اگر هنوز عضو پارسی گلد نیستید؛ باعث خوشحالی ماست اگر شما نیز به جمع ما بپیوندید.
 • ورود:

به تالار خوش آمدید

به پارسی گلد خوش آمدید. جهت عضویت در سایت به اینجا مراجعه فرمائید.آخرین ارسالات تالار


طراحی وب سایت


نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  محل سکونت
  بندر انزلی
  سن
  27
  نوشته ها
  961
  تشکر
  1,794
  2,194 تشکر در 780 پست

  Lightbulb كشف علمی جرائم (پلیس علمی)

  ولین موضوعی كه به طور اجمالی و كاربردی به آن می‌پردازیم؛ «اثر انگشت و انگشت نگاری» است. امروزه علی‌رغم پیشرفت علوم و ابداع فناوری و تكنیك‌های جدید هنوز مشاهده می‌شود كه دنیا جانشین مناسبی برای انگشت نگاری پیدا نكرده است و از امكانات جدید نظیر

  كشف علمی جرائم (پلیس علمی)

  دوره آموزشی ضمن خدمت قضات مورخ ۲۳/۹/۸۳
  سخنران: جناب آقای نجابتی

  تدوین و ویرایش: معاونت آموزش و تحقیقات دادگستری كل استان قزوین


  اولین موضوعی كه به طور اجمالی و كاربردی به آن می‌پردازیم؛ «اثر انگشت و انگشت نگاری» است. امروزه علی‌رغم پیشرفت علوم و ابداع فناوری و تكنیك‌های جدید هنوز مشاهده می‌شود كه دنیا جانشین مناسبی برای انگشت نگاری پیدا نكرده است و از امكانات جدید نظیر كامپیوتر و سایر تكنولوژی‌ها در جهت استفاده بهینه از اثر انگشت استفاده نموده است به تعبیر دیگر خوراك اصلی اداره تشخیص هویت «اثر انگشت» است. در برخی كشورها نظیر آمریكا از مسافرینی كه تازه وارد آن كشورها می شوند برای شناسایی و مقاصد دیگر انگشت‌نگاری می‌كنند. علت اهمیت اثر انگشت دارا بودن دو ویژگی مهم است:

  اـ شكل خطوط موجود در سر انگشتان از زمان بوجود آمدن یعنی جنینی تا زمان مرگ تغییری پیدا نمی‌كنند تنها بر وسعت آنها افزوده می‌شود.

  ۲ـ با اتكاء به آیات قرآن كریم محاسبات ریاضی می‌توان دریافت كه هیچ دو اثر انگشت مثل هم یافت نمی شود .

  اولین و قدیمیترین استفاده‌ای كه از اثر انگشت می‌كنیم برای ایجاد سابقه برای كسانی است كه با قرار یا حكم شما زندانی می شوند یا محكومیت‌هایی پیدا می‌كنند ولی زندانی نمی شوند. از زندانیان در بدو ورود به زندان انشگت‌نگاری می‌كنیم. البته انگشت‌نگاری توسط پرسنل نیروی انتظامی كه در زندان مستقر هستند صورت می گیرد. و گروه سوم هم افرادی هستند كه ممكن است محكومیتی پیدا كنند و حكم آنها اجرا بشود ولی منتهی به مجازات زندان نشود كه مطابق بخشنامه‌ای كه دادستان وقت آیت‌الله صالحی و رئیس شهربانی وقت صادر نمودند مقرر شد اجرای احكام اشخاصی كه مرتكب شرب خمر و ... شده‌اند، توسط نیروهای انتظامی از آنها انگشت نگاری شده و در سوابق آنها درج و ضبط شود.

  لازم به ذكر است انگشت‌نگاری از این سه گروه نه بر اساس نام، نوع اتهام، جنس و سن بلكه بر اساس ویژگیهای اثر انگشت آنها به صورت یك كلاسه طبقه‌بندی می‌شود.
  نتیجه اینكه چنانچه افرادی باشند كه مرتكب جرمی شده باشند ولی قبل از دستگیری و زندانی شدن، متواری شوند از آنجایی كه با قرار شما به زندان نیامده‌اند و از آنها اگشت‌نگاری نكرده‌ایم طبعاً سابقه‌ای هم از آنها نداریم بنابراین از كسانی كه انگشت‌نگاری نشده‌اند سابقه‌ای موجود نیست و یكی از كاربردهای انگشت‌نگاری ایجاد سابقه می‌باشد.

