PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اصلاح ضریب توان ، جبران سازی توان راکتیوnaser0172
28 October 2010, 08:41 PM
:01:


اصلاح ضریب توان ، جبران سازی توان راکتیو

تابلوهای بانک خازن در صنعت برق بسیار پر کاربرد هستند.از طرفی اهمیت اصلاح ضریب توان (کسینوس فی)،و از طرفی کاهش هزینه های مربوطه و مزایایی که استفاده از این تابلوها برای مصرف کنندگان در پی دارد آنها را وادار به استفاده از تابلوهای بانک خازن در سیستمهای خود کرده است.

لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.******online.com/wp-content/uploads/2010/09/khazen-bank1-500x277.jpg

چرا ازخازن استفاده می کنیم ؟
اغلب دستگاه ها و مصر ف کنندگان الکتریکی برای انجام کار مفید نیازمند مقداری توان راکتیو برای مهیا کردن شرایط لازم برای انجام کارمی باشند به عنوان مثال موتورهای الکتریکی AC برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی، نیازمند تولید شار مغناطیسی در فاصله هوایی موتور هستند. ایجاد شار تنها توسط توان راکتیو امکان پذیر و با افزایش بار مکانیکی موتور مقدار توان راکتیو بیشتری مصرف می گردد.
عمدۀ مصر ف کنندگان انرژی راکتیو عبارتند از:
۱) سیستمهای الکترونیک قدرت
الف) مبد لهای Rectifiers AC/DC
ب ) مبد لهای Inverters DC/AC
ج ) مبد لهای Converters AC/AC
د) چاپرها Choppers
2 ) مصرف کنندگان یا تجهیزاتی که دارای مشخصه غیر خطی هستند.
۳ ) مصر ف کنندگانی که در شکل موج ولتاژ محل تغذیه خود اعوجاج (هارمونیک) ایجاد می نمایند.
۴ ) متعادل سازهای بارهای نا متعادل
۵ ) تثبیت کننده های ولتاژ
۶ ) کوره های القایی
۷ ) کوره های قوس الکتریکی
۸ ) سیستمهای جوش کاری DC ، AC
هما نگونه که ذکر شد مصرف انرژی راکتیو اجتناب ناپذیر است.
انتقال انرژی راکتیو، انتقال جریان الکتریکی است و انتقالش نیازمند به کابل با سطح مقطع بزرگتر، دکل های فشارقوی مقاومتر و در نتیجه هزینه های مازاد است. همچنین افزایش تلفات الکتریکی و کاهش راندمان شبکه را نیز به همراه دارد. در مواردی مانند کاربردهای الکترونیک قدرت و متعادل سازی بارهای نامتعادل حتی انتقال انرژی راکتیوهم کارساز نبوده و باید انرژی در محل تولید گردد.
خازن اصطلاحا تولید کنندۀ انرژی راکتیو است، اما خازن توان راکتیو تولید نکرده بلکه مصر ف کنندۀ آن نیز می باشد.فقط در زمانی که القاگر انرژی راکتیو در خود ذخیره می نماید (از شبکه میکشد) خازن، انرژی ذخیره شدۀ خود رابه شبکه تحویل می دهد و در زمانی که القاگر انرژی ذخیره شده اش را به شبکه پس می دهد خازن از شبکه انرژی میکشد. حال اگر القاگر و خازن در کنار هم قرار گیرند، هنگامی که خازن انرژی میدهد القاگر آن انرژی را میگیرد و زمانی که خازن انرژی می گیرد القاگر انرژی میدهد که موجب تعادل انرژی بین القاگر و خازن گشته ، تبادل انرژی بین مصر ف کننده و شبکه صورت نمی گیرد.
تثبیت ولتاژ
مورد استفادۀ دیگر خازن (انرژی راکتیو) تثبیت ولتاژ محل تغذیه بار است. افزایش بار به معنی افزایش دامنه جریان کشیده شده از شبکه و ازدیاد افت ولتاژ در محل تغذیه است. برای کاهش افت ولتاژ سه راه حل وجود دارد:
۱) تقویت شبکه
تقویت شبکه به معنای کاهش امپدانس معادل شبکه در محل تغذیه میباشد. انجام این مهم با افزایش ولتاژ شبکه ویا تغذیه چند سویه بار امکان پذیر است که برای اکثر مصرف کنندگان این کار امکان پذیر نیست.
۲) کاهش بار
افت ولتاژ بیش از حد مجاز را با تقلیل دادن بار و یا تنظیم توالی زمانی بهره برداری دستگاه ها می توان جبران نمود.
۳) استفاده از خازن
با تزریق کردن Q وار توان راکتیو به شبکه در محل مصرف ولتاژ از U 1 به U 2 افزایش می یابد،با استفاده از این ویژگی می توان به تثبیت ولتاژ پرداخت.
ذکر این مساله بسیار حائز اهمیت است که تثبیت ولتاژ و تنظیم ضریب توان، به صورت همزمان امکا ن پذیر نیست.
اثر نحوۀ اتصال بر مشخصات مجموعه :

توان راکتیو خازن و مقدار مؤثر جریانی که هنگام اتصال خازن به شبکه، از شبکه به سمت خازن جاری میگردد به نحوه اتصال خازن و ولتاژ محل نصب و ظرفیت خازن به شبکه بستگی دارد.
از جمله مشخصات خازن ولتاژ نامی، جریان نامی، و توان راکتیو خازن است، طبق استاندارد است .
بر اساس استاندارد ولتاژی است که خازن آن را به طور دائمی و بدون صدمه دیدن تحمل می کند
ولتاژ نامی Unبر اساس استاندارد جریانی است باشد که خازن در ولتاژ و فرکانس نامی از شبکه می کشد
جریان نامی Inمیزان توان راکتیو خارن، در ولتاژ و فرکانس نامی است
توان راکتیو نامیQn تمامی خاز نها به صورت تک فاز ساخته می شوند. در ولتاژهای پایین خازن ها سه فاز و به صورت مثلث به هم متصل میشوند.
در ولتاژهای بالا به دلیل مشکلات ایزولاسیون، و در ظرفیت های زیاد به دلیل مشکلات انـتقال حرارت وخنک سازی خازن، خاز نها به صورت تکفاز ساخته می شوند. اتصال خازن های تکفاز به دو صورت اتصالات ستاره و یا مثلث امکا ن پذیر است و بــسته به نوع اتصال، جریــا نهای متفاوتی از شبکه می کشند.
ضریب توان
ضریب توان، معیار برای سنجش میزان توان راکتیو مورد نیاز دستگاه مصر ف کنندۀ برق، برای انجام تبدیل انرژی م یباشد، ضریب توان براساس تعریف نسبت توان اکتیو مورد نیاز به کل توان الکتریکی تعریف می گردد و همیشه بین ۱- و۱ تغییر می کند از ۱+ الی ۰ برای بارهای القایی و از ۰ الی ۱- برای بارهای خازنی میباشد.
با اتصال خازن به بار، ضریب قدرت کل مجموعه مصرف کننده و خازن تغییر می کند چرا که بخشی از انرژی راکتیومورد نیاز مصر ف کننده را خازن تأمین میکند و تنها باید جزء باقیمانده را از شبکه دریافت کند.
مکانیسم عملکرد خازن
در یک مصر ف کنندۀ الکتریکی پس فاز با زاویه فاز جریانی که از شبکه کشیده میشود شامل دو جزء اکتیو I p و راکتیو Iq است ا گر خازنی به دو سر مصرف کننده متصل نماییم خازن جریان راکتیوی برابر IC از شبکه میکشد که در خلاف جهت جریان راکتیو باراست. لذا جریان راکتیوی که توسط مجموعه مصر ف کننده و خازن از شبکه کشیده می شود به انداز ۀ IC کاهش می یابد و به مقدار( IQ − IC ) میرسد.
با اتصال خازن به بار، ضریب قدرت کل مجموعه مصرف کننده و خازن تغییر می کند چرا که بخشی از انرژی راکتیومورد نیاز مصر ف کننده را خازن تأمین میکند و تنها باید جزء باقیمانده را از شبکه دریافت کند.

miladayyazi
6 March 2011, 12:44 PM
درباره توان راکتیو وچگونگی جریمه توسط اداره برق در سایت بگذارید

paren
8 March 2011, 12:31 PM
درباره توان راکتیو وچگونگی جریمه توسط اداره برق در سایت بگذارید

توان راکتیو چیست؟ (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.)

قدرت راكتيو يك قدرت مجازي است و درك اون براي مهندسين قدرت داراي اهميت. تو اين پست به سوالات متداول در مورد توان راكتيو پاسخ داده شده.

منظور از توان راکتیو چیست ؟
در مصرف کننده هایی که بین ولتاژ و جریان آنها اختلاف فاز وجود دارد توان دارای دو مقدار مثبت و منفی است . به این معنی که مصرف کننده گاهی از شبکه توان می کشد و گاهی به آن توان می دهد . این موضوع سبب ایجاد توان راکتیو می شود . ار آنجایی که در این مصرف کننده ها امکان صفر کردن اختلاف فاز ممکن نیست نتیجه این می شود که توان راکتیو را نمیتوان از بین برد .

آیا توان راکتیو لازم است ؟
آری زیرا ماهیت کار این وسایل داشتن توان راکتیو است . مثلا در یک الکتروموتور نمی توان بدون توان راکتیو نیروی الکتروموتوری ایجاد نمود .

توان راکتیو برای شبکه مفید است یا مضر ؟
این توان سبب اضافه شدن جریان شبکه و در نتیجه افزایش تلفات توان در مسیر سیم کشی بصورت حرارت می شود .

انواع توان راکتیو کدامند ؟
در الکتریسته دو عنصر خازن و سلف توان راکتیو ایجاد می کنند پس در نتیجه توان راکتیو دارای دو نوع سلف و خازنی است .

آیا می توان مقدار توان راکتیو یک شبکه را کاهش داد بدون اینکه مصرف کننده دچار اخلال شود ؟
آری برای این منظور کافی است توان راکتیو مورد نیاز مصرف کننده را از راهی غیر از شبکه تامین نمود . به این منظور با توجه به ماهیت سلف و خازن که عکس هم عمل میکنند کافی است برای کاهش توان راکتیو خازنی از توان راکتیو سلفی استفاده کرد و برعکس . از انجائیکه بیشتر مصرف کننده های یک شبکه از نوع سلفی می باشند می توان با استفاده از بانک خازنی به این مهم دست پیدا کرد.

لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.

ولت آمپر یا VA به چه معنا است ؟
ولت امپر واحد اندازه گیری توان ظاهری کل مدار است که این توان از حاصل ضرب جریان مصرف کننده در ولتاژ آن بدست می آید . راه دیگر محاسبه توان ظاهری جمع برداری توانهای اکتیو و راکتیو است

paren
8 March 2011, 12:33 PM
مشترکین محترم برق سه فازتوجه داشته باشید !!!


لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.مجهز به کنترلر هوشمند دیجیتال

فقط با نصب تابلو خازنی اتوماتیک می توانید هزینه جریمه توان راکتیو تاسیسات خود را برای همیشه از قبض برق خود حذف نمائید.


.

منظور از توان راكتیو چیست ؟

در مصرف كننده هایی كه بین ولتاژ و جریا ن آنها اختلاف فاز وجود دارد توان دارای دو مقدار مثبت و ومنفی است . به این معنی كه مصرف كننده گاهی از شبكه توان می كشد و گاهی به آن توان میدهد . این موضوع سبب ایجاد توان راكتیو میشود . ار آنجایی كه در این مصرف كننده ها امكان صفر كردن اختلاف فاز ممكن نیست نتیجه این میشود كه توان راكتیو را نمی توان از بین برد .

توان راكتیو برای شبكه مفید است یا مضر ؟

این توان سبب اضافه شدن جریان شبكه و در نتیجه افزایش تلفات توان در مسیر سیم كشی بصورت حرارت میشود .

آیا میتوان مقدار توان راكتیو یك شبكه را كاهش داد بدون اینكه مصرف كننده دچار اختلال شود ؟

آری برای این منظور كافی است توان راكتیو مورد نیاز مصرف كننده را از راهی غیر از شبكه تامین نمود .
برای آگاهی از چگونگی اجرای این فرآیند با شرکت پرتو خازن PKC تلفن : 8882929 و یا وب سایت لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند. (لینک ها فقط به اعضای سایت نمایش داده می شوند.) تماس حاصل نمائید.
.