PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پروفسور توفیق موسیوند:مخترع قلب مصنوعی در کانادا

Azad-79
10 March 2009, 02:25 PM
> متولد سال ۱۳۱۵ همدان (روستاى وركانه)
> فارغ التحصيل رشته مهندسى كشاورزى از دانشگاه تهران
> فوق ليسانس مهندسى مكانيك از كانادا
> دكتراى پزشكى و فوق تخصص جراحى قلب از كانادا
> صاحب اختراعاتى چون قلب مصنوعى، امكان تشخيص پزشكى از راه دور و تنظيم و معالجه قلب، تعيين dna انسان توسط اثر انگشت و ۱۴ اختراع پزشكى ديگر
> داراى عالى ترين مقام علمى جهان از انجمن سلطنتى كانادا و انگلستان
> عضو انجمن دانشمندان نيويورك
> بنيانگذار درمان پزشكى از راه دور
> رئيس بخش قلب و عروق انستيتو تحقيقات قلب دانشگاه اوتاوا (پايتخت كانادا)

عقل،خرد،اراده،تلاش و خلاقیت از ویژگی‌های انسان است.قرآن كریم،در بسیاری از ایات،انسان‌ها را به تفكّر در جهان خلقت و نظام با شكوه آن دعوت می‌كند و به انسان یادآور می‌شود كه انسان‌ها بدون تلاش و كوشش به جایی نمی‌رسند.هنگامی كه انسان از قدرت اندیشه و روانی سالم برخوردار باشد و از آن در جهت پیشرفت و سود رسانی به جامعه بشری كمك گیرد،به حقیقت هستی نزدیك‌تر می‌گردد و در برابر او خاضع و خاشع می‌گردد.از این رو،قرآن كریم می‌فرماید:«تنها دانشمندان از خداوند خشیت دارند» در این مقاله،به شرح حال یكی از دانشمندان معاصر می‌پردازیم: پروفسور توفیق موسیوند،متولد سال 1315در روستای وركانه همدان،فارغ التحصیل رشته مهندسی كشاورزی از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مهندسی مكانیك از كانادا و دكترای پزشكی و فوق تخصص جراحی قلب از كانادا می‌باشد.او صاحب اختراعاتی چون قلب مصنوعی،امكان تشخیص پزشكی از راه دور و تنظیم و معالجه قلب،تعیین dna انسان توسط اثر انگشت و 14 اختراع پزشكی دیگر،عالی‌ترین مقام علمی جهان از انجمن سلطنتی كانادا و انگلستان و نیز عضو انجمن دانشمندان نیویورك، بنیانگذار درمان پزشكی از راه دور،رئیس بخش قلب و عروق انستیو تحقیقات قلب دانشگاه اوتاوا (پایتخت كانادا) است.او بعد از 37 سال،در سال 1381 و در همایش بین المللی بوعلی سینا به زادگاهش (همدان) بازگشت.كسی كه آمادگی خود را برای تأسیس دانشگاه و بیمارستانی بزرگ در كیش اعلام كرده است؛بیمارستانی كه با بزرگترین دانشگاه و بیمارستان جهان قابل رقابت باشد،و كمترین و كوچك‌ترین هزینه‌ای برای دولت ایران در برنداشته باشد و تمام منابع آن از اعتبارات شخصی او تأمین شود.او درباره زندگی خود می‌گوید: «خانواده شلوغی بودیم،ساده زندگی كردن را دوست دارم،گله چرانی و دعوا و آشتی و عید نوروز و… من خیلی خوشبخت بودم كه پدرم گذاشت درس بخوانم،فرصتی كه نصیب خواهرانم نشد.بعد،از چوپانی‌هایش می‌گوید و شب‌هایی كه نتوانسته بود بخوابد و اینكه چرا پیامبران بیشتر چوپان و یا نجار بودند.او می‌گوید:«به یاد كودكی آرامش پیدا می‌كنم،آنجا (كانادا) هم،همیشه دنبال خاطراتی بوده‌ام كه در دنیای مدرن و پیچیده به من آرامش بدهد.آنها را در چوپانی و همان شب‌های مهتابی می‌یافتم.یك چوپان به خدا نزدیكتر از دیگران است و همیشه به خلقت فكر می‌كند.آن وقت‌ها،من خدای گوسفندانم بودم.چوپانی،انسان را به اصل خود،خدا و طبیعت نزدیك می‌كند و به همین خاطر خدا دوستی و ذهن من مترادف با چوپانی است،وقتی برای كارهایم جوابی نمی‌یابم،به خدا بیشتر التماس می‌كنم.این حالت اغلب،وقتی پیش می‌اید كه جواب مسأله‌ای را نمی‌دانم و از پس حل آن بر نمی‌ایم.من خیلی سجده شكر به جای می‌آورم و در جراحی‌هایم كه انگار دخالت در كار خدا است. فكر می‌كنم كه خداوند به همه آدم‌ها مغز داده كه از آن استفاده كنند و برای كمك به خود و دیگران از آن بهره ببرند.با این حال عده‌ای قدرت وعده‌ای شهرت،وعدّه‌ای ثروت را دوست دارند.عدّه‌ای هم دلشان می‌خواهد به مردم خدمت كنند،حتی بیشتر از آنچه كه مردم انتظار دارند،احساس وظیفه می‌كنند و بس.[چیزی شبیه سكوت میان خالق و مخلوق!]

قلب مصنوعی و دیگر اختراعات پروفسور موسیوند جان هزارها تن را نجات داده است.او به كسانی كه می‌خواهند از وی قدردانی كنند می‌گوید:اگر راستی می‌خواهید به من هدیه بدهید،آن موقع كه به خدا نزدیك می‌شوید،برای من دعا كنید كه چاقی‌ام كم شود و عمرم زیاد!(با اشاره طنزآمیز) زندگی پروفسور فراز و فرودهای زیادی داشته است كه مجال كوتاهی را از زبان خود ایشان می‌آوریم:«من اول برای تحصیل به دانش‌سرای معلمی همدان رفتم .همه انتظار داشتند،من معلم بشوم و خودم دوست داشتم نفر اول بشوم كه نشدم و با خدا دعوا كردم كه چرا اینطور نشد.بعد رفتم سراغ مهندسی مكانیك و بعد از آن،سراغ رشته كشاورزی و دست آخر از ایران خارج شدم و 30 سال بعد بود كه به حكمت خدا پی بردم و دیدم اگر در دانش‌سرای تربیت معلم نفر اول می‌شدم،این فرصت را نمی‌یافتم كه این همه یاد بگیرم و به مردم خدمت كنم. بعدها فهمیدم كه ما،چه عامی و چه دانشمند،حكمت خدا را نمی‌دانیم و نمی‌فهمیم و این یك واقعیت است.من فكر می‌كنم مذهب و علم با هم اختلاف ندارند.اینها دست به دست هم، پیش می‌روند.علم ابزاری است كه خدا ایجاد كرده و مذهب دستوری است كه باید انجامش بدهیم.سپس در پایان گفته‌هایش،رباعی معروف بوعلی سینا را می‌خواند كه:

دل گرچه در این بادیه بسیار شتافت‌ یك موی ندانست ولی موی شكافت

انـدر دل من هـزار خـورشید بتافت آخـر بـه كـمـال ذره‌ای راه نیـافـت‌

Azad-79
10 March 2009, 02:27 PM
امکان پيوند نيز به دليل وجود متقاضيان بسيار و نبود شرايط لازم وجود ندارد.
در چنين شرايطي بهترين گزينه پيشنهادي استفاده از قلب مصنوعي است... حال شايد کمي وحشت کنيد اگر بدانيد اين قلب مصنوعي که در سينه شما مي تپد، از طريق تلفن ، ماهواره و اينترنت قابل کنترل است تا آن اندازه که حتي از طريق همين شيوه هاي ارتباطي مي توان به زندگي شما خاتمه داد!
واي به حالتان اگر روزي مشاجرات مکرر خانوادگي آنقدر به همسرتان فشار بياورد که در يک لحظه تصميم بگيرد به زندگي تان آن هم با فشار دادن چند دکمه ساده خاتمه دهد!
پروفسور توفيق موسيوند رئيس انستيتو قلب کانادا که حدود 5سال پيش موفق به اختراع اولين قلب مصنوعي کنترل از راه دور شده است ، مي گويد: اين قلب مصنوعي به نحوي طراحي شده که پس از قرار گرفتن در قلب بيمار مي توان از طريق ماهواره ، اينترنت و تلفن از وضعيت آن و همچنين وضعيت سلامت بيمار آگاه شد.
براي آزمايش کارايي اين نوع قلب نيز من و يکي از همکارانم در ژاپن و کانادا از طريق تلويزيون هاي AVCو CVCعملکرد يکي از آنها را کنترل کرديم.
آمارها نشان مي دهد نارسايي هاي قلبي سالانه منجر به مرگ 5ميليون نفر مي شود که بسياري شان نيز پير نيستند؛ وليکن قلبشان به دلايل مختلف ديگر کارايي لازم را ندارد و متاسفانه درمان دارويي نيز به اين بيماران کمکي نمي کند اين در حالي است که سالانه تنها 4هزار قلب براي پيوند اهدا مي شود که به هيچ وجه پاسخگوي تقاضاي موجود نيست.
بدين ترتيب استفاده از قلب مصنوعي اهميت بيشتري پيدا مي کند.

به اندازه قلب معمولي
اولين قلب مصنوعي کنترل از راه دور که توسط گروه تحت سرپرستي پروفسور موسيوند اختراع شد نسبت به ساير قلبهاي مصنوعي که تا آن زمان ساخته شده بود چند مزيت اساسي داشت.
پروفسور موسيوند با اشاره به اين که ساير قلبهاي مصنوعي موجود بزرگ هستند و از طريق لوله اي که به خارج از بدن راه دارد. کنترل مي شوند، ادامه مي دهد: قلب مصنوعي کنترل از راه دور تقريبا به اندازه قلب معمولي است و امکان ارسال برق به آن بدون ايجاد سوراخي در بدن ، از طريق سيستم الکترومغناطيسي فراهم است.
قيمت اين قلب مصنوعي حدود يک پنجم ساير انواع موجود است و البته مي تواند عمر بيمار را 5تا 15سال افزايش دهد. قلب مصنوعي کنترل از راه دور تا به حال تنها روي حيوانات مورد آزمايش قرار گرفته است.

اطلاعات ژنتيکي با اثر انگشت
واقعيت آن است که ترديدهاي موجود درباره بالا بردن ضريب ايمني استفاده کنندگان از قلب مصنوعي کنترل از راه دور، انگيزه اي براي اختراع ديگر پروفسور موسيوند شده است.
يعني ثبت اطلاعات ژنتيکي افراد از طريق اثر انگشت ، مي تواند جنبه هاي ايمني لازم و ضروري را براي مرتفع کردن نگراني هاي ناشي از کاربرد قلب مصنوعي فوق فراهم آورد. با استفاده از روش ابداعي مي توان بدون نياز به خونگيري و تنها از طريق انگشت نگاري به اطلاعات DNAدر افراد دست يافت.
بررسي DNAدر ريشه يابي بيماري هاي ژنتيکي و وراثتي از اهميت ويژه اي برخوردار است ؛ با اين حال از آنجا که ممکن است عده اي از افراد مايل به خون دادن نباشند و همچنين به دليل خطر بروز عفونت يا بيماري ، در برخي موارد روش خونگيري با محدوديت هايي مواجه است که با استفاده از روش ابداعي ، اين مشکلات و محدويت ها نيز بر طرف خواهد شد.
پروفسور موسيوند همچنين با تاکيد بر اين که اين اختراع طي چند ماه آينده به ثبت خواهد رسيد اظهار مي دارد: در اين روش به هسته سلولهايي که در هر برخورد از خارجي ترين لايه پرت (epidermis) جدا مي شوند، راه يافته و اطلاعات ژنتيکي آن را در عرض 15دقيقه ثبت مي کنيم و البته در تلاشيم تا اين زمان را به 20تا 30ثانيه کاهش دهيم. اين شيوه ثبت اطلاعات ژنتيکي مي تواند کاربردهاي پزشکي و امنيتي داشته باشد.

کنترل فشار خون با زيرپيراهن
جالب است بدانيد مطالعات پژوهشگران نشان داده است که مکانيسم تغيير موقتي حرارت بدن ، به ميزان يک تا دو درجه ، مي تواند بر تنظيم فشار خون و نيز عملکرد قلب در کساني که دچار نارسايي هاي قلبي عروقي هستند اثر بگذارد.
استاد ايراني دانشگاه اوتاوا نيز از اين يافته ها بهره گرفته و موفق به ساخت زيرپيراهني شده است که مي تواند فشار خون و کارکرد قلب را در کساني که قلبشان خوب کار نمي کند، کنترل کند. اين زير پيراهن پارچه اي است و با مجهز بودن به مکانيسم تغيير حرارت براي افراد مبتلا به نارسايي هاي قلبي مفيد واقع مي شود. البته اطلاعات بيشتر راجع به اين اختراع را بايد طي چند ماه آينده و پس از ثبت آن توسط پروفسور موسيوند بشنويم...

نگران عفونت نباشيد
پروفسور موسيوند در عين حال با اشاره به اين که کاربرد ابزارهاي مصنوعي نظير چشم ، قلب ، دريچه هاي قلب و لگن مصنوعي در داخل بدن در 30 تا 35 درصد موارد، بيمار را دچار عفونت مي کند، ادامه مي دهد: براي رفع اين مشکل که مخاطرات و هزينه هاي گزافي را با توجه به نياز به جراحي مجدد، در پي دارد و گاهي نيز موجبات مرگ بيمار را فراهم مي آورد، موفق به يافتن راه حلي موثر شديم که بدون نياز به جراحي باز و با ضريب اطمينان بالا، بتوان عفونت را از بين برد که البته اين اختراع نيز در مراحل ثبت قرار دارد.

رسد آدمي به جايي...
مطالعات انجام شده در کشور روي پيوند سلولهاي بنيادي (Stem cell) به کساني که دچار نارسايي هاي قلبي هستند، بسيار اميدوار کننده است کما اين که به نظر مي رسد طي 10تا 20سال آينده شاهد بازسازي مجدد اعضاي مريض در بدن انسان باشيم. جاي بسي خوشحالي است که دولت ايران نيز از اين آزمايش ها حمايت مي کند.
با اين حال سوالات بسياري وجود دارد که بشر هنوز برايشان به پاسخي دست نيافته است. نمونه اش قلبي است که در سينه تک تک ما مي تپد که شاهکار خلقت است و انسان با تمام خلاقيت اش تاکنون نتوانسته است مانند آن را توليد کند.
تنها مي توانيم بگوييم که خداوند به ما انديشه و تفکري عطا کرده است که براساس آن به انسان ها کمک کنيم و هر بار به حقيقت وجودي خالق بي همتا برسيم و ديگر هيچ...
پروفسور موسيونه با اين جمله به سخنان خود پايان مي دهد: «رسد آدمي به جايي که بجز خدا نبيند.»