  یكی دیگر از كاربردهای اثر انگشت تشخیص این است كه آیا جرم ارتكابی از مصادیق تكرار جرم هست یا خیر؟ یا فردی كه درخواست تعلیق مجازات نموده است آیا سابقه مؤثر قبلی دارد یا خیر؟

  طبیعی است كه داشتن یك بایگانی دقیق از كلاسه‌های اثر انگشت افراد می تواند كمك شایانی به تشخیص هویت واقعی افراد و سوابق آنها بنماید.
  سومین كاربرد اثر انگشت جهت صدور گواهی عدم سوء پیشینه كیفری است كه افراد معمولاً برای استخدام مراجعه می‌كنند و با شناسنامه عكس‌دار انگشت‌نگاری می‌شوند و این بیشتر به دلیل توضیحاتی است كه در شناسنامه وجود دارد و نه به خاطر اثر انگشت روی شناسنامه. برای مثال تغییر در نام خانوادگی و كم و زیاد كردن پسوند و پیشوند آن در شناسنامه افراد منعكس می شود.

  بررسی شناسنامه در این مواقع از دو جهت اهمیت دارد. اولاً شناسنامه مجعول و دستكاری شده نباشد. (عكس و مندرجات تغییر نكرده باشد). ثانیاً ممكن است شناسنامه از این جهات صحیح باشد ولی متعلق به ارائه دهنده، نباشد.

  در هر حال سوابق تهیه شده، بر اساس ضوابط خاص ماده ۶۲ مكرر به دادستان محترم اعلام می‌گردد تا در این مورد تصمیم‌گیری نمایند.
  استفاده دیگر از اثر انگشت این است كه معمولاً اثر انگشت اشخاص بالغ بالاتر از ۱۵ سال در شناسنامه منعكس است تا زمانیكه این شناسنامه سرقت یا گم شد؛ فرد دیگری نتواند از آن استفاده نماید. در واقع اثر انگشت داخل شناسنامه تعلق یا عدم تعلق شناسنامه به فرد ارائه دهنده را نمایان می‌سازد.

  كاربرد دیگر اثر انگشت شناسایی اجساد و اشخاص مجهول‌الهویه است بعضاً شما قضات محترم و همكاران من در ناجا با اشخاصی مواجه می شویم كه قادر به معرفی و شناسایی خودشان نیستند افراد لال، دچار فراموشی و كهولت سن و شك و اجساد و ... و گاهی نیز حاضر به معرفی خود نیستند در مورد اجساد مجهول‌الهویه هیچگونه مدرك شناسایی به همراه ندارد و كسی هم او را نمی‌شناسد بنابراین از آنها انگشت‌نگاری می‌شود و چنانچه این قبیل افراد به هر دلیل قبلاً انگشت‌نگاری شده باشند به راحتی قابل شناسایی و تشخیص هویت هستند.
  كاربرد دیگر انگشت‌نگاری این است كه بعضاً در صحنه جرم از مرتكب جرم اثر یك یا چند انگشت و بعضاً كف دست او بر جا می ماند و مأمورین كشف جرم با ظهور این آثار انگشتان اولاً محل آن را مشخص می‌نمایند و با ضبط و نگهداری آن، صاحب اثر انگشت را شناسایی می‌كنند.

  بررسی‌های انجام شده نشان داد كه سوابق مجرمین در ایران از سال ۱۳۱۴ جمع‌آوری و نگهداری شده است و چون مجوزی برای معدوم كردن آن وجود ندارد مگر اینكه شخص فوت كند یا اعلام گردد. بنابراین یك بایگانی حجیم چند میلیونی ایجاد شده است.

  بایگانی آثار انگشت بر اساس كلاسه ۱۰ انگشت صورت می‌گیرد. ضمناً این سیستم دستی و غیر كامپیوتری مستلزم معرفی مظنون از سوی شاكی یا افسر آگاهی یا قاضی و بازپرس است.
  ولی در سیستم رایانه‌ای كه تنها ایران و چند كشور خاصی در دنیا به آن مجهز هستند موضوع متفاوت است زیرا آثار انگشتان هر یك به صورت جداگانه، كدبندی می شود. و در فایل مربوطه قرار می‌گیرد. به این معنا كه آقای زید ۱۰ فایل مستقل و با یك اسم ولی با كدهای متفاوت دارد و هر گاه بعداً مرتكب جرمی شود و در صحنه جرم اثر یك انگشت او ولو ناقص بر جا بماند سیستم رایانه به راحتی وی را شناسایی می‌كند.

  ضمناً قابل ذكر است كه سیستم موجود در ایران همان سیستم FBA است كه آمریكائیها مبدع آن بودند ولی از سوی فرانسوی‌ها به دنیا عرضه شد. این سیستم از ۲ سال پیش در ایران راه‌اندازی شده است. سیستم فوق این قابلیت را دارد كه اگر یك اثر انگشت در صحنه جرم باقی بماند و شخصی سابقه‌دار باشد قادر به شناسایی خواهد بود. كارایی دیگر سیستم اینكه چنانچه الان در صحنه جرم اثر انگشتی كشف شود. چون صاحبش سابقه‌دار نیست، شناسایی مقدور نیست ولی در حافظه رایانه نگهداری می شود. ممكن است این شخص ۶ ماه یا ۱۰ سال دیگر در مكان دیگر یا استان دیگری مرتكب جرمی گردد و اثر انگشت وی بر جا بماند. رایانه این توانایی را دارد كه بگوید این اثر انگشت با اثر انگشت قبلی، یكی است.

  برخی معتقدند آثاری كه در صحنه جرم باقی می‌ماند تا ۴۸ ساعت بیشتر دوام ندارد در حالیكه این صحیح نمی‌باشد. اثر انگشت به واسطه عرق بدن است كه دارای تركیبات نمك، اسیدهای آمینه و مقداری چربی است. كه به چند عامل بستگی دارد اولاً شدت و ضعف و میزان فشار عرق اشخاص فرق می كند، جنس زمینه كه ممكن است جاذب یا غیر جاذب باشد در نوع اثر انگشت تأثیر می‌گذارد. تغذیه و نوع رژیم غذایی و سوخت و ساز بدن افراد متفاوت است بعضی‌ها عرق غلیظ دارند، به اصطلاح عرقشان مواد زیادی دارد علاوه بر اینها گرما، رطوبت حتی نور شدید، گرد و غبار و ... عواملی هستند كه می‌توانند منجر به عمر كم یك اثر انگشت بشوند.
  بنابراین بعضی از آثار ممكن است بعد از چندین سال هم قابل كشف باشد مثلاً در كتابی می‌خواندم كه بعد از گذشت ۹ سال از روی یك ورق كتاب توانسته بودند اثر انگشت آن را كشف و صاحب آن را شناسایی كنند.

  در یكی از جلسات اینترپول، پلیس سوئیس مورد جالبی را ارائه داده بود؛ به این شكل كه ساعت ۳ بعد از ظهر جسد زنی كه مجهول‌الهویه بود كشف شد. اما شاهد گواهی می‌داد كه من ساعت ۱ بعد از ظهر این خانم را به همراه آقایی در فلان رستوران دیدم به آنجا می‌روند و صاحب رستوران هم این موضوع را تأیید می‌كند ولی بیان می‌دارد مرد را نمی‌شناسم. ار آنجایی كه رستوران شلوغی نبوده بنابراین فنجانهایی كه مراجعین آن روز ظهر لمس كرده بودند بررسی می‌شود یك فنجان بعد از شستشو هم اثر انگشت رویش باقی مانده بود (البته همیشه اینطور نیست) و شاید آن اثر خیلی قوی و پر عرق بوده و یا شستشو كننده خیلی خوب كار را انجام نداده و شاید هم اصلاً انجام نداده باشد در هر حال اثر انگشت كشف و قاتل شناسایی شد.

  اگر شخصی بر اثر سانحه‌ای انگشتان دست خود را از دست بدهد از بررسی انگشتان پا به نتیجه می‌رسیم و اثر شصت پای راست را می‌گیریم. برای مثال شخصی كه به خاطر جانبازی یا مادرزادی و ...فاقد دو دست می‌باشد.

  آقای افشار: آثار انگشتان در چه اجسامی ماندگارتر است؟

  پاسخ: اشیائی كه در صحنه جرم، اثر انگشتان به رویش باقی می‌ماند، اگر دستكاری نشود و در معرض عوامل مخرب محیطی مثل رطوبت، حرارت قرار نگیرد بر روی هر جسمی كه می‌خواهد باشد قابلیت ظهور اثر انگشت و حبس و ضبط را دارا بوده و محدودیت زمانی ندارد ولی در مجموع سطوح جاذب كاغذ و نظایر آن چون مواد و ترشحات عرق را جذب و در بطن خود نگاه می‌دارند از دوام بیشتری برخوردارند.

  در مورد بقایای اجساد، بعضاً با اجسادی مواجه می‌شویم كه مجهول‌الهویه هستند. برای پی بردن به هویت این افراد باید از آنها انگشت‌نگاری نمود. ولی از آنجایی كه گاهی دست سوخته یا له شده علائم ظاهری سایر نقاط بدن مثل خال، خالكوبی و ... (كه در بین مجرمین سابقه‌دار متداول است) در این زمینه كمك شایانی می كند.

  در مورد اجساد مجهول‌الهویه درج كامل مشخصات ظاهری آنها از لحاظ رنگ چهره، مو و نوع آن (موهای مجعد و صاف و ...)، رنگ چشم، آثار بریدگی خاص، سالك، داشتن محاسن و ... حتی محتویات جیبی لباس وی دقیقاً باید قید گردد. بعضی دندان روكش‌دار، پر شده، كشیده شده دارند. در مورد لباس‌ها، اندازه‌اش، كارخانه سازنده‌اش، مارك آن و مشخصات لباس، كفش، جوراب و كمربند باید درج شود. برای مثال اوایل پیروزی انقلاب اسلامی در میدان فردوسی انفجار بمبی تعدادی شهید و مصدوم بر جا گذاشت. خانمی گزارشی داده بود كه شوهرش برای خرید به تهران رفته و هنوز برنگشته است پس از مراجعه به پزشكی قانونی تهران معلوم شد كه جسدی كه تركش صورتش را بریده بود و قابل شناسایی نبود از روی مارك، سایز و جنس لباس زیر جسد شناسایی شده و متعلق به شوهر این خانم است.

  بنابراین ذكر جزئیات در صورتجلسه مربوط الزاماً قید می‌گردد. محتویات جیب از دو جهت به ما كمك می‌كند بعضاً به شناسایی فرد كمك می كند (قبض، شماره تلفن، دسته چك، یك نامه، كارت شناسایی) این موضوع به ویژه در مورد اجسادی كه لباس دارند و قسمتهایی از بدن آنها متلاشی نشده است كاربرد دارد در خصوص افرادی كه مدتی از مرگ آنها گذشته و جسد متلاشی شده یا دچار سوختگی شدید هستند بررسی دندانها بسیار اهمیت دارد كه این موضوع در مبحث مستقلی تحت عنوان «دندان شناسی جنایی» جای دارد. و وضعیت دندانهای جسد دقیقاً بررسی می‌شود در برخی مشاغل مثل خدمه پرواز كه بیشتر در معرض سوانح هستند مشخصات دقیق و كامل دندانها و آخرین وضعیت و تغییرات آنها از لحاظ پرشدگی، دندانهای مصنوعی قید می گردد تا بعدها از آن استفاده شود.

  برای مثال یك كارگاه خیاطی كه ۳ نفر كارگر شبانه در آن مشغول به كار بودند دچار حریق شد و ۳ نفر آنها كه از لحاظ قد و وزن و مشخصات ظاهری شبیه به هم بودند در این حادثه سوختند بنابراین مطالعه دقیق دندانها و سایر قسمتهای مقاوم بدن (استخوانها و ... ) كمك شایانی به شناسایی هویت اجساد سوخته نمود.

  سؤال: آیا با رادیوگرافی از جسد به راحتی می‌توان آن را شناسایی نمود یا خیر؟

  در مرحله نهایی با اجسادی روبرو هستیم كه به كلی متلاشی شده و به غیر از استخوان چیز دیگری بر جا نمانده است گاهی با مجموعه اسكلت جسد مواجه هستیم و گاهی تنها با یك استخوان از بدن كه در مورد اخیر كار قدری دشوارتر است. اولین سؤالی كه در اینجا مطرح است اینكه آیا استخوان كشف شده متعلق به انسان است یا حیوان؟ تشخیص جنسیت و سن و مدتی كه از فوت جسد گذشته است همچنین نژاد آن (در كشورهای چند نژاد) از موارد دیگر بررسی‌هاست.

  در مورد تعیین جنسیت بررسی استخوانهای جمجمه و لگن حائز اهمیت است. نكته مهم اینكه جانیان گاهی در كنار جسد مقتول یك حیوان را می‌كشند تا بوی لاشه انسان مشخص نشود (نظیر حادثه پاكدشت) بنابراین تشخیص استخوان حیوان از انسان از اهمیت ویژه برخوردارست.
  در نوزادان دندانهای شیری و در كودكان و نوجوانان دندانهای اصلی و در بزرگسالان استخوانهای جمجمه به تخمین سن كمك می‌كند و نه تشخیص آن زیرا تشخیص به قطعیت بیشتری نیاز دارد. و هر قدر این بقایا مربوط به سنین پائین‌تر باشد دقت تخمینها بالاتر و به واقعیت نزدیك‌تر است امروزه علم ژنتیك به كمك پلیس علمی آمده و از مغز استخوان، سلولهای استخوان را استخراج می‌كنند و بعد از عملیات و مراحل آزمایشگاهی خاص، غشاء سلول را از بین برده و هسته سلول را خارج می‌كنند و رشته كروموزوم (DNA )را مشخص می كنند.و در مورد اجسادی كه از مرگ آنها مدتی سپری شده باشد با روش PCR را تكثیر می‌نمایند و به حد مورد نیاز برای آزمایشگاه تهیه می‌كنند.

  آزمایشات DNA در مورد اجساد به دو صورت به عمل می‌آید.

  ۱ـ حالتی كه بانك اطلاعاتی DNA داشته باشیم خواه از همه مردم یا لااقل از مجرمین مثل كشورهایی نظیر فرانسه، انگلیس و آمریكا كه از قطعه خون یا یك تار مو یا یك قطعه استخوان سوخته جسد از طریق یافتن DNA وی و مراجعه به بانك اطلاعاتی به شناسایی صاحب آن می‌پردازند.

  ۲ـ حالت دوم اینكه بانك اطلاعاتی وجود ندارد. در این حالت وقتی یك تكه استخوان كشف كردیم بایستی والدین یا اولاد وی را پیدا كنیم و با بررسی خصوصیات ژنتیكی كه از نسل خود به ارث برده است، پی به هویت وی ببریم. كارشناس مربوطه از آنها خون می‌گیرد و از گلبول سفید آنها كروموزوم و رشته DNA را استخراج می‌نماید. و قاطعانه می‌گوید كه آیا این استخوان همان شخص است یا خیر؟ مثلاً در یك مورد پروفسور روسی دیوانوف به كمك استاد انگلیسی الك جفریز كه در مورد كشته شدن تزار روس در ۷۰ سال پیش توسط كمونیستها مطالعه می كردند، از طریق استخراج DNA نوادگان تزار روس (كه یكی از آنها شوهر ملكه انگلیس، د‏ُك ایدنبرو بود) دریافتند كه این استخوانها متعلق به تزار است. و در مورد دیگر خانمی كه ادعا می‌كرد دختر تزار روس است با مطالعه جنازه تزار روس از طریق مقایسه DNA استخوانهای وی متوجه شدند كه ادعای وی كذب محض است.

  در حال حاضر روی استخوانهای فراعنه مصر مطالعه می‌كنند تا پی ببرند كه آنها از كجا مهاجرت كرده‌اند یا نوادگان آنها آیا وجود دارندیا خیر؟ پاسخ به این سؤالات مستلزم این است كه تنها چند سلول از آنها معدوم نشده باشد. البته جنس خاك و شرایط محیطی (دما و رطوبت) در این زمینه نقش كلیدی دارد برای مثال اگر جسدی در خاك آهكی یا دارای تركیبات اسیدی، دفن شده باشد، سریعتر متلاشی می شود. بر عكس در مناطق نمكی، خشك و كویری كه خاك دارای تركیبات اسیدی نیست حتی پس از ۹۰۰ سال اجساد سالم باقی می‌مانند و دیرتر فاسد و معدوم می‌شوند.

  از طرفی اجساد افراد چاق و فربه نسبت به افراد لاغر و ورزشكار به دلیل چربی بیشتر فساد پذیری بیشتری دارتد.

  به هر حال در كشورهای پیشرفته دنیا هم درصدی از جنایات كشف نمی‌شود البته ارقامی نظیر ۲%، ۵%، ۱۰% قابل قبول است اما ۵۰% یا ۷۰% نگران كننده می‌باشد. امروزه بوسیله دوربین‌های مادون قرمز كه نسبت به حرارت و تشعشعات بدن مجرمین در صحنه جرم حساس هستند می‌توان به شناسایی مجرمین كمك كرد.

  بازجویی

  عجله و دست پاچگی در بازجویی صحیح نیست و تا زمانیكه اطلاعاتی درباره جرم متهم و محل ارتكاب و چگونگی ارتكاب جرم كسب نكرده‌ایم بهتر است بازجویی را شروع نكنیم زیرا اكثر مجرمین متبحر و زیرك هستند و اگر اطلاع كسب كنند كه ما اطلاعاتی نداریم، محال است اعتراف نمایند ـ بنابراین ابتدائاً باید معلوماتی كسب كنیم، بعد به دنبال مجهولات دیگر برویم. در بازجویی‌ها باید توفیق روانی كسب كنیم و یكی از راههای به دست آوردن آن، به رخ كشیدن اطلاعات، در مورد متهم و نحوه ارتكاب جرم است.

  سؤال: وظیفه كارآگاهان در بزه قتل عمد و سرقت و كشف جرم چیست؟

  پاسخ: ما ضابط هستیم و در قانون تكلیف ضابطین مشخص شده است. در جرایم مشهود هر گونه كه قانون آئین دادرسی كیفری حكم كرده باید عمل نمائیم. اما در مورد جرائم غیر مشهود ما صحنه را حفظ می‌كنیم تا مقام قضایی حضور پیدا نماید. ضابطین تحت امر مقام قضایی انجام وظیفه می‌نمایند ولی گاهی اوقات مقام قضایی به ضابطین خود (رئیس كلانتری یا افسر آگاهی) نمایندگی می‌دهد تا كارها را از طرف وی انجام دهد. در قانون ما كلیه نیروهای انتظامی كشور ضابط محسوب می شوند به عبارت دیگر حتی یك نگهبان هم از دید قانون ضابط تلقی می‌گردد حال آنكه نباید اینطور باشد. و تنها باید كسانی را ضابط دانست كه به واسطه سمت خودشان ضابط هستند.

  سؤال: مسمویت و دارآویختگی را توضیح دهید.

  پاسخ: تشخیص مسمومیت با پزشكی قانونی است و مسمومیت علائمی دارد كه برای مطالعه بیشتر می توانید به كتاب پزشكی قانونی مراجعه نمائید. اما در مورد به دارآویختگی نكته‌ای كه باید عرض كنم اینكه بسیاری از داراویختگی‌ها صوری و صحنه‌سازی است برای مثال در یك مورد، در تهران شخصی خود را به دار آویخته بود و همه شواهد و قرائن هم حاكی از مشكلات زندگی و در نتیجه خودكشی وی بود و با همین خوش‌بینی و بدون تحقیقات لازم جسد وی دفن گردید ولی بعد از گذشت چند ماه، به واسطه اختلافاتی كه بین دوستان شخص بروز كرد، یكی از آنها قضیه را فاش نمود و به قتل او اعتراف كرد. بنابراین در خیلی از موارد فرد قبلاً به قتل رسیده و صحنه به دارآویختگی برای انحراف شما از واقعیت است.

  تشخیص به دارآویختگی شخص به عهده پزشكی قانونی است كه یا به واسطه قطع تنفس، مرگ صورت می‌گیرد یا قطع جریان خون و یا شوك. در غیر این صورت علائم مسمومیت یا ضرب و جرح علت مرگ است. گاهی علائم خونریزی داخلی را مشاهده می‌كنید كه كالبد شكافی توسط پزشكی قانونی در این موارد ضروری است.
  نكته دیگر اینكه قبل از پائین آوردن جنازه از وی عكس بگیرد سپس طناب را از قسمت پائین ببرید و از محل گره باز نكنید یا شیوه گره زدن هر كس با دیگری متفاوت است و از روی سبك گره زدن می‌توان تا حدودی به نتایج مهمی رسید.

  در مورد «سم شناسی» پزشكی قانونی تشخیص می دهد و نیروی انتظامی اقدامی صورت نمی‌دهد ولی ممكن است در صحنه جرم، گرد، قرص یا پودری مشاهده شود كه فوراً باید به آزمایشگاه نیروی انتظامی انتقال یابد.

  در مورد اعتیاد، هر چند در كشور ما جرم تلقی می‌شود ولی انشاءالله زمانی فرا برسد كه جنبه بیماری به جنبه جرم بودن آن غلبه كند. اصولاً پدیده‌های مجرمانه محصول از هم گسستگی پیوندهای عاطفی، خانوادگی است و هر چه پیوندهای خانوادگی مستحكم‌تر باشد، جرایم كم می‌شود. در واقع وقوع هر جرمی واكنش نسبت به یك سری محرمیت هاست.

  سؤال: در خصوص استكتاب و بررسی كارشناسی و جعل اسناد و خطوط از سوی ادارات كل صحبت كنید و هدف از استكتاب را توضیح دهید؟

  پاسخ: وقتی نوشته یا سند و امضایی را به كسی نسبت می‌دهند، قاضی دادگاه یا كارشناس به دنبال این است كه كشف كند امضاء یا نوشته از ناحیه این شخص است یا خیر. نكته مهم اینكه هر یك از ما در تحریر خط و یا امضاء خودمان عادتی را بروز می‌دهیم كه با دیگران متفاوت است برای مثال از نظر كوچكی و بزرگی كلمات و زاویه نگارش و شیب دندانه از همه مهمتر است.

  برای پی بردن به عادتهای تحریری هر شخصی دو روش پیش رو داریم:

  ۱ـ بررسی خطوط و امضائات متعارف و مسلم‌الصدور

  ۲ـ بررسی خطوط و امضائات استكتابی

  با مطالعه مورد اول عادتهای فردی را تشخیص داده و شناسایی می‌كنیم. سپس عادتهای بارز و چشمگیر مورد توجه ما قرار می‌گیرد. در این روش كارشناس بیشتر به دنبال وجوه افتراق است تا وجوه اشتراك و با تطبیق رسم‌الخط‌ها عادتها را تشخیص می‌دهد.
  از سوی دیگر خطوط استكتابی به ما كمك می‌كند كه خطوط متعارف را بشناسیم و بالعكس در واقع این دو نوع خطوط مكمل یكدیگرند.

  سؤال: در بحث ابوت و بنوت آیا ازمایش DNA مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خیر؟

  بله از طریق آزمایش DNA و گروههای خونی و جدول گروه‌های خونی توأمان می‌توان به اثبات و رد بنوت و ابوت اقدام نمود.

  سؤال: آیا اثر انگشت جسدی كه مدتی در داخل آب بوده قابلیت اتكاء دارد یا خیر؟

  پاسخ: خیر به این اثر انگشت نمی‌توان استناد نمود.

  سؤال: آیا آزمایش DNA و نتایج آن قطعی و بدون خطا است یا خیر؟

  پاسخ: هر چقدر نقاطی كه روی كروموزوم جهت مقایسه انتخاب می‌شود بیشتر باشد، درصد خطاء و اشتباه كاهش می‌یابد. در هر حال دقت در ابزارهای كشف جرم منجر به تسلیم سریع مجرمان و به اصطلاح «شكستن مجرمین» می‌گردد.

  سؤال: در یك صحنه قتل ۲ یا ۳ نفر به قتل رسیده‌اند و خون آنها مخلوط شده است و اجساد آنها دفن شده است آیا تجزیه و تفكیك خون آنها امكان پذیر است یا خیر؟

  پاسخ: فرض كنید گروه خونی A و گروه خونی B با هم ممزوج و گروه خونیAB كه یك گروه خونی كاذب است بوجود آمده، از سویی گروه خونی ABواقعی هم داریم. آزمایشهای ژنتیكی این دو گروه خونی ABواقعی و كاذب را از هم تفكیك و تشخیص می‌دهد.

  سؤال: برای تشخیص خون انسان از حیوان از چه راهی می‌توان استفاده كرد؟

  پاسخ: در این زمینه می‌توان از طریق آنتی سرم خون انسان و تزریق آن به خون مورد نظر و رسوب آن تعیین كرد كه خون انسان است در غیر این صورت خون حیوان خواهد بود.

  سؤال: حداكثر زمانی كه از لحظه جاری شدن خون، قابلیت آزمایش كردن آن وجود دارد چقدر است؟

  پاسخ: خون دارای گلبولهای سفید و قرمز است كه جهت آزمایش گروه خونی به گلبول قرمز و برای آزمایش‌های ژنتیك به گلبول سفید نیازمند هستیم (به دلیل وجود هسته سلول) بنابراین تا زمانیكه این فاكتورها (گلبول سفید و قرمز) معدوم نشده باشند می‌توانیم از آنها آزمایش به عمل آوریم و محدودیت‌ زمانی ندارد. در هرحال خون تا زمانیكه فاسد و به اصطلاح «پوترفاكسیون» نشود قابلیت بهره‌برداری دارد. در محیطهای خشك فاسد پذیری خون كمتر از محیطهای مرطوب است. چنانچه خون با خاك مخلوط شود مشكلی ایجاد نمی‌شود و قابلیت آزمایش دارد.

  سؤال: چنانچه شخص خون خود را به دیگری اهداء كند، طبعاً فاكتورهای خونی شخص اهداءكننده را دارد در این حالت چگونه می‌توان خون مورد نظر را شناسایی نمود.

  پاسخ: در بحث DNA آمده كه یكی از مشكلات آزمایش‌های ژنتیك همین انتقال خون است در هر حال گروه خونی شخص گیرنده و اهداءكننده باید یكی باشد. پس از دریافت خون گلبولهای سفید خون به تدریج می‌میرند و عمر آنها حداكثر تا چند روز است و در كوتاه مدت جهت آزمایشهای ژنتیكی نگران كننده است ولی پس از آن گلبولهای جدید همان ویژگی‌های گروه خونی گیرنده را پیدا می‌كند.

  سؤال: در مورد چهره‌نگاری و امكانات موجود آن در ایران شرح دهید.

  پاسخ: در این زمینه سی دیface در بازار موجود است كه جامع و قابلیت فراوانی دارد كه در آن اعضای مختلف صورت (ابرو. بینی، دهان و فرم صورت، گونه و ...) طراحی شده و قابل جابجایی است و تا نزدیك شدن آن به چهره شخص مورد نظر كار ادامه می‌یابد و كامپیوتر با تغییرات در آن به شكل فرد نزدیك می‌شود...

  سؤال: راجع به چگونگی و میزان همكاری پلیس بین‌المللی (اینترپول) با پلیس جمهوری اسلامی ایران توضیح دهید؟

  پاسخ: سازمان بین‌المللی پلیس جنایی كه قدمت آن به سال ۱۹۱۴ میلادی بر می‌گردد و به تدریج تكامل پیدا كرده و پلیس ایران از اولین كشورهایی بود كه در آن حضور داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی عضویت ایران را در آن تصویب نمود. این سازمان اساسنامه‌ای دارد كه حق حاكمیت همه كشورها را محترم شمرده است و امروزه اكثر كشورهای جهان عضو آن هستند. چنانچه مجرمی به خارج از كشور فرار كرد قاضی محترم باید به ناجا، اداره كل پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی در خیابان ونك تهران اطلاع دهد كه چنین پرونده‌ایی مطرح می‌باشد و جرم و مشخصات وی را اعلام می‌نمائید. و اطلاعات تكمیلی توسط شاكی یا وكیل وی ابراز می‌گردد. و با دستور مقام قضایی، از طریق مركز تشخیص هویت ناجا محل و اثر انگشت و از طریق گذرنامه ناجا شماره گذرنامه تاریخ خروج و مرز خروج و كشور مقصد او را شناسایی می‌كنیم. و خواسته خود را (اعم از شناسایی و دستگیری و استرداد) به كشور مقصد و دبیرخانه كل پلیس بین‌الملل كه در لیون فرانسه قرار دارد اطلاع می‌دهیم.
  اگر كشور مقصد مشخص نباشد آن را به صورت بخشنامه‌ای به كلیه كشورها «ایمیل» می‌فرستیم و تقاضای شناسایی و دستگیری و استرداد آن را اعلام می‌نمائیم.

  البته كشور مقصد ضوابط خود را اعمال می‌نماید. گاهی وی را دستگیر می‌كنند و یا ضامن معتبر می‌گیرند و متناسب با نوع جرم ارتكابی برخورد می كنند و نتیجه را به ما گزارش می‌دهند كه اینجا شخص دستگیر شده و از طریق دیپلماسی اقدام نمائید. و قضات محترم باید از طریق اداره كل حقوقی قوه قضائیه واقع در كاخ دادگستری درخواست نمائید و شرح دهند با توجه به اتهام فلانی در ارتكاب فلان بزه و به استناد فلان ماده قانون و مجازات در نظر گرفته شده و مشخصات شعبه صادر كننده و نام قاضی صادر كننده حكم و بیان اقدامات شناسایی پلیس بین‌الملل از طریق دیپلماسی اقدام فرمائید.

  اداره كل حقوقی قوه قضائیه با تهیه نامه‌ای به زبان انگلیسی و فارسی و با امضاء مقام مسئول قوه قضائیه و ارسال آن به وزارت امور خارجه و از آن طریق به كشور مخاطب پیگیری می‌نماید.
  كشور مخاطب بررسی می‌كند كه آیا با جمهوری اسلامی ایران قرارداد استرداد مجرمین را دارد یا خیر؟ چنانچه پاسخ مثبت باشد طبق مفاد آن عمل می‌شود ولی اگر پاسخ منفی باشد. و عمل ارتكابی در كشور مخاطب جرم تلقی گردد با گرفتن شرط مقابله به مثل مجرم به ایران مسترد می‌گردد ولی اگر عمل ارتكابی در كشور مخاطب جرم نباشد یا مجازات آن كمتر از یك ماه باشد، استرداد صورت نخواهد گرفت.

  برای مثال فردی در شیراز مرتكب قتلی شده بود و به امارات فرار كرده بود و محل متهم شناسایی و از طریق اینترپول اقدام گردید و دولت امارات با این استناد كه ایشان قوانین اقامت كشور امارات را نقض كرده با اولین پرواز به شیراز برگردانده می‌شود. مورد دیگر در ژاپن اتفاق افتاد و طی آن یك ایرانی، هموطن خود را در ژاپن به قتل رسانده بود، مادر مقتول شكایت كرده بود كه قاتل پسرم در ژاپن آزادانه زندگی می كند و پلیس ژاپن هم در این زمینه اقدامی انجام نمی‌دهد. پس از مراجعه این خانم به مراجع قضایی و گرفتن دستور قضایی از طریق اینترپول توكیو پیگیری شد و تقاضای استرداد نمودیم، هر چند درخواست ما مسموع نبود و پلیس ژاپن تكلیفی در این زمینه نداشت ولی با این حال برای اینكه حسن نیت نشان دهند و تكلیف این پرونده را روشن نمایند، مجرم را دستگیر و به همراه پرونده‌اش به ایران فرستادند.
  سازمان اینترپول طبق اساسنامه‌اش و بدون دخالت مسائل نژادی، مذهبی، سیاسی، نظامی به گزارشهای ارجاعی رسیدگی می‌نماید.

  سؤال: آیا پلیس بین‌الملل از زیر مجموعه‌های سازمان ملل متحد است یا سازمان مستقلی است؟

  پاسخ: اینترپول یا پلیس بین‌الملل سازمان مستقلی است و هیچ گونه وابستگی به سازمان ملل متحد ندارد و بودجه‌اش نیز مستقل است.

  گاهی اینترپول یك كشور در جهت شناسایی متهم از پلیس ایران كمك می‌خواهد. مثلاً در یك مورد در تركیه، از آنجایی كه پلیس آن كشور قادر به شناسایی متهم و دستگیری وی نبود. از پلیس ایران درخواست كرد كه نیرویی بفرستد تا متهم را شناسایی نماید و مأمور ایران با لباس شخصی و با اطلاعاتی كه از متهم داشت در معیت پلیس تركیه اقدام به شناسایی وی نمود.


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است: (0 کاربر و 1 مهمان)

موضوعات مشابه

 1. مفهوم‌شناسی پلیس و وظایف آن
  توسط hossein_nour در تالار ساير گرايشها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 6 May 2011, 05:56 PM
 2. اثبات جرائم منافي عفت از نگاهي ديگر
  توسط hossein_nour در تالار حقوق عمومی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 7 April 2011, 09:48 AM
 3. پژوهشی در روش تفسیر علمی قرآن
  توسط bay در تالار الهیات و معارف اسلامی - علوم قرآن و حدیث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 23 January 2010, 01:25 AM
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 13 April 2009, 06:41 PM
 5. جاه‌طلبانه‌ترین نظریه در فیزیک بنیادی
  توسط Rasa446 در تالار فیزیک ذرات بنیادی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 6 April 2009, 10:01 PM

تعداد کاربرانی که این موضوع را مشاهده کردند: 0 نفر

شما به این قسمت دسترسی ندارید، لطفاً ابتدا وارد سایت شوید.

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •