اگر هنوز عضو پارسی گلد نیستید؛ باعث خوشحالی ماست اگر شما نیز به جمع ما بپیوندید.
 • ورود:

به تالار خوش آمدید

به پارسی گلد خوش آمدید. جهت عضویت در سایت به اینجا مراجعه فرمائید.آخرین ارسالات تالار


طراحی وب سایت


نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1
  معاونت تالار
  تاریخ عضویت
  Mar 2008
  محل سکونت
  مازندران
  سن
  28
  نوشته ها
  9,306
  تشکر
  35,850
  20,821 تشکر در 6,821 پست

  گرایش های کارشناسی ارشد عمران - مدیریت پروژه و ساخت

  حدود 50 سال از پیدایش ، تکوین و کاربرد سیستم های مدون و منظم برنامه ریزی وکنترل پروژه وهمچنین مدیریت پروژه می گذرد و کار توسعه ،تکمیل و بهره برداری از این سیستم ها و روش ها همچنان ادامه دارد.هدف مهم و کار اصلی سیستم های برنامه ریزی و کنترل(نظارت) پروژه ،دستیابی به هدفهای برنامه ،طرح پروژه ازراه بهینه نمودن مدت زمان، هزینه ی اجرا و کیفیت نتایج پیش بینی شده یا مورد انتظار آنهاست. بدین جهت ،ابزاری موثر و کارامد برای مدیریت برنامه ، طرح و پروژه می باشد. بخش دولتی به ویژه در کشورهای در حال توسعه ، از راه اجرای طرح ها و پروژه های مختلف ، نقش موثری را در اقتصاد کشور ایفا می کند. طرح ها و پروژه ها در این کشورها ، همچون چرخ هایی برای تحرک ماشین رشد و توسعه ی اقتصادی-اجتماعی به شمار می آیند.شناخت یکایک منابع کشور و اولویت آنها نسبت به یکدیگر و استفاده بهینه از آنها ، موجب دستیابی کامل هدف ها وآرمان های تعیین شده ، تسریع حرکت فرایند توسعه و سلامتی ساخت و روان نظام اقتصادی کشور خواهد شد. از این رو، کشورهایی که در فرایند پر شتاب تحول نظام اقتصادی-اجتماعی ،به این حقایق و آگاهی ها دست یافته اند ، نه تنها زمان بلکه سایر منابع(نیروی انسانی ، تجهیزات ، ماشین آلات ، مواد اولیه و مصالح ، پول ، سرمایه و طبیعت )نیز برای آنها بسیار مهم تلقی می شود و برای حفظ موقعیت اقتصادی و ارتقا و بهبود آن به تهیه و توسعه روش ها و سیستم های بهینه سازی منابع ، و از همه مهمتر بهره برداری از آنها ، نیازی حیاتی داشته اند. بی تردید ، همه ی سازمان ها و موسسات مختلف دولتی و خصوصی ،در فرایند تحول نظام اقتصادی-اجتماعی و همچنین در اجرای طرح ها و پروژه های خود ، سرانجام به مرحله ای قدم خواهند گذاشت که در این مرحله ، اهمیت نقش و آثار مدیریت ثمربخش و کارامد منابع سازمان و موسسه ، آشکار گردیده و در شناخت مبانی و مفاهیم آن و استفاده ی درست و کامل از یافته ها و باورهای خود کوشش خواهند کرد. در ایران در 20 سال اخیر ، در زمینه معرفی و گسترش مبانی و مفاهیم مدیریت ، وتا حدودی مدیریت پروژه و سیستم های برنامه ریزی و کنترل پروژه ، تلاش های ارزنده ای انجام شده است.
  اما به دلایل متعدد ، از جمله نا آشنایی مدیران طرح ها و پروژه ها با مسئولیت ها و وظایف خود ،نبود سیستم ارزیابی عملکرد ، نبود سیستم ارزیابی مدیران ، انتشار و توزیع محدود جزوات و کتاب ها و همچنین یکپارچه نبودن مباحث ارائه شده در آنها ،کار بهینه سازی از منابع ،به ویژه مفاهیم مدیریت و برنامه ریزی و کنترل پروژه ، گسترش و تو سعه ی کافی نیافته است. با مقدمه ای که درباره اهمیت و جایگاه مدیریت در کشورو بخصوص حوزه ی صنعت و ساخت ذکر شد ، به اهمیت هر چه بیشتر این رشته پی می بریم.
  مدیریت پروژه قبلاً به صورت یکی از فیلد های رشته ی صنایع بود و به این صورت بود که فارغ التحصیلان رشته ی صنایع(تولید صنعتی) به عنوان مدیر پروژه در بخش صنعتی مشغول به کار می شدند . با سیستماتیک شدن مقوله ی ساخت وساز به برنامه ریزی و مدیریت در این زمینه احساس نیاز بیشتری می شد. و در پاره ای موارد مهندسین صنایع که دانش کافی در مقوله ی ساخت نداشتند به عنوان مدیران پروژه های ساختمانی مطرح می شدند. اما حدود 6 سال است که رشته ی مدیریت پروژه و ساخت به صورت کاملاً تخصصی برای فارغ التحصیلان (دوره ی لیسانس ) رشته ی معماری و عمران آموزش داده می شود.
  لازم به ذکر است که این رشته زیر گروه رشته ی معماری (گروه اصلی هنر) وجزء 54 رشته ی شناور یا ستا ره دار می باشد که با مدرک لیسانس هر رشته می توان این گرایش را به عنوان رشته ی دوم انتخاب نمود.اما گرایش کاملاًتخصصی رشته ی عمران« مدیریت ساخت» می باشد که سر فصل دروس امتحانی متفاوت از گرایش مدیریت پروژه و ساخت دارد و تا حدی نیز زمینه ی کاری کاملاً کارگاهی دارد.
  این گرایش با همین عنوان شامل 3 زیر شاخه می باشد:
  الف- مدیریت پروژه و ساخت
  ب- تکنولوژی معماری
  ج- انرژی معماری
  که تو ضیح راجع به مورد ب و ج را به متخصصین امر می سپارم.
  اما سرفصل دروس:
  1- زبان عمومی و تخصصی( که تو ضیح مختصری در این باره خواهم داد) : ضریب 2
  2- ا یستایی و فن ساختمان : ضریب 2
  ۳- مدیریت کارگاهی : ضریب 4
  ۴- مواد ومصالح : ضریب 2
  در زبانهاي گوناگون و حتي در سازمانهاي مختلف هر كشور در مورد واژه هاي برنامه، طرح و پروژه، اختلافات لغوي، معنايي و قانوني وجود دارد. از اين رو چارچوب آنها روشن و آشكار نيست و گاه به جاي هم نيز استفاده مي شوند.
  آرمانها و هدفهاي تعيين شده حكومت در سطح برنامه ريزي بلند مدت يا استراتژيك Strategic or Long Term Planning برنامه Plan ناميده مي شوند كه اين برنامه ها داراي هدفهاي كيفي مي باشند. مانند : برنامه توسعه صنايع شيميايي، برنامه توسعه شبكه راه هاي كشور و … دستيابي به اين هدفها و آرمانها در يك فاصله زماني بلند مدت كه معمولاً بين 10 تا 25 سال امكانپذير مي باشد.
  بعد از اينكه برنامه ها در سطح برنامه ريزي بلند مدت مشخص گرديد سپس هر برنامه در سطح برنامه ريزي ميان مدت يا تاكتيكي Tactical or Intermediate Planing توسط مديريت طراز اول نظام يا سيستم اجرايي كشور به طرح Program يا برنامه اجرايي تفكيك مي شود كه شامل مجموعه اي از تصميمات مقطعي يا اجرايي است كه در ظرف 5 تا10 سال آينده بايد اجرا و به نتايج مورد نظر برسد. در نظام برنامه ريزي كشور ما طرح ها به دو گونه ملي و استاني تقسيم شده اند. مانند: طرح مطالعه راههاي كشور و طرح احداث راههاي اصلي و …
  هر طرح در سطح برنامه ريزي كوتاه مدت يا اجرايي Operation or Short Term planning توسط واحدهاي ستادي يا سطوح مديريت مياني نظام اجرايي كشور به مجموعه كارها و عملياتي كه آن را پروژه Project مي نامند تبديل و تقسيم مي شود. مانند : پروژه آزاد راه تهران-قم و پروژه احداث نيروگاه اتمي بوشهر
  تعريف پروژه:
  يك پروژه مجموعه اي از فعاليتهاست كه براي دسيابي به منظور يا هدف خاصي انجام مي گيرند. پروژه ها شامل فعاليتهايي هستند كه بايد در تاريخهاي معين، با هزينه هايي معين و كيفيت تعيين شده اي انجام شوند. لازمه موفقيت هر پروژه، دستيابي توام به هر سه عامل زمان، هزينه و كيفيت معين است و خارج شدن هر يك از سه عامل مذكور از حدود تعيين شده، مي تواند به انجام پروژه اي ناموفق و غير اقتصادي منجر شود.سه عنصر كارفرما، پيمانكار و مشاور، نقش اصلي را در كنترل زمان، هزينه و كيفيت دارند.
  تعريف مديريت پروژه:
  مديريت پروژه به كارگيري دانش، مهارتها، ابزار و تكنيكهاي لازم در اداره جريان اجراي فعاليتها، به منظور رفع نيازها و انتظارات متوليان از اجراي پروژه است. مديريت پروژه در اجراي اين مهم از دو بازوي قدرتمند برنامه ريزي و كنترل پروژه بهره مي گيرد.
  تعريف برنامه ريزي:
  ‏فرآيند برنامه ريزي، تعيين توالي و توازي فعاليتهاي لازم براي اجراي يك پروژه با در نظر گرفتن زمان مورد نياز براي اجراي هر فعاليت و كيفيت تعيين شده براي آن فعاليت است.
  تعريف كنترل پروژه:
  كنترل پروژه فرآيندي است در جهت حفظ مسير پروژه براي دستيابي به يك تعادل اقتصادي موجه بين سه عامل هزينه، زمان و كيفيت در حين اجراي پروژه، كه از ابزار و تكنيك هاي خاص خود در انجام اين مهم كمك مي گيرد. در واقع كنترل اجراي دقيق و كامل برنامه تدوين شده براي پروژه است، به طوري كه هنگام خروج از برنامه بتوان با تشخيص با تشخيص علل و طرح اقتصادي ترين فعاليتها، پروژه را به نزديكترين حالت ممكن در مسير اوليه و اصلي خود باز گرداند. كنترل پروژه در اين راه از سه عامل زير بهره ميگيرد.
  1- تعيين وضعيت واقعي پروژه
  2- مقايسه وضعيت واقعي با برنامه
  3- در نظر گرفت اقدام اصلاحي
  كارفرما، مشاور و پيمانكار بنا بر تعريف سازمان مديريت و برنامه ريزي:
  كارفرما: شخص حقوقي است كه يك سوي امضا كننده پيمان است و عمليات موضوع پيمان را بر اساس اسناد و مدارك پيمان، به پيمانكار واگذار كرده است.
  مشاور: شخص حقيقي يا حقوقي است كه براي نظارت در اجراي كار، در چارچوب اختيارات تعيين شده در اسناد و مدارك پيمان، از سوي كارفرما به پيمانكار معرفي مي شود.
  پيمانكار: شخص حقيقي يا حقوقي است كه سوي ديگر امضا كننده پيمان است و اجراي عمليات موضوع پيمان را بر اساس اسناد و مدارك پيمان، به عهده گرفته است.

  جايگاه برنامه ريزي و كنترل پروژه:
  اگر سه عامل كارفرما، مشاور و پيمانكار را در يك سو و سه عامل ديگر يعني زمان، هزينه و كيفيت را در سوي ديگر در نظر بگيريم، مي توان جايگاه و نقش واحد برنامه ريزي و كنترل پروژه را اينگونه تعريف كرد: واحد برنامه ريزي و كنترل پروژه بايد فعاليتها، منابع و ارتباطات كارفرما، مشاور و پيمانكار را به صورت مجزا و مشخص چنان طرح ريزي و كنترل كند كه بهترين و اقتصادي ترين حالت درتركيب سه عامل ديگر يعني زمان، هزينه و كيفيت حاصل شود، و در جهت انجام اين وظيفه بايد اختيارات كافي دشته و متقابلاً در قبال انجام صحيح، كامل و دقيق آن مسئوليت داشته باشد.
  مراحل پروژه
  پروژه ها از نقطه و مبدأ معيني شروع و در نقطه اي تعيين شده خاتمه مي يابند. بنابراين هر پروژه، يك دوره زندگي مشخص دارد. شروع و خاتمه پروژه را مي توان با تاريخ هاي تقويمي مشخص نمود. دوره زندگي پروژه از ابتدا تا انتها، از مراحل (Phases) قابل تشخيص و قابل تعريفي تشكيل شده است. در هر يك از مراحل مختلف اجراي يك پروژه بنابر موضوع، نوع، طبيعت و اندازه آن كارها و فعاليتهاي گوناگوني انجام مي شود از اين رو چارچوب و اسامي مراحل زندگي هر پروژه ممكن است با ساير پروژه ها متفاوت باشد.دوره زندگي پروژه را حتي در پروژه هاي مشابه و مانند هم به مراحل گوناگون و متعددي تقسيم بندي، نام گذاري و تعريف كرده اند.
  هر پروژه در يك تقسيم بندي عمومي داراي مراحل زير مي باشد:
  1- بررسي (Consept)
  2- تعريف ( Difinition)
  3- طراحي (Design)
  4- ساخت يا اجرا (Development)
  5- نصب يا پياده سازي (Application)
  6- بهره برداري و ارزيابي (Operation & Post Completion)مهندسين مشاور و پيمانكاران معمولاً مراحل بررسي و تعريف (امكان سنجي يا تهيه و ارزيابي پروژه ) را فاز يك و مرحله طراحي را فاز دو و مراحل ساخت، اجرا، نصب و پياده سازي را فاز سه مي نامند. هر يك از اجرا كنندگان اين مراحل كار خود را يك پروژه مي دانند.
  در يك تقسيم بندي ديگر مراحل اجراي پروژه را اينگونه تقسيم بندي مي كنند:
  1- مرحله نظري
  2- مرحله طرح و برنامه ريزي
  3- مرحله اجرا
  4- مرحله پاياني
  مرحله نظري:نقطه آغازين يك پروژه با هر طبيعت و خصوصيتي كه باشد، عبارت از يك نظريه يا فكر و يا خواسته است كه توسط يك شخص يا يك گروه از اشخاص، يا يك موسسه و سازمان ايجاد مي شود. به هر حال ايده مطرح شده بايد از نظر علمي و اقتصادي بودن، با در نظر گرفتن كليه شرايط اقتصادي، فني، مالي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي، زيست محيطي و …تأييد شود. در اين ميان روش صحيح ارزيابي اقتصادي و در نظر گرفتن كليه جوانب كار بسيار مهم است و بهره گيري از روشهاي نوين، همچون به كارگيري نظريه فازي در آناليز پروژه هاي سرمايه گذاري كه توان ارزيابي همزمان داده هاي كيفي را در كنار داده هاي كمي فراهم مي آورد، مي تواند مثمر ثمر باشد.
  مرحله طرح و برنامه ريزي:در اين مرحله، امور طراحي و برنامه ريزي، نسبت به مرحله اول با دقت بيشتري انجام شده و داراي جزئيات كاملتري هستند. در اين مرحله، فعاليتهاي طراحي پايه، زمانبندي و بودجه بندي، تعيين مفاد و تركيب قراردادها، برنامه ريزي تفصيلي و فعاليتهايي كه مي بايست به صورت پيمانكاري انجام شود، مشخص مي گردد. برنامه ريزي در اين مرحله به جزئيات عمليات و منابعي مي پردازد كه قصد دارند، اين اهداف را به واقعيت تبديل كنند. عامل زمان تا هنگامي كه فرايند به خوبي شناسايي نشده نمي تواند وارد فرايند شود. در تدوين برنامه زمانبندي واقع بينانه بايد بسيار دقت كرد. نكته مهم در برنامه ريزي شبكه استفاده از تكنيكهاي شبكه مي باشد. هرگز نبايد اين تكنيك ها را به بهانه اينكه پيچيده يا تئوريك هستند، كنار گذاشت. اين تكنيك ها قادرند تصوير بهتري از پروژه را ارائه دهند و امكان درك و حل مسايل و مشكلات را فراهم سازند و اين باعث ميگردد تا با پروژه به صورت منطقي و نظام يافته برخورد شود. نكته مهم اينكه در اين مرحله بايد كيفيت و استاندارد مناسب براي پروژه شناسايي، منابع مورد نياز به طور صحيح برآورد و پيمانكاران مناسب انتخاب گردند.
  مرحله اجرا: در اين مرحله، هدف آن است كه پيشرفت كارهاي پروژه مطابق با برنامه ها، اصول و كيفيتهاي تعيين شده در مرحله دوم، به مرحله عمل در مي آيد.بديهي است در حين اجراي كار علي رغم دقت نظري كه در تهيه طرح ها و برنامه ها به عمل آمده، ايجاد تغييراتي در طرح غير قابل اجتناب است. پيمانكار در مراحل اجراي كار به طور مستمر با مشاور كه در اين در اين مرحله، امور نظارت و كنترل را به عهده دارد، تبادل نظر كرده و در مواردي كه ايجاد تغييرات و تصحيحاتي در طرح، ضروري باشد، با موافقت مشاور اقدام خواهد كرد. وجود يك سيستم منظم گزارش دهي كه توسط كليه گروه هاي پروژه پذيرفته و اجرا گردد، در اين مرحله امري ضروري است. چنين سيستمي بايد داراي ويژگيهاي زير باشد:
  1- اطلاعات وضعيت پروژه به صورت دقيق و كامل و در موعد هاي منظم زماني ارائه نمايد
  2- براي كاركنان قابل پذيرش باشد
  3- قبل از اينكه خيلي دير شود، اجازه اقدام اصلاحي بدهد
  4- هر كسي بتواند به آساني آن را درك نمايد
  مرحله پاياني : مرحله پاياني پروژه ها را مي توان به خودي خود يك پروژه دانست. در اغلب موارد مشاهده شده است كه در اين مرحله، پيچيدگي مسائل بين پيمانكار، دستگاه نظارت و كارفرما به حد اعلاي خود رسيده و كار تحويل موقت و بهره برداري از سيستم را به تعويق مي اندازد. تهيه يادداشتهاي دقيق از نحوه اجراي كارها، باعث خواهد شد كه پيمانكار براي شركت در مناقصات جديد و براي اجراي پروژه هاي جديد منابع اطلاعاتي با ارزشي را در اختيار داشته باشد. دقت در اجراي اين مرحله و برنامه ريزي صحيح براي تحويل هر چه سريعتر پروژه، علاوه بر آنكه از نظر اقتصادي به نفع صاحب كار و پيمانكار است ، از نظر كسب اعتبار براي شركت هاي پيمانكاري و فراهم كردن زمينه هاي مناسب در دريافت پروژه هاي جديد نيز داراي نقش و اهميت قابل توجهي است.
  منابع رشته مدیریت پروژه وساخت
  مصالح ساختمانی:
  1- حامی
  2- شاه نظری
  3- حسن تابش
  4- گودرزی
  5-سام فروتن
  6- کباری
  7- طباطبایی
  8- مشخصات فنی و عمومی ساختمان(نشریه 55)
  9- مبحث 9 مقررات ملی ساختمان(بتن)
  10- مبحث 5 مقررات ملی ساختمان(مصالح)
  11- تست مصالح نظام مهندسی
  12- تست مصالح آزمون های کاردانی به کارشناسی
  13- دو جلدی هنرستان(چاپ قدیم)
  ************************************************** ****************
  سازه
  1- سازه در معماری( دکتر گلابچی)
  2- درک رفتار سازه ها ( دکتر گلابچی)
  3- سیستم های ساختمانی(هنریش انگل)
  4- سیستم های ساختمانی آینده ( دکتر گلابچی)
  5- معمار+مهندس=ساختار ( دکتر گلابچی)
  6- سازه و معماری (وحید تقی یاری،حمید حسینی مردی)
  7- رفتار و طراحی سازه ساختمان های بلند(مبحث برج ها) (تالیف دکتر فریبرز ناطق نوری)
  8- آیین نامه 2800 زلزله
  9- مبحث 6 مقررات ملی ساختمان
  10- تحلیل سازه ها ( 4 فصل اول)( شاپور طاحونی)
  ************************************************** ****************
  مدیریت و تشکیلات کارگاهی
  1- مدیریت و کنترل پروژه (حاج شیر محمدی)
  2- مدیریت و کنترل پروژه( نادری پور)
  3- مدیریت و کنترل پروژه (گلشنی)
  4- برنامه ریزی شبکه ای ( محمد تقی بانکی)
  5- روش ها و مدیریت کارهای ساختمانی( محمد تقی بانکی)
  6- مدیریت پروژه های عمرانی (امیر لطفی)
  7- شرایط عمومی پیمان
  8- مدیریت پروژه های ساختمانی(مبحث مشاجره کارفرما و پیمانکار، قرار دادها)(محمد تقی بانکی)
  9- مدیریت پروژه های ساختمانی (محمد رضا موسویان)
  10- فهرست بها ابنیه
  ************************************************** ****************
  کتب تستی
  1- تالیف امیر فرجی(انتشارات کتابخانه فرهنگ): الف- مدیریت و مصالح ب- سیستم های ساختمانی
  2- تالیف سرمد کیانی
  3-تالیف.....(انتشارات دیباگران دانش) تست نکته مصالح کاردانی به کارشناسی
  4- تالیف هوشیار خزایی(انتشارات سیمای دانش)
  5-تالیف داوود علی نژادیان(انتشارات راهیان ارشد) : الف- مصالح(فقط نشریه 55 : فقط بحث مصالح مناسب)
  ب- مدیریت و تشکیلات کارگاهی ( 5 فصل از 14 فصل مناسب )
  ج- سیستم های ساختمانی
  گرایش مدیریت پروژه و ساخت
  ردیف*مواد امتحانی*ضرایب
  ۱*زبان عمومی و تخصصی*۲
  ۲*ایستایی و فن ساختمان*۲
  ۳*مدیریت و تشکیلات کارگاهی *۴

  ۴*مواد و مصالح*۲

  مدیریت و تشکیلات کارگاهی
  می دانید ضریب سوالات این مبحث 4 می باشد که سهم بسزایی درتعیین رتبه و قبولی دارد.
  این مبحث شامل دو بخش عمده می باشد:
  الف- کنترل و برنامه ریزی پروژه
  ب- مدیریت کارگاهی
  مورد الف که یکی از دروس اصلی رشته صنایع می باشد مربوط به چگونگی ایجاد شبکه برای زمانبندی مناسب برای پروژه است که هزینه و کیفیت نتیجه ی پروژه در سطح قابل قبولی باشد.به طور نسبی 50% از سوالات این مبحث مربوط به کنترل پروژه می باشد.در پست های پیشین گذری کوتاه بر مبحث کنترل پروژه داشتیم که قصد اینجانب آشنایی کلی دوستان عزیز با این مبحث بود.اولین کتابی که پیشنهاد می دهم مطالعه نمایید کتاب مدیریت و کنترل پروژه تالیف آقای حاج شیر محمدی می باشد.این کتاب به عنوان یک مرجع اصلی در دوره های پیشین مطرح بوده است.این کتاب را به دقت مطالعه نمایید وحتی سوالات انتهای هر فصل را حل کرده و اگر به مشکلی برخوردید با مطالعه دقیق تر آن را رفع نمایید. چگونگی خرد کردن یک پروژه() ، ایجاد شبکه،تخصیص و تسطیح منابع ، انواع شبکه ها مانند CPM ،PERT،GERT و حتی الگوریتم های حل آنها را بیاموزید.
  با مطالعه کتاب آقای نادری پورکه با تعاریف بسیار مناسبی از برنامه،طرح و پروژه شروع شده است با موارد جدیدی آشنا خواهید شد.سوالات متعددی از متن این کتاب را در آزمون سال های گذشته دیده ام. در مورد شبکه کلیت مسئله مشابه کتاب آقای حاج شیر محمدی می باشد و فقط در هر کدام از این کتب به نکاتی اشاره شده است که در کتاب دیگر موجود نیست.
  کتاب برنامه ریزی شبکه ای آقای بانکی یکی بهترین کتبی است که با مطالعه آن با نکات فراوانی در مورد چگونگی حل مسائل شبکه آشنا خواهید شد. میتوان گفت مولف این کتاب با رویکردی دیگر به شبکه نکات کنکوری آنرا ارائه نموده است.البته ضرورت چندانی در مطالعه فصول آخر این کتاب وجود ندارد و فقط در صورت تمایل به دانستن نکات هر چه بیشتر از شبکه ها آنها را مطاللعه نمایید.
  کتاب روش ها و مدیریت کارهای ساختمانی آقای بانکی کتاب دیگری می باشد که مطالعه آنرا به شما عزیزان پیشنهاد می نمایم. چه بسا از فصل اول و سوم این کتاب نمونه های زیادی در سوالات سال های گذشته به چشم می خورد. هر سال یک یا دو سوال از فصل ماشین آلات این کتاب مطرح می شود . این نکته را به یاد داشته باشید که ماشین آلات ساختمانی را خوب بشناسید و چگونگی کاربرد آنها برای شما روشن باشد و بیهوده انرژی خود را صرف یادگیری ماشین آلات راهسازی نکنید.فصل سوم کتاب به طور کلی مربوط به انواع قراردادها و مختصری از کنترل پروژه و تحقیق در عملیات و کنترل موجودی وایمنی کارگاه ... می باشد . این کتاب یک منبع همه جانبه از کل مباحث مدیریت پروژه می باشد .ولی در صورتی که اولین منبع مورد مطالعه باشد امکان سردرگمی وجود دارد ، توصیه میکنم آنرا بعد از مدتی مطالعه نمایید که احاطه ی کلی بر این مبحث پیدا نموده اید.
  کتب آقای بانکی اکثراً ترجمه ی کتب خارجی می باشد. ممکن است در بعضی موارد شما دچار تناقض مطلبی در این کتب با آیین نامه های داخل کشور شوید که چه بسا در این کتب موارد و مشکل ها به صورت مناسبتری بیان شده باشند . ولی ملاک آزمون های داخل، آیین نامه های تصویب شده می باشد.اغلب کتب ترجمه ی آقای بانکی شامل هر دو تقسیم بندی الف و ب میباشد.
  واما مورد ب که شامل مسایل کارگاهی میباشد .این بخش به یک سری آیین نامه های قراردادی و مسایل حاکم در کارگاه و نیز ایمنی کارگاه اختصاص دارد که شما را با مسئولیت های اشخاصی که در جریان پروژه نقشی ایفا می کنند ، آشنا می سازد و نیز اینکه شما به عنوان یک مدیر پروژه باید با انواع قرارداد و شرایط عمده و فرعی انجام یک پروژه به خوبی آشنا باشید.
  با کتاب آقای موسویان مطالعه ی خود را در این باب شروع نمایید. بخشی که مربوط به مدیریت اداری می باشد را نیز مطالعه نمایید . در آزمون سال های گذشته با سوالاتی از این مبحث برخورد نکرده ام ولی شما به عنوان یک مدیر باید با این سری موارد و موارد حتی حقوقی آشنایی کافی داشته باشید که این رشته اقتضا میکند که حدود وظایف و حقوق خود را به خوبی بشناسید.
  یکی از منابعی که هر ساله حدود 6 سوال ار آن مطرح میشود،شرایط عمومی پیمان می باشد که آیین نامه ای از وظایف و حقوق کارفرما،پیکانکار و مهندس مشاور می باشد. حتی اعداد و ارقام را به خوبی به ذهن بسپارید که اغلب سوالات از اعداد (زمان ها و مقادیر) می باشد.
  کتاب آقای امیرلطفی نیزشامل یک سری نکات خاص می باشد که درکتب دیگرهیچ اشاره ای به آنها نشده است .فقط به این نکته توجه داشته باشید که بعضی نکات این کتاب با محتوای نه چندان مفید باعث اتلاف وقت شما نشود .
  به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

  قوانین سایت مطالعه شود ...

  لطفا همکاری کنید ...

  تشکر...

 2. #2

  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  0 تشکر در 0 پست

  Smile

  سلام من دانشجوی رشته مدیریت ساخت پروژه هستم میخواستم از هم رشته ایام بپرسم که واسه تحلیل و طراحی سیستم چی بخونم خوبه ترم اولمون ارایه شده بچه های صنایع هم بگن ممنون میشم

 3. #3

  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  0 تشکر در 0 پست

  Question

  [QUOTE=**** TABAR;334653]
  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد عمران رشته مدیریت ساخت پروژه هستم میخواستم از هم رشته ایام بپرسم که واسه تحلیل و طراحی سیستم چی بخونم خوبه ترم اولمون ارایه شده بچه های صنایع هم بگن ممنون میشم


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است: (0 کاربر و 1 مهمان)

موضوعات مشابه

 1. دانشگاه تکنولوژی مالزی (utm) : کارشناسی ارشد و دکتری
  توسط Archi.AtishParish در تالار تحصیل رشته معماری در سایر کشورها
  پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 11 November 2010, 02:47 PM
 2. پاسخ ها: 11
  آخرين نوشته: 30 August 2010, 10:11 AM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 5 March 2009, 07:05 AM
 4. مدیریت بحران
  توسط Ali-Wizard در تالار مدیریت دولتی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 19 February 2009, 03:08 PM
 5. معرفی مدیریت پروژه های it
  توسط Rasoul_45 در تالار مهندسی فناوری اطلاعات
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 27 October 2008, 10:52 PM

تعداد کاربرانی که این موضوع را مشاهده کردند: 0 نفر

شما به این قسمت دسترسی ندارید، لطفاً ابتدا وارد سایت شوید.

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •