اگر هنوز عضو پارسی گلد نیستید؛ باعث خوشحالی ماست اگر شما نیز به جمع ما بپیوندید.
 • ورود:

به تالار خوش آمدید

به پارسی گلد خوش آمدید. جهت عضویت در سایت به اینجا مراجعه فرمائید.آخرین ارسالات تالار


طراحی وب سایت


نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1
  گرافیست سایت
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  محل سکونت
  پارسی گلد
  نوشته ها
  2,933
  تشکر
  8,023
  7,286 تشکر در 2,053 پست

  پیش فرض سوال مهم دارم : تعیین سن درختان استوایی ؟

  سلام دوستان می خواستم بدونم در مناطق استوایی که درختان حلقه سالیانه تشکیل نمی دهند چطور میشه سن درختان را تشخیص داد.
  من چیزی که میخوام یک فرمول محاسباتی هستش.

  لطفا اگه کسی بلده حتما و فوری جواب بده ..

 2. کاربران زیر از EZO عزیز به دلیل پست مفیدش تشکر کردند:

  Tony Montana (16 December 2008)

 3. #2
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  tehran
  نوشته ها
  507
  تشکر
  381
  806 تشکر در 372 پست

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط ****_ezouji نمایش پست ها
  سلام دوستان می خواستم بدونم در مناطق استوایی که درختان حلقه سالیانه تشکیل نمی دهند چطور میشه سن درختان را تشخیص داد.
  من چیزی که میخوام یک فرمول محاسباتی هستش.

  لطفا اگه کسی بلده حتما و فوری جواب بده ..
  وقتي يك درخت بزرگ مي شود لايه هاي چوب جديدتري در زير پوست درخت ساخته مي شود .
  رنگ لايه اي كه در تاستان بوجود مي آيد با رنگ لايه اي كه در زمستان بوجود مي آيد متفاوت است .
  پس يك لايه كم رنگ و پر رنگ با هم نشاندهنده ي يك سال از عمر درخت است .
  وقتي يك درخت را مي بريم ، دايره هائي را مي بينيم كه داخل همديگر قرار گرفته اند .


  بنابراين كافي است تعداد لايه هاي پر رنگ را بشماريم يا فرقي نمي كند تعداد لايه هاي روشن را بشماريم تا سن درخت مشخص شود .
  ولي همانطور كه مي دانيد اين كار درستي نيست كه براي تعيين سن درخت آنرا قطع كنيم .
  مي شود گفت ما سن درخت را از روي قطر و ارتفاع و طول و شاخه های جانبی آن حدس مي زنيم .
  1_هرچه قطر يك درخت بيشتر باشد عمرش بيشتر است . پس احتمالا سن درختان ناحیه
  استوایی رو هم از روی ارتفاع و قطرش و شاخه های جانبی اون هم میشه تشخیص داد.
  البته راههای دیگری هم هست:
  2_امروزه سن درختان را به اين صورت اندازه ميگيرند که ابتدا سوراخي به قطر يک ميخ معمولي در آن ايجاد مي کنند که تا وسط درخت ادامه دارد سپس مايعي شفاف خاصی که چند نوع است درون آن تزريق مي کنند که اين مايع بعد از مدتي خشک و سفت شده و آن را از درخت بيرون ميکشند لايه هاي روشن و تيره بر روي آن اثر خود را گذاشته آنها را ميشمارند مثل برش درخت و ديدن لايه ها بدينوسيله سن درخت اندازه گيري مي شود
  3 - با اندازه گيري محيط بدنه درخت. دور بدنه را محاسبه و شعاع آن را بدست مي آورند و با توجه به ثابت بودن رشد ساليانه حدود سن درخت را حدث مي زنند.(این هم در مورد درختان استوایی صدق میکنه)

  4-يكي دیگر از روشها روشي به نام سونداژ مي باشدكه دراين روش حفره اي در تنه درختان ايجاد شده ويك قطعه از آن را برداشته وحلقه هاي آنرا مي شماريم .


  روش 1و3 در مورد درختان استوایی عملا کاربرد دارد.

 4. کاربران زیر از rozi عزیز به دلیل پست مفیدش تشکر کردند:

  Tony Montana (16 December 2008)

 5. #3
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  tehran
  نوشته ها
  507
  تشکر
  381
  806 تشکر در 372 پست

  پیش فرض

  1_

  روش کربن -14 که برای تعیین سن وقایع زمین شناسی نسبتا جدید ، بکارمیرود ؛ که بیشتر یک زمان سنج واپاشی است تا زمانسنج انباشتی برخلاف ایزوتوپهای رادیواکتیو Th,U,K,Rb که از زمان تشکیل این عناصر تا به حال بر جای مانده اند ، کربن -14 بطورمداوم از طریق نوترون گیری ازت -14 در اتمسفر بالایی تولید می شود. زمین پیوسته بوسیله اشعه های کیهانی (Cosmic rays) بمباران شده و این اشعه ها هنگام برخورد با مولکولهای اتمسفر تولید ذرات هسته ای می کنند.از بین این ذرات ،نوترونها بر طبق معادله مولکولهای اتمسفر تولید ذرات هسته ای می کنند . از بین ذرات ، نوترونها بر طبق معادله زیر بوسیله نیتروژن(ازت) به اسارت گرفته می شوند:


  کربن -14 وچرخه آن

  نیمه عمر14C رادیواکتیو، 5730 سال است.کربن تولید ده به سرعت با اکسیژن واکنش داده وCo2 رادیواکتیو تولید می کند. CO2 رادیواکتیو تولید شده همراه با CO2 حاوی کربن پایدار ، وارد چرخه فوتوسنتز می شود. CO2 اتمسفری که بطورجزئی رادیواکتیو شده به سرعت وارد هیدروسفر وبیوسفر گردیده وبا آنها تبادلاتی را بسته به نیم عمر 14C انجام می دهد. رادیواکیتویته طبیعی گیاهان، جانوران و بخشهای سخت کربناتی پیکره ی آنها تا وقتی که در اثر فعالیتهای انسانی تغییر نکرده بود ، حدود 15 واپاشی در دقیقه در گرم کربن بود. سوزاندن سوختهای فسیلی باعث افزایش Co2 هوا گردیده و این مقدار طبیعی را حدود 2درصد رقیق کرد. رقیق شدگی 14C بوسیله CO2 اضافی ، از طریق افزایش تولید 14C حاصل از انفجارات هسته ای گرمایی در جهت عکس تغییر کرد. بدین ترتیب که انفجارات آزمایشی بمبهای هسته ای مقدار 14C را بطورموقت به دوبرابر مقدار طبیعی آن افزایش داد.

  مکانیسم واپاشی و سن یابی 14C

  ساعت واپاشی کربن14 هنگامی شروع بکار می کند که قطعه ای چوب یا دیگر مواد آلی در اثر مرگ تبادل با منبع اتمسفری را متوقف سازد. وقتی این واقعه رخ می دهد ، واپاشی14C شروع می شود وبه ما اجازاه می دهد که زمان شروع ساعت را تخمین بزنیم. دقت این سن محاسبه شده از روی روش تجزیه آلودگی وماهیت نمونه تعیین میشود. برای مثال قطعه ای از ساقه ی درخت دارای طیفی از سن های داخلی ، بسته به محل قرار گرفتن نمونه نسبت به مرکزساقه است. سن رادیواکتیورا میتوان از روی معادله زیر محاسبه نمود:

  T= سن رادیوالکتیو
  λ= ضریب ثابت واپاشی
  Ne= اکتیویته 14C در حال تعادل
  Np= اکتیویته فعلی 14C
  اکتیویته را در اغلب موارد از تبدیل نمونه های تمیز کربن به co2 ومحاسبه CO2در شمارش گرها بدست می آید. به طورمعمول سنها را با در نظر گرفتن نیم عمر 5568 سال محاسبه می کنند.
  این نیم عمردر حدود 3% کمتر از نیمه عمری است که اخیرا تعیین شده است. اگرنمونه بزرگی در دسترس باشد می توان سن یک نمونه50000 ساله راهم تعیین کرد (با خطای +_150سال)

  کاربردهای سن یا برکربن-14

  عوامل آزمایشگاهی ، سن یابی 14C را به حدود 50000 سال محدود می کنند. داده های حاصل از 14C در تفسیر قایع زمین شناسی در پلئیستوسن و هولوسن فوق العاده ارزشمند بوده وهمچنین مبنای محکمی را برای تعیین سن نمونه ای باستان شناسی بوجود آورده است.

  برخی محدودیتهای سن یابی کربن14

  در تفسیر سن های 14C باید با احتیاط عملکرد زیرا کربن بدون 14C ممکن است مانند حالتی که آبهای عمیق دریا به سطح آورده می شوند یاوقتی سنگ آهک در دریاچه ها حل می شود به برخی از منابع زمین شناسی اضافه شود. مبنای فرضیات درنظر گرفته شده درسن یابی 14C وجود نرخی نسبتا ثابت از تولید 14C است ، درحالی که اندازه گیریهای دقیق حلقه های ساقه درختان نشان می دهد که این مطلب چندان هم صحت ندارد درصورت لزوم ، تصحیحاتی در مورد این تغییرات باید در نظر گرفته شود.

  2_
  سوال:چگونگی تعیین سن درگیاهان تک لپه خصوصا خرما می باشد ؟
  پاسخ:كلا دو روش براي تعيين سن يك درخت وجود دارد:1-از روي حلقه هاي رشد يك درخت 2-از روي هر چيز ديگر در درخت.در اينجا به توضيح نوع دوم تعيين سن مي پردازيم. تعيين سن در ختان فاقد حلقه هاي رشد را می توان به وسيله اندازه گيري ميزان رشد آن يا به وسيله استفاده از آناليز هاي شيميائي مانند تعيين سن با استفاده از كربن راديو اكتيو تعيين كرد.در روش اندازه گيري ميزان رشد ميزان رشد درخت را در يك محدوده زماني اندازه گرفته و با توجه به جثه درخت عمر كلي آن را پيش بيني مي كنند.اين روش دقت بسيار كمي دارد .از اين روش براي تخمين سن هائي از 1000 تا 4000 سال براي تعدادي از درختان سرخدار در انگلستان (Hartzell 1991 )و همچنين سني حدود 2000 سال براي سرخس نخلي(Chamberlain (1919 ) با استفاده از شمارش تعداد اثرات برگها روي تنه و به وسيله ضرب كردن آن در زمان لازم براي توليد يك برگ جديد در گياه مورد استفاده قرار گرفته است.از روش فوق براي تعيين سن درختان نخل استفاده می شود.استفاده از كربن راديو اكتيو گهگاهي براي اندازه گيري سن درخت مورد استفاده قرار مي گيرد.معمولا از اين روش براي تعيين سن درختان بومي مناطق گرمسيري استفاده مي شود .در اين نواحي تغييرات آب وهوائي بسيار كم است و در نتيجه رشد درختان تقريبا توقف و كاهشي ندارد تا گياه بتواند حلقه هاي رشد داشته باشد.اندازه گيري سن با استفاده از كربن راديو اكتيو وقتي قابل اعتماد خواهد بود كه از قلب درخت نمونه گيري انجام گرفته باشد جائي كه درخت رشد خود را از آنجا شروع كرده است.اين روش بيشتر براي درختاني كه چوب سخت دارند قابل استفاده مي باشد اما براي درختاني مانند نخل كه فاقد يك ناحيه مشخصي است كه بتوان گفت رشد اوليه نخل از آنجا شروع شده است قابل استفاده نمي باشد.استفاده از روش كربن راديو اكتيو بسيار گران و زمان بر(چند صد دلار و چندين ماه ) مي باشد.

  _تعیین سن به روش کربن 14

  امکان استفاده ازاتم برای اندازه گیری دورانهای زمین شناسی ابتدا به وسیله گروه پیشتازان علوم هستهای، ماری و پیرکوری تشخیص داده شد. کار از جایی شروع شد که آنها پی بردند که برخیاز اتمها رادیواکتیو هستند و خود به خود از طریق خاصیت کاهش تدریجی رادیواکتیو بایک میزان ثابت و منظم تبدیل به اتم عنصر دیگر میشوند.


  آنها چنین استدلال کردند کهاگر مقدار مشخص از عنصری تبدیل به عنصر دیگر شود و عوامل خارجی مثل گرما، رطوبت و ...در آن تأثیر نداشته باشد، این امکان وجود دارد که مدت زمان تحمل جسم را بتوانمحاسبه نمود. این کشف اساس استفاده از ساعتهای اتمی است. در واقع نیمه عمر عناصررادیواکتیو اساس "ساعت اتمی" را تشکیل می دهد.


  اگر مقدار معینی از عنصررادیواکیتو یک نیمه عمر خود را طی کرده باشد فقط نصف تعداد هسته های خود را خواهدداشت و نصف دیگر آن به هسته های عنصر دیگر واپاشی کرده است. جدول زیر نشان می دهدکه پس از گذشت زمان چه مقدار از عناصر ماده اولیه باقی مانده است.( اگر نیمه عمر ماده را T بگیریم)
  مقدار ماده باقی مانده از عنصر اولیه


  1/2
  1/4
  1/8
  1/16
  1/32
  1/64
  1/128
  Tزمان طی شده
  2T
  3T
  4T
  5T
  6T
  7T
  با مشخص کردن اینکه چه مقدار از هسته ای رادیواکتیو باقی مانده است متوجه میشویم که چند نیمه عمر ماده سپری شده و چون نیمه عمر عناصر را میدانیم به راحتی میتوانیم سن نمونه را محاسبه نماییم. به کمک زمان سنجی 14C طول عمر اجسام را تا 60000 سال می توان تعیینکرد. نیمه عمر14C در حدود 5760 سال است و در رسوباتی کهبیش از 40000 سال عمر داشته باشند تمامی 14C به 14N تبدیل گشته و لذا 14C کلا از بین رفته و ناپدید شده است. لذااین متد اغلب درباستانشناسیو تعیین سن رسوبات عهد حاضر بکار می‌رود. زمانی که نوترونهای پرتوهای کیهانی در اتمسفر با نیتروژن های 14 برخورد میکنند. به طور مداوم 14C تولید میشود. . 14C با اکسیژن هوا ترکیب و بهگازکربنیکتبدیل و جذب گیاه شده و در ترکیبات بدنموجود زنده ذخیره می‌گردد. به این ترتیب 14C در تمامموجودات زنده راه پیدا می کند. پس قسمتی از همه کربن های موجود در بدن موجودات زنده 14Cاست که نسبت تمرکز آن هم مقدار ثابتی است.چون کربن ذخیره شده در بدن موجودات زنده خاصیترادیواکتیو داشته و ناپایدار است، پس از مرگ موجود زنده به تدریج تجزیه می‌گردد. 14C با مرور زمان واپاشی کرده و تبدیل به عناصر دیگر میشود. زمانی که یک موجودزنده می میرد و یا گیاهی خشک میشود، دیگر 14C جدیدی به طبیعت اضافه نمیشوداما 14C های قدیمی شروع به واپاشی میکنند.
  برای اندازه گیری بقایای14Cموجود در یک تکه چوب میتوان آن را تجزیهنمود و عمرش را با دقت خوبی تعیین کرد. این امر، زمان شکسته شدن یا بریده شدن تکهچوب از درخت را مشخص میکند. برای جدا کردن 14C از دیگر عناصر، چوبرا می سوزانند تا به صورت گاز متان یا اتان دربیاید گاز حاصل را که دارای 14Cاست به مدت یک ماه درون یک محفظه نگه می دارند در این مدت ترکیبات اورانیوم که ممکناست باعث اندازه گیری غیر واقعی عمر شوند واپاشیده شده و مقدارشان به حداقل می رسد. سپس بوسیله دستگاهی میزان تشعشع اتم های 14C موجود در نمونه را بررسی میکنند. و به این ترتیب عمر نمونه را مشخص میکنند. با وجود همه امتیازاتی که زمانسنجی 14C داراست محدودیت هایی نیز دارد. همانطور که گفته شد 14C نیمه عمر نسبتاً کوتاهی دارد وفقط جهت تعیین طول عمرهایی تا 60 هزار سال قبل مفید است. برای عمرسنجی موارد قدیمیتر باید از دیگر عناصر رادیواکتیو که نیمه عمر بیشتری دارند استفاده کرد. که البتهاساس کار این زمان سنجی ها هم کاملاً مشابه 14C است.

  به غیر از کربن 14 عناصردیگری نیز در زمان سنجی بکار می روند که عبارتند از: اورانیوم 238 ( 7238) که پس ازچندمین مرحله واپاشی به سرب 206 (Pb206) تبدیل میشود. اورانیوم 235 (7235) که بهسرب 207 (pb207) توریوم 232 که سرب 208 و پتاسیم 40 که به آرگون 40 تبدیل میشود.


 6. 3 کاربر از rozi عزیز به دلیل پست مفیدش تشکر کردند:

  Ali-Wizard (23 December 2009),mehdi_mft (21 May 2009),Tony Montana (16 December 2008)

 7. #4
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  tehran
  نوشته ها
  507
  تشکر
  381
  806 تشکر در 372 پست

  پیش فرض

  فرمولش من نمی دونم ........؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
  هر کسی می دونه سریعتر بگه که به این دوستمون کمک کرده باشه......

 8. کاربران زیر از rozi عزیز به دلیل پست مفیدش تشکر کردند:

  Tony Montana (16 December 2008)

 9. #5

  تاریخ عضویت
  Dec 2009
  نوشته ها
  8
  تشکر
  1
  16 تشکر در 7 پست

  پیش فرض

  سن درخت قطع شده :تعداد سالهایی که درخت برای رسیدن به ارتفاع کنده لازم دارد(5-3)+تعداد دوایر شمارش شده در محل کنده {این فرمول برای درختان قطع شده است}


  برای تعیین سن درخت در درخت سرپا با مته سال سنج یک نمونه که شامل قسمت پوست تا مغز درخت باشد از درخت خارج نموده و دوایر سالانه در روی آن شمارش میشود..این نمونه از قسمت پایین درخت گرفته می شود و تعداد سالهایی که درخت لازم داشته تا به ارتفاع محل برداشنت نمونه برسد بعدآ به تعداد دوایر سالیانه اضافه می گردد تا سن درخت تعیین شود.در مناطق حاره که حرارت مناسب در طول سال وجود دارد تشکیل دوایر با باران های موسمی در ارتباط است و امکان دارد یک سال چندین دایره به وجود آید که معرف سن درخت نمی تواند باشد .در این مناطق با در نظر گرفتن ازدیاد قطر در یک مدت چند ساله ، برآورد و از آن برای تعیین سن استفاده می شود.البته این ازدیاد قطر نه تنها در طبقات قطری ، مختلف بوده بلکه بستگی به موقعیت درخت در توده (از نظر قرار گرفتن) نیز دارد که باید در نظر گرفته شود.امیدوارم مطالب مورد استاده شما قرار گرفته باشد.

 10. 2 کاربر از mohsen.nopor عزیز به دلیل پست مفیدش تشکر کردند:

  Ali-Wizard (23 December 2009),Nafas (23 December 2009)


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است: (0 کاربر و 1 مهمان)

موضوعات مشابه

 1. زیباترین جملات عاشقانه رومانتیک کاربردی
  توسط Pro-Lover در تالار عاشقانه ها
  پاسخ ها: 328
  آخرين نوشته: 20 March 2014, 12:43 AM
 2. مرگ‏
  توسط goli1 در تالار داستان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 23 November 2008, 06:56 AM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 19 October 2008, 10:13 PM
 4. تست روانشناسی
  توسط Master در تالار رشته های مختلف علوم پزشکی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 23 July 2008, 05:23 PM

تعداد کاربرانی که این موضوع را مشاهده کردند: 0 نفر

شما به این قسمت دسترسی ندارید، لطفاً ابتدا وارد سایت شوید.

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •