PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معماری بومی مناطق معتدل و مرطوبMohsen66
19 May 2009, 03:32 AM
ویژگی های معماری بومی مناطق معتدل و مرطوب

معماری بومی این مناطق که بیشتر کرانه های دریای خزر و دامنه های شمالی کوه های البرز را شامل می شود . به طور کلی دارای ویژگی های زیر است .
1)در نواحی بسیار مرطوب کرانه های نزدیک به دریا برای حفاظت ساختمان از رطوبت بیش از حد زمین ، خانه ها بر روی پایه های چوبی ساخته شده اند . ولی در دامنه کوه ها که رطوبت کمتر است ، معمولاً خانه ها بر روی پایه های سنگ و گل و در پاره ای موارد بر روی گربه روها بنا شده اند .
2)برای حفاظت اتاق ها از باران ایوانک های عریض و سرپوشیده ای در اطراف اتاق ها ساخته اند . این فضا ها در بسیاری از ماه ها سال برای کار و استراحت و در پاره ای موارد برای نگهداری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرادر می گیرد.
3)بیشتر ساختمان ها با مصالحی با حداقل ظرفیت حرارتی بنا شده اند و در صورت استفاده از مصالح ساختمانی سنگین ، ضخامت آنها در حداقل میزان ممکن حفظ شده است ( در این مناطق بهتر است از مصالح ساختمانی سبک استفاده شود . چون زمانی که نوسان دمای روزانه ی هوا کم است ، ذخیره حرارت هیچ اهیتی ندارد و علاوه بر این ، مصالح ساختمانی سنگین تا حدود زیاد یتأثیر تهویه و کوران را که یکی از ضروریات در این منطقه است کاهش می دهند ) .
4)در تمام ساختمان های این مناطق ، بدون ایتثنا از کوران و تهویه طبیعی استفاده می شود به طور کلی پلان های گسترده و باز فرم کالبدی آنها بیشتر شکل هندسی طویل و باریک است . به منظور حداکثر استفاده از وزش باد در ایجاد تهویه طبیعی در داخل اتاق ها ، جهت قرار گیری ساختمان ها با توجه به جهت وزش نسیم های دریا تعیین شده است . در مناطقی که بادهای شدید و طولانی می وزند . قسمت های روبه باد ساختمانها کاملاً بسته است .
5)به منظور استفاده ی هرچه بیشتر از جریانهوا همچنین به دلیل فراوانی آب و امکان درسترسی به آن در هر نقطه ساختمانها به صورت غیر متمرکز و پراکنده در مجموعه سازماندهی شده است .
6)به دلیل بارندگی زیاد در این مناطق بام ها شیب دارد و شیب بیشتر آنها تند است . ( مطابق شکل )

Mohsen66
19 May 2009, 03:34 AM
اقلیم معتدل و مرطوب ( سواحل دریای خزر )

سواحل دریای خزر با آب و هوای معتدل و بارندگی فراوان از جمله مناطق معتدل محسوب می شود این منطقه که به صورت نواری بین رشته کوه های البرز و دریای خزر محصور شده از چلگه های پستی تشکیل شده است که هرچه به طرف شرق پیشروی می کند رطوبت و اعتدال هوای آن کاهش می یابد در حقیقت رشته کوه های البرز که حد فاصل دو آب و هوای متضاد هستند جلگه های پست خزر را از فلات مرکزی جدا می کنند . از جمله ویژگی های این اقلیم رطوبت زیاد هوا و اعتدال درجه حرارت آن است . دمای هوا در روزهای تابستان معمولاً بین 25 تا 30 درجه سانتی گراد و شب ها بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد و در زمستان معمولاً بالای صفر است در این منطقه بارندگی بسیار زیاد و در تابستان به صورت رگبار است . شهر رشت ، بندرانزلی ، بابلسر گرگان در این منطقه قرار دارند .
با منطبق کردن شرایط حرارتی مناطق معتدل و مرطوب بر جدول زیست اقلیمی ساختمان درمی یابیم که مشکل عمده در این مناطق رطوبت زیاد هوا در تمام فصول سال است از این رو مهمترین عامل ایجاد آسایش در ساختمانهای این مناطق برقراری و تداوم کوران در فضای داخلی است ، بنابراین در طراحی ساختمان برای این مناطق باید مسأله ی ایجاد کوران در داخل ساختمان مورد توجه خاصی قرار گیرد . در این مورد توجه به نکات زیر اهمیت فراوانی دارد .
ارتفاع ساختمان از سطح زمین یکی از عوامل تعیین کننده ی میزان فشار باد بر ساختمان و در نتیجه میزان استفاده از باد در ایجاد تهویه ی طبیعی در آن است . ساختمان هایی که بلندتر از درختان و ساختمان های اطراف خود هستند نسبت به سایر ساختمانها شرایط بهتری برای تهویه طبیعی دارند . برج های مرتفع که ارتفاعشان از ساختمانهای کوتاه اطراف بیشتر است نه تنها از شرایط تهویه ی مناسبی براخورداند بلکه در بهبود شرایط تهویه ی ساختمان های اطراف خود نیز نقش عمده ای دارند ، ولی این ساختمانها در زمستان در معرض وزش بادهای شدید و بارندگی قرار دارند و بهمین دلیل باید تدابیری اندیشید که از نفوذ آب باردان به داخل دیوارها جلوگیری شود .
به طور کلی ، در مناطق مرطوب به دلیل اهمیت ایجاد کوران ، جهت ساختمان باید با توجه به جهت وزش بادهای مطلوب و به گونه ای تعیین شود که بیشترین استفاده از جریان باد در ایجاد کوران در فضاهای داخلی به عمل آید . البته اگر رنگ سطوح خارجی تیره یا پنجره ها بزرگ و بدون سایه بان موثر باشد ، توجه به تابش آفتاب و انرژی حاصل از آن در جهت های مختلف اهمیت فراوانی دارد .هرچه پنجره ها بزرگتر باشد انتخاب پنجره ها بزرگ باشد ، انتخاب جهت ساختمان با توجه به تابش آفتاب اهمیت بیشتری می یابد .
در مناطق مرطوب طرح ساختمان باید امکان ایجاد کوران در تمام اتاق ها را فراهم سازد از این رو ساختمان هایی که شامل آپارتمان هایی با یک سطح خارجی – ان همدر منطقه ی مکش ( پشت به باد ) – هستند برای این مناطق مناسب نیست .
افزایش اندازه پنجره ها بیش از حداقل اندازه ی مشخص ، تا حدی که به طور موثر در برابر تابش آفتاب محافظت شود ، اهمیت چندانی ندارد . حتی با استفاده از پنجره های کوچکی که با توجه به وزش باد در محل مناسبی قرار گیرند ، می توان در داخل ساختمان کوران ایجاد کرد . ولی اگر امکان ایجاد کوران وجود نداشته باشد ، پنجره های بزرگ در خنک سازی هوای داخلی هنگام عصر تأثیر بسزایی خواهند داشت . البته ایجاد سایه بان های موثر برای این پنجره ها اهمیت زیادی دارد . ولی چنانچه اشاره شد ، ایجاد سایه بر روی پنجره های بزرگ – بویژه در دیوارهای شرقی یا غربی – دشوار است .
برای ایجاد تهویه ی طبیعی و کوران در داخل اتاق ها ، جریان اصلی هوا باید به منطقه ای هدایت شود که افرا در آن ساکن هستند .

Mohsen66
19 May 2009, 03:36 AM
گذری بر جغرافیای طبیعی – انسانی استان گلستان
1-موقعیت جغرافیایی استان گلستان :


استان گلستان در شمال ایران قرار دارد و از نظر وسعت از 8 استان دیگر کشور بزرگتر است این استان با 7/2060 کیلومتر مربع وسعت 33/1 درصد از کل مساحت ایران را به خود اختصاص داده و از استان اردبیل – ایلام – چهار محال و بختیاری – کهکیلویه و بیراحمد – گیلان – همدان – قم و قزوین بزرگتر است .
این استان از شمال به جمهوری ترکمنستان با طول مرز مشترک 205 کیلومتر ، از شرق به استان خراسان ، از جنوب به استان سمنان و از غرب نیمی به استان مازندران و نیمی به دریای خزر محدود می شود . این استان از نظر طول و عرض جغرافیایی بین َ25وْ36 تا َ8 و ْ38 عرض شمال از استوا و َ50 و ْ53 تا َ11 و ْ56 طول شرقی از نصف و نهار گرینویچ قرار گرفته است .
آب و هوای استان گلستان تحت تأثیر عوامل گوناگونی چون عرض جغرافیایی ، ارتفاع و امتداد رشته کوههای البرز ، فاصله از دریا ، بیابان ترکمنستان و نیز جلگه سیبری در شمال روسیه ، وزش بادهای محلی و ناحیه ای ، جابجایی توده های هوای شمالی که از مناطق سیبری به سمت این منطقه پیش روی می کند در طول فصول پاییز و زمستان دارای سردی هوا ، ریزش باران و برف و ایجاد یخبندان در ارتفاعات و در فصول بهار و تابستان دارای هوا و بارش باران های کم اهمیت در مناطق پست می باشد . از نظر پراکندگی مکانی بارش ، نقاط گوناگون استان از بارش یکسانی برخوردار نیستند ، به طور که هرچه از غرب به سمت شرق و از جنوب به سمت شمال حرکت کنیم از مقدار بارش کاسته می شود .

2-موقیت جغرافیایی شهر گرگان :


شهر گرگان یکی از شهرهای سواحل دریای خزر و مرکز استان گلستان است . شهر گرگان در عرض جغرافیایی َ49 و ْ36 و در طول جغرافیایی َ54 و ْ38 و با ارتفاع 155متر از سطح آبهای آزاد در جنوب شرقی دریایی خزر و در دامنه کوه شاهوار بر سر راه کشوری تهران به مشهد واقع شده است .
شهرستان گرگان منطقه ای کوهستانی و مورتفع است که از شمال به شهرستان گنبد و بندر ترکمن از سمت شرق به شهرستان گنبد و علی آباد و از جنوب به شهرستان های دامغان و شاهرود از مغرب به شهرستان کردکوی و بندرترکمن و دریایی خزر محدود است .
وجود راه آهن گرگان به بندر ترکمن و ساری و تهران و پیوند آن با راه آهن سرتاسری همچنین وجود راه آسفالته گرگان به ساری و تهران از جانب غرب ، گرگان به مشهد از جانب شرق و راه گرگان به شاهرود و نیز راه های فرعی دیگری که این شهر را به نقاط مختلف داخل و خارج از شهرستان مرتبط می کند ، موجب سهولت بیشتر حمل و نقل محصولات کشاورزی و مایحتاج مورد نیاز شده و شهر گرگان را بعنوان بزرگترین شهر در استان گلستان مطرح
می سازد .
راههای شوسه اصلی شهرستان گرگان به قرار زیر می باشد :
1-راه گرگان به شاهرود
2-راه گرگان به حد ترکمنستان ( آق قلعه )
3-راه گرگان به حد مازندران غربی
4-بندر ترکمن به بجنورد از طریق دشت
5-شاهرود ترانزیت به افغانستان عبوری از شهر گرگان

Mohsen66
19 May 2009, 03:37 AM
موقعیت عمومی شهر گرگانشهر گرگان با مساحت 2885 کیلومتر مربع در قسمت شرقی شهرستان که دارای مساحتی برابر با 47375 کیلومتر مربع می باشد واقع شده است . علاوه بر شهر گرگان شهر آق قلعه نیز در این شهرستان واقع شده است و مجموعاً دارای 183 آبادی است در سرشماری عمومی نفوس و مسکن مهر ماه سال 1365 شهرستان گرگان 345448 نفر جمعیت داشته است و طبق سرشماری سال 1375 استان گلستان بالغ بر 1425000 نفر جمعیت دارد . نرخ رشد جمعیت در این شهر رو به کاهش است . گرگان دارای تابستان های گرم با متوسط دمای 7/27 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 5/71 درصد در دیماه می باشد . لازم به ذکر است که هر اندازه از دریا به سمت شرق پیش رویم از رطوبت هوا کاسته می شود . میزان متوسط درجه حرارت 2/17 درجه سانتی گراد می باشد ، حداکثر مطلق درجه حرارت گرگان در سال 70 معادل 3/42 درجه و حداقل مطلق درجه حرات 8/4- گزارش شده است .

Mohsen66
19 May 2009, 03:39 AM
خصوصیات اقلیمی شهر گرگانشهر گرگان بعلت قرار گیری در نزدیکی دریایی خزر از یکسو و وجود جبال البرز در جنوب و جنوب شرقی آن از سوی دیگر ، تحت تأثیر انتقالات آب و هوایی حوزه دریای خزر قرار دارد . گرگان در فاصله 36 کیلومتری از دریای خزر و 18 کیلومتری از سلسله جبال البرز در دامنه شاه کوه قرار دارد . آب و هوای گرگان به دلیل مجاورت با دریا مشابه آب و هوای مازندران و گیلان ، معتدل است . اما تناسبات بارندگی کمتری دارد عوامل طبیعی مانند باران ، باد ، تابش نور خورشید و زلزله اثر گذار بر معماری اقلیمی می باشند .

1- بارش :ریزش باران در ناحیه گرگان بیشتر در فصول پاییز و زمستان صورت می گیرد البته در فصول بهار و تابستان نیز گاهاً نزولات آسمانی را داریم اما کمتر ، بنا به نمودارهای ایستگاههای هواشناسی حداکثر میزان بارندگی ماهیانه مربوط به اسفند ماه به میزان 105 میلی متر و مهر ماه 9/86 میلی متر و مینیمم بارندگی در ماهها مرداد به میزان 7/24 میلی متر و تیر ماه به میزان 7/32 میلی متر می باشد . بنابر آخرین گزارشات ، اوضاع جوی در ایستگاه هاشم آباد گرگان در سال 1370 ، تعداد روزهای بارندگی 91 روز در سال می باشد و بیشترین روزهای بارندگی به مدت 16 روز در اسفند ماه گزارش شده است و همچنین میزان متوسط بارندگی سالیانه شهر گرگان 1/432 میلی متر است ، همچنین این گزارش تعداد روزهای یخبندان در گرگان را 32 روز اعلام کرده اند و بشترین معدل رطوبت نسبی را در اسفند ماه به میزان 74% و حداقل معدل رطوبت نسبی را در خرداد ماه به میزان 5/62% اعلام کرده اند .

2- باد :میزان وزش باد در شهر گرگان از جانب غربی و شمال غربی به حداکثر خود میرسد و با شدت هرچه تمامتر (16-12 کیلومتر در ساعت ) و تقریباً در تمام مدت سال بسوی این شهر در وزش است . از طرف جنوب و جنوب شرقی و نیز مشرق به سبب وجود سلسله جبال البرز در این قسمت وزش باد به حداقل ممکن تقلیل می یابد .
براساس نمودار باد شدیدترین بادهای غربی در خرداد ماه با سرعت بین 12-8 کیلومتر در ساعت ، شدیدتریت بادهای شمالی در اسفد ماه با شدت 12-8 کیلو متر در ساعت و شدترین بادهای شرقی در اسفند ماه با سرعت 16-12 کیلوتر در ساعت می باشد . در نتیجه باد غالب گرگان از سوی مغرب و جنوب غربی است .
در اقلیم معتدل و مرطوب بهترین عملکرد باد در تهویه رطوبت ساختمان می باشد . این مهم بخصوص در محل اتصال بنا به زمین مرطوب بسیار مورد توجه است که در بافت قدیم با کرسی چینی و ایجاد گربه رو ، و دربافت جدید با استفاده از پیلوت تحقق می یابد .

Mohsen66
19 May 2009, 03:40 AM
بطور کلی بادها موجود دو تاثیر بر ساختمان دارند1. تأثیرات مثبت : با استفاده از بادهای غالب و محلی و با طراحی مناسب بازشوها می توان عملکرد تهویه ساختمان را خصوصاً در مناطق مربوط با سیستم های پاسیو انجام داد ، در بافت مورد مطالعه ما دیوارهای منازل از جانب باد پرفشار غرب باید بصورت بسته بنا شوند .
2. تأثیرات منفی : باد باعث نفوذ رطوبت آب باران به جداره های ساختمان شده و باعث تخریب مصالح نما
می گردد .
عمده ترین مشکل منطقه رطوبت زاید در فصول مختلف می باشد . به همین جهت عامل ایجاد آسایش در ساختمانهای شهر برقراری و تداوم کوران در فضای داخلی می باشد . بنابراین در طراحی ساختمان برای گرگان باید ایجاد کوران در ساختمان مورد توجه قرار گیرد . توجه به نکات ذیل در این رابطه حائز اهمیت است :
1- ارتفاع ساختمان از سطح زمین از عوامل تعیین کننده میزان فشار باد بر ساختمان است در نتیجه تعیین کننده میزان استفاده از باد و ایجاد تهویه طبیعی در ساختمان است .
2- بدلیل اهمیت کوران جهت ساختمان باید در رابطه با جهت وزش بادهای مطلوب تعیین گردد .
3- امکان ایجاد کوران در تمام اتاقها بوجود می آید .
4- اگر پنجره ها در رابطه با وزش باد در محل مناسبی قرار داشته باشد حتی پنجره های کوچک می توانند در داخل ساختمان ایجاد کوران کنند . همچنین قرار گرفتن درها و پنجره ها در مقابل هم عبور جریان هوا را آسان می نماید ، مسائل فوق در معماری سنتی این شهر کاملاً رعایت شده است .
5- در گرگان ساختمان بهتر است در جهت جنوب یا جنوب شرقی ساخته شود و گسترش پلان در جهت
شرقی – غربی باشد .

Mohsen66
19 May 2009, 03:45 AM
ــــــــــــــــــــ

omil
1 August 2010, 04:15 PM
ــــــــــــــــــــ
خیلی خوبه دمت گرم ولی کاش یکم کامل تر بود

omil
1 August 2010, 07:59 PM
سلام خسته نباشید من درباره اقلیم معتدل و مرطوب به عکسهای گرافیکی زیادی نیاز دارم میتونید کمکم کنید؟

zazahani63
3 September 2010, 11:49 AM
سلام مرسی خسته نباشید
من ضوابط طراحی باشگاهسوارکاری رو می خوام می تونین کمکم کنین؟

roza_l
8 October 2010, 11:19 AM
دستتون درد نکنه.عالی بود

_behzad
16 October 2010, 07:16 AM
سلام خسته نباشید من چند تا پلان در مورد اقلیم معتدل مرطوب میخواستم .

مهدیس علیزاده
30 October 2010, 09:14 PM
سلام مرسی خسته نباشید
من ضوابط طراحی باشگاهسوارکاری رو می خوام می تونین کمکم کنین؟

_behzad
13 November 2010, 10:45 AM
خوب بود ولی من توضیحات کاملتری در مورد اقلیم معتدل ومرطوب میخواستم اینکه مصالحشون چیه بازشوهاشون چه جوریه پوشش های سقفاشون ازچیه و... اگه یک پلان هم باشه بهتره. مرسی

معمار بانو
27 February 2011, 02:05 PM
سلام دوستان
من نیاز به اسکیس هایی درباره اقلیم های مختلف دارم
کسی هست کمکم کنه؟

vahidehnodehi@yahoo.com
14 June 2011, 01:10 PM
خیلی عالی بود.ممنووووووووون:browse:

ففررییبباا
22 June 2011, 10:04 PM
خوب بود ولی کاش به قول دوستمون کاملتر بود

hamiddn_1991
29 September 2012, 11:40 PM
raaziam.

MeMaRcHiTeCt
19 August 2013, 06:55 PM
سلام مرسی خسته نباشید
من ضوابط طراحی باشگاهسوارکاری رو می خوام می تونین کمکم کنین؟استانداردهاي محل نگهداري اسب :

اصطبل : از آنجائي كه اسب بيشتر اوقات شبانه روز را در اصطبل بسر مي برد محل نگهداري او بايد داراي شرايط زير باشد :- آفتابگير باشد ، تا هم خود اسب و هم محيط اطراف او در معرض تابش نور خورشيد بوده و در معرض امراض ناشي از عدم تابش نور قرار نگيرد. اسب بطور مداوم خود را تخليه ميكند و محيطي مناسب براي رشد و نمو ميكروبها بوجود مي آورد و ميكروب امراضي از قبيل كزاز در محيط آلوده اصطبلي بدون نور آفتاب ، براحتي زندگي مي كنند.- داراي فضاي كافي بوده تا اسب براحتي در آن گردش كرده و بخوابد و بلند شود . اسبها در صورت احساس امنيت و داشتن فضاي كافي براحتي مي خوابند .- حرارت ثابتي داشته باشد .- ديوارهاي آن از مصالحي ساخته شده باشد كه در اثر سايش اندامهاي اسب با آنها ،او را زخمي نكند .- آخورها و كف آن قابل شستشو باشد و هر چند روز يكبار بخصوص آخورها ، تميز شوند . بستر نرم و پوشيده از كلش يا خاك اره باشد تا براحتي قابل حمل و نقل بوده و هرچند روز يكبار تعويض شوند .- درب و يا دربها به اندازه كافي فضا براي ورود و خروج اسب داشته باشند .- حصارهاي بين اتاقكها طوري تعبيه شوند كه اسبها براحتي يكديگر را ديده و از مصاحبت با يكديگر لذت ببرند .مزرعه ، پادوك يا مرتع: اسبها بايد مدتي آزادانه در مرتع ، مزرعه ، پادوكها رها باشند . گذشته از علف كه غذاي طبيعي اسب است ، وقت گذراني در محوطه باز به او آرامش مي دهد . بعضي از اسبها به طور دائم آزاد هستند و برخي به تناوب ، هفته اي يا ماهي را آزادانه سر مي كنند . اسبهاي درون اصطبلي كه تمام مدت هم زير فشار كار هستند معمولا تعطيلات خود را در محوطه آزاد مي گذرانند . مهم نيست اسب چه مدت آزاد باشد ، مهم اين است كه اطمينان داشته باشيم حصار محوطه اي كه در آن رها شده ايمن است.آنچه را كه بايد درفضاي آزاد مد نظر داشت ، قبل از آنكه اسب را رها كنيم نكاتي زير است

حصار اسبدو نكته اساسي دررابطه با حصار وجود دارد ، اول اينكه به اسب آسيب نرساند ، دوم امكان فرار نداشته باشد . حصاري كه به درستي تعبيه نشده است ، اسب را به مخاطره انداخته ، به او آسيب هم مي زند . هر حصار نا امني ممكن است باعث شود تا اسب با پريدن از روي آن ، شكستن آن يا فشار و پائين كشيدن آن ، فرار كند .حصارهائي كه پايه هاي عمودي و اتصال هاي افقي چوبي دارند .اين نوع حصارها گرانترين و بهترين نوع حصار محسوب مي شوند . در اين نوع حصارها دو يا سه نرده روي دو پايه نصب مي شوند . اين نوع حصارها پس از نصب بايد به درستي نگهداري شده و هر پايه يا نرده شكسته بلافاسله ترميم و يا جايگزين شود . چوب هاي اين نوع حصار بايد ايزوله شوند تا در مقابل هوا و جويدن اسب مقاومت كنند.

پايه هاي چوبي و سيم:هزينه اين نوع حصارها كمتر است. ممكن است رديف بالا را نرده چوبي استفاده كرد و يا سه يا چهار رديف سيم از روي هر پايه عبور داد . سيم ها بايد به خوبي كشيده شده و روي هر يك از پايه ها محكم شوند . ارتفاع سيم رديف زيرين از زمين در حدود 45 سانتيمتر است تا اسب نتواند دست و پاي خود را از زير رد كرده و گير بيفتد. اگر ارتفاع سيم زيرين بيش از حد باشد ، ممكن است اسب سر خود را هم از زير آن رد كند .

حصار هاي الكتريكي:اين نوع حصارها بيشتر براي تفكيك استفاده مي شود و زماني كاربرد دارد كه اسب از وجود آن آگاه بوده و به عملكرد آن پي ببرد .در اين نوع حصارها احتمال خطر براي انسان و بخصوص اطفال وجود دارد . بهترين روش نمايان كردن چشم انداز آنست كه در فواصلي علامتي از پارچه يا پلاستيك به آن وصل مي كنند .

درختچهاين نوع حصار بايد به اندازه كافي انبوه باشد تا امكان فرار را از اسب بگيرد و در عين حال بايد در تعبيه درختچه هائي استفاده كرد كه سمي نبوده و تيغ و خار آنها اسب را به خطر نياندازد . از اين نوع حصارها بعنوان سرپناه هم مي توان استفاده كرد .


ديوارعرض و ارتفاع اين ديوارها بايد طوري باشد كه هم جلوي پريدن اسب از روي آنها را گرفته و هم در اثر لگد زدن نريزد .

shiva260
21 June 2014, 04:07 PM
ممنون عالی بود:browse_222: