اگر هنوز عضو پارسی گلد نیستید؛ باعث خوشحالی ماست اگر شما نیز به جمع ما بپیوندید.
 • ورود:

به تالار خوش آمدید

به پارسی گلد خوش آمدید. جهت عضویت در سایت به اینجا مراجعه فرمائید.آخرین ارسالات تالار


طراحی وب سایت


نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: بام سبز:

 1. #1

  تاریخ عضویت
  Jun 2009
  محل سکونت
  چهار کنج قلبم
  سن
  27
  نوشته ها
  7,377
  تشکر
  18,315
  21,256 تشکر در 6,550 پست

  Wink بام سبز:

  بام سبز:
  سرشت لطیف ما با طبیعت آمیخته و عجین است و چه گواهی بالاتر از اینکه در خانه ها تصاویر باغ گل در زیر پای داریم ، با زنده شدن طبیعت جشن میگیریم و سفره هامان با گل و سبزی پیوندی جاودانه دارد.ایده بام سبز پدیده ای است که میتواند در محیط های انسان ساخت ما مورد توجه قرار گیرد.
  بام ساختمانی را که تمام یا بخشی از آن دارای پوششی از خاک و گیاه باشد به عبارت دیگر محیط کشتی روی یک لایه ضد آب روی پشت بام ساختمان احداث شده باشد بام سبز گویند. بامهای سبز ممکن است دارای سیستمهای ، آبیاری زهکشی و پرچین باشد.
  بامهای که گیان در گلدانها و ظرف مختلف روی آن تعبیه شده باشند بام سبز واقعی نیستند هر چند که هنوز در این موضوع کارشناسان امر اتفاق نظر ندارند.
  بامهای سبز را بامهای اکولوژیک ، رویشی و زنده نیز میگویند.
  اصطلاح بام سبز برای بامهای که از تکنولوژی سبز همانند صفحات خورشیدی استفاده میکنند بکار برده میشود که به همراه بامهایی که صرفا با رنگ سبز رنگ آمیزی شده باشند در این اینجا منظور نظر ما نمی باشد.

  فواید بامهای سبز
  بامهای سبز دارای فواید و کارکردهای کلی به شرح ذیل می باشد:
  1. فضایی مطلوب برای ساکنین ساختمان مهیا کنند که تا حدودی میتواند کارکرد حیاط منازل را داشته باشد.
  2. محیط کشتی را برای پرورش و برداشت انواع میوه ها ، سبزیها و گلها مهیا نمایند.
  3. بعنوان سیستمی جهت خنک نمودن ساختمانها عمل نمایند.
  4. بعنوان سیستمی جهت کاهش پدیده اثر جزایر گرمایی در شهر عمل نمایند.
  5. بخشی از رواناب حاصل از نزولات جوی را جذب نموده و به مصارف بهینه برساند.
  6. بعنوان کاهنده فلزات سنگین همراه رواناب نزولات جوی عمل نماید.
  7. زیستگاههايی را برای گیاهان و جانوران مختلف در شهرها مهيا ميكند.

  تاریخچه بامهای سبز:
  بامهای سبز مدرن بعنوان پوشش رویشی سبز روی بامها پدیده ای نوظهور است که در دهه 1960 میلادی در کشور آلمان توسعه یافت و سپس در سایر نقاط جهان گسترش یافت. برآورد میشود حدود ده درصد از بامهای آلمان دارای بام سبز باشد.
  هزینه احداث بام سبز:
  یک بام سبز که بصورت اصولی طراحی و اجرا گردد با توجه به نوع ساختمان، سیستم بام سبز و گیاهانی که کاشته میشود تا چند سال پیش بین 5 تا 35 دلار در هر فوت مربع هزینه داشت.

  دو نمونه عکس، با تشکر از کاربر خانمی!  یک بام سبز، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانده می شود. لفظ بام سبز همچنین می تواند برای بامهایی که مفاهیم "معماری سبز" را مد نظر قرار می دهند، نظیر پانلهای خورشیدی و یا صفحات فتوولتائیک، بکار رود.

  تاریخچه کاربرد بامهای سبز

  بامهای سبز مدرن که از سیستم لایه های پیش ساخته تشکیل می شوند، بالنسبه پدیده ای نو می باشند. این نوع بامها در دهه 1960 در آلمان توسعه و به بسیاری از کشورهای اروپا گسترش یافتند. بر اساس برآوردهای موجود، امروزه حدود 10 درصد از کل بامهای آلمان، بام سبز می باشند. ایلات متحده نیز بامهای سبز قابل توجهی دارد، اما تعداد آنها به اندازه اروپا نیست.  مزایای بامهای سبز
  • تامین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان – به دلیل قراردادن حیاط و پاسیو
  • امکان پرورش میوه جات، سبزیجات و گلها
  • کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری) – بویژه اگر بصورت شیشه ای بوده و بعنوان گلخانه و یا سیستم گرمایش غیرفعال خورشیدی عمل نماید. بر اساس پژوهشی که در سال 2005 توسط Brad Bass از دانشگاه تورنتو انجام یافت، نشان داده شد که بامهای سبز می توانند اتلاف گرمایش و مصرف انرژی را در زمستان به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.
  • کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
  • افزایش محدوده زندگی (بامهای سبز می توانند بعنوان فضای تفریح، استراحت مورد استفاده قرارگیرند.)
  • کاهش سیلاب
  • تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا
  • كاهش و تعدیل شدت صداهايي كه تا dB18 وارد ساختمان مي شود و از آن خارج مي شود به میزان dB3 يا بيشتر
  • افزایش زیستگاه جانداران در مناطق مسکونی
  • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم كردن يك فضاي سبز زيبا
  • بالا بردن طول عمر غشاي بام (دو يا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعات UV مضر و صدمات آب و هوايي
  • افزایش ارزش ملك


  معایب بامهای سبز
  • برخی پیامدهای منفی استفاده از بامهای سبز به شرح زیر است:
  • نیاز به تقویت سازه بامهای موجود برای استقرار بام سبز و وجود این حقیقت که اغلب این بامها برای حضور انسان طراحی نمی شوند.
  • در برخی موارد، تطبیق طراحی این بامها با شرایط اقلیمی منطقه کاری دشوار است.
  • بامهای سبز همچنین نیازمند معیارهای سازه ای قابل قبول می باشند. بسیاری از بامهای موجود، بدلیل بار وزن ملزومات خاک و گیاهان برای دارابودن بام سبز مناسب نیستند. (در این بین یک دال بتنی در تبدیل به بام سبز بسیار کاراتر از دالهای چوبی یا فلزی است).
  منبع:باشگاه مهندسان ایران

  http://static.cloob.com//public/user...58ed628460-425تو چه میفهمیحال و روز کسی را کهدیگر هیچ نگاهیدلش را نمیلرزاند

 2. #2

  تاریخ عضویت
  Jun 2009
  محل سکونت
  چهار کنج قلبم
  سن
  27
  نوشته ها
  7,377
  تشکر
  18,315
  21,256 تشکر در 6,550 پست

  پیش فرض

  بام سبز ( باغ بام ) و دیوار سبز
  لحظه ای را تصور کنید در باغی هستید که متعلق به خو***ن است .شما زمانهای کوتاهی اوقات فراغت دارید و می خواهید لحظاتی را در محیطی سبز با چشم اندازی زیبا بگذرانید.یا تعطییلات آخر هفته است و شما میخواهید ناهار را در کنار خانواده تان در باغ صرف کنید . یا دقایقی را در زیر آفتاب به مطالعه بپردازید .

  باغ شما از بالا مشرف به شهر است وشما می توانید مناظر شهر را از آن ببینید .در نقطه ای از باغ شما آب از آبشار به پایین می ریزد و قطرات آب چون مروارید در فضا معلق می شود و به سوی استخر جاری می شود .چند بوته میوه و گل در چند قدمی شما در باغچه ای زیبا کاشته شده است و شما غذا را با سبزیجات تازه ای که از باغچه خود چیده اید، میل خواهید کرد.


  جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 600x397 و حجم آن 62 کیلو بایت می باشد.


  یک کباب پز با نمایی زیبا و تجهیزات کامل برای کباب کردن هر نوع غذای دلخواه شما مهیا شده است و عطر زندگی و طراوت همه جا را فرا گرفته است.بچه های شما در حال بازی در باغ هستند و شما در کمال فراغت و آزادانه به انجام کارهای دلخواهتان مشغول هستید.

  رویای زیبایی است . اینطور نیست ؟ مخصوصا در این شهر پر از آلودگی و پر سر و صدا، داشتن چنین باغی و هر از چند گاهی پناه بردن به آن می تواند ثروتی بزرگ محسوب شود . اکنون تصور کنید می توانستیددر همین محل زندگیتان ،باغی را که وصفش کردیم در دسترستان داشته باشید و مالک آن باشید...

  جالب است بدانید امروزه این کار براحتی امکان پذیر است . با پیشرفت سریع تکنولوژی و بوجود آمدن مواد جدید میتوان بر روی بام هر خانه ، آپارتمان ، ویلا ، اداره، مدرسه، بیمارستان و هر ساختمان دیگری یک باغ زیبا با گیاهان کوچک وبزرگ ایجاد کرد.

  به این ترتیب می توان ازفضای بلا استفاده روی بام که همیشه در معرض تابش آفتاب است ، با هزینه ای اندک برای ایجاد باغ استفاده کرد .این باغ ها در ساعات مختلف شبانه روز میتوانند مورد استفاده ساکنین قرار بگیرند.

  با توجه به اینکه ایجاد و احداث فضای سبز در شهرها به علت کمبود زمین و قیمت بالای آن ،بسیارهزینه بر و گران است و اکثر زمینها توسط ساختمانها و خیابان ها اشغال شده است،با تبدیل بام ساختمان به باغ، می توان طبیعت تسخیر شده توسط شهر را،به آن بازگرداند.در حدود 30 سال است که در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از اثرات مخرب آلودگی هوا،بطور بسیار جدی به مسئله ایجاد بامهای زندگی(بام های سبز)،توجه میشود.

  در 15 سال اخیر به علت کشف مواد ترکیبی جدید و ساده شدن مراحل ساخت باغ بر روی بام ،این کار به یک صنعت پر رونق بدل شده است . جالب است بدانید هر متر مربع فضای سبز، در سال حدود نیم کیلوگرم از آلودگی های معلق در هوا را گرفته و تصفیه می نماید .

  مسکن یکی از مهمترین ساخته های بشر و برطرف کننده نیاز او به پناهگاه می باشد.اگر بتوان در شهرها علاوه بر رفع این نیاز ،به نیازهای دیگر او که نور خورشید – هوای پاکیزه و سلامت جسم و روان هستند ،توجه داشت،می توان بسیاری از مشکلات ناشی از زندگی شهری و دور بودن از طبیعت را از زندگی شهری زدود.

  گیاهان نقشی اساسی در تصفیه هوا و حفظ منابع و جلوگیری از سیلاب دارند .علاوه بر این آنها نقش انکار ناپذیری در آرامش بخشی به انسان و ارضای حس زیبایی شناسانه ایفا می کنند .آوردن گیاهان به بام یعنی ایجاد محیطی سبز، زیبا و نیمه عمومی (مشاع) برای ساکنین آن ساختمان .به این ترتیب کیفیت زندگی (یعنی احساس رضایت از محیط) بالا می رود.

  تکنولوژی، راحتی و آسایش را با زندگی ماشینی به همراه آورده است . سوال اینجاست که چگونه میتوان نیازهای اصلی انسان، مثل پیوند با طبیعت را با استفاده از تکنولوژی برآورده کرد؟بامهای سبز یا (بامهای زندگی) راهی است که تکنولوژی به ما پیشنهاد می کند .اما چگونه می توان یک بام سبز داشت ؟این کار از نظر فنی بسیار ساده و صد در صد عملی است .

  اکنون مشخصات بامهای سبز و شیوه احداث آن را بطور کلی و به اختصار برای شما توضیح خواهم داد .یک بام سبز از گیاهان ،گلها و مسیرهای گردشی ایجاد شده است و به شما امکان گردش ،تماشا و نظاره باغ و پرورش گیاهان دلخواهتان را می دهد. این باغ از چندین قسمت تشکیل شده است :


  جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 600x459 و حجم آن 46 کیلو بایت می باشد.


  سقف ساختمان یا آن چیزی است که هم اکنون بر بام همه ساختمانها وجود دارد و بر روی آن عایق ساختمان مثل ایزوگام یا هر عایق دیگر کشیده شده است و احیانا روی آن موزاییک نیز شده است .باغ بامها یک لایه محافظت کننده است که سقف و عایق رطوبتی را از لایه خاک و گیاهان جدا می کند .خاک و کود و سیستم آبیاری باغ است که هر کدام با دقت در محل خود قرار می گیرد .

  مزایای ایجاد باغ بر روی بام

  1- گسترش فضای سبز: این محصول با تولید سطوح سبز در فضاهای بلا استفاده ،اثرات مضر ناشی از پدیده گرم شدن زمین را کاهش داده باعث خنک شدن هوا ، ایجاد سایه و تولید اکسیژن می گردد.

  2- کاهش آلودگی هوا و اثرات مخرب آن: هر متر مربع فضای سبز مذکور در سال حدود نیم کیلوگرم از آلودگیهای معلق در هوا را جذب کرده و تصفیه میکند،بدین ترتیب هوای پاکتر و سالمتری برای تنفس خواهیم داشت .و با جذب و تصفیه آلودگیهای ناشی از سوختن فرآورده های سوختی از تخریب بیشتر لایه ازن پیشگیری خواهد گردید.

  3- عایق حرارتی: فضای سبز به عنوان یک لایه عایق حرارت مطرح میگردد.و از تبادل حرارتی هوای ساختمان با هوای بیرون بمیزان قالبل توجهی می کاهد و به این ترتیب در صرفه جویی در مصرف انرژی نقش شایانی ایفا میکند.

  4- عایق رطوبتی: لایه تشکیل دهنده بام سبز شامل لایه های ضد رطوبت است که قادر به نگهداری و حفظ آب در خود در مدت زمانی طولانی میباشد.این لایه ها که از پلی پروپیلن ساخته شده است ،سدی مقاوم در برابر نفوذ آب ایجاد میکند که مانع هر گونه انتقال رطوبت از لایه خاک به سقف میگردد.

  5- کنترل آب باران و سیلاب: لایه زهکش بام سبز با ذخیره سازی آب در خود می تواند در هنگام بارش های ناگهانی و تند،آب را در خود ذخیره کند و این آب را تا مدتی طولانی برای مرطوب نگهداشتن لایه خاک نگهداری کند،بدین وسیله از وقوع سیلاب نیز به دلیل جاری شدن آب باران جلوگیری به عمل می آید.

  6- سلامت روانی: با به وجود آوردن محیط زیست طبیعی در فضای زیست محیط شهری می توان در ایجاد تسکین روحی و سلامت جسمی و روحی ساکنین شهرها نقش بسزایی ایفا نمود .

  7-سرعت بالا ی اجرا و هزینه پایین نسبت به سایر عملیات های ساختمانی ،پوشش سریع بام را در متراژهای بالا ممکن میسازد.

  8-عدم نیاز به آبیاری و مراقبت زیاد: سیستم سقف های سبز طوری طراحی شده است که لایه زیرین آن،هم به عنوان عایق،هم به عنوان زهکش و هم به عنوان مانع نفوذ ریشه گیاهان به بام عمل می کند .بدین ترتیب باغ بدون آبیاری می تواند تا یکماه در تابستان شاداب و پر طراوت باقی بماند و دوره نگهداری و سرکشی آن می تواند تا 2 بار در ماه باشد.گیاهان مورد استفاده در باغبام ها باید نسبت به خشکسالی مقاوم باشند و به نگهداری کمی احتیاج داشته باشند و قبلیت تطبیق و بازیابی خود با تغییر شرایط خاک را داشته باشند.

  چه نوع گياهاني مي توان کاشت؟


  اساساً سه نوع پوشش سبز بام وجود دارد:
  • پوشش گسترده (يا پراکنده)
  • پوشش نيمه گسترده
  • پوشش متمرکز
  گسترده (يا پراکنده):


  کمترين نياز به نگهداري را دارند ، نياز به آبياري ندارند ، پوشيده از: خزه علف يا گیاهان خزنده ، پوشش خاک پراکنده و ارتفاع خاک mm 150-50.

  اين نوع پوشش جايي کاربرد دارد که نياز به دسترسي نباشد. اين نوع پوشش حداقل وزن را اعمال مي کند و تقريباً روي هر بامي مي توانند نصب شوند. اين نوع پوشش همچنين در ساختارهاي صنعتي بسيار مناسب مي باشد. زيرا علاوه بر ايفاي نقش عايق رطوبت از جريان يافتن آب و تشکيل سيلاب جلوگيري مي کنند.

  پوشش نيمه گسترده:

  ويژگيهاي آن: نگهداري منظم- آبياري نامنظم- ترکيب يافته از: شاخ و برگ، علف يا درختچه ها بوته هاي ضخيم. پوشش خاک نيمه متمرکز ارتفاع mm 200-100.

  جاهايي که بام قابل رؤيت بوده و پوشش رنگ ساليانه کمترين نياز به نگهداري را دارد، اين نوع پوشش ايده آل مي باشد. در مقايسه با پوشش پراکنده، پوشش نيمه گسترده، ظرفيت نگهداري آب بيشتري داشته و به دليل عمق بيشتر خاک، گستره بيشتري از گياهاني را مي توان براي اين نوع پوشش انتخاب نمود. براي دستيابي مناسب، از ايوان، سنگفرش و يا ديوارهاي کوتاه استفاده مي شود.

  پوشش متمرکز:

  ويژگيهاي آن:آبياري منظم ،نوع پوشش شامل: چمن با بوته هاي بلند و يا درختان مي باشد
  پوشش خاک متمرکز ارتفاع خاک mm1500-150 .
  در عمل هر نوع باغچه اي مي تواند با استفاده از پوشش متمرکز ساخته شود. از چمن گرفته تا آبنما، بوته هاي بلند، درختان جوان و ... نوع پوشش گياهي و اندازه نهايي آن عمق خاک موردنياز و روش آبياري را مشخص مي¬کند. روش نگهداري نيز وابسته به نوع گياه کاشته شده مي باشد.

  آبیاری و سیستم های آبیاری باغبام


  آب باغ از دو منبع تامین می شود:
  • آبياري مصنوعی
  • آبیاری طبیعی(آب باران)
  آبياري مصنوعی باغ از دو روش ممکن است تامين شود: روش دستي و روش اتوماتيک . روش اتوماتیک هم به دو صورت آنالوگ و دیجیتال انجام میشود که ممکن است یک ایستگاه یا چند ایستگاه باشد . در هر دو روش رطوبت لازم براي خاک و ريشه ها تامين ميشود .آب باران نيز براي تامين کردن آب مورد نياز استفاده ميشود .به هر طريقي که آبياري انجام شود ، آب مازاد بر رطوبت خاک از طريق لايه هاي تصفيه کننده آب و لايه زهکش ذخيره ميشود و تا دوره اي نسبتا طولاني آنرا از آبياري مجدد بي نياز مي سازد . از سوي ديگر هر گونه آب اضافي بر روي لايه ضد رطوبت ريخته و از طريق شيب بام به بيرون انتقال مي يابد .آب باران اضافي ميتواند پس از تصفيه شدن در مخازني ذخيره گردد و براي مثال در سيستم فلاش تانک سرويس ها آب آنها را تامين نمايد .لايه عايق بام ساخته شده از پلي پروپيلن فشرده از انتقال هر گونه رطوبت به سقف جلوگيري مي کند .

  زهکشی

  بامهايي که براي تعبيه مزرعه طراحي مي شوند مقدار زيادي آب باران را در خود نگه مي دارند که موجب کاهش فشار تحميلي بر سيستم زهکشي مي شود. با اين حال هميشه مقداري آب اضافي وجود دارد که بايد به روش هاي زير تخليه شود:

  1- به وسيله خود بام
  2- ناوداني هاي مربوط به شيرواني ها
  3- آبراه و کانال آب.

  به منظور رعايت احتياط بايد دوخروجي تعبيه کرد و يا يک خروجي و محلي براي سرريز( خروجي ها بايد خالي از هر گونه گياهي باشند و اين امر بوسيله تعبيه محفظه اي براي بازرسي بالاي آنها چک مي شود.) در تراس ها مي توان از يک توري تراس استفاده نمود.

  انواع دیوار سبز

  دو گروه اصلی تقسیم دیوارهای سبز وجود دارد:

  1- نماهای سبز
  2- دیوارهای اکسیژن ساز.

  1- نماهای سبز:در این سیستم گیاه بر روی سطح نما حرکت می کند.در این سیستم گیاه رونده و یا پیچ در حالیکه ریشه در زمین دارد(در یک بستر خاکی) شروع به بالا رفتن از ساختمان می کند. اخیرا برای نمای سبز سازه ای حمایت کننده هم در نظر می گیرند.

  2- دیوارهای اکسیژن ساز:خود به دو دسته سیستم های فعال و غیر فعال تقسیم می شوند:

  الف.سیستم های فعال:این سیستم ها جدید ترین نوع دیوارهای سبز می باشند.در این سیستم از هوای تولید شده توسط گیاهان در سیستم تهویه هوای ساختمان استفاده می شود.این دیوار ها بر مبنای علم تصفیه هوای بیولوژیکی با واسطه گیاهی بر مبنای تحقیقاتی که در بیمارستان واترلو انجام شده است،پایه ریزی شده است.دیوارهای سبز با ********** بیولوژیکی، ظرفیت تصفیه هوا را افزایش می دهند.پوششهای طبیعی موتورهای تصفیه کننده و پاک کننده هستند.و سیستم تهویه هوا با مکش از ریشه سیستم عمل می کند.

  ب.دیوار سبز غیر فعال هیچ معنایی از حرکت هوا از ریشه ها به درون سیستم تهویه ساختمان ندارد.تاثیر سیستم غیر فعال بر روی کیفیت هوای ساختمان از نظر علمی جای سوالات زیادی دارد.بعضی از دیوار های سبز پشت شیشه محافظت می شوند تا نسبت به آنچه در دیوارهای غیر فعال رخ می دهد، جریان هوای قابل پیش بینی تری داشته باشند.در دیوار غیر فعال هیچ مکانیزمی برای گردش هوا وجود ندارد.در عوض آنها به صورت باز نگهداری می شوند تا بهبودی نسبی در گردش هوای آزاد تا آنجا که ممکن است، ایجاد کنند.

  دیوارهای اکسیژن ساز، سازه ای مستقل دارند که جدا از نمای اصلی ساختمان و در فاصله ای نزدیک به آن قرار می گیرد و توسط ساختمان مهار می گردد.جزییات مختلفی برای طراحی این دیوار ها وجود دارد،که این جزییات بیشتر مربوط به چگونگی نگهداری گیاه بر روی دیوار و شکل قالب های نگهدارنده سیستم مربوط می گردد.در شکل زیر یک نمونه این دیوار ها واتصال آن به ساختمان را مشاهده می کنید.

  دیوارهای سبز باعث کاهش دمای هوا می شوند،باعث ایزوله کردن دیوار می شوند و کاهش جذب انرژی خورشیدی و اشعات منعکسه از خیابان و ساختمانهای دیگر در شهر باعث می شود دمای مصالح تشکیل دهنده دیوار در این حالت از حالت طبیعی کمتر باشد و این تشعشع ثانویه در سطوح پوشیده شده با گیاه ذخیره می شوند.اگر چه این سطوح سبز در نتیجه فراتراوی،تنها در حدود 4-5 درجه یا کمی بیشتر دما را پایین می آورند.

  دیوارهای سبز با سیستم گردش مجدد آب بکار روند.و به منظور کاهش آلودگی آب سنگین کاربرد داشته باشند که این کار را با جذب مواد مغذی غیر حلال در آب انجام می دهند.این مواد مغذی باکتریهای معدنی هستند که اجزای ارگانیک میکروسکوپی آنها را برای گیاهان آماده می کنند.

  برخی گیاهان مورد استفاده در دیوار های سبز

  Actinidia
  کیوی(درختجه ای بالا رونده-استفاده زینتی دارد و از میوه آن نیز استفاده می گردد)

  Trifoliata
  شبدر

  Aristolochia
  چپقک خزری-رودباری-زاگرسی

  Compsis
  پیچ اناری(بومی شمال آمریکاو ژاپن و چین)

  Celastrus
  شمشاد

  Clematis
  گیاهی چوبی و بالا رونده(شش گونه دارد:سرخ – بنفش – لاجوردی و...)

  Cotoneaster
  شیرخشت 16 گونه درختچه ای دارد(مازندرانی-فیروزکوهی-تاجیک-کرمانی-برگ ساده-لرستانی-زاگرسی-سیاه-سکه ای-خراسانی-مومی-هرمزی-ترکمنی و ...)

  Fortuynia
  شب بو(در مناطق بیابانی هم می روید)

  Hedra
  پاپیتال
  گونه ها و فرم های اصلاح شده زیادی از آن نیز امروزه در پارکها-حیاط منازل و باغ های گیاه شناسی کاشته شده است(ساقه رونده دارد و بسیار بردبار و سایه پسند است)

  Homulus
  رازک
  یک گونه علفی بالا رونده دا رد که درشمال ایران و جنگل های ارسباران می روید.

  Lonicera
  پیچ امین الدوله
  (پلاخور-شونگ-شن)گل های زیبا و معطر دارد.

  Parthenocissus
  موچسب
  درختچه ای بالا رونده و همیشه سبز

  Vitisberlandieri
  انگور- مو – تاک
  درختچه ای بالا رونده و میوه دار(گونه ای به نام V.Sylvestris دارد)

  Polygonum auberti
  بند واش – علف هفت بند
  35 گونه علفی یا بوته ای یکساله یا چند ساله

  Pyracantha
  شیر خشتی
  در ایران یک گونه گیاه درختچه ای خودرو دارد.گیاهی است زینتی.

  Wisteria
  گلیسین
  گیاه چوبی پیچان و بالا رونده دارد.درختچه ای است بالا رونده با گل های خوشه ای بنفش یا آبی بسیار زیبا و پیش رس.در بیشتر نقاط تهران کاشته شده است.


  منبع:پرشین داون
  http://static.cloob.com//public/user...58ed628460-425تو چه میفهمیحال و روز کسی را کهدیگر هیچ نگاهیدلش را نمیلرزاند

 3. #3

  تاریخ عضویت
  Jun 2009
  محل سکونت
  چهار کنج قلبم
  سن
  27
  نوشته ها
  7,377
  تشکر
  18,315
  21,256 تشکر در 6,550 پست

  پیش فرض

  عناصر و جزئيات در Roof Garden (باغ بام) – قسمت اول
  احسان حتمی ( دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه شهید بهشتی )

  انواع باغ ‌‌‌‌بام :
  باغ بام ها را بر اساس سيستم اجرايي به سه دسته اصلي تقسيم مي كنند:
  1. سيستم گسترده Extensive
  2. سيستم متمركز Intensive
  3. سيستم مدولار يا جعبه گياه Planter Box

  سیستم گسترده

  سیستم متمرکز

  سيستم مدولار يا جعبه گياه

  سيستم گسترده Extensive :
  - اين سيستم به نام مقطع كم ارتفاع يا اجرا با ضخامت كم نيز شناخته مي شود.
  - اين نوع بام سبز فقط شامل يك يا دو نوع گياه و محيط كاشت كم عمق مي باشد.
  - معمولا اين سيستم براي زمانيكه حداقل بار وزن مدنظر باشد به كار گرفته مي شود.
  - به طور اخص، فقط پرسنل نگهداري و تعمير به اين نوع بام دسترسي دارند.

  - اين نوع بام مثل چمنهاي نروژي، بر روي بامهاي مسطح و شيبدار احداث مي شود.
  - در اين سيستم معمولا گياهان به عمق 40 تا 100 ميلي متر استفاده مي شوند.
  - حدود بار نهايي بام تقريباً بين 50 تا 100 كيلوگرم بر متر مربع در حالت اشباء مي باشد.
  - براي سيستم گسترده واژه Geen Roof يا بام سبز استفاده مي شود.
  - در مورد بام هاي شيب دار در اغلب مكان ها 10 تا 20 % شيب توصيه مي شود. در شيب حداكثر 30% نياز به استفاده از زهوار و ابزارهاي ضد فرسايش وجود دارد.


  سيستم گسترده Extensive ( بام سبز )
  جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 600x243 و حجم آن 46 کیلو بایت می باشد.
  جزئیات اجرایی سيستم گسترده Extensive

  سيستم متمركز Intensive :
  - اين سيستم به نام مقطع عميق يا باغ بام نيز شناخته مي شود.
  - اين نوع از بام سبز شامل انواع مختلفي از گياهان مي باشد و مشابه يك پارك طراحي مي شود.
  - برخي از بامهاي سبز داراي درختان بزرگ و آبنماهايي مي باشند كه اين موضوع خود احتياج به تقويت اساسي سازه دارد.
  - اين سيستم اغلب نيازهاي سازه اي جديدي را براي بام الزامي مي كند، به ويژه براي بام هايي كه دسترسي عمومي نيز داشته باشد.
  - براي سيستم متمركز واژه Roof Garden يا باغ بام استفاده مي شود.  سيستم متمركز Intensive (باغ بام)

  جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 600x353 و حجم آن 75 کیلو بایت می باشد.[IMG]http://urqcqa.bay.livefilestore.com/y1p1zX8CTXbvPTCld8H2kzyZeiefIi14kPjZIxg4-1Jc7F***Fl5Sp4iHH-jbl4Nd3rignTDnG3f_A/11.jpg[/IMG]
  جزئیات اجرایی سيستم متمركز Intensive (باغ بام)
  سيستم مدولار يا جعبه گياه Planter Box
  - در اين سيستم گياه و محيط كاشت آن در جعبه هاي مخصوصي كه تمام يا بيشتر بام سبز را مي پوشاند، نگهداري مي شود.
  - در سيستم غير مدولار محيط كاشت يك لايه پيوسته بر روي بام سبز مي باشد.

  سیستم مدولار یا جعبه گیاه
  جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 600x324 و حجم آن 84 کیلو بایت می باشد.

  جزئیات اجرایی سيستم مدولار يا جعبه گياه Planter Box
  مقايسه مزايا و معايب سيستم متمركز و سيستم گسترده:


  اجزاء باغ ‌‌‌‌بام :
  دسته بندي اجزاي اجرايي باغ بام ها بسيار متنوع و وسيع است. اين موضوع به اين دليل است كه هر موسسه يا شركت بازرگاني با توجه به رويكرد خودش با اين مسئله يك سري پيشنهاد ارائه مي كند. (رقابت در بازار، مهمترين دليل پيچيده شدن اين جزئيات است.)
  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/16.jpg[/IMG]


  دسته بندي كلي اجزاء باغ بام:

  فارغ از همه دسته بندي هاي تجاري و آنچه كه در كاتالوگ شركت هاي مختلف وجود دارد اجزاء باغ¬بام را به 5 دسته كلي مي¬توان تقسيم بندي كرد:
  1. لايه پوشش گياهي Plant layer
  2. محيط كشت Growing medium
  3. لايه زهكش Drainage layer
  4. لايه محافظت Protection layer
  5. ساختار سقف Roof construction
  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/17.jpg[/IMG]

  1. لايه پوشش گياهي :

  تقريباً هر گياهي مي تواند روي بام گذاشته شود. اما اين با محدوديتهايي از قبيل آب و هوا، طراحي سازه اي و هزينه نگهداري و تصورات طراح بام سبز مواجه مي باشد. از آنجايي كه بامهاي سبز تا حد امكان سبك طراحي مي شوند، اغلب شامل پوششي هستند كه مي تواند در عمق كمي از خاك و با مراقبت و نگهداري كم يا بدون نگهداري رشد كنند.

  2. محيط كشت:

  محيط كشت همان فضايي است كه گياهان در آن شروع به رشد و نمو مي كنند.محيط كشت به واسطه الزامات خاصي سازه اي بايد وزن كمي داشته باشد به همين دليل نسبت به خاك معولي تفاوتهايي دارد.
  بايد از محيط كشتي استفاده كرد كه حتي الامكان سبك بوده و وزنش حدود 900 كيلوگرم در هر متر مكعب در حالت مرطوب باشد.يك مخلوط معمولي مناسب مركب از 3/1 ماسه، 3/1 سنگ هاي متخلخل و 3/1 گياخاك مصنوعي( تركيبي از چوب پوسيده و كود نباتي) است.
  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/18.jpg[/IMG]

  3. لايه زهكش :

  لايه زهكش بين محيط كاشت و لايه محافظت قرار مي گيرد تا آب بتواند از هر جاي بام سبز به سيستم زهكش ساختمان جريان يابد.
  انتخاب لايه زهكش مناسب، بر اساس بيشينه جريان آبي كه از اطلاعات بارش تعيين مي شود، انجام مي گردد و از آنجايي كه لايه زهكش محيط كاشت و گياه را پشتيباني مي كند، مقاومت فشاري آن بايد مناسب باشد.
  برخي از سيستم ها به سادگي لايه اي قطور از خاك انبساط يافته را به كار مي برند، اما هم اكنون اكثر شركتهاي بام سبز از يك حصير زهكش پلاستيكي موجدار با الگوي سازه اي مشابه كارتن تخم مرغ يا Landscape Pavers استفاده مي كنند. حداقل ضخامت لايه زهكش 20 ميلي متر مي باشد، اما حصيري ضخيم تر مي تواند يك عايق اضافي را تامين كند.
  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/19.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/20.jpg[/IMG]

  لايه زهكش خود مي تواند مجموعه پيچيده اي از لايه هاي ديگر باشد:

  لايه صافي ****** Layer:

  در بين محيط كشت و لايه زهكش **********ي قرار دارد كه رطوبت را از محيط ريشه ها دور مي كند و مانع از گنديدگي ريشه ها مي شود.
  اين ********** مي تواند شامل يك بافت پارچه اي باشد. در سيستم هاي مدرن معمولا از يك يا دو لايه "geotextile" غير بافته شده استفاده مي شود.
  اين ********** حتي مي تواند لايه اي از شن و ماسه باشد و در اين حالت ممكن است با لايه زهكش تركيب شود.
  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/21.jpg[/IMG]

  لايه مانع ريشه ها Root barrier:

  لايه اي است كه به خوبي از نفوذ ريشه ها و آسيب زدن آنها به عايق كاري و غشاء سقف جلوگيري مي كند. لايه مانع ريشه ها معمولا بيشتر در سيستم متمركز استفاده مي شود و در زير زهكش و بلافاصله در بالاي لايه waterprof يا آب بند نهايي يا عايق كاري حرارتي قرار مي گيرد.
  اين لايه معمولا از يك پوسته پلي اتيلن تشكيل شده است.
  اين لايه بيشتر در پروژه هاي عمومي مثل ميدان ها كه ترافيك عبوري و بار سقف زياد است و جاهايي كه گياهاني با ريشه هاي عميق و ريشه هاي تهاجمي كاشته شده استفاده مي شود.
  Drain board:

  يك شيت سه لايه است كه لايه بالايي عمل ********** را انجام مي دهد و آب اضافي را از قسمت ريشه ها دور مي كند اين لايه همچنين به عنوان لايه محافظ ريشه ها عمل مي كند.
  لايه وسطي كه به شكل كاسه هاي مخروطي شكل است آب اضافي را از ريشه ها دريافت كرده و در خود نگه مي دارد اين لايه به كاهش سرعت Run-off آب باران كمك مي كند و از طرفي باعث گردش هوا و جلوگيري از گنديدگي محيط مي شود.
  لايه پاييني يك ********** پارچه اي است كه مانع از آسيب ديدن غشاء و عايق مي شود.
  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/22.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/23.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/24.jpg[/IMG]


  4. لايه محافظت :

  اين لايه بيشتر شامل شامل لايه هايي است كه يا بام را از نشت كردن و نفوذ آب حفاظت مي كنند يا از سيستم عايق كاري محافظت مي كنند.
  غشاء بام يا لايه عايق كاري رطوبتي Water Proofing:

  بام را از نشت كردن و چكه كردن محافظت مي كنند. غشاء هم به شكل يك لايه يكپارچه ضدآب استفاده مي شود و هم به شكل شيت هاي بهم پيوسته.
  انتخاب يك غشاء مناسب بستگي به شزايط بام، هزينه و سهولت اجرا و تعمير دارد.
  اخيرا برخي كارخانه ها محصولي توليد كرده اند كه لايه مانع ريشه و غشاء را در يك لايه قرار داده است.
  صفحه محافظ Protection Board :

  صفحه محافظ به طور مستقيم بروي غشاء قرار مي گيرد و آن را در طول عمليات اجرايي و از شكست محافظت مي كند.
  لايه محافظ مي تواند باريکه اي از بتن سبك، صفحه اي از عايق محكم، ورقه ضخيم پلاستيكي، ورق مسي، يا تركيبي از اينها، بر حسب ويژگي هاي طراحي و كاربرد بام سبز باشد.
  برخي از سيستمهاي بام سبز لزوماً به صفحه محافظ احتياجي ندارند و ممكن است از لايه مانع ريشه به جاي آن استفاده شود.
  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/25.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/26.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/27.jpg[/IMG]

  تصویر نصب غشاء بام

  جزئيات اجرايي:

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/28.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/29.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/30.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/31.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/32.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/33.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/34.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/35.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/36.jpg[/IMG]

  [IMG]file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/imgres_files/304_data/37.jpg[/IMG]
  References:

  - Beckman, S.; Jones, S.; Liburdy, K. and Peters, C., “Greening Our Cities: AnAnalysis of the Benefits and Barriers Associated with Green Roofs”. PortlandState University, Planning Workshop, 1997
  - Spirn, Anne Whiston, Basic Books.The Granite Garden: Urban Nature and Human Design, 1984
  - Borvin, Marie-Anne & Challies, George, “Greening the roofscape.” Architecture, 1998 February,Canadian
  - Miller, Charlie, Principal, Roofscapes, Inc.; spring 2001.
  - Minke, G. und Witter, G.; HausbegruenunPeck and Kuhn, “Design Guidelines for Greenroofs.”g; Verlag Dieter Fricke GmbH, Frankfurt, 1982
  - Peck, Steven and Kuhn, Monica, “Design Guidelines for Greenroofs.”Prepared for CMHC and the Ontario Association of Architects (OAA).Accessible online through the CMHC website at: - Velasquez, Linda S., greenroofs.com. Website:
  - schl.gc.ca/en/imquaf/himu/himu_002.cfm
  http://static.cloob.com//public/user...58ed628460-425تو چه میفهمیحال و روز کسی را کهدیگر هیچ نگاهیدلش را نمیلرزاند

 4. #4

  تاریخ عضویت
  Jun 2009
  محل سکونت
  چهار کنج قلبم
  سن
  27
  نوشته ها
  7,377
  تشکر
  18,315
  21,256 تشکر در 6,550 پست

  پیش فرض

  روشی برای گسترش فضای سبز شهرمان


  وقتی از کوچه پس کوچه های وسط شهر رد می شوی، خانه های قدیمی زیادی را می بینی که تبدیل به آپارتمان های نونوار و زیبا شده اند. اگر چه این ساختمان های جدید، سر و شکل زیباتری پیدا کرده اند ولی یک چیز نسبت به آن خانه های قدیمی و کلنگی کم دارند. در حیاط هیچ کدام از این خانه ها دیگر درخت های بزرگی که از روی دیوار به کوچه سرک کشیده باشد وجود ندارد. در پیاده روی جلوی این ساختمان ها هم دیگر خبری از آن باغچه های باریک و بلند نیست...

  گسترش شهرنشینی، نیاز به افزایش فضاهای مسکونی و معابر و ساخت و سازهای غیراصولی به تدریج موجب کاهش فضای سبز و محیط های طبیعی در جوامع شهری شده است. با توجه به اهمیت و لزوم وجود فضای سبز در سلامت جسم و روان افراد، در چند سال اخیر راهکارهای متفاوتی برای جبران کمبود این فضاها در کشورهای مختلف در اصول شهرسازی و مهندسی سازه ها اندیشیده شده است. یکی از این راهکارها که مدتی است در کشور ما نیز مورد توجه قرار گرفته، ایجاد فضای سبز روی بام ها یا بام سبز (roofgarden) است که البته هنوز تا عملی شدن و همه گیری راه زیادی مانده است.


  ● کمبود فضای سبز شهری
  دکتر رضا عزتیان، متخصص مهندسی محیط زیست و رییس اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت، سرانه فضای سبز را در محیط های شهری و به خصوص شهر تهران ناکافی می داند و در این باره می گوید: «در شرایطی که در شهرهای بزرگ تمام اولویت ها و ساختارهای طبیعی قربانی تردد و ساخت و سازهای شهری می شوند باید این وضعیت را به گونه ای جبران کرد. در شهر تهران زمانی در معابر چند باغچه برای کاشت درختان وجود داشت که آن هم به شیوه مطلوب مورد رسیدگی قرار نمی گرفت ولی امروز این تعداد انگشت شمار باغچه ها هم در حال از بین رفتن هستند و روی آوردن به جایگزین هایی مثل فضاهای سبز عمودی می تواند یکی از راه حل ها در این مورد باشد.»
  دکتر عزتیان همچنین به وجود نداشتن قوانین مدون درباره گسترش فضای سبز شهری اشاره می کند و می افزاید: «اگر چه در وزارت بهداشت و سازمان های مربوط به این حوزه مانند شهرداری اقداماتی در زمینه فرهنگ سازی گسترش فضای سبز انجام شده است ولی هیچ یک از این اقدامات جنبه الزام آور نداشته و بیشتر به سفارش در این مورد اکتفا کرده اند.»


  ● اثرات جانبی بام سبز
  دکتر عزتیان در خصوص تاثیرات و ویژگی های ایجاد فضای سبز روی بام ها، این ویژگی ها را از سه جنبه جانبی مورد بررسی قرار می دهد و می گوید: «فرهنگ سازی، زیبایی منظر، ایجاد ایمنی و فرهنگ آپارتمان نشینی از اثرات جانبی بام سبز هستند. در بحث فرهنگ سازی، اعضای خانواده درگیر ایجاد فضای سبز می شوند. این کار می تواند در افراد ایجاد علاقه کند و بیگانگی آنها به خصوص کودکان را با طبیعت از بین ببرد. در بعد زیبایی منظر نیز به دلیل تطابق بیشتر چشم با برخی از رنگ ها ایجاد آرامش روانی بیشتری می کند. نکته دیگری که می توان از آن به عنوان اثر جانبی فضای سبز روی بام نام برد گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی و تعامل گروهی است که متاسفانه در برخی موارد همچنان در آن با مشکلات عمده ای روبه رو هستیم. هنوز در فرهنگ برخی از خانواده ها، راهروهای فوقانی ساختمان به عنوان انبار کالاهای بدون مصرف در نظر گرفته می شوند که این مساله هم از نظر زیبایی شناسی و هم از بعد ایمنی مشکل ساز است. استفاده مکرر از بام و رفت و آمد در راهروهای طبقات فوقانی در سیستم بام سبز نیز می تواند عاملی برای کم شدن این مساله باشد.»


  ● اما چرا فضای سبز روی بام؟!
  محمد مطلبی، کارشناس ارشد مهندسی طراحی محیط و دبیر انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران که از جمله طرح های او طراحی فضای سبز مجموعه یادمان (فضای سبز پیرامون برج میلاد) بوده است در مورد روی آوردن جوامع شهری به ایجاد فضای سبز روی بام ها می گوید: «به غیر از مساله سلامت جسمی از لحاظ روانی و اجتماعی، در استانداردهای شهرسازی باید در سطح تمام محله ها پارک های محله ای وجود داشته باشد و به غیر از آن در مقیاس های کوچک تر، وجود پارک های همسایگی نیز در نظر گرفته شود. پارک همسایگی در فرهنگ شهری، فضایی با مساحت کمتر از پنج هزار مترمربع است که بتوان از منزل به فاصله زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه یا ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر پیاده روی به آن رسید، بدون اینکه نیاز به عبور از خیابان اصلی وجود داشته باشد.»
  وی می افزاید: «در بسیاری از شهرها، از جمله در بیشتر شهرهای کشور ما، مشکلاتی مانند قیمت بالای زمین به خصوص در نقاط مرکزی شهر وجود دارد که امکان ایجاد این پارک همسایگی را از بین می برد، بنابراین یکی از راه های مناسب برای تامین این فضای سبز، ایجاد سیستم بام سبز است که به خصوص در مورد بلوک های ساختمانی و آپارتمانی می تواند به جای پارک همسایگی کاربرد داشته باشد.»


  ● چه گیاهانی مناسب‏اند؟
  بهادری در مورد گیاهانی که برای بام سبز مناسب تر هستند، می‏گوید: «ما در سیستم بام سبز نیاز به گیاهان با رشد سریع نداریم زیرا در این محیط گیاهانی بیشتر کاربرد دارند که ارتفاع آنها از لبه های محافظ بام چندان بلندتر نباشد تا در مقابل باد مقاومت بیشتری داشته باشند. لبه های محفاظ بام در این مورد به عنوان یک بادگیر طبیعی عمل می کنند و جلوی آسیب رساندن باد به گیاهان را می گیرند. نکته دیگری هم که در خصوص گیاهان مورد استفاده در بام سبز بسیار اهمیت دارد، استفاده از گیاهانی است که نیاز کمتری به آب و آبیاری داشته باشند.»
  محمد مطلبی در مورد گیاهان مناسب برای کاشت در سیستم بام سبز می گوید: «از لحاظ اکولوژیکی درختان تاثیر بیشتری بر محیط دارند، به خصوص اینکه اقلیم کشورها به گونه ای است که نیاز به سایه داریم ولی در عین حال باید این نکته را هم در نظر بگیریم که کاشت درختان مرتفع روی بناهای کوتاه از لحاظ زیبایی شناسی چندان جالب نیست و این نوع پوشش گیاهی بیشتر برای بناهایی با ارتفاع زیاد مثل بنای کتابخانه ملی مناسب است ولی در کل گیاهانی برای پوشش گیاهی بام سبز مناسب تلقی می شوند که دارای چند ویژگی باشند: به آب نیاز چندانی نداشته باشند، در برابر تغییرات جوی مثل سرما و گرما مقاوم باشند، نیاز به مراقبت و نگهداری کمی داشته باشند و در برابر نور خورشید مقاوم باشند.»


  ● در مورد فضای سبز خلأ قانونی وجود دارد
  مهندس مطلبی نیز معتقد است که بام سبز در کشور ما دارای قانون مدونی برای الزام آور بودن اجرای آن نیست ولی این نقص را تنها در مورد فضای سبز بام ها نمی داند و می گوید: «ما در کل در مورد فضای سبز با مشکلات قانونی مواجه هستیم و در این مورد خلأهای قانونی داریم که این مشکلات حتی شامل پارک ها و فضاهای سبز داخل شهری نیز می شود.»
  وی در توضیح این مورد با اشاره به قوانین موجود مربوط به ساخت و ساز در شهرهای کشور می گوید: «در شهرهای مختلف کشور و حتی در مناطق مختلف شهر تهران قانونی برای نسبت فضای ساخته شده و فضای باز در سازه های شهری وجود دارد که این نسبت در برخی موارد ۵۰-۵۰ و در اکثر موارد ۴۰ تا ۶۰ است. به این معنی که ۶۰ درصد از مساحت زمین موردنظر باید به عنوان بخش ساخته شده و ۴۰ درصد آن به عنوان فضای باز در نظر گرفته شود. اگر چه در کشور ما برای ۶۰ درصد فضای ساخته شده قوانین محکم و بدون نقصی وجود دارد ولی به نظر می رسد در مورد فضای باز هنوز مشکلات زیادی وجود داشته باشد.»
  مطلبی در این مورد به قوانین موجود برای فضاهای باز در بناها در کشورهای مختلف اشاره می کند و می گوید: «در بیشتر کشورها برای این فضاهای باز هم قوانین جامعی موجود است و حتی در برخی کشورها این فضاها نیز باید دارای طراحی باشد و طرح آن توسط یک مهندس فضای سبز یا معمار منظر مورد تایید قرار گیرد. این مساله در کشور ما چه برای ایجاد فضای سبز روی بام ها و چه در مورد فضاهای سبز هم سطح وجود ندارد. در قوانین موجود تنها بحث الزام آور، باز یا بسته بودن مساحت مورد نظر مطرح است و این یک ضعف است.»
  مطلبی می گوید: «به دلیل وجود نداشتن همین طرح جامع است که ما در جاهایی که برای فضای سبز هم اختصاص یافته است برنامه خاصی نداریم و تنها به کاشت چند گیاه بوته ای بدون هدف و برنامه ریزی خاص می پردازیم و این نمی تواند چندان صحیح باشد.»
  حسین بهادری، کارشناس گل و گیاه هم در مورد انواع گیاهی مورد بهره برداری در فضاهای شهری این نظر را تایید می کند و می افزاید: «با وجود اینکه در فرهنگ ما توجه خاصی به گیاهان شده و از دوره باستان تا امروز تألیفات زیادی در این مورد انجام گرفته است اما اطلاعات عمومی مردم ما درباره گیاهان و ایجاد فضای سبز بسیار ناچیز است و حتی در برخی موارد دیده می شود که افراد به دلیل ناآگاهی از گیاهانی برای ایجاد فضای سبز استفاده می کند که سمی هستند و استفاده از آنها در برخی کشورهای اروپایی در مکان های عمومی ممنوع شده است.»


  ● سابقه بام سبز
  مهندس مطلبی در مورد طرح بام سبز می گوید: «در چند سال اخیر در بسیاری از کشورها روی ایجاد فضای سبز عمودی و از جمله ایجاد فضاهای سبز روی بام ها مطالعات بسیاری انجام شده است و یکی از فعال ترین کشورها در این زمینه ایالات متحده است که با مشارکت انجمن معماران منظر آمریکا نزدیک به دو سال است که در این زمینه فرهنگ سازی می کند و حتی مسابقاتی را نیز در طراحی های بام سبز برگزار کرده است.»
  مطلبی با اشاره به فعالیت هایی که در کشورها روی ایجاد فضاهای سبز عمودی انجام شده است می افزاید: «در ایران هم بحث ایجاد این نوع فضاهای سبز نزدیک به هفت سال است که مطرح است و در حال حاضر سازمان پارک ها و سازمان زیباسازی روی آن کار می کنند ولی در بعد اجرایی هنوز به آن پرداخته نشده است.»


  ● هزینه های مربوط به ایجاد بام سبز
  آقای بهادری در مورد هزینه های مربوط به اجرای بام سبز این طور عنوان می کند: «ما برای ایجاد فضای سبز روی بام از لحاظ هزینه چندان دچار مشکل نخواهیم بود و چون هدف اول ما، ایجاد فضای سبز است حتی می توانیم از گیاهانی مانند یونجه که هزینه کاشت و نگهداری خاصی نیز ندارند در این زمینه استفاده کنیم. ضمن اینکه می توان گونه هایی مثل گوجه فرنگی و فلفل را نیز در این محیط پرورش داد که دارای محصول و زیبایی های خاص خود است.»
  محمد مطلبی این موضوع را ریشه ای تر بررسی می کند و معتقد است: «هزینه های مربوط به ساخت و تجهیز بام سبز چندان بالا نیست و شاید کمتر از ۵ درصد هزینه های مربوط به ساختمان را به خود اختصاص دهد، ضمن اینکه هر چه تعداد واحدهای مسکونی در یک مجموعه که اقدام به احداث بام سبز می کنند بیشتر باشد، هزینه های آن بین خانوارهای بیشتری تقسیم می شود و فشار مالی کمتری را به هر خانوار وارد خواهد کرد.»
  وی می گوید: «اما در عین حال هزینه های مربوط به نگهداری این فضاها نیز باید در نظر گرفته شود. وظیفه نگهداری فضای سبز روی بام بر عهده چه کسی است؟! در مورد فضاهای سبز داخل شهری و پارک ها این مساله دارای ضوابط خاص خود است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد ولی در مورد فضای سبز روی بام این ضابطه ها وجود ندارد و این خلأ قانونی در طولانی مدت می تواند ایجاد مشکل کند. اگر در این زمینه ضوابط خاص وجود داشته باشد و هزینه های نگهداری و مسوولیت آنها مشخص شود، می توان به دامنه دار بودن این طرح امیدوار بود.»
  مطلبی با اشاره به نقش سیستم بام سبز در بناهای شهری می گوید: «البته استفاده از این سیستم در ساختمان هایی که یک مالک دارند یا تعداد واحدهای موجود در آن کم است چندان با صرفه نیست ولی در مجتمع های مسکونی با تعداد واحدهای زیاد به دلیل ایجاد زیبایی برای بنا، می تواند در قیمت آن نیز موثر باشد.»


  ● چه گیاهانی را انتخاب نکنیم؟
  مطلبی در مورد آسیب های احتمالی گیاهان به بنا می گوید: «در مورد بام سبز باید از گیاهانی استفاده کرد که سیستم ریشه ای آنها به بنا صدمه نزند. استفاده از برخی از گیاهان مناطق کوهستانی که سیستم ریشه ای قوی ای دارند می تواند موجب تخریب تدریجی بنا و وارد آمدن صدمات به آن شود. مثلا ژونی پروس ها و گیاهان سوزنی برگ به دلیل اینکه دارای ریشه عمودی هستند، نیاز به عمق بیشتری دارند و به همین دلیل از میان شکاف های کوچک موجود در بنا هم عبور می کنند و باعث تخریب تدریجی آن می شوند ولی اگر انتخاب گیاهان و مسایل فنی در این مورد به خوبی اجرا شود، به دلیل وجود تکنولوژی این کار در کشور، مشکل چندانی برای بنا به وجود نخواهد آمد.»
  حسین بهادری نیز در این مورد می گوید: «اگر چه پیش از ایجاد فضای سبز روی بام، سطح بام کاملا ایزوله می شود ولی باید به این نکته توجه داشت که کاشت گیاهان نامناسب حتی در کنار بنا، می تواند به آن آسیب برساند و پیش از کاشت، حتما باید در این زمینه کار کارشناسی صورت گیرد.»


  ● سیستم جعبه ای
  گرچه راه اندازی سیستم بام سبز متمرکز روی بسیاری از بام ها وجود ندارد و به دلیل ایزوله نبودن بام و نیز عدم محاسبه بار وزن اضافی این سیستم روی بنا خاک ریزی روی بام با مشکلات و خطرات بسیاری مواجه است، ولی می توان از یک سیستم جایگزین برای تامین فضای سبز روی بام ها استفاده کرد.
  این روش که به flower box یا سیستم درون جعبه موسوم است، نیاز به ایزولاسیون بام ندارد و به دلیل فشار کمتر به ساختمان می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم متمرکز بام سبز باشد. در این روش گیاهان مورد نظر در جعبه های گل‏کاری کاشته می شوند و با آرایش های گوناگون روی بام قرار می گیرند. یکی از مزیت های این روش نسبت به حالت متمرکز، قابلیت انتقال و جابه جایی آسان گیاهان است.
  مهندس مطلبی در مورد این روش می گوید: «استفاده از این سیستم روی بام ساختمان هایی که roofgarden در آنها قابلیت اجرا ندارد، بسیار مناسب است. ضمن اینکه استفاده از این روش به دلیل صرف هزینه های کمتر، برای واحدهای ساختمانی ای که یک مالک دارند بسیار مناسب تر هستند. آبیاری در این سیستم نیز به وسیله یک آبیاری قطره ای ساده امکان پذیر است.»


  ● لزوم نظارت قانونی
  مهندس مطلبی در مورد لزوم ضابطه مندی اجرای بام سبز در شهرهای بزرگ می گوید: «ما در خصوص ایجاد و بهره برداری از فضای سبز، ضوابط مشخص و مدونی نداریم و این مساله باعث شده است که مالکان بناها هر یک بدون آگاهی و اطلاعات کافی با علاقه شخصی خود از این فضاها استفاده کنند.»
  وی در نظر گرفتن تسهیلات برای مجریان و انبوه سازانی که به ایجاد بام سبز می پردازند را خوب می داند ولی وضع قوانین و ضوابط توسط متخصصان این کار را از ارایه تسهیلات واجب تر می داند و می گوید: «ضوابط در این سیستم نباید تنها از منظر معماری و عمران مورد توجه قرار بگیرد، بلکه باید به جزییاتی از قبیل نوع پوشش گیاهی، نوع خاک، سطح و حجم فضای سبز ایجاد شده نیز در این ضابطه ها توجه کرد.»
  مطلبی خاطرنشان می کند وقتی بحث جدیدی مطرح می شود، همه به دنبال سریع به نتیجه رسیدن آن هستند و می خواهند به سرعت منابع مالی به آن اختصاص دهند. اما پس از مدتی اصل مساله گم می شود و پروژه کم کم شکست می خورد. برای انجام یک کار اصولی اول باید ضوابط آن تعیین شود و مطالعات گسترده ای در مورد نحوه انجام آن در کشورهای پیشرو اجرا شود تا نقاط ضعف و قوت طرح مشخص شود. بعد از این مراحل باید به فکر اجرایی کردن طرح بود.هر بامی را می‏شود سبز کرد؟
  بحثی که شاید در مورد ایجاد بام سبز بیش و پیش از سایر موارد مطرح می شود، این است که آیا بام تمام ساختمان های شهر ما قابلیت ایجاد فضای سبز را دارد؟! و اینکه کدام ساختمان ها برای این کار مناسب ترند؟ آقای بهادری به عنوان کارشناس گل و گیاه در این مورد می گوید: «ایجاد بام سبز از نظر ما روی تمام بام ها امکان پذیر است و می توان روی تمام بام ها این فضا را ایجاد کرد ولی نکته ای که وجود دارد این است که آیا از لحاظ معماری و مهندسی ساختمان، بنای مورد نظر تحمل ایجاد این فضا را دارد یا خیر! زیرا برای این کار، بسته به مساحت بام، باید مقدار معینی خاک روی آن گسترده شود که وزن این خاک پس از جذب آب چند برابر خواهد شد و ممکن است بنا از لحاظ مهندسی تحمل این بار اضافی را نداشته باشد.»
  محمدمطلبی هم در این زمینه بر همین اعتقاد است و می گوید: «در تهران ایجاد فضای سبز روی بام در برخی مناطق مثل منطقه ۲۲ که در حال گسترش است و پتانسیل خوبی در این زمینه دارد قابل اجراست. میزان بار وزنی اضافی حاصل از ایجاد بام سبز باید در مراحل ساخت بنا لحاظ شود و نمی توان بدون محاسبه اضافه بار، این سیستم را روی بسیاری از ساختمان های قدیمی که استحکام آنها در شرایط عادی نیز دچار اشکال است، پیاده کرد، بنابراین بام سبز تنها در بناهای نوساز و یا بناهای به سازی یا بازسازی شده قابل طرح است.»

  http://static.cloob.com//public/user...58ed628460-425تو چه میفهمیحال و روز کسی را کهدیگر هیچ نگاهیدلش را نمیلرزاند


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است: (0 کاربر و 1 مهمان)

موضوعات مشابه

 1. روش صحیح انجماد نخود فرنگی و باقلا سبز
  توسط nidili در تالار داستنی ها و نکات خانه داری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 31 August 2010, 11:27 AM
 2. نگاهی به اصول معماری سبز
  توسط MemarchitecT90 در تالار معماری منظر
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 27 July 2010, 11:42 AM
 3. کود سبز
  توسط 3fid در تالار خاک شناسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 19 July 2010, 08:01 PM
 4. زیره سبز (زراعت گیاهان دارویی و ادویه ای)
  توسط 3fid در تالار باغبانی و زراعت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 29 May 2010, 01:05 PM
 5. سبز آرایی با سبکی نو
  توسط shima در تالار دکوراسیون و تزئینات خانه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 29 March 2010, 08:06 PM

تعداد کاربرانی که این موضوع را مشاهده کردند: 0 نفر

شما به این قسمت دسترسی ندارید، لطفاً ابتدا وارد سایت شوید.

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •