و پاستل گچی می شه راندو کرد مداد رنگی جلا نداره کسی اطلاعاتی داره کمک کنه؟اصلا تا الان کسی بجز با مداد رنگی و پاستل روی فوم برد مشکی راندو کرده؟ کمک کنید بدجوری گیج شدم:confuse::confuse::confuse:

سلام دوست عزیز ...
به لینک های زیر مراجعه کنید

اتلیه ازاد "آموزش اسکیس ، راندو ... " (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)
،؛،؛،؛،؛،؛،،؛،؛،؛،؛،؛اموز ش راندو _ بحث های تئوری ؛،؛،؛،؛،؛،،؛،؛،؛،؛،؛، (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

موفق باشید!

so9o1
23 June 2009, 02:32 AM
سلام پروژه زبان فني ميخوام با معني (فوري)
مرسي

so9o1
23 June 2009, 03:46 AM

salam age u kardani bekhoni midonam ke bayad( hatmaaaaan) pas konid

va dar morede poroje ; jozvehamo va porojeharo mibinam age dashtam migam

Nafas
23 June 2009, 07:38 AM
سلام پروژه زبان فني ميخوام با معني (فوري)
مرسي

سلام

خيلي خوش اومديد

فايل بصورت pdf مي باشد با ترجمه فارسي در زير ضميمه شده است مي توانيد دانلود كنيد .

صدا
24 June 2009, 06:04 PM
سلام
ببخشید یه تحقیق میخوام در مورد عایقهای حرارتی تا فردا بعد از ظهر
اگه بتونین کمکم کنین ممنون میشم

sarvi_2242
25 June 2009, 06:54 PM
سلام بابت راهنمایی ممنونم نمی دونم همه ارتقا چه درجه یی رو به شما تبریک گفتن اما منم تبریک می گم موفق باشید

majil
26 June 2009, 05:16 PM
سلام و خسته نباشید خدا قوت.تحقیق من در مورد مطالعه و طراحی-با موضوع (نقش و رنگ در معماری):
توضیح برنامه کار:
-مطالعاتی در مورد این موضوع با زیر مجموعه های کوچکتر(به عنوان مثال بررسی مفاهیم نقش و رنگ در معماری/نمود موضوع در یک بیان معماری خاص-مدرن یا سنتی/نمود موضوع در یک دوره زمانی خاص)و اون رو باید در قالب یک پروزه تحقیق و اسکیس روان نویسی ارائه بدم.که من در مورد مدرن می خوام تحقیق کنم.
تعداد صفحات باید 10 تا باشه.از شما خواهش می کنم اگر مقاله یا امثال اون رو دارید بزارید توی سایت.(کمکم کنید)

majil
26 June 2009, 05:19 PM
سلام و خسته نباشید خدا قوت.تحقیق من در مورد مطالعه و طراحی-با موضوع (نقش و رنگ در معماری):
توضیح برنامه کار:
-مطالعاتی در مورد این موضوع با زیر مجموعه های کوچکتر(به عنوان مثال بررسی مفاهیم نقش و رنگ در معماری/نمود موضوع در یک بیان معماری خاص-مدرن یا سنتی/نمود موضوع در یک دوره زمانی خاص)و اون رو باید در قالب یک پروزه تحقیق و اسکیس روان نویسی ارائه بدم.که من در مورد مدرن می خوام تحقیق کنم.
تعداد صفحات باید 10 تا باشه.از شما خواهش می کنم اگر مقاله یا امثال اون رو دارید بزارید توی سایت.(کمکم کنید)در ضمن باید پس فردا تحویل بدم یعنی هفتم.

Archi.AtishParish
4 July 2009, 03:02 PM
سلام بابت راهنمایی ممنونم نمی دونم همه ارتقا چه درجه یی رو به شما تبریک گفتن اما منم تبریک می گم موفق باشید
سلام دوست عزیز خواهش می کنم ... ممنون تبریک ها برای قبل هست ولی در هر صورت خیلی خیلی ممنونم:wubclub::wubclub::wubclub:

Miss_Sare
9 July 2009, 06:35 PM
سلام

ممنون میشم اگه مطلبی در باره ی هشت بهشت اصفهان دارین اینجا بذارین.
:wubclub:

Archi.AtishParish
9 July 2009, 10:32 PM
سلام

ممنون میشم اگه مطلبی در باره ی هشت بهشت اصفهان دارین اینجا بذارین.
:wubclub:

سلام دوست گلم خیلی خیلی خوش اومدی ...:wubclub:
روی لینک زیر کلیک کن ... موفق باشید!

kamelia1984
14 July 2009, 12:24 PM
كمك فوري
باسلام
با تشکر ازپاسخ شما. رساله معماری مجتمع سینمائی می خواستم

s@h@r
30 July 2009, 10:32 PM
سلام دوستان
من به كمك احتیاج دارم.
هر چی گشتم اینجا چیزی پیدا نكردم ، میشه كمك كنین؟
یه سری اطلاعات از استانداردهای طراحی اسكله قایقرانی می خوام . هر چیزی كه در موردش هست اگه باشه ممنون میشم.

مهدیه گلستانی
6 September 2009, 03:00 PM
با سلام به همه دوستان

Archi.AtishParish
10 September 2009, 11:43 AM
با سلام به همه دوستان
سلام دوست عزیزم .... خیلی خیلی خوش اومدین:wubclub:
می تونید از این قسمت استفاده کنید و برای کتاب ها از از کتابخانه مجازی تالار استفاده کنید
>>>***یل (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

mohammadhadi_hedayati
10 October 2009, 02:01 AM
سلام.دوستان من در مورد استانداردهای فضای آموزش معماری مطلب میخوام

viona
10 October 2009, 07:38 PM
سلام.من نیاز به راهنمایی دارم. من ترم اولی هستم. استادمون خواسته به دفتر مشاورین معماری بریم و یک گزارش تهیه کنیم .راجع به نحوه کار و بازار کار و در کل جنبه های هنری کار.راستش استادمون خیلی سخت هر نظری رو قبول میکنه و باید برای هر چی واسش یه عالمه دفاعیه ایراد کنیم و شدیدا به همه چی ایراد میگیره.لطفا کمکم کنید که دقیقا چه کار کنم؟چه سوالاتی از مهندسین دفترمشاوره بکنم بهتره؟میخوام گزارشم بترکونه؟فیلم باشه یا نوشتاری ؟عکسا رو از جه جنبه هایی بگیرم؟اصلا گزارشم چه رنگ و بویی داشته باشه.

anar
11 October 2009, 06:53 PM
سلام،من عضو جدید پارسیان گلدم.نیاز مبرمی به اموزش منتال ری و وی ری توی برنامه مکس دارم،لطفا کمکم کنید.

Archi.AtishParish
12 October 2009, 04:15 PM
سلام.دوستان من در مورد استانداردهای فضای آموزش معماری مطلب میخوام
سلام دوست گل به پارسی گلد خوش اومدین :wubclub:
برای این که دقیق تر کمکتون کنم ممنون میشم بگید راجع به کدوم فضا مطلب لازم دارین
مثلا هنرستان ، فرهنگ سرا ، مهد کودک ، دبیرستان ....:jimlad:

ماردين
13 October 2009, 09:16 AM
سلام من در مورد مجتمع تجاري مي خواهم .

dundun
14 October 2009, 06:50 AM
سلام دوستان
من عضو جدید هستم.
برای تحقیق در مورد سبکهای اکو_تک و های_تک نیاز به کمک دارم.
البته یه چیزهایی تو اینترنت پیدا کردم اما دنبال یه کتاب هستم که مطالب کاملی در این موارد داشته باشه.
اگه کمکم کنین ممنون می شم.

parisamasti
14 October 2009, 04:58 PM
سلام پلان و نمونه داخلی مهد کودک میخواهم برای پایان نامه ام کمکم کنید

احسان رافت
16 October 2009, 11:28 PM
سلام.موضوع پایان نامه من پارک کودک است.کمک می خواهم .خیلی عقب هستم.مرصی.

ماردين
17 October 2009, 10:44 AM
سلام
من اندازه هاي استاندارد موارد زير براي طراحي مجتمع تجاري مي خواهم لطفا كمك كنيد.ممنون ميشم . فوريه دوستان

1- مغازه
2- لابي
3- پازكينگ
4- فضاي سبز
5- نگهباني
6- رستوران
7- سرويس بهداشتي
8- تمازخانه
9- استراحت گاه
10- مديريت
11- فضاي بازي بچه ها
12- عابر بانك
13- فضاي اداري
14- انبار
15- فضايي براي تبليغ
16- پله برقي
17- تاسيسات
18- نور مناسب
19- رنگ مناسب
20- فضاي فرهنگي
21- آب نما

parisamasti
17 October 2009, 11:34 AM
سلام در مورد مهدکودک پلان و مطلب میخواهم

ماردين
17 October 2009, 01:29 PM
سلام
من اندازه هاي استاندارد موارد زير براي طراحي مجتمع تجاري مي خواهم لطفا كمك كنيد.ممنون ميشم . فوريه دوستان

1- مغازه
2- لابي
3- پازكينگ
4- فضاي سبز
5- نگهباني
6- رستوران
7- سرويس بهداشتي
8- تمازخانه
9- استراحت گاه
10- مديريت
11- فضاي بازي بچه ها
12- عابر بانك
13- فضاي اداري
14- انبار
15- فضايي براي تبليغ
16- پله برقي
17- تاسيسات
18- نور مناسب
19- رنگ مناسب
20- فضاي فرهنگي
21- آب نما

كسي نبود ما رو كمك كنه

Archi.AtishParish
18 October 2009, 10:16 PM
با سلام به تمامی عزیزان ... خیلی خیلی به پارسی گلد خوش اومدین :wubclub:
دوستان عزیزم در خواست های شما در حال بررسی می باشد ، به محض به دست آوردن اطلاعات درخواستی شما گذاشته خواهد شد

سلام.موضوع پایان نامه من پارک کودک است.کمک می خواهم .خیلی عقب هستم.مرصی.

میشه بگید استاندارد لازم دارین یا طرح کلی فضا؟!

ماردين
20 October 2009, 08:31 AM
كسي نبود ما رو كمك كنه
كسي نيست واقعاً كمك كنه

parisamasti
20 October 2009, 08:08 PM
سلام پلان مهدکودک میخواهم لطفا

Archi.AtishParish
21 October 2009, 12:00 PM
سلام

1- مغازه
2- لابي
3- پازكينگ
4- فضاي سبز
5- نگهباني
6- رستوران
7- سرويس بهداشتي
8- تمازخانه
9- استراحت گاه
10- مديريت
11- فضاي بازي بچه ها
12- عابر بانك
13- فضاي اداري
14- انبار
15- فضايي براي تبليغ
16- پله برقي
17- تاسيسات
18- نور مناسب
19- رنگ مناسب
20- فضاي فرهنگي
21- آب نما

به نویفرت مراجعه کردی؟!

سلام پلان و نمونه داخلی مهد کودک میخواهم برای پایان نامه ام کمکم کنید

سلام در مورد مهدکودک پلان و مطلب میخواهم

كسي نبود ما رو كمك كنه

كسي نيست واقعاً كمك كنه

سلام پلان مهدکودک میخواهم لطفا

به لینک های زیر مراجعه کنید ... همچنان در خواست های شما در حال بررسی است به محض یافتن اطلاعات بیشتر، اطلاعات را در همین تاپیک می گذارم
موفق باشید!

>>>طراحی مهد کودک ؛ اسپانیا (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

>>>طراحي ساختمان مهد کودک (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

Archi.AtishParish
21 October 2009, 12:53 PM
طراحی مهد کودک همراه با عکس و پلان، نما، برش ،سایت پلان .....:jimlad:
موفق باشید!

>>>>طراحی مهد کودک ایده آل (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

ماردين
21 October 2009, 02:41 PM
آره به نويفرت نگاه كردم ولي نشد

venus_20
6 November 2009, 12:06 PM
سلام در مورد پارتیشنها از چه منبعی میتونم استفاده کنم؟

dundun
9 November 2009, 12:44 AM
دوستان عزیز
من این ترم باید هتل طراحی کنم
نمی دونم استانداردهاش را باید از کجا پیدا کنم
اگه می تونین لطفا کمکم کنین....:smile:

Archi.AtishParish
10 November 2009, 11:31 PM
سلام دوستان عزیز
خیلی خیلی به پارسی گلد و تالار معماری پارسی گلد خوش اومدین :wubclub:

سلام در مورد پارتیشنها از چه منبعی میتونم استفاده کنم؟

میشه دقیق بگید چی لازم دارین عکس یا مقاله یا ... ؟!

دوستان عزیز
من این ترم باید هتل طراحی کنم
نمی دونم استانداردهاش را باید از کجا پیدا کنم
اگه می تونین لطفا کمکم کنین....:smile:
امیدوارم لینک های زیر به دردتون بخوره
روی لینک ها کلیک کنید

ضوابط طراحی انواع هتل (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

ضوابط مهمان خانه " مهمان پذیر" (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

استاندارد کیفیت خدمات گردشگری " واحدهای پذیرایی بین راهی کشور " (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

ضوابط درجه بندی واحدهای پذیرایی واقع در مسیرهای جهانگردی (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

موفق باشید!

sepide joon
15 November 2009, 08:40 PM
سلام ! برای مطالعات پروژه پایان نامم به اصول طراحی فضاهای دانشگاهی ازمنظر روانشناختی نیاز دارم . مرسی از لطفتون اگه کمکم کنید !

Sepeu
23 November 2009, 01:31 PM
سلام اگه میشه 1 تحقیق در باره تاثیر اقلیم و فرهنگ در معماری اگه دارید در اختیارم بذارید دارم دیونه میشم الان 3 4 روز دنبالشم اما چیزی پیدا نکردم ببخشید خودمو معرفی نکردم سپهر هستم دانشجوی ترم 3 معماری 3 روز دیگه بیشتر وقت ندارم خدایا:cry:

Nafas
23 November 2009, 02:03 PM
سلام اگه میشه 1 تحقیق در باره تاثیر اقلیم و فرهنگ در معماری اگه دارید در اختیارم بذارید دارم دیونه میشم الان 3 4 روز دنبالشم اما چیزی پیدا نکردم ببخشید خودمو معرفی نکردم سپهر هستم دانشجوی ترم 3 معماری 3 روز دیگه بیشتر وقت ندارم خدایا:cry:

فرهنگ و معماری
«معماری» و «فرهنگ» واژه هایی آشنا برای همه اند. این دو را بسیار شنیده ایم ؛ ولی معنای دقیقشان را شاید ندانیم و بویژه رابطه بین این دو را. در این مقاله به معرفی «معماری»، این هنر ظریف و نیز به معرفی «فرهنگ» که بیانگر هویّت جامعه است می پردازیم و سرانجام به ارتباط این دو واژه اشاره خواهیم کرد و برای بیان این رابطه، از جاده هایی در تاریخ کشورمان عبور می کنیم که ما را به کنار بناهای تاریخی و آثار معماری گذشتگان می رساند و در کنار این بناها لختی درنگ و اندکی تأمّل می کنیم تا بتوانیم گره هایی چند از رازهایشان بگشاییم. در ضمن نگاهی هرچند گذرا، به خانه ها و شهرهای امروزی می اندازیم تا به درک خود از چیزی که در
آن به سر می بریم، عمق بخشیم.
معماری

«معماری» چیست؟ معماری، فعالیتی هنری ـ علمی است برای آفرینش فضا و تغییر و سامان دادن آن معماری، تبلوری است از فرهنگ یک جامعه در گُذر زمان و آینه ای است روشن از شرایط جامعه در ادوار مختلف.(1) معماری غیر از ساختن یک بنا یا بنّایی آن است ، بلکه چگونه ساختن آن است ؛ ربطی هم به مصالح ساختمانی ندارد ؛ اما به این ربط دارد که خانه یا شهر را چگونه بسازیم تا نیازهای انسانی و غیر مادی ما را برطرف سازد... .
از گذشته های دور، از آن زمان که تراشیدن و ساختنْ باب شد، معماری هم شکل گرفت و تا به امروز به عمر خود ادامه داده که پیچیده تر و نظام یافته تر نسبت به گذشته، پیش می رود و در گُذر زمان، انواعی از آن به وجود آمده است:
یک . معماری مردمی

: معماری طبیعی و محلّی مردم یک سامان است و بر اساس نیاز به ساختن به وجود آمده است؛
دو . معماری بومی

: شکل پیشرفته ای از نوع مردمی آن است و در ارتباط با آب و هوا، فرهنگ و مصالح ساختمانی آن منطقه خاص، شکل می گیرد. این نوع معماری، پیش از آنکه در خور تحسین باشد، شایسته دوست داشتن است. مانند یک عضو خانواده که هرچند زیبا نباشد، باز هم والدین و نزدیکانش او را دوست می دارند؛
سه . معماری روحانی یا مذهبی

: تصویرگر ارتباط انسان با ماورای طبیعت است و تلاش دارد بنا را رنگی معنوی دهد؛
چهار . معماری یادمانی

: هدف از این نوع معماری، گرامیداشت و یادآوری درگذشتگان است. ساده ترین شکلش، یک تلّ خاک است که برای نمایاندن قدرت پادشاه به شکل یک هِرم بر قبر او می ساختند و به تدریج، اشکالی دیگر به خود گرفت؛
پنج . معماری مفید فایده

: این نوع معماری بیشتر زاییده تمدّن جدید است و در خدمت سودرسانی و کارایی است و ساختمان را به شکلی می سازد که از آن، منفعت و استفاده های مادی بیشتر ببرد و نه چیز دیگر؛ از همین رو عرصه را بر دیگر انواع معماری تنگ ساخته است.
ناگفته نماند که این پنج نوع معماری، با یکدیگر همزیستی نیز دارند.(2)
فرهنگ

اما «فرهنگ» چیست؟ در یک نگاه ابتدایی، گروهی از انسانها بافرهنگ و عده ای بی فرهنگ به نظر می رسند ؛ ولی از نظر علمی، تمامی جوامع، فرهنگ دارند ؛ چرا که برای خود اعتقاداتی دارند، آداب و رسوم و قوانینی دارند، چیزهایی را در زندگی مهم می دانند و در پی آن اند و به اصطلاح، آنها را برای خود ارزش می شمارند، از اموری چون ازدواج با مادر یا خواهر خود، پرهیز می کنند و به اصطلاح، آنها را «تابو (ممنوع / حرام) می دانند و... .
بنابراین، فرهنگِ یک جامعه، مجموعه ای از همین باورها، آداب، رسوم، قوانین، ارزشها و تابوها و... است.(3) مثلاً ازدواج در جامعه ما کاری مبارک و ارزشمند تلقی می شود و یا از «قوانین» خاصی تبعیت می کند (از قبیل انجام شدن در حضور چند شاهد معتبر و ثبت شدن آن در دفاتر رسمی ثبت ازدواج). «اعتقادِ» ما بر این است که افراد در محدوده سنّی خاصی باید ازدواج کنند ؛ در انجام دادن خواستگاری «آداب و رسومی» را رعایت کنند و... این موارد، عناصر فرهنگی جامعه ما در امر ازدواج است. هر عمل دیگری که انجام می دهیم، چون ایرانی هستیم، به شیوه ایرانی و با توجه به فرهنگ خودمان عمل می کنیم ؛ هر چند از آن بی خبر باشیم.
رابطه فرهنگ و معماری

آنچه به عنوان فرهنگ بر شمردیم (قوانین، ارزشها و...)، تنها بخشی از فرهنگ هر جامعه است. فرهنگ، دارای بعدی دیگر نیز هست به نام بعد مادّی و منظور از آن، ساختمانها، بناها، کارخانه ها و... است. در واقع، این امور را نیز جزئی از فرهنگ یک جامعه می شمارند. چون ریشه در ارزشها، باورها و... دارند و از همین جا حلقه ارتباط فرهنگ و معماری نمایان می شود.
معماری با بناها کار دارد و بناها بخشی از فرهنگ اند. بنا، کتاب گرد و غبار گرفته ای است که باید به سراغش رفت و آن را مطالعه کرد. در این صورت است که ما را از فرهنگ سازندگانش آگاه می کند و از هویّت جامعه ای که در آن بنا شده، خبر می دهد.
از این پس بنا داریم به ارتباط معماری و فرهنگ بپردازیم و برای این کار، به سراغ معماری می رویم ؛ چون بازتاب دهنده فرهنگ است. به بیانی دیگر، از زبان معماری، سخن فرهنگی می شنویم. موضوع را در دو بخش «خانه سازی» و «شهرسازی» پی می گیریم و با مثالهایی از خانه سازی، بحث را دنبال می کنیم.
خانه سازی

چنانچه گذشت، در معماری مثلاً به میزان استحکام سیمان و آهن، کاری ندارند. معماری در واقع به نیازهای فرهنگی مردم توجه می کند. برای روشن شدن این گفته، توصیفی از خانه سازی در ایران قدیم به دست می دهیم.
در معماری ایرانی و در شکل گیری فضاهای مختلف و بخصوص فضاهای مسکونی، مسائل اعتقادی و خاص ایرانیان تأثیرگذار بوده است. یکی از این ویژگیها، احترام به زندگی خصوصی و حرمت قائل شدن برای آن است. دیگری عزت نفس ایرانیان است که این نیز به نحوی در خانه های ایرانی قابل مشاهده است. در این نوع خانه، فضای درونی به وسیله دیوار از فضای بیرونی جدا می شود و تنها بخشی از ساختمان که بیرون آمده و با خارج در ارتباط است، قسمت ورودی است که «هَشتی» نام دارد.
هَشتی به معنای «بیرون جَسته» و «بیرون آمده» است. هشتیها معمولاً دارای سردری است که در دو سوی آن، دو سکّوی سنگی قرار دارد. این سکّوها برای آن ساخته می شدند که مهمان در فاصله ای که در می زند و صاحب خانه آن را باز می کند، بر سکوها بنشیند و ایستاده منتظر نمانَد.
تراشیدن و نصب سکّوهای نسبتا بزرگ، کار آسانی نبود ؛ اما روح مهمان نوازی و احترام گذاری ایرانیها، آنان را به ساختن این سکوها ترغیب می کرد. این، مثالی از تأثیر فرهنگ بر خانه سازی است.
آیفونهای آن زمان نیز دو وسیله فلزی بود که هر کدام به روی لنگه ای از در ورودی نصب می شد ؛ یکی حلقه ای شکل و دیگری همانند چکشی کوچک. مراجعه کننده اگر زن بود، وسیله حلقه ای را به در می کوبید و اگر مرد بود، وسیله چکشی را. از این طریق، اهل خانه متوجه می شدند که چه کسی پشت در است و برای گشودن آن، چه کسی باید برود. آنان برای رعایت کردن حریم روابط زن و مرد، از این شیوه استفاده می بردند. با این کار، علاوه بر اینکه حریم در روابط اجتماعی حفظ می شد، از رفت و آمد بیهوده به در ورودی خانه نیز جلوگیری می شد ؛ چرا که معمولاً مراجعه کننده مرد، قصد دیدار مرد خانه را داشت و مراجعه کننده زن، با بانوی خانه کار داشت، بویژه که خانه های آن زمان، دارای حیاطهای بزرگی بود و گاه به چند هزار متر مربع می رسید و رفت و آمد را خسته کننده می ساخت.
پس از در ورودی، معمولاً دالانی وجود داشت که در عینِ جزو خانه بودن، از محیط اصلی آن جدا بود. یکی از کارکردهای دالان، این بود که فردِ داخل شونده در مسیر دالان، خود را مهیّای ورود به محیط اصلی می ساخت. اهل خانه نیز در همین فاصله، خود را مهیای پذیرایی و مواجهه با او می نمودند. کارکردی این چنین را راهروها یا هالهای کوچکی که در جلو ساختمانهای در به هال امروزی تعبیه می کنند، برعهده دارند. آن دالانها و یا این راهروها به آرامش اهل خانه و حفظ حریم خصوصی شان کمک می کند.
اما محیط اصلی خانه ایرانی از دو بخش «اندرونی» و «بیرونی» تشکیل می شد که اندرونی برای اعضای خانواده بود و بیرونی را برای مهمانان در نظر می گرفتند. توصیفی که از خانه ایرانی مطرح شد، مربوط به یکی از اصول معماری ایرانی است که «درون گرایی» نام دارد.(4)
با این توضیحات، روشن تر شد که ساختمان سازی چگونه از فرهنگ یک مرز و بوم تأثیر می پذیرد، بنابراین، این، تصوری نادرست است که خانه را تنها یک سرپناه بدانیم. یک واحد مسکونی مناسب باید به ساکنین خود، القای آرامش کند، آنها را از طبیعت جدا نکند (بلکه احساس پیوستگی با طبیعت را در آنها ایجاد کند)، از انسان در برابر آلودگی صوتی محافظت کند، احساس استقلال انسان را از او نگیرد و... .
به دلیل ویژگیهایی از این دست (که برشمردیم)، پژوهشهای فراوانی درباره رابطه محیط فیزیکی و نوع رفتار انسان صورت گرفته است. برای مثال، شیوه ساختن یک واحد مسکونی یا اداری بر نحوه مدیریت در آن محیط، اثر می گذارد. کمتر کسی است که به یک بانک یا اداره مراجعه نکرده باشد. آیا تا به حال، این مسئله توجه شما را به خود جلب نموده که کارمندان بانکها همیشه مشغول کارند ؛ اما در اداره ها بعضا به راحتی با صرف چای و... وقت می گذرانند و مثل کارمندان بانک، تمام وقت، مشغول به کار نیستند؟ از جمله عوامل این مسئله آن است که در معمول ادارات، رئیس و کارمندان، هر کدام در اتاقی جداگانه مشغول به کارند ؛ اما در بانکها، محیط کارِ هر کس تنها با یک میز از دیگران جدا می شود و رئیس در جایی از انتهای بانک قرار دارد که همگان را می تواند ببیند. این شکل ساختمانی بانک و محل قرار گرفتن رئیس، کارمندان را به کار دائم وامی دارد ؛ هرچند رئیس به کارمندانْ توجهی نداشته باشد و یا کارمندان کاری برای انجام دادن نداشته باشند!
محیط فیزیکی گاه اقتدار مدیر یا سلسله مراتب قدرت در یک اداره یا سازمان را بازگو می کند. در ادارات با ساختمانهای چند طبقه، اتاق رئیس معمولاً در بالاترین طبقه و آرام ترین مکان قرار می گیرد. بالاترین طبقه نشانه قدرت و برتری رئیس بر دیگران است. یعنی مکانی خاص در ساختمان، توانایی بیان یکی از ویژگیهای رئیس را پیدا می کند و این، نکته ای است که گاه تعمّدا در معماری ساختمان لحاظ می شود تا القاگر جایگاه رئیس به کارمندان و ارباب رجوع باشد.(5)
مسئله دیگری که در طراحی یک بنا یا خانه توجّه معماران را به خود جلب می کند آن است که فضایی را ایجاد کند که برای ساکنان، آرام بخش باشد. برای آرام بخش بودن یک ساختمان، توجه به چند نکته مهم است. یکی از آنها ایجاد توازن و تناسب در اجزای ساختمان و قرینه سازی در آن است. این توازن، زیبایی می آفریند و زیبایی، آرامش می دهد.
به محل قرار گرفتن اجزای صورت انسان توجه کنیم. اگر در ذهن خود قرینه های این اجزا را به هم بزنیم، قبلاً جای یک چشم را در محل دیگری از صورت قرار دهیم، سیمایی زشت و غیر قابل تحمّل پدید آورده ایم. معماری اسلامی سرشار از قرینه سازیهای شگرف است. یک نمونه آن، ساختن دو مناره در دو سوی گنبد مساجد است.
از جمله مسائلی که آرامش را از یک خانه سلب می کند، وجود فضاهای بی کاربُرد است. برای مثال، راهرو طولانی و غیر لازم یا راهرو با عرض خیلی بزرگ، ساکنان خانه را همیشه به کلنجار رفتن با خود می کشاند که این بخش برای چیست؟ و چگونه باید از آن استفاده کرد؟ خانم خانه داری که در طی سالهای سکونت خود در این منزل، نظافت آن بخش اضافی از خانه را انجام می دهد، از اینکه باید به کاری بپردازد که با طراحی بهتر خانه امکان داشت، انجام ندهد، همیشه در حین تمیز کردن، احساس ناراحتی می کند.
نکته دیگر مربوط به نوع ساخت بنا و تأثیر آن بر روابط عاطفی بین اعضاست. خانه هایی که هال بزرگی برای نشیمن دارند، به گونه ای که در آن، فضای کافی برای استفاده مشترک ساکنان وجود دارد، در آنها پیوند عاطفی قوی تری به وجود می آید ؛ زیرا این گونه فضاها زمینه بیشتر کنار هم بودن و رابطه داشتن با یکدیگر را فراهم می کند. به همین دلیل، در سازمانها و کارخانه هایی که رفاقت و دوستی کارکنان به کارایی و تولید بیشتر می انجامد، از فضاهای باز و بزرگ استفاده می کنند تا تعداد زیادی از کارکنان در هنگام کار، در ارتباط نزدیک با یکدیگر نیز باشند ؛(6) اما آن دسته از خانه هایی که صرفا اتاقهایی کاملاً مستقل دارند، اعضا را به سمت زندگی فردگرایانه می کشانند. این نوع محیط، افراد را از هم جدا ساخته، از درک متقابل آنها نسبت به یکدیگر می کاهد. این مسئله، بویژه در خانه هایی که در آنها بیش از یک تلویزیون وجود دارد، مشهودتر است. امروزه، هر اندازه وسایل صوتی و تصویری در یک خانه افزایش یابد، به دلیل تنوّع سلیقه افراد و تمایل به استفاده از کانالها و نوارهای مختلف، به جدایی افراد خانواده از یکدیگر و در نتیجه، به افزایش فاصله عاطفی بین آنها می انجامد. تأثیر ازدیاد این وسایل در جدایی افکندن میان پدر و مادر با فرزندان، به نحو چشمگیرتری قابل مشاهده است. البته در شیوه ساختمان سازی باید تعادل رعایت شود ؛ یعنی نه اتاقهای ساختمان به گونه ای باشد که چون خانه هایی مستقل، افراد را از هم جدا سازد و نه اینکه به راحتی بر هم اشراف داشته باشند و در نتیجه هیچ گونه حریم خصوصی ای برای ساکنان، باقی نگذارند ؛ چرا که هر عضو خانواده در عین نیاز به درک متقابل و پیوند عاطفی با دیگر اعضا، نیازمند یک حریم خصوصی نیز هست.
خانه های زمانه م

درباره خانه های این زمانه، بیان این نکته می تواند مفید واقع شود که امروزه خانواده های بسیاری به دلیل کمی درآمد، در خانه های کوچک زندگی می کنند. از سوی دیگر، چون اصرار دارند خود را با برخی جنبه های جدید زندگی تطبیق دهند، مجبور به پرکردن منزل خود از انواع کمد، میز و صندلی، مبل، تخت خواب، وسایل حجیم برقی و... هستند که علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین، محل زندگی شان را به قفسی کوچک تبدیل و آسایش را از آنان سلب می کند.
این در حالی است که برخی شیوه های سنّتی زندگی، تناسب بیشتری با خانه های کوچک امروزی دارند. مثلاً استفاده از رختخوابی که هنگام بیدار شدن قابل جمع شدن و کناری گذاشتن باشد، یا بر سفره ای غذا خوردن که پس از صرف غذا بتوان آن را جمع نمود، فضاهای چندمنظوره ای را در خانه ایجاد می کند که در اوقات مختلف شبانه روز، استفاده های متفاوتی دارند.
شهرسازی

نمونه های ذکر شده، بیشتر مربوط به یک خانه با ساختمان بزرگ بود. با توضیحی مختصر درباره رابطه فرهنگ و شهر، بحث را به پایان می بریم. شهرسازی نیز همچون خانه سازی، از فرهنگ مردم تأثیر می پذیرد ؛ چنان که پس از ساخته شدن نیز بر فرهنگ ساکنان خود اثر می گذارد.
از زاویه های متفاوتی به شهر نگریسته شده است. برای مثال، برخی شهر و نحوه قرارگرفتن ساختمانها یا بالارفتن برجها را نه صرفا شهرسازی، بلکه نشانه ای از قدرت و ثروت برخی در شهر و ضعف و فقر گروهی دیگر می دانند.(7)
اگر شهرها را در یک نمای کلی آن نظاره گر باشیم، به وضوح می توان آنچه را برای مردم شهر مهم تر است یا بر آنان تأثیر بیشتری دارد، مشاهده کرد. بناهای بلند و برجسته، نمادی از این امور مهم و تأثیرگذار در شهرند.
در معماری اسلامی، مساجد و دیگر مکانهای مقدّس که نشانه ارتباط انسان با خدا شمرده می شوند، از اهمیت فراوانی برخوردارند و لذا برتری بارزی بر دیگر ساختمانهای شهر دارند. گنبدهای مسجد جامع اصفهان، یا گنبدهای قرن دوازدهمی دمشق، بسیار راحت بر فراز انبوه بامهای اطراف، شناور به نظر می رسند. بالاخانه های مشربه ای که از نماهای خارجی خانه های قاهره بیرون می زنند، در سطحی قرار دارند که به اندازه کافی بالاتر از غوغای خیابان است و...
در غالب این موارد، وسیله ای که برای برجسته کردن بنا به کار گرفته شده، یکسان است و به میزان زیادی اطراف آن مسطّح شده و هیچ بنای دیگری جز بنای مورد نظر، توجه افراد را به خود جلب نمی کند.(8)
مردم با دیدن نمای کلی هر شهر، نسبت به آن داوری می کنند. به همین دلیل است که برخی نوجوانان لبنانی پس از بازدید از تهران گفته بودند: احساس نکردیم در پایتخت یک کشور اسلامی به سر برده ایم.(9)
به عنوان آخرین نکته، به نمونه ای دیگر از معماری ایرانی اشاره می کنیم. در گذشته ایرانیها به ساختن مسجد، مدرسه، حمام، راه و پل، اهمیت می دادند. در واقع، برای پاسخ گفتن به این سؤال ذهنی شان که چه بسازیم که کاری مفید و ارزشمند کرده باشیم، عم*** یکی از این پنج گزینه را انتخاب می کردند ؛ یعنی در نظر آنان، این موارد در مقایسه با امور دیگر، اهمیت بیشتری داشته اند. این بدان معناست که در حقیقت، اجداد ما به «عبادت» و «علم» و «نظافت» و «سهولت رفت و آمد و حمل و نقل» بها می داده اند و این امور، جزو «ارزش»های آنان بوده است ؛ یعنی جزئی از «فرهنگ ایرانی»!
1 . اصول و مبانی معماری و شهرسازی، مجید علیشاهی، ص 1 و 2 .
2 . همان، خلاصه ص 10 ـ 19.
3 . ر.ک به: ده پرسش از دیدگاه جامعه شناسی، جوئل شارون، ترجمه: منوچهر صبوری، خلاصه ص 82 ـ 85 .
4 . اصول و مبانی معماری و شهرسازی، خلاصه ص 36 ـ 40 .
5 . ر.ک به: جامعه شناسی، آنتونی گیدنز، ترجمه: منوچهر صبوری، ص 312.
6 . همانجا.
7 . ر.ک به: همان، ص 604.
8 . معماری اسلامی، روبرت هیلن، ترجمه: باقر آیت اللّه زاده شیرازی، ص 10 .
9 . تاریخ هنر معماری ایران در دوره اسلامی، مجید یوسف کیانی، تهران: سمت، ص 7 (مقدّ

Sepeu
23 November 2009, 10:38 PM
آقا یا خانم نفس خیلی خیلی ازت ممنونم واقعاً مطلب عالی بود واقعاً ازت ممنونم امیدوارم بتونم جبران کنم خیلی خیلی گلی مرسی از محبتت عزیز :notworthy::wubclub:

behisha
28 November 2009, 09:11 PM
سلام بچه هااااااا
من یه مقاله راجع به رنگ در معماری معاصر میخوام.اگه ممکنه کمکم کنید. برای معماری داخلی نباشه آآآ.راجع به نقش رنگ تو معماری گذشته اگه کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم...

Miss_Sare
30 November 2009, 06:06 PM
سلام بچه هااااااا
من یه مقاله راجع به رنگ در معماری معاصر میخوام.اگه ممکنه کمکم کنید. برای معماری داخلی نباشه آآآ.راجع به نقش رنگ تو معماری گذشته اگه کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم...

سلام.

لطفا اینو ببینید:

arsha
20 December 2009, 02:17 AM
سلام دوستان عزیز ........
من در حال طراحی آسایشگاه معلولین ذهنی هستم.
اگر کسی در این زمینه نمونه مشابه ذاره برسونه ممنون مشم.

parisamasti
23 December 2009, 11:26 AM
یسلام من 2 هفته دیگر دفاعیه دارم خواهشمندم کمکی راجع به شیت بندی پایان نامه ام که راجع به مهد کودک هست بهم بکنیدو ویا نمونه پرزانته کمک میخواهم

لیلا احمدزاده
1 January 2010, 03:27 PM
سلام.من میخوام بدونم اسم عقده های لنفاوی موجود در ناحیه ایلیاک چیه

cxzvbn
22 January 2010, 07:06 PM
نمونه سوالات (تنظیم شرایط محیطی 1) رشته معماری اینجا بذارین...............

gharebe
24 January 2010, 09:09 AM
سازه ماکارانی
برای سازه ماکارانی کمک می خوام

golbahar
2 February 2010, 12:23 AM
سلام به همه دوستان :browse_050:
من بايد يه ماكت از سي وسه پل بسازم .لطفا راهنماييم كنيد كه از چه متريالي استفاده كنم و اصلا چه جوري اونو بسازم؟چون واقعا گيج شدم !
ممنون.:pars (2)::pars (2):

Archi.AtishParish
2 February 2010, 08:09 PM
سلام به همه دوستان :browse_050:
من بايد يه ماكت از سي وسه پل بسازم .لطفا راهنماييم كنيد كه از چه متريالي استفاده كنم و اصلا چه جوري اونو بسازم؟چون واقعا گيج شدم !
ممنون.:pars (2)::pars (2):

:01:

ورود شما رو به پارسی گلد خوش آمد میگم
دوست عزیز اگر میشه طرحی که زدی اینجا بذارید یا برام پیام خصوصی کنید تا بتونم به خوبی راهنماییتون کنم
:browse_162:

Archi.AtishParish
2 February 2010, 08:17 PM
سازه ماکارانی
برای سازه ماکارانی کمک می خوام

:01:

روی لینک کلیک کنید
سازه هاي ماكاروني (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)
موفق باشید!

دانش20
8 March 2010, 02:11 PM
سلام خسته نباشيد
شعار معروف فرانك گهري

مشیر
10 March 2010, 12:18 PM
سلام میشه منو راهنمایی کنید چرا نمی تونم از کتابخانه الکترونیکی pdf ها رو دانلود کنم . مرسی:browse_140:

Archi.AtishParish
10 March 2010, 09:43 PM
سلام دوست عزیز ... خیلی خوش اومدین
میشه بگی دقیقا کدوم فایل رو نتونستید دانلود کنید ؟ کتاب های هنرستان؟

مشیر
12 March 2010, 11:45 AM
سلام خیلی ممنون بله کتابهای هنرستان

مشیر
12 March 2010, 12:36 PM
سلام دوستان در باره قفل مغناطیسی یکم اطلاعات می خوام
توضیح اینکه برای در یه طلا فروشی می خوام تحقیق کنم
که در زمان جمع کردن طلا ها با زدن دکمه در فروشگاه بسته بشه مرسی مرسی مرسی :browse_153:

مشیر
12 March 2010, 05:09 PM
تو رو خدا بگین مشکل دانلودم چیه خیلی به اون مطالب احتیاج دارم :browse_106:

Ali-Wizard
13 March 2010, 11:06 PM
دوست عزیز لینکها مشکلی ندارند.
لطفاً دوباره امتحان کنید.

مشیر
16 March 2010, 12:09 PM
سلام بر دوستان عزیز یه سوال داشتم وجوابشو پیدا نمی کنم میشه کمکم کنید
می خواستم بدونم okb پنجره مخفف چه کلماتی :browse_154:

Archi.AtishParish
17 March 2010, 11:15 PM
سلام خسته نباشيد
شعار معروف فرانك گهري
سلام دوست خوبم خیلی خوش اومدین
اگه با بوزیه اشتباه نگرفته باشم باید همونی باشه که :
" اشتباهات پزشکان زیر زمین دفن میشه اما اشتباهات معمارا روی زمین می مونه "

سلام دوستان در باره قفل مغناطیسی یکم اطلاعات می خوام
توضیح اینکه برای در یه طلا فروشی می خوام تحقیق کنم
که در زمان جمع کردن طلا ها با زدن دکمه در فروشگاه بسته بشه مرسی مرسی مرسی :browse_153:

سلام مشیر جان
خیلی خوش اومدین
سعی می کنم براتون پیدا کنم

MemarchitecT90
22 March 2010, 06:57 PM
سلام. برای درس مقدمات طراحی باید مکعب رو با ده روش به صورت سه بعدی بیان کنم.
چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:browse_071:

vorujakoo
25 March 2010, 05:54 PM
سلام من میخوام یک المان برای پارک طراحی کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

MemarchitecT90
28 March 2010, 12:18 PM
نبود کمک؟؟؟

Archi.AtishParish
28 March 2010, 12:28 PM
سلام لیلا جوون ...سال نو مبارک
میشه یه کوچولو توضیح بدی

MemarchitecT90
28 March 2010, 12:31 PM
استادمون چیز بیشتری نگفته!
ولی هدفش اینه که با بازی با نقطه و خط و صفحه و...بتونیم 1چیزی بسازیم که هرکس میبینه یاد مکعب بیفته؛هرچند که مکعب کاملی هم نباشه!

Archi.AtishParish
28 March 2010, 12:39 PM
استادمون چیز بیشتری نگفته!
ولی هدفش اینه که با بازی با نقطه و خط و صفحه و...بتونیم 1چیزی بسازیم که هرکس میبینه یاد مکعب بیفته؛هرچند که مکعب کاملی هم نباشه!
ok تا شب برات طرح می زنم می ذارم
فقط یه سوال دیگه باید حجم بسازی؟
فقط تاپیکت رو الان انتقال میدم به لینک زیر ...
سوالاتت رو در لینک بالا مطرح کن تا زودتر جواب بگیری میسی گلم:browse_130:

MemarchitecT90
28 March 2010, 12:40 PM
مرسی
باشه حتما

Archi.AtishParish
28 March 2010, 12:44 PM
یه سوال دیگه باید حجم بسازی؟

MemarchitecT90
28 March 2010, 12:47 PM
آره؛خودم چن*** طرح تو ذهنم هست ولی ده تا زیاده
تحویل شاسیه!

shima.m
29 March 2010, 04:11 PM
سلام.من پلان .نما پرسپکتیو .10 مکان فرهنگی را نیاز دارم یا سایتی که بتونم این مطالب را در ان پیدا کنم.باید این مکانها خارج از ایران باشه.سینما.سالن کنسرت.موزه.اتلیه.سالن نمایشگاه.مرسی از اینکه کمکم میکنید

MemarchitecT90
30 March 2010, 05:53 PM
سما جون چی شد پس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مشیر
31 March 2010, 12:10 PM
سلام زیاد منظورتون متوجه نشدم اما چند تا طرح داشتم شاید به دردتون بخوره لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

MemarchitecT90
31 March 2010, 12:26 PM
آخه این قابلیت ساخت نداره که!!!!
نقطه رو چه طور بسازم؟؟؟؟؟

Archi.AtishParish
31 March 2010, 03:23 PM
سلام گلم برات چند تا طرح زدم ... اما نمی دونم همین ها رو می خوای یا نه 2-3 تا نمونه برات می ذارم اگه همین جوری خواستی بگو طرح جدید و کامل برات بزنم ... فقط یه کوچولو صبر کن تا ازشون عکس بگیرم

Archi.AtishParish
31 March 2010, 05:04 PM

MemarchitecT90
31 March 2010, 05:20 PM
نمیدونم!!!!!!!!!!!!!!:browse_106:
طرحای خودمم تو همین مایه هاست
مرسی:browse_072:

Archi.AtishParish
31 March 2010, 06:48 PM

Archi.AtishParish
31 March 2010, 06:51 PM
نمیدونم!!!!!!!!!!!!!!:browse_106:
طرحای خودمم تو همین مایه هاست
مرسی:browse_072:

فقط همون یه دونه نبود گلم ببخشید مهمون اومد برام مجبور شدم برم
لیلا جان راستش ما یه همچین چیزایی تحویل دادیم البته نه به این بدی که الان طرح زدم فقط خواستم حدودی مفهوم رو برسونم ، اگه می تونی طرح های خودتو بذار راجع بهش صحبت کنیم

MemarchitecT90
31 March 2010, 06:55 PM
بیخیال
فهمیدم که برداشتم 2رست بوده
مرسی

Archi.AtishParish
31 March 2010, 07:05 PM
طرح زدم اما نمی دونم چرا توی پارسی گلد نمی تونم up کنم توی سایت های دیگه هم خیلی طول میکشه ولی بازم اگه طرحی بود یا طرحم آپلود شد می ذارم

Archi.AtishParish
31 March 2010, 07:07 PM

MemarchitecT90
31 March 2010, 07:25 PM
مرسی
خودتو اذیت نکن
6تاشو ساختم؛بقیشم پیدا میشه

Archi.AtishParish
31 March 2010, 08:10 PM
اگه دوست داشتی از کارای خودتو دوستات عکس بگیر برامون بذار عزیزم

MemarchitecT90
31 March 2010, 08:13 PM
باشه؛حتما
ایشالا تو هفته آینده میذارم

vorujakoo
6 April 2010, 08:48 PM
در مورد این موضوع ها می خوام عکاسی کنم.میشه کمکم کنید؟ (فقط از هر کدوم برام یک مثال کافیه)
1.فضایی درون یک فضا
2.فضاهای متداخل
3.فضاهایی که با یک فضای مشترک به هم مربوط میشوند
4.سازماندهی های مرکزی
5.سازماندهی های شعاعی
6.سازماندهی های خطی
7.سازماندهی های مجموعه ای
8.سازماندهی های شبکه ای

Miss_Sare
7 April 2010, 05:45 PM
در مورد این موضوع ها می خوام عکاسی کنم.میشه کمکم کنید؟ (فقط از هر کدوم برام یک مثال کافیه)
1.فضایی درون یک فضا
2.فضاهای متداخل
3.فضاهایی که با یک فضای مشترک به هم مربوط میشوند
4.سازماندهی های مرکزی
5.سازماندهی های شعاعی
6.سازماندهی های خطی
7.سازماندهی های مجموعه ای
8.سازماندهی های شبکه ای

سلام کتاب فرم، فضا و نظم بهت کمک میکنه.واسه عکاسی هم نمی دونم بهش فکر میکنم.

موفق باشی.

Doste U
11 April 2010, 01:51 PM
سلام

من درباره ی تحلیل سایت یه سری مطلب میخوام. در واقع می خوام بدونم تحلیل سایت به چه دردی می خوره.

یه سری مطلب جمع کردم ولی هنوز کمه!

کامل شد حتما اینجا هم میذارم.

خوشحال میشم کمکم کنید.

دقیقا دنبال این جور چیزا هستم :

وقتی جهت باد غالب مشخص میشه به چه دردی میخوره؟

جهت شیب چه کمکی میکنه؟

و ...

آیا کمکم میکنید؟

واسه فردا می خوام.

vorujakoo
11 April 2010, 04:53 PM
من چند تا عکس پرسپکتیو 1 نقطه ای میخوام
فقط خیلی فوریه

صدفی
15 April 2010, 10:14 PM

hello my dear friends
:pars (2):you can request your questions here to add it in the fastest possible time to receive your answer

with the forum administrator:pars (2):
سلام به همه اعضای محترم این سایت.من عضو جدید این سایت هستم و خیلی از اینکه عضو چنین سایت جالب و کاملی شدم خوشحالم.من می خواستم یک سری عکس و مطلب در مورد پوشش گیاهی در معماری بدست بیارموممنون می شم کمکم کنین.

MemarchitecT90
15 April 2010, 10:23 PM
سلام دوست عزیز
به جمع ما خوش اومدید
لطفا شما 1 سرچی تو تالار مربوط بفرمایید
دوستان هم کمکتون میکنن....
منم اگه عمری بود در خدمتم....
موفق باشید....

hamtaf
15 April 2010, 10:34 PM

Hello my dear friends
:pars (2):You can request your Questions here to add it in the fastest possible time to receive your answer

With the Forum Administrator:pars (2):

سلام من تازه عضو شدم........................:browse_050:
میشه یه سوال بپرسم؟
به نظر شما آزمونای آزمایشی توی کاردانی به کارشناسی خیلی مهمن؟
ممنونم

MemarchitecT90
15 April 2010, 10:37 PM
بفرمایید

امیدوارم به دردتون بخوره....
1ذره درخواستتون واسم مبهم بود...

MemarchitecT90
15 April 2010, 10:40 PM
میشه یه سوال بپرسم؟
ممنونم

سلام...
به به....
این روزا چقدر دوست جدید داریم....
خوش اومدید....
والا من اطلاعی ندارم....
اجازه بدید این سوال رو بچه های هنر بهتون جواب بدن...
کمک دیگه ای خواستید در خدمتم...

Miss_Sare
16 April 2010, 12:08 PM
میشه یه سوال بپرسم؟
ممنونم

سلام.خوش اومدی.

آزمون بدی خیلی بهتر از اینه که آزمون ندی ..چون یه جورایی می فهمی باید چکار کنی.
من خودم پارسال آزمایشی کنکور دادم(نخونده).قبول شدم ولی شهر خودم نبود در نتیجه نرفتم.(ترم 3 بودم و یه ترم دیگه داشتم.4 ترم ه تموم کردم)

سراسری خیلی سخت ه .آزاد خیلی راحت می تونی قبول بشی.

البته همه چی بستگی به خودت داره.

موفق باشی!

MemarchitecT90
16 April 2010, 06:31 PM
از کاربرای جدید 1 تقاضا دارم
اینکه اگه مطالبی که براتون قرار میدیم مورد استفاده شما واقع میشه
لطف کنید از گزینه تشکر استفاده کنید
تا ما متوجه رفع نیاز شما بشیم
ممنون

f golestani
21 April 2010, 12:57 AM
سلام
کمک فوری :browse_018:
اطلاعات کامل درباره یکی از مصالح ساختمانی میخوام
حالا هرنوع از مصالح میخواد باشه
ولی مطالب کامل باشه لطفا

MemarchitecT90
21 April 2010, 01:00 AM
سلام
تشریف ببرید تو تالار عمران
قسمت مصالح ساختمانی
متاسفانه من الان امکان گذاشتن لینک ندارم
موفق باشید

naser0172
21 April 2010, 01:04 AM
سلام
کمک فوری :browse_018:
اطلاعات کامل درباره یکی از مصالح ساختمانی میخوام
حالا هرنوع از مصالح میخواد باشه
ولی مطالب کامل باشه لطفا

سلام دوست عزیز
خیلی خوش اومدین
به اینجا برین مشکلتون انشاالله حل میشه..
یا علی

مصالح ساختماني (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

تارا احمدی
22 April 2010, 10:38 PM
سلام استادمون گفته یه باجه طراحی کنیم میشه کمکم کنید؟:browse_106:

MemarchitecT90
22 April 2010, 11:13 PM
سلام
خوش اومدید
من طراحی 1باجه روزنامه فروشی رو اینجا گذاشتم
اگه به دردتون میخوره
به ناظر بگم لینکشو بذاره

Reza Trojan
22 April 2010, 11:22 PM
سلام
بفرمائيد اينم همون تاپيكي كه ليلا خانوم گفتن

mohamad.
28 April 2010, 04:41 PM
سلام دستان عزیز:browse_050::01:
من احتیاج سریع به یه پروژه متره دارام که جدید باشه:browse_201:
خواهش می کنم واقعا ازتون ممنونم

f golestani
28 April 2010, 11:39 PM
من چند عکس از بهترین "سر در" دانشگاه ها میخوام
و
اطلاعاتی در باره سردرها
مثلا این که ارتفاعش باید چقدر باشه؟
متریالش چی باشه؟
و...
میشه بهم کمک کنید؟

Reza Trojan
28 April 2010, 11:52 PM
سلام دستان عزیز:browse_050::01:
من احتیاج سریع به یه پروژه متره دارام که جدید باشه:browse_201:
خواهش می کنم واقعا ازتون ممنونم

سلام دوست عزيز
فكر ميكنم اين تاپيك پاسخگوي نياز شما باشه
ليلا خانوم لطف كردن و پيدا كردن و گفتن براتون بذارم
اميدوارم به كارتون بياد

vahid.sad
29 April 2010, 06:12 PM
سلام.
براي بيان نظرات به صورت خصوصي يا ردو بدل كردن آدرس ايميل چه كار بايد كرد؟!

naser0172
29 April 2010, 07:40 PM
سلام.
براي بيان نظرات به صورت خصوصي يا ردو بدل كردن آدرس ايميل چه كار بايد كرد؟!
سلام دوست عزیز
خیلی خوش اومدین..
شما میتونید به صورت پیام خصوصی با هر کدوم از مدیران و کاربرای سایت در تماس باشید...
با تشکر ...
موفق باشید
یا علی

Arch333
1 May 2010, 03:12 PM
سلام...
من به اطلاعاتي در مورد رابطه مطبوعات با معماري نياز دارم و طرز برخورد با اين موضوع تو طراحي مركز مطبوعاتي و اينكه از چه كانسپتي براي اين موضوع بهتر هست استفاده كنم
با تشكر...

Arch333
4 May 2010, 09:04 PM
سلام.
ممنون از اينكه كمكم كردين اصلا فكرشو نميكردم كارم به اين زودي راه بيافته....
:browse_201:
:GA (5):

Archi.AtishParish
5 May 2010, 10:02 AM
سلام.
ممنون از اينكه كمكم كردين اصلا فكرشو نميكردم كارم به اين زودي راه بيافته....
:ga (5):
سلام دوست عزیز
با کمال پوزش ... هنوز موفق به یافتن اطلاعات درخواستی شما نشدم اما همچنان می گردم تا براتون پیدا کنم!

Arch333
5 May 2010, 11:21 AM
سلام. متشكرم...
البته شما حق داريد، چون ساختماني با عنوان مركز مطبوعاتي در هيچ يك از كاربري هاي موجود در كتاب هاي اطلاعات معماري از جمله نويفرت وجود نداره و اين طرح با توجه به نوع ديدگاه طراح ( فضاهاش) و در كل ساير قسمت هاش، تعريف، طراحي و برنامه ريزي ميشه...

ox_man_2007
10 May 2010, 11:29 AM
سلام
دوستان من میخوام یک هنرستان طراحی کنم
اگر میشه کمکم کنید
یه چن*** عکس و پلان از هنرستانهای خوبم بزارید شاید ازشون اطلاعاطی کسب کردم
هنرستان (معماری و مجسمه سازی و ساختمان و عکاسی) هست
زمینشم40*60 هست
هر چه سریع تر به دادم برسید

MemarchitecT90
10 May 2010, 01:21 PM
سلام
ببینید این لینک ها به کارتون میاد

nima - ana
10 May 2010, 02:20 PM
سلام بچه ها خوبی من دانشجوئ کارشناسی معماری اهوازام پروِِِِزه مجتمع مسکونی نداری:browse_106:

MemarchitecT90
10 May 2010, 02:21 PM
سلام
درخواستی دارید؟

nima - ana
10 May 2010, 02:28 PM
سلام نه الان توسایت دانشگاهم دارم به حرف های استاد میخندم

MemarchitecT90
10 May 2010, 02:32 PM
تا 1ساعت دیگه لینک رو میذارم
فعلا عجله دارم
ببخشید

nima - ana
10 May 2010, 02:43 PM
مر30

MemarchitecT90
10 May 2010, 05:10 PM
سلام بچه ها خوبی من دانشجوئ کارشناسی معماری اهوازام پروِِِِزه مجتمع مسکونی نداری:browse_106:

بفرمایید اینا همش مسکونی و ویلاییه

اینا هم نقشه های معماری هست که از تالار عمران پیدا کردم!!!

کلا تو تالار عمران زیاد داریم....
اگه اینا به دردتون نخورد 1 سر هم اونجا بزنید

ox_man_2007
11 May 2010, 07:30 PM
سلام
ببینید این لینک ها به کارتون میاد

:01:سلام
اگر میتونید بیشتر کمک کنید
خیلی متشکرم

MemarchitecT90
11 May 2010, 08:27 PM
میشه دقیق بگید چی میخواید؟
من 3مدل مطلب موجود رو واستون گذاشتم

ahdieh
14 May 2010, 04:43 PM
من باید دستی سقف طراحی کنم ولی نمیدونم چطوری؟
میشه راهنمایم کنی؟

ahdieh
14 May 2010, 04:51 PM
چرا کمکم نمیکنید؟

MemarchitecT90
14 May 2010, 04:55 PM
ببین اگه با کشش منظورته
ما 1 همچین کاری داشتیم....
باید از کشش پارچه استفاده کنی و با کابل نیروهای انتقالی رو به زمین برسونی
حیف که سرعتم خیلی کمه نمیتونم عکسارو آپ کنم
ولی باید تا اونحایی که میشه بکشی و اضافشو بچینی
برای اتصال کابل هم از حلقه های فلزی استفاده کن تا پارچه پاره نشه
از 1 چیزی مثل لوله پولیکا سایز پایین هم میتونی به عنوان اسکلت به صورت منحنی استفاده کنی....
البته اگه منظورت اینجور طراحی باشه عموما 1 سری محدودیت واسه جهت های کابل کشی میذارن که اصلش همونه....
باید بتونی تعادل رو برقرار کنی....
امیدوارم همین مدل طراحی رو خواسته باشی
موفق باشی...

ahdieh
14 May 2010, 05:06 PM
طراحی دستی سقف کاذب کمک

ahdieh
14 May 2010, 05:09 PM
مرسی از راهنمایتون:01:

MemarchitecT90
14 May 2010, 05:09 PM
ای بابا
خوب توضیح بده
مصالحت چیه؟
محدودیت چیه؟

reza babaei54
5 June 2010, 07:06 PM
سلام درباره کار بانرمافزارsimulink رررراهنمایی بفرمایید ممنونلینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

reza babaei54
5 June 2010, 07:10 PM
راجع به ارتعاشات کمک فنر خودرو

p30javad
6 June 2010, 05:19 PM
با تشكر از شما اقا رضا
:browse_056::GA (15):

من از شما عذر مي خوام ظاهرا سوال رو در جايي مناسب مطرح نكرده بودم و مجددا درخواست رو اينجا مطرح مي كنم و اميدوارم هرچه سريع دوستاني كه اين منابع رو دارن توي اين بخش بزارن

من كارشناس رشته عمران دارم و قراره در آزمون كارداني نظام مهندسي شركت كنم و كتابهاي و منابع اين ازمون رو نياز دارم اين منابع رو به صورت عكس پيوست مي كنم از شما خواهش مي كنم هرچه سريع تر اين منابع رو يا بعضي از اونها رو براي من در اين تاپيك قرار دهيد

مرسي

Reza Trojan
6 June 2010, 05:26 PM
خواهش ميكنم اقا جواد
سما خانوم مهندس و ليلا خانوم كاربر ويژه ي اين تالار در حال حاضر نيستن
شما فردا شب يه سري بزنيد انشالله كه كمكتون خواهند كرد

MemarchitecT90
7 June 2010, 09:11 AM
سلام به همگی
من لینک رو به آقا صادق ارجاع دادم
ایشون تو این زمینه بیشتر میتونن کمک کنن
آقا رضا سوال مربوط به تالار عمران هستا

Sasho
7 June 2010, 09:34 AM
با تشكر از شما اقا رضا
:browse_056::GA (15):

من از شما عذر مي خوام ظاهرا سوال رو در جايي مناسب مطرح نكرده بودم و مجددا درخواست رو اينجا مطرح مي كنم و اميدوارم هرچه سريع دوستاني كه اين منابع رو دارن توي اين بخش بزارن

من كارشناس رشته عمران دارم و قراره در آزمون كارداني نظام مهندسي شركت كنم و كتابهاي و منابع اين ازمون رو نياز دارم اين منابع رو به صورت عكس پيوست مي كنم از شما خواهش مي كنم هرچه سريع تر اين منابع رو يا بعضي از اونها رو براي من در اين تاپيك قرار دهيد

مرسي

سلام آقا جواد ...
مباحث 20 گانه رو میتونید از لینکهای زیر دریافت و دانلود کنید ...

مباحث بیست گانه مقررات ملی ساختمان (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

uotab
14 June 2010, 11:40 AM
سلام به همه شما دوستای خوبم .استادم پروژه نقد بنا ازمون میخواد اما مشکل اینجاست که خیلی دیر گفته و من نه وقت کافی دارم و نه اطلاعاتی.موضوعی که انتخاب کردم حسینه امینیها در قزوین اگه کسی نمونه کار در مورد نقد بنا از حسینه امینیها یا جایی دیگه داره خواهش میکنم راهنماییم کنه خیلی فوریه.حتی در مورد شیت بندیشم باشه خوبه.:browse_201:

eli-arch
24 June 2010, 11:17 AM
سلام.من چراااااااااااااااااااااا نمیتونم مشخصات کاربریم رو ویرایش کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :browse_106::browse_071:

Reza Trojan
24 June 2010, 12:18 PM
سلام
به پارسی گلد خوش آمدی
برای ویرایش مشخصات کاربری؛امضا و آواتار باید بیست و یک پست گذاشته باشید و از یک ساعت بعد از گذاشتن پست بیست و یکم اقدام کنید

eli-arch
26 June 2010, 05:48 PM
سلام. چرا تنظیمات کاربری من فعال نیست ت ت ت ت ت ت ت ت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:browse_071::browse_106:

eli-arch
26 June 2010, 05:51 PM
ممنون ن ن ن ن ن ن ن که جواب دادید رضا جان:GA (5)::browse_222:

dahodah
23 July 2010, 11:27 AM
سلام خسته نباشید
می خواستم بگم تو بخش معماری جایی برا معرفی مصالح پیدا نکردم
لطفا راهنمایی کنید

MemarchitecT90
23 July 2010, 11:33 AM
سلام
اگه متریال رو میگید که متاسفانه بله