PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مخترع انگليسي، خانه كاغذي ضد زلزله ساختsun_58
1 February 2009, 03:11 PM
لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.
يك مهندس طراحي در انگليس موفق به ساخت خانه‌اي از كاغذ و روزنامه‌ شده است.

به گزارش ايسنا، اين خانه كه از كارت، مقوا و روزنامه‌هاي بازيافتي ساخته شده، عنوان نخستين خانه «كاغذ ديواري» را به خود اختصاص داده است.

گرد نيمولر، درباره طرح ابداعي خود كه آن را «خانه جهاني» ناميده است، گفت: از اين طرحي جديد ساختماني مي‌توان با هزينه كم افراد فقير و بي‌خانمان را صاحبخانه كرد و گزينه‌اي ارزان قيمت براي خانه‌دار شدن افراد بي‌بضاعت است.

نيمولر با همكاري و حمايت يك آژانس توسعه آلماني موسوم به GTZ موفق به ساخت خانه كاغذي شده است.

وزن اين خانه كاغذي به سختي به 800 كيلوگرم مي‌رسد و مساحت آن 36 مترمكعب است.

اين ساختار به راحتي قابل مونتاژ كردن، سازگار با محيط زيست و ضد زمين لرزه است.

طراح خانه كاغذي اظهار كرده است كه اين ساختار در برابر فشار و حرارت مقاوم است.

اولين درخواست كنندگان اين خانه‌هاي جديد براي خريد، توليد كنندگان نفت ايالتي دلتا در نيجريه و آنگولا هستند.
__________________

اصغری
10 May 2009, 02:11 PM
ممنون، مطلب خانه های کاغذی بسیار جالب بود کاش مستندتر و جامع تر بود.

Nafas
10 May 2009, 02:44 PM
ممنون، مطلب خانه های کاغذی بسیار جالب بود کاش مستندتر و جامع تر بود.


سلام خيلي خوش اومديد
لطفا" ملاحظه فرمائيد :


خانه هاي استوار با ستون هاي كاغذي


نويسنده: وحيد نقشينه ـ سيده فاطمه عظيمي

در بخش نخست مقاله مصالح نرم ـ سازه هاي سخت به تاريخچه استفاده از كاغذ در معماري كشور ژاپن پرداختيم و دلايل استفاده از كاغذ به عنوان مصالح ساختماني را مورد بررسي قرار داديم و سپس به مزاياي استفاده از كاغذ در معماري اشاره شد. در بخش پاياني اين مقاله به ذكر نمونه هايي از پروژه هاي اجرا شده با استوانه كاغذي مي پردازيم.
* پروژه هاي اجرا شده با استوانه كاغذي
* ۱۹۸۹ ميلادي آلاچيق كاغذي، ناگويا، ژاپن
متشكل از ۴۸ ستون مقوايي و يك پلان دايره وار است. اين ستون ها كه به وسيله پارافين ضد آب شده بودند، با تركيبي چسبناك به يكديگر پيوسته شدند و در قسمت فوقاني به وسيله يك حلقه فشاري چوبي استحكام بنا حفظ شد. سقف اين بنا نوعي سقف چادري از پارچه مخصوص است.
* ۱۹۹۰ ميلادي، سالن و دروازه شرقي اوداوارا، كاناگاوا، ژاپن
به مناسبت پنجاهمين سالگرد تأسيس شهرداري شهر اوداوارا، طراحي يك سالن چند منظوره و موقت در دستور كار قرار گرفت. از آنجا كه هنوز اجازه رسمي براي استفاده از لوله مقوايي به عنوان سازه از جانب دولت ژاپن صادر نشده بود، بنا به صورت تركيبي از فولاد و كاغذ طراحي مي شد به طوري كه ديواري از ستون هاي مقوايي فضاي داخل را شكل مي دهد و براي تأمين مقاومت سازه اي بنا از ستونهاي فولادي استفاده شد. بنا از۳۳۰ استوانه مقوايي تشكيل شده است كه فضاي ميان آنها با وينيل شفاف پرشده بود. به گونه اي كه نور طبيعي را به داخل بنا هدايت كند.
* ۱۹۹۱ ميلادي. كتابخانه يك شاعر، كاناگاوا، ژاپن
ايده طراحي اين پروژه ايجاد گنجينه اي از جنس كاغذ براي كتاب هاي كاغذي بود. ديوارهاي بنا در قسمت داخلي از قفسه هاي چهارطبقه از جنس استوانه هاي مقوايي تشكيل شدند كه ضد آب شده و در قسمت بيروني داراي پرداخت بودند. و هم چنين سقف بنا با شبكه اي از خرپاهاي مقوايي ساخته شده بود.
* ۱۹۹۴ ميلادي. استوديو وگالري طراحي مياك، توكيو، ژاپن
با توجه به قوانين محلي براي طراحي اين بنا، ديوار خارجي به صورت مقاوم در برابر آتش در نظر گرفته شد. با تغيير نور روز، فضاي داخلي به صورت منشور متنوعي از سايه هاي راه راه و متحرك، انيميشن طبيعي را به نمايش مي گذارد.
* ۱۹۹۵ ميلادي خانه كاغذي، ياماناشي، ژاپن
اين پروژه نخستين بناي دائمي است كه با كسب اجازه رسمي از جانب دولت ژاپن طراحي شد. ديواري S شكل متشكل از ۱۱۰ استوانه مقوايي، فضاي داخل و خارج بنا را از هم جدا مي كند. در اين بنا نوعي تداوم فضايي ميان فضاي داخلي و تراس بيروني مورد نظر بوده است. فضاي داخلي بدون مبلمان يا جزئيات طراحي شده و يك استوانه مقوايي با قطر ۱‎/۲ متر فضاي سرويس بهداشتي را تعريف مي كند.
* ۱۹۹۵ ميلادي خانه هاي موقت كاغذي و كليساي كاغذي براي زلزله زدگان، ژاپن
پي اين اقامتگاه هاي موقت را صندوق هاي خالي شيشه هاي نوشيدني كه از كيسه هاي شن پر شده اند تشكيل مي دهد. ديوار ها از استوانه هاي مقوايي ساخته شده اند و سقف نوعي سقف چادري است. فضاي ميان ستون هاي مقوايي از اسفنج ضد آب با نوعي چسب به صورت فشرده پر شده است. مزيت اين مصالح در ارزان بودن آن و قابليت نصب و جمع آوري راحت است.
همچنين بنا را موادي شكل داده اند كه كاملاً قابل بازيافت هستند و زباله اي بر جاي نمي گذارند.
پروژه ديگر كليسايي كاغذي است كه براي زلزله زدگاني كه عبادتگاه خود را از دست داده بودند طراحي شد. ۵۸ استوانه مقوايي در چيدمان بيضي وار پلان بنا را شكل مي دهد. اين استوانه ها در قسمت مقابل ورودي با فاصله كمي از يكديگر قرار گرفته اند و محراب در قسمت مقابل با فاصله گرفتن از يكديگر فضاي ورودي را تعريف مي كند.
سقف بنا از پارچه اي با روكش تفلون تشكيل شده است. اين كليسا كه در ابتدا به عنوان بنايي موقت طراحي شد بنا بر درخواست ساكنان شهر تا سال ۲۰۰۵ ميلادي در محل باقي ماند و سپس به مكاني در تايوان منتقل شد.
* ۱۹۹۸ ميلادي گنبد كاغذي، گيفو، ژاپن
يك طاق بزرگ با ارتفاع ۸ متر طراحي شد و از آنجا كه استوانه هاي كاغذي خم نمي شوند طول قوس به بخش هاي ۹*۱‎/۸ متر تقسيم شد كه هر بخش به وسيله يك پنل چوبي پر شد. در مركز هر پنل چوبي نورگيري مدور تعبيه شد تا نور طبيعي را در داخل هدايت كند. استوانه هاي مقوايي به كار رفته در اين پروژه ضد آب هستند.
* ۱۹۹۹ ميلادي. پناهگاهي فوري كاغذي، رواندا
در درگيري و جنگ داخلي در كشور رواندا بيش از دو ميليون نفر بي خانمان شدند. دفتر نماينده عالي سازمان ملل در امور پناهندگان به طور معمول اقامتگاه هاي موقتي از صفحات پلاستيكي و تيرهاي آلومينيومي براي آسيب ديدگان حادثه تعبيه كرد. اما پناهندگان رواندايي، تيرهاي آلومينيومي را مي فروختند و با قطع درختان اقامتگاه ها را بنا مي كردند. در اين زمان نياز به مصالحي جايگزين براي آلومينيوم مطرح شد. اقامتگاه هايي از استوانه هاي مقوايي طراحي شدند كه با مواد شيميايي خاص ضد موريانه شده بودند. اين خانه ها بسيار ارزان بود و از موادي تهيه شده اند كه به راحتي در محل در دسترس بودند. لذا هزينه هاي حمل ونقل نيز كاهش يافت.
* ۲۰۰۰ ميلادي. خانه هاي موقت كاغذي براي زلزله زدگان، تركيه
در مقايسه با خانه هايي كه براي زلزله زدگان ژاپني ساخته شده بودند اين خانه ها ابعاد بزرگ تري داشتند، چرا كه ميانگين اعضاي يك خانواده در تركيه بيش از ژاپن است، همچنين با توجه به شرايط اقليمي تركيه عايق كاري بيشتري در نظر گرفته شد. داخل استوانه هاي مقوايي از خرده هاي كاغذ باطله پر شد و در سقف از تركيبات فايبرگلاس استفاده شد.
* ۲۰۰۰ ميلادي. طاق كاغذي در موزه هنرهاي مدرن؛ نيويورك
هدف پروژه، طراحي يك بناي موقت مدرن بود. به جاي طراحي يك بناي مجزا شبيه يك خانه تصميم گرفته شد كه طاقي ساخته شود كه با باغ مجسمه در ارتباط باشد. اين بنا، يك نمونه كاملاً خالص كاغذي بود كه از خرپاهايي از جنس استوانه هاي مقوايي تشكيل شده بود. سايه دلپذير ايجاد شده به وسيله طاق و تضاد زيباي بنا با بافت سخت و خشك شهر و محيط پيرامون به خاطره اي به يادماندني از موزه تبديل شد.
* ۲۰۰۰ ميلادي. غرفه ژاپن در نمايشگاه Expo 2000 ، هانوور، آلمان
ايده اصلي طراحي، خلق سازه اي بود كه كمترين زباله صنعتي ممكن را پس از برچيده شدن به جاي گذارد و تمام مصالح مصرفي در ساخت آن قابل بازيافت و استفاده مجدد باشد.
همچنين در ساخت آن از ساده ترين تكنولوژي استفاده شود. تونل قوسي با طول ۷۳‎/۸متر، عرض ۲۵ متر و ارتفاع ۱۵‎/۹ متر طراحي شد و براي تأمين مقاومت بنا با توجه به طول زياد آن سازه به صورت يك توده سه بعدي از خطوط منحني با جهات و ارتفاع متغير در نظر گرفته شد. براي پوسته خارجي گزينه هاي مختلف مانند PVC مطرح شد اما از آنجا كه استفاده از مصالح قابل بازيافت در دستور كار قرار داشت استفاده از پوسته PVC ممكن نبود. به طور تصادفي يك كيف ضد آب كه براي ارسال مرسولات پستي از آن استفاده مي شد در محوطه كارگاه پيدا شد و در تماس با كارخانه توليد كننده آن قرار بر اين شد كه پوسته خارجي بنا را كارخانه سازنده كيف توليد كند. براي پي بنا نيز از جعبه هاي فلزي پر شده از شن و ماسه استفاده كردند تا پس از برچيده شدن بنا بدون برجا گذاشتن هيچ زباله اي بنا جمع آوري شود.
* ۲۰۰۱ ميلادي، خانه هاي موقت زلزله زدگان، هند
در ساخت اين خانه ها به جاي پي هاي تشكيل شده از صندوق هاي پر از كيسه شن از زباله هاي ساختماني استفاده كردند كه در محل بيشتر در دسترس بود. براي سقف بنا نيز از حصير بافته شده از ني بامبو و تيرهايي از جنس بامبو استفاده شد. همچنين براي عايق كاري سقف از برزنت شفاف بين دو حصير استفاده كردند. براي ايجاد امكان تهويه- با توجه به شرايط اقليمي منطقه- سنتوري مشبكي براي بنا در نظر گرفته شد. بدين ترتيب امكان آشپزي در داخل بنا فراهم آمد تا به دفع پشه ها نيز كمك كند.
* ۲۰۰۴ ميلادي. استوديوي موقت كاغذي، پاريس، فرانسه
يك فضاي نيم استوانه اي با طول ۳۴‎/۵ متر و عرض ۴‎/۴ متر پوشيده شده از غشاي ضد آب و يا سازه اي از استوانه هاي مقوايي ضد آب و ضد آتش طراحي شد. فضا به وسيله قفسه بندي هاي بلند به بخش هاي مختلف با كار بري هاي متنوع تقسيم شد كه به صورت خطي در امتداد يكديگر قرار گرفتند شامل سالن پذيرش، اتاق كنفرانس، فضاي كار ، محل استراحت و كارگاه تعمير.
* ۲۰۰۵ ميلادي. موزه و نمايشگاه «خانه قايق»، فرانسه
خانه قايقي متشكل از پوششي مناسب براي يك قايق قديمي است كه درمعرض ديد عمومي قرار گرفته است. خانه قايق به همراه موزه اي كه در نزديكي آن براي برگزاري نمايشگاه ها و فعاليت هاي مرتبط آموزشي طراحي شده است، در يك منطقه روستايي و در كنار استخري بزرگ بنا شده است.

------------------------------------------با تشكر از حضورتون :notworthy:

Mohsen66
16 May 2009, 12:48 AM
جالبه .

Mohsen66
16 May 2009, 12:57 AM
سلام خيلي خوش اومديد
لطفا" ملاحظه فرمائيد :
خانه هاي استوار با ستون هاي كاغذي
نويسنده: وحيد نقشينه ـ سيده فاطمه عظيمي
در بخش نخست مقاله مصالح نرم ـ سازه هاي سخت به تاريخچه استفاده از كاغذ در معماري كشور ژاپن پرداختيم و دلايل استفاده از كاغذ به عنوان مصالح ساختماني را مورد .............................................دستت درد نکنه حالا شد یچیزی